kalendarz triathlon

Cześć początkuący Seba prosi o pomoc

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Cześć początkuący Seba prosi o pomoc

Postprzez elekt20 » 03-01-2018, 12:58

Witam was mam na imię Sebastian mam prawie 27 lat i chciał bym zmienic cos w swoim życiu. Co do sportu biegałem w szkole średniej 1000 1500 przełaje później rozbrat z sportem jakieś treningi dla dobrego samopoczucia. W tamtym roku wróciłem w czerwcu pobiegłem 1000metrów na 3.03 oraz w paździreniku 10km na 44minuty. bez większych przygotowań 30minut biegania swobodnego lub trening interwałowy 7 razy 300metrów na 60sekund 2 minuty truchtu , podtrzymuje tą formę. W tym roku chce zacząć sumiennie trenować zrobić 10 km poniżej 40 minut. Kolega namawia mnie na start 30 czerwca w 1/4 IM w jeziorsku czy moze bardziej przy. Wsumie chciał bym sie z tym zmierzyć zobaczyć jak sie je taki chleb dalej po starcie podjąć decyzje czy była to tylko jednorazowa przygoda czy idziemy w to dalej.
-Planuję wiosną 3 lub 2 starty na 10km zależy jak będe sie czuł jak czas pozwoli itp. Czy bardzo kłoci się to z przygotowaniami ? Czy wręcz przeciwnie pomaga ?
- Pierwsze pytanie jeśli chodzi o pływanie najmocniejszym moim stylem jest żabka to jestem w krótkim czasie wytrenować tak aby ekonomicznie przeplynąć ten dystans w niezłym czasie. jesili chodzi o kraul pływam ale mam wrażenie jak by mnie ktoś za pięty trzymał i moja praca jest mało efektywna. Zamierzam zapisać sie na lekcje pływania żeby trenować kraul ale Czy przy pierwszy star jeśli nie opanował bym kraula będzie siara jeśli popłynę żabką ?? jak pływa sie żabka w piance doświadczenia?
-Ile godzin wypadalo by poświęcić tygodniowo żeby swobodnie ukończyć ten dystans?
-Jak powinien wyglądać mój plan treningowy ? na bieganie mam wizje ale pływanie i rower ?
-jaka dieta? czy branie magnezu i potasu plus multiwitamina mi wystarczy czy muszę pomyśleć o jakis lepszych odżywkach ?
-co do sprzętu myślę o piance z decathlonu co do rowera mszę go kupic bo nie mam rozglądałem sie za szosówkami mój budżet nie jest powalający najchętniej wydał bym na nia około 1500zł co kupić ? na co zwrócić uwagę ? czy jest sens zakupu takiego rowera czy musze rozbic świnkę skarbonkę ? w rowerach jestem zielony.
Hm myślę że zapytałem w miarę o wszystko dieta plan jakis podstawowy sprzęt. Myślę że pół roku wystarczy by godziwie przygotować sie na rozpoczęcie swojej przygody.
Z góry dziękuję za dobre rady i opinie Seba.
elekt20

Re: Cześć początkuący Seba prosi o pomoc

Postprzez Ariel » 03-01-2018, 16:11

no to tak ogółem jako amator odpowiem z mojego punktu widzenia:
- 10km na wiosne spoko ale nie na krótko przed Tri no chyba że nie będziesz ich leciał w pałe
- możesz żabą tylko tu prośba od tych co pływają kraulem i przy okazji rada, nie pchaj się do przodu na starcie bo Cię "rozjadą" i poznasz co znaczy pralka. 30 Czerwca na 1/4 - olej piankę leć bez - chcesz zobaczyć czy Ci się Tri podoba
- ile by wypadało ? wszystkie ;) a tak serio 3x bieg 3x rower 3x pływanie wyjdzie tak z 9h to idealnie by było jeśli chcesz do tego bardzo ambitnie podejść, ale robiąc 6h też ukończysz spokojnie - wszystko zależy ile czasu możesz przeznaczyć i co chcesz osiągnąć bo skoro 44min/10km robisz to znaczy że nie jest tragicznie na starcie
- tak jak pisałem idealnie to by było 3x3 co do planu - masz w necie ogółem co i jak gotowych planów etc. jak robisz na ukończenie to spokojnie trenując nawet bez wybitnego planu ukończysz i się przygotujesz, ewentualnie Biblia Triathlonu (taka książeczka która opisuje jak się przygotowywać), wiadomo pomysłów dużo i różne, tu na forum nawet kolega Marcin utworzył plan kolarski do krótkich dystansów - ja np. muszę mieć plan bo bez nie jestem w stanie trenować
- dieta - zdrowa, suple takie jak magnez i multiwitamina raczej możesz sobie darować, dużo warzyw, mało śmieci i tyle na początek
- sprzęt - ja bym szedł po kosztach, tak jak pisałem piankę olej albo jak Ci to pomoże w psychicznym komforcie wypożycz na tydzień (jedyny sens to treningi wcześniej żeby się przyzwyczaić do otwartej wody ale przy żabie to i tak chyba można olać), Rower - używany od kogoś kto dbał albo leć nawet na pożyczonym od kogoś "góralu" tylko mu opony załóż slicki - nie trzeba od razu kupować wszystkiego, jak już chcesz to szukaj taniej szosy do treningów i startów

