kalendarz triathlon

[Dziennik Treningowy] - Trzymaj to Lambek

W tym dziale znajdziesz dzienniki treningowe forumowiczów. Jeżeli chcesz założyć własny dziennik, przeczytaj temat z zasadami wewnątrz tego działu.
Regulamin działu Chcesz prowadzić własny dziennik treningowy na forum xTRI.pl? Koniecznie przeczytaj ten artykuł

[Dziennik Treningowy] - Trzymaj to Lambek

Postprzez lambek » 20-12-2018, 12:41

Wiek 41
183cm / 80kg
Ogólnie uznaję się za osobę mocno usportowioną, za młodu chciałem zostać piłkarzem, jestem nieźle ogarnięty we wszelkie popularne sporty, ostatnio najchętniej gram w tenisa. Jak się okazało że staw skokowy mnie z nożnej wyeliminował to zakochałem się w rowerach, miłość trwa do dziś.
Pływać umiem od małego, ale nauczyłem się sam więc mam sporo do pracy nad techniką.
Bieganie całe życie uważałem za nudne i głupie, biegam więc od niedawna i oczywiście zmieniłem zdanie o 180 stopni.
W latach 2016-2017 było ze mną bardzo źle, nie chcę się rozwodzić można to nazwać depresją czy załamaniem - sport to mój najlepszy sposób żeby wyjść do końca i nigdy już nie wpaść.
Czasu na treningi mam niewiele, 2 małych dzieci, zero babć, żona pracuje więcej niż ja więc milion spraw na głowie, także wciskam te treningi najczęściej wieczorem jak dzieciaki śpią albo weekendy rano.

Mój cel to 1/4 lub olimpijski na wiosnę/lato. Ukończyć w dowolnym czasie.
Jakby komuś się chciało jakieś wskazówki napisać to bardzo proszę.
lambek

Re: [Dziennik Treningowy] - Trzymaj to Lambek

Postprzez weekendowy » 20-12-2018, 12:45

Fajnie że zacząłeś prowadzić dziennik zawsze to jakaś motywacja do działania! Systematyczności życzę!!! B-)
weekendowy

Postprzez lambek » 20-12-2018, 12:48

Podsumowanie listopada, jak jeszcze trenowałem o tak sobie.
Dla mnie triathlon kojarzył się zawsze z Ironmanem, więc gdzie mi się 4km pływania czy 40km biegu. Ale jakoś przypadkiem się zapoznałem z tematem i już wiem że są też dystanse 1/2 czy 1/4. Więc od grudnia już trenuję z wyznaczonym celem.
Załączniki
112018.JPG
lambek

Postprzez robertino » 20-12-2018, 13:26

pytanie co znaczy dla Ciebie niewiele. Dla jednego 10h tygodniowo to będzie niewiele, dla drugiego 6h to będzie max na co może sobie pozwolić. Ale i tak najważniejsza jest regularność i konsekwencja. 1/4 lub olimpijski to dobre dystanse na początek przygody z tri.

Krok 1:
Oceń na ile treningów w tygodniu (i jakich) możesz sobie pozwolić? Oczywiście orientacyjnie, jak zawsze to zależy od obowiązków, przeziębień dzieci, itp. Ale żebyśmy wiedzieli o czym mówimy.

Krok 2:
znajdź plan treningowy - bieganie, jeżdżenie, pływanie zupełnie bez planu niekoniecznie da Ci satysfakcjonujący progres. Oczywiście na początku co byś nie robił, to postepy będą, bo dopiero zaczynasz się ruszać na nowo. Ale skoro już poświęcasz czas, to rób to z głową. Przyniesie więcej korzyści i będziesz widział efekty.
Każdy trening czemuś służy - szybkości, wytrzymałości, sile, itd. Plan i konsekwentne jego realizowanie to coś od czego powinieneś zacząć.
Treninig nie powinien być formą sprawdzenia się za każdym razem gdy wychodzisz z domu.

Sprzęt
do pływania i biegania to wiadomo co trzeba mieć. Zwłaszcza na początku przygody.
Rower: na czym jeździsz i gdzie? MTB? szosa? Ponieważ zimno i ciemno na zewnątrz, to przydałby się trenażer - zawsze blisko, ciepło i na głowę nie kapie ;)
robertino

Postprzez lambek » 20-12-2018, 14:29

Od grudnia już coś tam zacząłem zmieniać jak widać. Od stycznia może będzie spokojniej to sobie coś ustalę
Na razie wymyśliłem przeplatać biegi 10km interwałami i dłuższymi biegami 15km. W pływaniu na przemian 10/15km.
Najbliższe plany to zrobić sobie trening na HR-max lub LTHR i mocno pracować nad techniką kraula, trochę pooglądałem na YT.

Myślę że 4 treningi w tygodniu dam radę, do tego jeżdżę do pracy rowerem (mam 13km w jedną stronę) na razie jeżdżę sporadycznie ale od stycznia jest mocne postanowienie to zmienić. Cały sierpień, wrzesień i październik jeździłem więc trochę km wpadło.

