kalendarz triathlon

Szybka regeneracja

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Re: Szybka regeneracja

Postprzez mathewww » 19-02-2014, 18:38

Ja też powiedzialem że teraz pobiegne dopiero jak dam radę w okolicy 3 :).Ale widać że do wszystkich decyzji trzeba dojrzeć .Sszkoda że nie słuchałem ludzi na forach .
Może nie jestem najszybszy może nie jestem najsilniejszy ale zrobię wszytko aby wygrać
mathewww

Postprzez żeli » 19-02-2014, 19:14

drummer napisał(a):Ja stwierdziłem, że maraton będzie jak będę w stanie rozmienić trójkę :) 3.15 albo 3.05 mnie nie kręci. Chyba że w ramach IM :D

Grubo! To w ile sam maraton musiałbyś biegać? Na moje tak w okolicach 2:45
żeli

Postprzez MateuszP » 19-02-2014, 19:26

mathewww napisał(a):Nie wytumaczysz nic by mnie nie powstrzymało czym bardziej mówili żebym odpuścił ,tym bardziej ją mówiłem ją pokaże że dam radę.złapałem kontuzjie i to mi pomogło zrozumieć.Ale maraton po 4 miesiącach biegania ukończyłem .Tteraz zabrał bym się za niego po 3 latach biegania .To troche nasza wina każdy myśli że jak ukończy IMto będzie kozak jakaś legenda urosła koło IM .A tak naprawdę trudniej jest ukończyć w dobrych czasach krótsze dystansie niż ukończyć IMw 12 godz.Ppodobnie jest z maratonem ukończyłem i nic specjalnego się nie wydarzyło .

Cóż chyba każdy zauważył specyficzny BUM jeżeli chodzi o sport. Media bardzo propagują sport (to oczywiście dobrze), sukcesy naszych sportowców również mają na to wpływ. Cóż czemu to ma służyć?
Spora część ludzi nie zdaje sobie sprawy że biega się przede wszystkim w butach. Pamiętam jak zaczynałem (nie było zbytnio dawno) ile ciuchów i jakie miałem na sobie, szczególnie w zimę. Dało się? Dało. Cóż pod tym względem napędza to rynek sportowy- szkoda, że nie nasz własny. I tak z każdego typu sprzętem i usługami.
Po drugie psychologicznie również "wykazano" również pozytywny wpływ na człowieka/pracownika, jeżeli ten ukończy maraton bądź inne trudne zawody.
Same zawody to kwestia podejścia psychicznego i według mnie wisienka na torcie. Bardziej wymagające jest faza treningu, trwająca czasem strasznie długo- ale to kwestia kilku lat i startów.
Co do ukończenia krótszych dystansów, absolutnie się zgodzę, z tego względu, że wymagają raczej większego zaangażowania w treningach- doświadczenia z biegania jeżeli chodzi o wyniki.
I chyba tutaj kwestię kluczową jest temat wątku.
W 2013 również ubiłem sobie w głowie maraton. Doświadczenie wzięte z wcześniejszych lat, przygotowań i samego biegu ogromne. Ważne by się nie porywać z motyką na Słońce. Jeżeli zdrowie nie ogranicza, nie ma się sporej nadwagi, rozsądnie podchodzi się do tematu to maraton w 4 godziny jest w stanie wykonać każdy. Sprawić by 3 zniknęło i pojawiła się 2, cóż trzeba już dać z siebie więcej niż tylko trening.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez kruk » 19-02-2014, 19:52

Oj tam, takie jojczenie trochę z tym zmądrzeniem po pewnym czasie ;) Oczywiście, że człowiek "mądrzeje", ale naprawdę oddalibyście teraz to swoje debiutanckie doświadczenie? Nie było w tym nic z porywu serca i radości z odkrywania nowych możliwości ciała? Eee, nie uwierzę ;)

