kalendarz triathlon

Deszcz, a zawody

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Deszcz, a zawody

Postprzez rolek » 13-07-2018, 12:37

Mam trochę głupie pytanie odnośnie zawodów, które odbywają się w czasie deszczu.
Na co zwracać szczególną uwagę? Chodzi mi o rzeczy, których jako żółtodziób mogę nie przewidzieć (np. odzież) ale też jak to jest z jazdą w deszczu? Jak by to powiedzieć... doświadczenie "po mokrym"=zero (na szosówce).
Nie ukrywam że czuję lekki dyskomfort związany z prognozami na ten weekend, a tu nie ma to tamto, trzeba startować.
Co z rzeczami w strefie zmian- butami do biegania. Mam doświadczenie w bieganiu z mokrymi butami ale nie koniecznie chce mieć je pełne wody już na samym początku, a jednak w razie deszczu od pozostawienia w korytkach butów do momentu powrotu z roweru trochę czasu minie, można się spodziewać, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych czynności w postaci pozbycia się z nich wody...
rolek

Re: Deszcz, a zawody

Postprzez KamilN » 13-07-2018, 13:05

Buty postaw w korytku podeszwą do góry, zminimalizuje to ryzyko napadania do środka, dodatkowo możesz przykryć je folią.
Triathlete - A person who doesn't understand that one sport is hard enough!
KamilN

Postprzez Ariel » 13-07-2018, 13:13

hmm
na plywaniu - nie robi roznicy
rower - zabezpiecz wstawiajac do strefy np. pokrowcem albo workiem na smieci ogromnym (czasem w pakiecie jest folia) przed startem odkrywasz i tyle - buty jesli masz wpiete w pedaly mokna, jesli nie to postepujesz tak jak z biegowymi
bieg - w "skrzynce"/koszyku proponuje przykryc rzeczy reklamowka albo miec je w reklamowce wtedy bedziesz mial na starcie suche buty/skarpetki

co do ciuchow no to pytanie w czym lecisz - patrzac na temp ma byc dosc cieplo tyle ze deszczowo wiec bym lecial w stroju startowym po prostu
postaraj sie miec gdzies w miare blisko ciuchy na przebranie po starcie
Ariel

Postprzez rolek » 13-07-2018, 13:40

Duży worek /folia zabezpieczająca na rower? Czy to nie jest stwarzanie zagrożenia dla innych? Ja od razu mam wizję jak zawiej, zaczepi się o drugi rower, ktoś szarpnie, coś pospada... (tak, uprawiam czarnowidztwo hahaha ale nie chcę nikomu przeszkadzać ani zepsuć zabawy)
Buty na rower też zakładam, nie wpinam, jeszcze nie ten etap zabawy.

Lecę w stroju startowym, opcjonalnie na bieg wrzucę do korytka dodatkową koszulkę na "dogrzanie" jak poczuję, że w grę wchodzi wychłodzenie, a to może się zdarzyć.
rolek

Postprzez robertino » 13-07-2018, 13:48

rolek napisał(a):Duży worek /folia zabezpieczająca na rower? Czy to nie jest stwarzanie zagrożenia dla innych? Ja od razu mam wizję jak zawiej, zaczepi się o drugi rower, ktoś szarpnie, coś pospada... (tak, uprawiam czarnowidztwo hahaha ale nie chcę nikomu przeszkadzać ani zepsuć zabawy)
Buty na rower też zakładam, nie wpinam, jeszcze nie ten etap zabawy.

Lecę w stroju startowym, opcjonalnie na bieg wrzucę do korytka dodatkową koszulkę na "dogrzanie" jak poczuję, że w grę wchodzi wychłodzenie, a to może się zdarzyć.

z folią, to wiele osób tak robi. Tu bym się nie stresował. Co do ubioru, to jeśli już gdzieś będziesz potrzebował dogrzania, to raczej na rowerze ze względu na prędkość, statyczną pozycję "góry" ciała i wcześniejszą godzinę. Na biegu już bym sobie głowy bluzą nie zawracał. Na pewno się rozgrzejesz.
robertino

Postprzez porom » 24-08-2018, 10:41

Deszcz nie powinien przeszkadzać! :)
porom

Postprzez JMK » 26-10-2018, 05:26

Mój pierwszy triathlon był właśnie w czasie deszczu. Praktycznie od samego początku. W wodzie, wiadomo, raczej większej różnicy nie było. Na rowerze problemem okazała się zmieniona przyczepność i parujące okulary. Przy tym pierwszym po prostu trzeba się pilnować. Na drugie nie znalazłem rozwiązania. A przy biegu, cóż. Jak radzili koledzy, bluzę lepiej zostawić. A korytko można chyba odwrócić "do góry nogami"?
Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego
JMK

Postprzez Maciej z NT » 26-10-2018, 09:14

A propos deszczu na zawodach mam trzy wspomnienia:

