kalendarz triathlon

Podciąganie, drafting przepisy.

Jesteś tu nowy? Tutaj znajdziesz zasady pisania postów i możesz się przywitać! Dodatkowo jeśli masz jakieś pytania i nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z triathlonem to miejsce jest dla Ciebie.

Podciąganie, drafting przepisy.

Postprzez pavoolon » 24-06-2013, 16:04

Mam pytanie. Jak to jest z tym draftingiem?
Mam trzy źródła:
http://akademiatriathlonu.pl/rower/poradnik/rower/co-to-jest-drafting
http://akademiatriathlonu.pl/przepisy/poradnik/przepisy/poradnik-zasady-wg-itu-cz2-odcinek-rowerowy
http://www.triathlon.pl/przepisy-sportowe-i-organizacyjne

I w każdym jest napisane co innego.

Po kolei:
Artykuł 1.
- Osoba jadąca z tyłu powinna trzymać odstęp minimum 7 metrów, licząc od przedniego koła zawodnika jadącego przed nim oraz minimum 2 metry z boku.
- wyprzedzanie może trwać tylko 15 s.
- W momencie mijania zawodnik powinien trzymać się swojego rywala nie bliżej niż 2 metry z tyłu i 2 metry z boku.
- Gdy kolarz wjedzie w strefę 2x7m ma 15 sekund na minięcie przedniego koła rywala, natomiast gdy minie już przednie koło, to osoba mijana ma 15 sekund na wyjście z pola 2x7m.

Artykuł 2.
- Prostokąt o szerokości 3 m. Centrum 3m. pasa szerokości mierzone jest od osi przedniego koła. Długość pola draftingu jest różna dla różnych dystansów: 12 m. dla dystansu długiego oraz 10 metrów dla dystansów krótszych
- Wyprzedzanie – 20 sekund
- Zawodnik wyprzedzony musi opuścić strefę draftingu w ciągu 5 sekund (to chyba jest błąd bo oznaczało by to hamowanie z piskiem ;-) )

A teraz najważniejsze źródło czyli przepisy PzTri:
5.3.3 Strefa podciągania jest prostokątem otaczającym zawodnika o szerokości 3 metry i długości 10 metrów licząc od tylnego koła zawodnika. Przód strefy określa przednie koło zawarte w środku 3 metrowego boku prostokąta.
5.3.5 Zawodnicy mogą przebywać w strefie podciągania innego zawodnika tylko w momencie wyprzedzania. Maksymalny czas przebywania wyprzedzającego w strefie wyprzedzanego wynosi 30 sekund.
5.3.6 Zawodnik jest uważany za dogonionego przez innego zawodnika w momencie, kiedy przednie koło doganiającego wyprzedzi przednie koło doganianego. Zawodnik wyprzedzony zobowiązany jest pozostać poza strefą podciągania wyprzedzającego (ani słowa o czasie wyjścia ze strefy podciągania przez wyprzedzanego).

Teraz pytanie które przepisy są prawidłowe?
Czy na wszystkich zawodach w Polsce obowiązują przepisy PzTri?
Czy np. takie zawody w Mrągowie jako prywatna inicjatywa organizatorów mogą sobie zrobić jakie chcą przepisy?
A może jest tak, że dla IM i jego wariantów (1/2,1/4) obowiązują zawody ITU, a dla Olimpijek, Sprintów itp przepisu PzTri?
pavoolon

Re: Podciąganie, drafting przepisy.

Postprzez pavoolon » 24-06-2013, 16:12

Poczytałem jeszcze przepisy ITU:
http://www.triathlon.org/images/uploads ... 110222.pdf
- Bicycle draft zone: the draft zone will be a rectangle. The width will always
be 3 metres wide. The center of the leading 3-metre edge will be measured
from the leading edge of the front wheel. The length of the rectangle will
depend on the distance of the race: for Long distance events the length will
measure 12 metres; for Standard distance events or shorter, the length will
measure 10 metres.
- An athlete may enter the draft zone of another athlete, but must be seen to
be progressing through that zone. A maximum of 20 seconds will be
allowed to pass through the zone of another athlete.
- Once overtaken, an athlete must move out of the draft zone of the leading
athlete within 5 seconds.