jak coś to pisz :)
Ariel

Postprzez Bartek » 03-01-2018, 16:37

jest jeszcze fajna książka Fitzgeralda "triathlon-plany treningowe". można pomiksować kilka planów, wtedy będzie pod Ciebie. tam plany są chyba 12otygodniowe, pozwolą godnie ukończyć zawody.
ja pierwszy triathlon chciałem zrobić kraulem ale po 100 metrach odpuściłem. wyszedłem z wody ostatni i do końca zawodów nie oddałem pozycji :p w kilka miesięcy jesteś w stanie opanować kraula do poziomu wystarczającego aby komfortowo ukończyć zawody :)

masz fajną baże biegową. dzisiaj zatem najpewniej brakuje Ci roweru. zatem sugeruję 5 treningów rower+bieg (wybierz co wolisz dwa a co trzy razy). do tego 2 pływania w tygodniu, najlepej znajdź grupę pływacką, ewentualnie od czasu do czasu złap trenera na wyłączność. trzeci sezon pływam w grupie i mega robi mi to robotę. na zawodach w Nieporęcie wyszedłem z wody na chyba 20 miejscu na 130 startująych :)
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez kajet » 03-01-2018, 17:47

elekt20 napisał(a):-Planuję wiosną 3 lub 2 starty na 10km zależy jak będe sie czuł jak czas pozwoli itp. Czy bardzo kłoci się to z przygotowaniami ? Czy wręcz przeciwnie pomaga ?

Nie kłóci się. Jeśli bieganie będzie na pierwszym miejscu, to mogą na tym ucierpieć wyniki w tri, ale rozumiem, że chcesz po prostu Jeziorsko ukończyć i dobrze je wspominać.

- Zamierzam zapisać sie na lekcje pływania żeby trenować kraul ale Czy przy pierwszy star jeśli nie opanował bym kraula będzie siara jeśli popłynę żabką ??

Możesz spokojnie żabkować, ale jeśli zamierzasz uczyć się kraula, to moim zdaniem warto. Nie chodzi tylko o tri, ale o fakt, że kraul jest bardzo zdrowy i poprawi ogólną sprawność, wygimnastykowanie, stabilizuje ciało, wzmacnia brzuch, plecy itp. (Poza tym poprawia bieganie - Sebastian Karaś po 6 tygodniach treningów biegowych walnął 10 km w 38 minut). Wreszcie te umiejętności zostają do końca życia. Zawsze będziesz mógł chodzić na basen i uprawiać sport (jakoś nie znam nikogo, kto by amatorsko-sportowo pływał żabką, chyba że w ramach odpoczynku w treningu kraula). Jak będziesz miał 75 lat i problemy z kręgosłupem (nie życzę), lekarz zabroni Ci pływania żabką i zaleci kraul.

-Ile godzin wypadalo by poświęcić tygodniowo żeby swobodnie ukończyć ten dystans?

Tobie pewnie wystarczyłoby nawet 5-6, ale pytanie, jak wyglądają plany biegowe. Na ogół najwięcej czasu schodzi na rower, ale są i tacy, którzy piłują pływanie, bo postępy w pływaniu są zwykle stopniowe, ale za to zostają na kolejne lata (technika).

-Jak powinien wyglądać mój plan treningowy ? na bieganie mam wizje ale pływanie i rower ?

Pływanie - jeśli kraulem, to plan wyznaczą Ci lekcje. Co najmniej 2 razy w tygodniu, co najmniej 2 godziny (w sumie). Jeśli lekcji jest mniej, to pytaj instruktora, co masz robić samodzielnie.

Rower trenuje się podobnie jak bieganie, ale zwykle więcej (nawet o 50-100% więcej). Ogólne zasady podobne - przy 3 treningach w tygodniu: jedno-dwa spokojne wyjeżdżenia (60-120 minut), jeden lub dwa mocniejsze treningi (sprinty lub dłuższe interwały, może jakaś jazda ciągła 20-40 minut z intensywnością 7,5-8/10), im bliżej zawodów, tym dłuższe treningi, więcej powtórzeń itp. Co 2 tygodnie po rowerze 20-30 lub więcej minut biegu, może być spokojny. Chociaż ja robię akurat coś innego, ale to eksperyment zaproponowany przez @hadwao.

czy branie magnezu i potasu plus multiwitamina mi wystarczy czy muszę pomyśleć o jakis lepszych odżywkach ?