- pierwszy TRI Poznań 2013 start z wody lekko pada - fajny przelot samolotami nad głowami i ... zaczęło lekko grzmieć - na szczęście nie było burzy ale lało całe zawody.
- time trial UCI tor poznań wrzesień 2015 albo 16 lało niemiłosiernie od rana - byłem pewien że odwołają ale dla alibi pojechałem - a tam konie trenują, grzeją jak gdyby nigdy nic, po pierwszym kołku testowym byłem cały mokry. Kilka gleb było ja ze strachu, stesu zrobiłem najlepszy czas ale jedno kołko za mało ;-) dostałem DSQ plus w gratisie zimny prysznic i do chaty :))
- pamiętny Lubasz 2017 początek maja woda 11C powietrze może 15C lało zimno - Ci ze sprintu mieli jeszcze gorzej bo startowali wcześniej - rekawiczki, buty do pływania a na rowerze kurtka przeciwdeszczowa - w takich warunkach więcej nie wystartuję - https://www.youtube.com/watch?v=J9Ks_3qQ9_0
You'll Never Walk Alone
Maciej z NT

Postprzez Ariel » 26-10-2018, 13:38

Susz 2018 - sporo ludzi odpuściło start ale dalo sie ukonczyc

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Postprzez JMK » 28-10-2018, 20:40

Ale powiedzcie szczerze... fajnie było mimo wszystko, prawda? Dla mnie to była dodatkowa atrakcja. Coś co potem się wspomina dobrze :)
Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego
JMK

Postprzez Ariel » 28-10-2018, 22:51

Hmm pomijając etap zejścia z roweru gdzie myślałem ze upadnę bo nie czułem stóp to było spoko, coś na pewno co zostanie w pamięci

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ariel

Postprzez Blade » 29-10-2018, 12:17

Pływanie bez zmian

Rower - wszystko co chcesz ubrać spakowane w duży worek na śmieci:
kask, okulary, pasek z numerem, buty kolarskie ( cieplejsze niz tri), kamizelka, rękawiczki z pełnymi palcami, skarpetki.
Ubierasz wszystko w strefie i biegniesz do belki w butach.
W zakrętach zwalniasz, sporo poniżej prędkości przy której myślisz że spokojnie wejdziesz w zakręt.

Bieganie - wszystko co chesz ubrać spakowane w duzy worek na śmieci: czapka, buty, skarpetki.
Rękawiczki i kamizelka ta sama co na rowerze.
Staraj się omijać duże kałuże, co z tego że masz ciepło w stopy w suchych skarpetkach jak wbiegniesz w kalużę.

Na połowce w Katowicach powyższe dało zadowalajacy rezultat, a dwie pary skarpet i rękawiczki były zbawienne
Blade

Postprzez Alex » 30-10-2018, 09:14

Cześć.

W czasie wyścigu każdy z nas jest mniej lub bardziej mokry więc deszcz nie powinien przeszkadzać pod warunkiem ,że jesteśmy odpowiednio przygotowani do temperatury.
Co do pływania to nie ma o czym pisać.

Rower kilka wskazówek do jazdy w deszczu :
- unikaj wjeżdżania na malowane na asfalcie białe linie! Szczególnie w zakręcie. Jest to powierzchnia mega śliska.
- mokre obręcze słabo hamują, porada ważna szczególnie na zjazdach. Hamuj co jakiś czas rozgrzewając klocki i obręcz ,żeby w razie potrzeby hamulce z pewnością zadziałały

Sytuacja się komplikuje kiedy pogoda się załamuje i temperatura drastycznie spada. Tak było np w tym roku w Zell am See. Było wiadomo ,że na rowerze będzie ok 6-8 stopni. Jednak w górach spadł śnieg i etap kolarski ostatecznie został odwołany.
Kto jechał w temperaturze 6 stopni na rowerze to wie ,że to nic strasznego pod warunkiem pod warunkiem odziania się w coś więcej niż tylko w trisuit. Dla rozluźnienia atmosfery ktoś kiedyś pisał na tym forum o osobnikach jadących na rowerach w piankach do pływania. Zacząłem się nad tym zastanawiać ,że w takiej temperaturze to wcale nie taki głupi pomysł.

A teraz na serio jak bym się przygotował do jazdy przy temperaturze temperaturze ok 6 stopni w deszczu.
- długie spodnie rowerowe
- deszczowa kurtka rowerowa
- neoprenowe nakładki na buty - najważniejsza moim zdaniem rzecz
- rękawiczki z palcami - zimowe lub z windstopperem.

Ubranie tego ustrojstwa na mokre ciało w T1 będzie kosztowało dużo czasu ale zyskujemy komfort na trasie kolarskiej.

Kiedyś robiłem zakładkę symulującą zawody. Temperatura ok 5 stopni. Sucho. 60km roweru potem bieg 10km.
Ubrany byłem w tri suit oraz kurtkę. Buty bez nakładek , bez rękawiczek bo tak wtedy startowałem.
Efekt - utrata czucia w palcach rąk i stóp. Niesamowicie zmarznięte łydki. Zamiast biegu było wygrzewanie w wannie. Deszcz jeszcze by wszystko spotęgował.

Co do biegu to podobnie jak do etapu kolarskiego. Ubrać się stosownie do temperatury bo i tak będzie nam mokro.

Pozdro.
Alex

Postprzez Kobi » 13-11-2018, 12:08

Dzięki za te wszystkie odpowiedzi!
Jako osoba dopiero wkraczająca w ten świat, dużo uczę sie z takich wpisów!
Kobi

Postprzez KamilaJA » 15-11-2018, 09:56

Mam fajny poradnik odnośnie biegania w deszczu https://lepszytrener.pl/blog-trenera/bi ... -w-deszczu
KamilaJA

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Strefa dla początkujacych