Wygląda na to, że artykuły AT są pisane w oparciu o przepisy ITU. Nadal pozostaje pytanie jakie przepisy są stosowane na zawodach w Polsce organizowanych przez prywatnych organizatorów (nie przez PzTri)?
pavoolon

Postprzez BADEVIL » 24-06-2013, 17:27

Z tego co zauważyłem w Polskich zawodach TRI są stosowane zasady PZTRI + modyfikacja organizatora.
Z innymi wariacjami jak na razie się nie spotkałem.
BADEVIL

Postprzez nat » 24-06-2013, 20:19

dlatego trzeba chodzić na odprawę tech i słuchać co mówią, bo na każdych zawodach są inne zasady...

z kolei ostatnio w suszu mówili, że trzeba omijać 3 m z boku - a to by wymagało zjechania na przeciwległy pas gdzie jechali rowerzyści z przeciwka... :)
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez mKONA » 25-06-2013, 07:31

spokojnie. nie ma co się przejmować czy to jest 3 czy 5 metrów. ja mam takie doświadczenie z zawodów w Polsce, ze jak ktoś chce to NIE draftuje niezależnie czy to jest 2 czy 7 metrów. To przede wszystkim od nas zależy. A wszystkim kolegom, którzy pomimo zwracania uwagi, odpowiadają: "nie przesadzaj" powinno dać się w mordę i napiętnować. Więc jeśli wszystkim nam zależy na tym, żeby NIE draftować to poza deklaracjami, dobrą wolą, sumieniem itd. proponuję założyć na forum oddzielny temat: draftujacy i podawać numery ludzi, których się widziało na zawodach. Tak jak to zrobił Wania po Szczecinku...
I żebym był dobrze zrozumiały: czym innym jest dla mnie fizyczna trudność w uniknięciu draftingu przez osoby jadące na końcu stawki a czym innym jest pseudo współpraca na początku stawki. Ideałem jest dla mnie Bloghin, który pomimo grup go goniących i tak wkładał wszystkim na rowerze a potem na biegu w Suszu.
mKONA

Postprzez Dark44 » 25-06-2013, 07:47

mKONA napisał(a):spokojnie. nie ma co się przejmować czy to jest 3 czy 5 metrów. ja mam takie doświadczenie z zawodów w Polsce, ze jak ktoś chce to NIE draftuje niezależnie czy to jest 2 czy 7 metrów. To przede wszystkim od nas zależy. A wszystkim kolegom, którzy pomimo zwracania uwagi, odpowiadają: "nie przesadzaj" powinno dać się w mordę i napiętnować. Więc jeśli wszystkim nam zależy na tym, żeby NIE draftować to poza deklaracjami, dobrą wolą, sumieniem itd. proponuję założyć na forum oddzielny temat: draftujacy i podawać numery ludzi, których się widziało na zawodach. Tak jak to zrobił Wania po Szczecinku...
I żebym był dobrze zrozumiały: czym innym jest dla mnie fizyczna trudność w uniknięciu draftingu przez osoby jadące na końcu stawki a czym innym jest pseudo współpraca na początku stawki. Ideałem jest dla mnie Bloghin, który pomimo grup go goniących i tak wkładał wszystkim na rowerze a potem na biegu w Suszu.

popieram w całej rozciągłości...,
a w ramach sankcjonowania rzeczywistości bez podciągania, może skusimy się np. na koszulki z xTRI i napisem: "jestem czysty, nie draftuję..." czy coś takiego. W ramach mikro kampanii...., no i oczywiście na adekwatnych zawodach...