Dla mnie właśnie super, że ludzie chcą się porywać z motykami na słońce, ambitnie planują, dążą do niemożliwego nie wiedząc o tym wcześniej. Co z tego, że niektórzy porwą się na maraton, padną w połowie i w efekcie się zniechęcą? Poszli na fali mody, okazało się nie dla nich i ok. Ale spróbowali! Za to inni odkryją w sobie coś nowego, przynoszącego radość, coś rozwijającego ich. Co z tego, że jest BUM? Lepiej na sport niż na nominacje do picia piwa (jeśli wiecie o co chodzi). Poza tym, bum oznacza więcej zawodników, czyli więcej kasy wpompowanej w zawody, a to z kolei podnosi poziom organizacyjny. I w końcu co z tego, że jednych napędzają surowe treningi w samotności bladym świtem, a innych po prostu gadżety i kolorowe ciuchy? Każdy ma inną, równorzędną motywację. Coś co wszyscy w efekcie zdobywamy, co jest dla nas wszystkich bezcenne to własne doświadczenie... którym albo się z kimś podzielimy, albo i nie.

Dobra, koniec pompatyczności ;)

Moja szybka regeneracja to w skrócie mleko czekoladowe tuż po trenie (+ ew. bcaa) > w tym czasie okład chłodzący > rozciąganie po powrocie temp. > kompresja > jedzenie > sporadycznie drzemka > automasaż > aktywna regeneracja po jakimś czasie lub na drugi dzień. Na razie działa :)
1/4 IM: 2:24 (Kórnik 2015)
1/2 IM: 5:33 (Poznań 2015)

http://enduhub.com/pl/kourier/
kruk

Postprzez elim » 19-02-2014, 20:12

Masz rację drummer! Ja też zadebiutuję dopiero wtedy, gdy będzie szansa na 2 z przodu.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez MateuszP » 19-02-2014, 20:31

[quote="kruk"]Oj tam, takie jojczenie trochę z tym zmądrzeniem po pewnym czasie ;) Oczywiście, że człowiek "mądrzeje", ale naprawdę oddalibyście teraz to swoje debiutanckie doświadczenie? Nie było w tym nic z porywu serca i radości z odkrywania nowych możliwości ciała? Eee, nie uwierzę ;)

Czekałem na to! Dzięki za ten wpis!
Pewnie, że tak. Dlatego zaczynam triathlon, dlatego chcę ścigać się w zawodach, dlatego trenuję, dlatego wstaję rano z radością, że dziś jest trening! I to jest piękne! Z książek i filmów doświadczenia nie zyskasz.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez mathewww » 19-02-2014, 22:00

Ją mam całą euforię jak mogę ścigać do końca wyścigu a nie walczyć tylko o ukończenie ,teraz wiem że gdy braknie pary źle się przygotuje zejdą z trasy nie potrzebuje następnych medali za ukończenie nie rusza mnie to wole spróbować jeszcze raz później .
Może nie jestem najszybszy może nie jestem najsilniejszy ale zrobię wszytko aby wygrać
mathewww

Postprzez bartolini » 19-02-2014, 23:13

Najfajniejsze jest to, że każde podejście jest tak samo dobre, ja np. startuję dla medali (tylko to mi zostało).
Porywanie się też od razu na najdłuższe dystanse też nie jest samo w sobie złe. Jak komuś uda się zrobić od razu IM i uniknąć kontuzji, to nie widzę większych wad takiego podejścia. Problem tylko w tym, że czasem się nie udaje bez kontuzji i takie doświadczenie nie jest super fajne.

Można startować na czas a można też na ukończenie. Jeśli ktoś ściga się na czas, to czemu nie na Igrzyskach? Bo pewnego poziomu nie przeskoczy i pozostaje mu mniejsze wyzwanie, na przykład złamać trójkę. A dla kogoś innego wyzwaniem będzie samo ukończenie. Mało ambitne dla kogoś, kto chce złamać trójkę, ale tak samo złamanie trójki jest mało ambitne dla olimpijczyka. Nie można innych mierzyć swoją miarą, bo zawsze może przyjść ktoś lepszy i zmierzyć swoją.

Dla kogoś innego wyzwaniem może być zrobienie 50 maratonów w 50 dni. Też ciekawe i ambitne, chociaż niewiele ma wspólnego ze ściganiem.