Teraz mam MTB, ale od dawna szukam nowego roweru, wybór padł na Specialized Diverge, jeszcze tylko waham się którą wersję, myślę że będzie fajny do codziennej jazdy do pracy, to treningów i do ewentualnego startu w triathlonie, dam mu wtedy cienkie opony.
Na trenażer nie mam miejsca w domu niestety, mam fajny rowerek i to musi wystarczyć.
Załączniki
122018.JPG
lambek

Postprzez lambek » 21-12-2018, 09:32

Wczoraj wieczór z Netflixem i rowerkiem.
Pokręciłem godzinę, 10min rozpędzenia 10min wyciszenia, pomiędzy 9 minutowych sprintów z dużym obciążeniem.
Puls dobiłem max do 165 chociaż już mi się ciemno robiło, o dziwo podczas biegu te 165 pulsu to dla mnie praktycznie jeszcze strefa komfortu.
Czemu tak jest ?

Fajne jest to że mi ładnie puls zjeżdża, po 10min miałem 75. Kilka lat temu jak miałem taki spoczynkowy to się cieszyłem.
Dziś spoczynkowy 58-60.
lambek

Postprzez weekendowy » 21-12-2018, 09:38

wykopane z archiwum :D

viewtopic.php?f=29&t=6225
weekendowy

Postprzez lambek » 28-12-2018, 10:55

Święta i po świętach, jak na tyle jeżdżenia po babciach to udało się nawet trochę pobiegać.
Wczoraj pierwszy trening pływacki po tym jak się naoglądałem trenerów na YT. Dystans 1500 czas 39min ciągle więc się poprawiam, płynąłem raczej na spokojnie więc skoro czas spada to znaczy że poprawiam trochę ten styl, najbardziej cieszy mnie że po 1000 miałem czas 26min i odczucie że mam jeszcze 80% sił.
Generalnie to staram się naśladować Sun Yanga np tu: https://www.youtube.com/watch?v=XvM3JYC--hM - poezja ruchu.

Gdzieś tam po drodze spotkałem się z teorią żeby pod triathlon dobrze jest pływać z oddechem na obie strony dla lepszej orientacji w terenie, spróbowałem kilka razy i gubię rytm, próbować dalej czy już zostać na oddechu z prawą ręką ?
lambek

Postprzez lambek » 28-12-2018, 11:13

Znalazłem też na tym forum temat o saunie, i raczej nie jest chyba ona korzystna po długim pływaniu :(
Dramat to dla mnie bo bardzo lubię, super mnie to relaksuje.
Może jakoś przemycę 2 dzień basenu w tygodniu i zobię luźniejsze pływanie głównie technika i po takim treningu pójdę się pocić.
lambek

Postprzez qbs » 28-12-2018, 12:46

lambek napisał(a):Generalnie to staram się naśladować Sun Yanga np tu: https://www.youtube.com/watch?v=XvM3JYC--hM - poezja ruchu.

Dobry wzór, chociaż drobne błędy tez popełnia :-P Ale pionizację przedramienia (wysoki łokieć) to ma niesamowitą
qbs

Postprzez robertino » 28-12-2018, 12:54

na zawodach nie popłyniesz na dwie strony. To powoduje zbyt duży dług tlenowy. Ale na treningach warto to katować. Właśnie z powodu długu tlenowego :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez RafałM » 28-12-2018, 15:35

Powodzonka życzę. Pokrewna dusza i wiek i dzieci podobne. Trzymam kciuki
10km - 38:46
Półmaraton - 1:24.15
1/2 IM Sieraków 4:36.28
Olimpijka No Draft Skarżysko Kamienna 2:15
Triathlon Polska - 10:36h
http://forum.triathlonlife.pl/
RafałM

Postprzez lambek » 04-01-2019, 12:35

Podsumowanie grudnia. Jak na miesiąc świąteczny to fajnie się udało potrenować.
Zrobiłem sobie w końcu mocne interwały podczas biegania, 4 sprinty po 500m (300m na 90%. 200m max)
Wyszło mi max tętno 179 czyli wzór 220 - wiek działa w moim przypadku nieźle. Może jakby mnie coś goniło to do 180 bym dobił ale to już chyba będzie mój max.
Załączniki
gru18.JPG
lambek

Postprzez lambek » 04-01-2019, 12:48

Wczoraj pływanie mocne 1000m - czas 23:45
Czyli albo rozjechało mi się liczenie albo robię super postępy (wcześniej pływałem 27min)
Po 500m miałem czas 11:30 - dobrze że to basen bo się zaśliniłem na pewno ;)
Ogólnie czułem że fajnie mi się płynie, czyli to oglądanie YT i pilnowanie techniki robi robotę.
Od miesiąca pracuję nad siłą, staram się robić minimum 1x w tygodniu serie podciągania na drążku, pompki i planki. Może to też dodało mocy w pływaniu.

Po 1km zrobiłem sobie kilka basenów z pullboyem i mam sporo pytań.
1. Czy nogami pracujemy ?
2. Czy jeśli tyłek mi tonie to znaczy że pullboy za mały ?
3. Pullboy trzymamy maksmalnie wysoko czy może bliżej kolan ?

Coś więcej do pamiętania z tym pullboyem ?
lambek

Postprzez qbs » 04-01-2019, 13:32

1. Nie. Mimowolnie i tak będziesz pracował nogami, najlepiej założyć dodatkowo gumę na kostki
2. A jaki masz ten pullboy? Na tonący tyłek/nogi to przede wszystkim pracuj na wzmocnieniem core
3. To pewnie kwestia preferencji. Można miedzy udami albo między kostkami, wtedy dodatkowo unieruchamiasz nogi (zamiast gumy). Ja wolę pierwszą opcję bo jest wygodniej
qbs

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Dzienniki triathlonowe