PS. a swoją drogą, trochę bawi mnie przepis z definicją "przedniego koła". Zamiast zapisać oś przedniego koła, to wychodzi, że ta różnica może być nawewet ok. 1,5m (+te np. 7m) w przednich kołach zawodników...;-)
Dark44

Postprzez elim » 25-06-2013, 08:16

Potrzeba jeszcze sedziow znajacych te przepisy!
Triathlon Series Team
elim

Postprzez gryzio » 25-06-2013, 08:31

Ja ostatnio 'wymyśliłem' własny sposób na drafterów... (Oczywiście przydatny to on będzie dopiero w momencie jak zacznę jeździć jakieś 10-15km/h szybciej ;-)

Jako że mam nieomalże permanentnie zapchany nos, to muszę go opróżniać średnio co 1-2 km... Sądzę, że smark przez lewe i smark przez prawe ramie dość skutecznie przegoni ewentualnych chętnych na jazdę na kole.... :-)
gryzio

Postprzez Diver » 25-06-2013, 08:37

Dodam do tego że trzeba jeszcze bezstronnych sędziów którzy znają przepisy.
Przykład z życia .. w Suszu był taki "dziadek", który to non stop driftował i przeskakiwał z koła na koło tego u kogo mu bardziej pasowało, z sędzią który to widział wymieniał koleżeńskie uwagi. Szczerze to robił to tak bezczelnie że miałem pianę na ustach.
Tak podsumowując to jest to po prostu żenujące i jestem za piętnowaniem.

Także w Sierakowie miałem propozycje od zawodników do jazdy w "trójce", ale odmówiłem, bo uważam że to jest moja i tylko moja walka, i dalej moja i tylko moja zasługa w jakim czasie to zrobię. To trochę tak jak bym stanął przed lustrem i mówił że wyglądam jak Brad Pitt, a tak naprawdę przecież jestem przystojniejszy :-D.

Of top:
Poza tym niestety co do zawodów w Suszu mam taką uwagę/ spostrzeżenie:
Jak ktoś z organizatoró powiedział "..są to zawody robione przez zawodników dla zawodników..." ja bym ty trochę parafrazował i powiedział, że są to zawody robione przez zawodników z Susza, głównie dla zawodników z Susza...

Kłaniam,
Już lecę, lecę......poczekajcie :-)
Diver

Postprzez elim » 25-06-2013, 09:13

Ale trzeba przyznac, ze ilosc triathlonistow na 100 mieszkancow maja w gminie imponujaca.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez pavoolon » 25-06-2013, 10:03

Czyli z Waszych postów wnioskuję, że z triathlonem jest jak ze wszystkim w Polsce - przepisy sobie a życie sobie ;-)
Mam nadzieje, że na odprawie trochę się wyjaśni.
pavoolon

Postprzez nat » 25-06-2013, 10:26

pavoolon napisał(a):Czyli z Waszych postów wnioskuję, że z triathlonem jest jak ze wszystkim w Polsce - przepisy sobie a życie sobie ;-)
Mam nadzieje, że na odprawie trochę się wyjaśni.

- 'trochę' jest tu kluczowym słowem :)
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez bartolini » 25-06-2013, 11:05

Proponuję naklejki na siodełko wzorowane na:

http://autodeco.pl/napis-na-zderzak-jes ... -p964.html
bartolini

Postprzez krasus » 27-06-2013, 11:24

https://www.facebook.com/BIEG.WULKANOW/ ... 3394653263

Proste - są filmiki są dowody na oszukiwanie. Czy w tri też nie można by tak zrobić?
--
Pozdr,
Krasus
http://www.Biecdalej.pl
http://www.Facebook.com/BiecDalej
10k-37:02; 21,1k-1:23; 42,2k-2:59; 1/4IM 2:14; 1/2IM 4:44
krasus

Postprzez Dark44 » 27-06-2013, 12:59

A tak, a propos - podciągania w wodzie (bo pływanie w nogach na razie nie dyskwalifikuje w większości imprez tri), jak rozumiem, w qudrathlonie na etapie kajakowym także nie można się podciągać? Przeczytałem przepisy PZK klasycznego i jest to zakazane. Jednak nie czytałem przepiśów WQF. Ma ktoś wiedzę w tym zakresie?
Dark44

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Strefa dla początkujacych