A jak ktoś na serio chce startować na czas, to powinien startować jak najrzadziej. Parę razy oglądałem maraton na MŚ lub IO i kojarzę, że ci, którzy biegają w czołówce, to mają bardzo mało zrobionych maratonów w życiu. Przypomina mi się jakaś relacja z zawodów, że Babiarz wyliczał kto ile ma startów i jakiś młody Afrykańczyk biegł dopiero drugi raz w życiu, a ktoś tam inny siódmy i miał najwięcej startów z pierwszej dziesiątki na poziomie IO lub MŚ. Wyczynowo nie da się maratonu robić często.
bartolini

Postprzez drummer » 20-02-2014, 00:09

Ja się tu wymądrzam a moje pierwsze zawody nie licząc dwóch biegów w podstawówce to właśnie Borowno 1/2IM w 2011 :D po 3 miesiącach chaotycznego treningu na czuja i 102kg wagi w maju (mam 173cm :) ) jakby ktoś coś mówił o wyzwaniach i porywach serca. Jedyną kontuzję którą złapałem to w głowie - virusem tri się zaraziłem... straszna choroba...
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez Dark44 » 20-02-2014, 08:50

elim napisał(a):Masz rację drummer! Ja też zadebiutuję dopiero wtedy, gdy będzie szansa na 2 z przodu.

Elim, drummer..., nie macie na co czekać z tą "2-ką", bo czas ucieka i latka lecą:-)
Mój kolega, rówieśnik (48-latek) nieźle biega od kilku lat maratony (w okolicach 3:05-3:10). Miał spory progres, bo zaczynał od 4:30 i ostatnio mi powiedział, po dwóch piwach, że nie dożyje dwójki z przodu:-)

Co do regeneracji, to kolega powyżej napisał, że stosuje rozciąganie i chłodzenie(okłady). Mam nadzieję, że nie jednocześnie. To złe połączenie.
Dark44

Postprzez voslak » 20-02-2014, 09:09

Zgadzam się z poprzednikiem. Biegniesz maraton kiedy się czujesz. Mi 2 z przodu wychodzi już od roku a i tak nie planuję maratonu... no pierwszy to będzie w IMie latem i wtedy będę musiał wziąść poprawkę na bieg, bo pływanie i rower w nogach :-)
Czy ktoś stosował beta-alaninę do tri? Ja w zeszłym roku na wiosnę przed pierwszym startem i miałem ciągły progres w każdej dyscyplinie, ale nie jestem pewien czy to bo beta czy ogolnie trening był dobrze. No i ważne, żeby było mrowienie - bo miałem jedną jakiejś firmy noname i nic się nie działo. Olimp jeżył mi włosy na plecach (gdybym je miał) :-)
voslak

Re: Odp: Szybka regeneracja

Postprzez kruk » 20-02-2014, 09:17

Dark44 napisał(a):Co do regeneracji, to kolega powyżej napisał, że stosuje rozciąganie i chłodzenie(okłady). Mam nadzieję, że nie jednocześnie. To złe połączenie.

chłodzenie tuż po treningu, rozciąganie nie szybciej niż po powrocie schłodzonego miejsca do normalnej temperatury. Z reguły wypada około 1-2h po treningu.

kruk

Postprzez nat » 20-02-2014, 09:32

Voslak, co za mrowienie? Wytłumaczysz?
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez lysy » 20-02-2014, 11:31

kruk napisał(a):chłodzenie tuż po treningu, rozciąganie nie szybciej niż po powrocie schłodzonego miejsca do normalnej temperatury. Z reguły wypada około 1-2h po treningu.

Dziwnie, bo do skutecznego rozciągania powinno się mieć rozgrzane mięśnie.
Ja robię dokładnie odwrotnie: rozciąganie od razu po treningu, a dopiero później chłodzenie.
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez kruk » 20-02-2014, 11:53

lysy napisał(a):
kruk napisał(a):chłodzenie tuż po treningu, rozciąganie nie szybciej niż po powrocie schłodzonego miejsca do normalnej temperatury. Z reguły wypada około 1-2h po treningu.

Dziwnie, bo do skutecznego rozciągania powinno się mieć rozgrzane mięśnie.
Ja robię dokładnie odwrotnie: rozciąganie od razu po treningu, a dopiero później chłodzenie.

Tzn. żeby być ścisłym, to tuż po biegu krótko rozciągam tylko duże grupy mięśniowe, w tym szczególnie to co mnie pobolewa, chwilę po tym chłodzenie. Natomiast główne, dokładne rozciąganie robię później, tak jak napisałem.

kruk

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strefa dla początkujacych