kalendarz triathlon

Jak zacząć przygodę z traitlonem.

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Re: Jak zacząć przygodę z traitlonem.

Postprzez bartolini » 11-07-2018, 21:22

danielb01 napisał(a):Czyli teraz iść na basen zobaczyć czy dam radę przepłynąć to 950 m w czasie poniżej 40 min a następnie zaczać biegać po 10 km czy wiecęj ? i jak często ? ile razy w tygodniu ?

A to jeszcze nie poszedłeś ani na basen ani na rower ani pobiegać? Do zawodów masz 45 dni i już straciłeś 4.
Odpowiadając na tytułowe pytanie - żeby zacząć przygodę z triathlonem wystarczy pójść na basen, pójść na rower i pójść pobiegać. Każda minuta spędzona w ten sposób będzie korzystniejsza niż godzina czytania o triathlonie w internecie.

Na tym poziomie nie liczy się nic oprócz systematyczności i zdrowego rozsądku. Trening na początku może być w zupełności rekreacyjny. Na wyczucie, tak żeby nie umierać po treningu i nie złapać kontuzji, stopniowo zwiększając objętość (o 5-10 procent co tydzień). Możesz zacząć od dystansów: pływanie - ile dasz radę, bieganie - 5km i rower 20km. Tygodniowo 2x rower + 2x bieg +2x pływanie. Reszta wyjdzie w praniu, jak spróbujesz to poznasz aktualne możliwości. Może warto będzie dołożyć rower, bo na nim spędzisz najwięcej czasu na zawodach. Może to być np. rower w drodze na basen albo do pracy, itd. A np. biegania może więcej nie potrzebujesz, bo przy kopaniu w piłkę też się trochę biega.

Regularność pozwoli Ci urwać z wyniku kilkanaście/kilkadziesiąt procent a wyspecjalizowany trening kilka procent, więc nie przejmuj się na razie szczegółami. Dobrze by było, żebyś przed zawodami był w stanie zrobić w jakiś dzień przynajmniej 1,4km pływania ciągiem, w inny dzień 35-40km na rowerze ciągiem, a w jeszcze inny 8-10km biegania ciągiem. To wtedy będziesz miał pewność, że sobie poradzisz. Jeśli osiągi w bieganiu i rowerze będą mniejsze, to też sobie poradzisz, ale będzie bardziej bolało. Na bieg masz 2h więc spokojnie da się przejść spacerkiem. Jeśli nie będziesz w stanie bezpiecznie przepłynąć 1,2km to zrezygnuj ze startu.

Oprócz tego zrób ze 2-3razy trening 20km rower + 3km biegu z przerwą max 5 min pomiędzy oraz ze 2-3 razy trening 1,2km pływania + 20km roweru z przerwą max 10 min pomiędzy. I przydałoby się kilka razy zaliczyć pływanie na otwartym akwenie. Spróbuj też raz trening 0,5km pływania + 20km roweru + 3km biegu z przerwami tylko na przebranie.

Na zawody niezbędny jest kask, rower, buty do biegania i jakieś gacie, w których można płynąć, jakieś gacie, w których można jechać i jakieś gacie w których można biegać oraz koszulkę nie z bawełny (da się to rozwiązać jednym ciuchem lub kombinując w inny sposób). Ja bym jeszcze polecał okularki do pływania i 2m czarnej gumki do majtek. Warto, żebyś te rzeczy skompletował wcześniej, żeby przetestować. Reszta jest dodatkowa i zależy od Twoich preferencji, choć o tym się dowiesz, jak zaczniesz przygodę z triathlonem. Może np. się okaże, że potrzebujesz okulary lub rękawiczki na rower, itd.

Na treningi jeszcze przydałyby się kąpielówki, czepek, leginsy do biegania, bielizna. Warto oczywiście mieć na stałe własny rower i wygodne buty do biegania.

Powodzenia!
bartolini

Postprzez danielb01 » 18-07-2018, 19:51

bartolini napisał(a):
danielb01 napisał(a):Czyli teraz iść na basen zobaczyć czy dam radę przepłynąć to 950 m w czasie poniżej 40 min a następnie zaczać biegać po 10 km czy wiecęj ? i jak często ? ile razy w tygodniu ?

A to jeszcze nie poszedłeś ani na basen ani na rower ani pobiegać? Do zawodów masz 45 dni i już straciłeś 4.
Odpowiadając na tytułowe pytanie - żeby zacząć przygodę z triathlonem wystarczy pójść na basen, pójść na rower i pójść pobiegać. Każda minuta spędzona w ten sposób będzie korzystniejsza niż godzina czytania o triathlonie w internecie.

Na tym poziomie nie liczy się nic oprócz systematyczności i zdrowego rozsądku. Trening na początku może być w zupełności rekreacyjny. Na wyczucie, tak żeby nie umierać po treningu i nie złapać kontuzji, stopniowo zwiększając objętość (o 5-10 procent co tydzień). Możesz zacząć od dystansów: pływanie - ile dasz radę, bieganie - 5km i rower 20km. Tygodniowo 2x rower + 2x bieg +2x pływanie. Reszta wyjdzie w praniu, jak spróbujesz to poznasz aktualne możliwości. Może warto będzie dołożyć rower, bo na nim spędzisz najwięcej czasu na zawodach. Może to być np. rower w drodze na basen albo do pracy, itd. A np. biegania może więcej nie potrzebujesz, bo przy kopaniu w piłkę też się trochę biega.