To już pytanie do lekarza. Zrób podstawowe badania - przynajmniej b.o. moczu, morfologię krwi i EKG.

-co do sprzętu myślę o piance z decathlonu

@Matall polecał dhb z wiggle'a.

co do rowera mszę go kupic bo nie mam rozglądałem sie za szosówkami mój budżet nie jest powalający najchętniej wydał bym na nia około 1500zł co kupić ?

Albo używkę - koniecznie z pomocą jakiegoś kumpla znającego się na rowerach - albo Tribana 520 z Decathlonu.

na co zwrócić uwagę ?

Na rozmiar!! Czesty błąd to kupowanie zbyt dużej ramy. W razie wątpliwości (granica dwóch rozmiarów) lepiej kupić mniejszy rower, bo łatwiej jest "powiększyć" rower na małej ramie (np. dokupując dłuższą sztycę i dłuższy mostek) niż na odwrót. Poza tym jeśli będziesz potem chciał dokupić lemondkę, to na mniejszej ramie łatwiej ustawić pozycję.

Myślę że pół roku wystarczy by godziwie przygotować sie na rozpoczęcie swojej przygody.

Tobie wystarczy. Powodzenia.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez Karjar » 03-01-2018, 21:57

kajet napisał(a):(Poza tym poprawia bieganie - Sebastian Karaś po 6 tygodniach treningów biegowych walnął 10 km w 38 minut).

@kajet odważna hipoteza, bo np. Paweł Korzeniowski w 38' dychy nie biega, jeśli mnie nie myli pamięć. Masz gdzieś, jakieś szersze informacje na temat takiego związku? :-?
Karjar

Postprzez kajet » 03-01-2018, 22:08

Karjar napisał(a):
kajet napisał(a):(Poza tym poprawia bieganie - Sebastian Karaś po 6 tygodniach treningów biegowych walnął 10 km w 38 minut).

@kajet odważna hipoteza, bo np. Paweł Korzeniowski w 38' dychy nie biega, jeśli mnie nie myli pamięć. Masz gdzieś, jakieś szersze informacje na temat takiego związku? :-?

No wiem, Karaś to taka anegdotka - wiadomo, że mało który pływak da czadu jak Seba.

Szersze informacje na temat takiego związku przewijają się w podkastach Gerry'ego Rodriguesa i Jima Lubinskiego - dość często Gerry wspomina o tym, że "running likes swimming, but swimming doesn't like running".

Tak wiem, prawda boli ;)
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
kajet

Postprzez elekt20 » 03-01-2018, 23:40

ariel ładne sformułowanie "ukończyć ale ambitnie" to moje motto
- Co do roweru tak jak już czytałem wszędzie na pierwszy rower polecaja tribana. Pytanie co do rozmiaru mam 188cm wzrostu mam całkiem niedaleko wystawioną używkę 520 z rozmiarem ramy 55cm czy mogę jechać obejrzeć przejechać sie jesli będzie mi odpowiadać mogę spokojnie kupić ? mam sie na rowerze po prostu dobrze czuć czy ułożenie ma być jakieś określone ?
-co do startów plany są dwa albo start początek kwietnia drugi początek maja , druga opcja początek kwietnia początek maja trzeci start 28 maja chciał bym je pobiedz na 100% procent . Zdrowy rozsądek podpowiada mi opcję pierwsza i trzeci start w tri .
- Z pływaniem pianka dla mojego komfortu start wiadomo adrenalina dużo sie dzieje.Mam znajomego który trenuje sekcje pływacką i jest ratownikiem na pływalni u nas pogadam z nim zobaczymy co powie mam nadzieje że mi pomoże .
- co do diety to poszukam czegos podstawowego w internecie ale z tego co piszecie to standard kepsie i alkoholu żegnajcie .
Jeśli chodzi o witaminki to bede brał aspargin (magnez i potas ) i witminę izotoniki (jakis izotonik polecacie?)
-Czyli treningi rowerowe są podobne jak bieganie tylko tu sie pedałuj i dystans większy. Myśle ze kupię książkę Fitzgeralda "triathlon-plany treningowe" i nią sie będe wspomagał.
-Co do lekarza byłem miałem krew ekg będe sie monitorował mierzył tętno, krew żeby nie przetrenować sie a jeśli cos będzie niepokojącego to będzie trzeba odwiedzic specjalistę tego jestem świadom .Będe was informował na bierząco o tym co sie u mnie dzieje.
reasumując " Od trzech lat oglądam codziennie MTV! To na początek wystarczy."
elekt20