Regularność pozwoli Ci urwać z wyniku kilkanaście/kilkadziesiąt procent a wyspecjalizowany trening kilka procent, więc nie przejmuj się na razie szczegółami. Dobrze by było, żebyś przed zawodami był w stanie zrobić w jakiś dzień przynajmniej 1,4km pływania ciągiem, w inny dzień 35-40km na rowerze ciągiem, a w jeszcze inny 8-10km biegania ciągiem. To wtedy będziesz miał pewność, że sobie poradzisz. Jeśli osiągi w bieganiu i rowerze będą mniejsze, to też sobie poradzisz, ale będzie bardziej bolało. Na bieg masz 2h więc spokojnie da się przejść spacerkiem. Jeśli nie będziesz w stanie bezpiecznie przepłynąć 1,2km to zrezygnuj ze startu.

Oprócz tego zrób ze 2-3razy trening 20km rower + 3km biegu z przerwą max 5 min pomiędzy oraz ze 2-3 razy trening 1,2km pływania + 20km roweru z przerwą max 10 min pomiędzy. I przydałoby się kilka razy zaliczyć pływanie na otwartym akwenie. Spróbuj też raz trening 0,5km pływania + 20km roweru + 3km biegu z przerwami tylko na przebranie.

Na zawody niezbędny jest kask, rower, buty do biegania i jakieś gacie, w których można płynąć, jakieś gacie, w których można jechać i jakieś gacie w których można biegać oraz koszulkę nie z bawełny (da się to rozwiązać jednym ciuchem lub kombinując w inny sposób). Ja bym jeszcze polecał okularki do pływania i 2m czarnej gumki do majtek. Warto, żebyś te rzeczy skompletował wcześniej, żeby przetestować. Reszta jest dodatkowa i zależy od Twoich preferencji, choć o tym się dowiesz, jak zaczniesz przygodę z triathlonem. Może np. się okaże, że potrzebujesz okulary lub rękawiczki na rower, itd.

Na treningi jeszcze przydałyby się kąpielówki, czepek, leginsy do biegania, bielizna. Warto oczywiście mieć na stałe własny rower i wygodne buty do biegania.

Powodzenia!

Dziękuje za przekazanie informacji. Jeżeli chodzi o trening to będę starał się tak go wykonywać. Chciałbym się dowiedzieć tylko po co te 2 m czarnej gumki do majtek ?
danielb01

Postprzez danielb01 » 18-07-2018, 19:55

Wczoraj odbyłem swój pierwszy "trening" pływacki. Pierwsze 150 m przepłynałem klaurem następnie musiałem przejść na żabke, i rotowałem 25 m żabką, 25 m klaurem, 950 m przepłynałem bez zatrzymania się w czasie 33 min 57 sek ostatnie 75 m zaczeły łapać mnie skurcze w łydce i nie wiem czy to może być przyczyna braku rozgrzenia czy też już nogi odmawiały posłuszeństwa ? Jak sądzicie jest sens startować ?
danielb01

Postprzez weekendowy » 19-07-2018, 08:42

Limity na dystansie 1/4 to chyba 45 minut ale sprawdź sobie dokładnie. Do tych 33 minut dorzuć z górką 10 minut i robi się już gorąco do zmieszczenia się w limicie.....nie to że chcę cię odwieść od planu startowego ale spójrz na temat realnie....jak się czujesz na siłach to zacznij pływać i startuj inaczej tego nie sprawdzisz!!!!!
weekendowy

Postprzez lola » 19-07-2018, 09:16

A jak tam bieganie czy rower?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
lola

Postprzez danielb01 » 19-07-2018, 21:27

weekendowy napisał(a):Limity na dystansie 1/4 to chyba 45 minut ale sprawdź sobie dokładnie. Do tych 33 minut dorzuć z górką 10 minut i robi się już gorąco do zmieszczenia się w limicie.....nie to że chcę cię odwieść od planu startowego ale spójrz na temat realnie....jak się czujesz na siłach to zacznij pływać i startuj inaczej tego nie sprawdzisz!!!!!

Z tego co wiem to 40 min jest na pływanie..
danielb01

Postprzez danielb01 » 19-07-2018, 21:28

lola napisał(a):A jak tam bieganie czy rower?

Rower będę atakował w przyszłym tygodniu bo jak narazie to nie ma możliwości jeździć, jeżeli chodzi o bieganie to 5 km średnio robie w 26 min.
danielb01

Postprzez Maciej z NT » 20-07-2018, 09:40

@danielb01

"Dziękuje za przekazanie informacji. Jeżeli chodzi o trening to będę starał się tak go wykonywać. Chciałbym się dowiedzieć tylko po co te 2 m czarnej gumki do majtek ?"

Ta gumka to najtańszy sposób na zamocowanie numeru startowego na zawodach. Kolega podał trochę z zapasem i kolor nie musi być czarny ;-)
You'll Never Walk Alone
Maciej z NT

Postprzez fosforus » 20-07-2018, 10:56

nie musi też być od majtek :))
nie ścigam się
fosforus

Postprzez Bartek » 06-08-2018, 10:47

o ile to możliwe, przerzuciłbym dystans z 1/4 na 1/8. wygląda na to, że jesteś w stanie zmieścić się w limicie, ale jeśli się nie poprawi to zmieścisz się na styk, na basenie jednak pływa się raczej szybciej niż w OW. pocieszę Cię, że pierwwsze zawody przepłynąłem żabką, z wody wyszedłem ostatni i do końca zawodów nie oddałem tej dumnej pozycji :) to było kilka lat temu, nadal słabo biegam i słabo kręcę ale za to nieźle pływam :p.
podpowiedzi Bartoliniego są wyśmienite i zdecydowanie bierz je do serca.
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez lola » 06-08-2018, 20:24

Pytania do autora watku - jak ida przygotowania?

lola

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Strefa dla początkujacych