Postprzez Bartek » 04-01-2018, 07:34

chodzisz w moim wzroście. mam ramę znacznie większą bo 59 i jest bezapelacyjnie ZA DUŻA. sądzę, że 55 to będzie słuszny wybór.
Izo musisz potestować. chociaż mi od razu podeszły produkty Enervit.
znajkomy trener to fajne wyjście. jeżeli będzie mógł rzucić na Ciebie okiem w trakcie treningu byłoby super, może wyłapać trochę błędów. jak złapiesz podstawy rozsądnego kraula to na bank będzie szybciej niż żabką i przede wszystkim wysiłek bnędzie znacznie mniejszy.
książka Fitzgeralda: pamiętaj, że możesz mieszać poziomy, np wziąć pływanie z planu 1, rower z 2 a bieg z 4.
a co do mtv, Silnoręki porozmawia z ludźmi po swojemu :p

a widziałem, że zbierasz na miernik mocy. na razie lepiej pójdź metodą Trenera H2O, kup trenażer bo "winter is coming", dokonaj podstawowych inwestycji wg triabout.pl. poszedłem tą drogą i sobie póki co chwalę ;) pomiar mocy z prędkości koła nie daje może pełnej wiadomości o mocy z jaką kręcisz ale dane z tej prędkości są wystarczające aby trening działał :)
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez Karjar » 04-01-2018, 08:14

kajet napisał(a):Tak wiem, prawda boli ;)

Oj boli ;)
Z drugiej strony, jak patrzę na kolejne rezerwy, które się mi tworzą w bieganiu to, aż się boję tych prędkości, jak zacznę coś pływać :D Bo przecież zacznę, potrzebuję w to wierzyć ;)
Karjar

Postprzez elekt20 » 05-01-2018, 12:39

Chłopaki może ktos z was zna serwis rowerowy i sklepgdzie ktosprofesjonalnie mogł by mi pomóc dobrać buty moga znajdować sie w miastach łódz sieradz zduńska wola wieluń radomsko częstochowa piotrków trybunalski bo gdzies w tym trójkacie bermudzkim mieszkam
elekt20

Postprzez Alex » 05-01-2018, 14:40

olimpius - Częstochowa. Gadżety triathlonowe też tam znajdziesz ;)
Alex

Postprzez MateuszP » 05-01-2018, 16:55

Alex napisał(a):olimpius - Częstochowa. Gadżety triathlonowe też tam znajdziesz ;)
Radomsko na pewno nie :(

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez elekt20 » 06-01-2018, 16:50

Chlopaki co do rowera oglądam i oglądam i powiem wam że najbardziej podoba mi się triban 500 jest to rower który w moim budżecie mógł bym mieć nowy z gwarancją i od początku mógł bym o niego sobie dbać jak uważam . Między 500 a 520 jest spora różnica cenowa . https://www.decathlon.pl/rower-szosowy- ... 77759.html
elekt20

Postprzez kajet » 06-01-2018, 21:04

elekt20 napisał(a):Chlopaki co do rowera oglądam i oglądam i powiem wam że najbardziej podoba mi się triban 500 jest to rower który w moim budżecie mógł bym mieć nowy z gwarancją i od początku mógł bym o niego sobie dbać jak uważam . Między 500 a 520 jest spora różnica cenowa . https://www.decathlon.pl/rower-szosowy- ... 77759.html
Brałbym ten rower. Można by kręcić nosem, że tanie podzespoły, ale tak naprawdę sypią się tylko hamulce (powierzchowne rdzewienie sprężyn po ok. 3 latach - efekt tylko wizualny) i koła (pod ciężkim zawodnikiem się mogą krzywić na nierównościach). Jesli dotąd jeździłeś na MTB czy jakimś trekkingu, to bedziesz myślał, że masz między nogami rakietę. Na maszynie tej (niewybitnej) klasy, po dołożeniu lemondki, latałem w Strykowie ze średnią 33 km/h, a Kwiatkowskim nie jestem.

Szykuj tylko kasę na pedały (look keo easy mogą być), bloki i ewentualnie buty.
kajet

Postprzez weekendowy » 07-01-2018, 12:07

Śmiało atakuj tribana! Sam będę startował juz drugu rok na 520-tce i spokojnie sobie radzę z predkosciami w okolichach 35 km/h na 1/4. Dorzuć plan H2O i będziesz miał mieszankę wybuchową! Ale warunek jeden...konsekwncja w treningach.
weekendowy

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Strefa dla początkujacych