kalendarz triathlon

[Dziennik treningowy] Ariel w 2017

W tym dziale znajdziesz dzienniki treningowe forumowiczów. Jeżeli chcesz założyć własny dziennik, przeczytaj temat z zasadami wewnątrz tego działu.
Regulamin działu Chcesz prowadzić własny dziennik treningowy na forum xTRI.pl? Koniecznie przeczytaj ten artykuł

Re: [Dziennik treningowy] Ariel w 2017

Postprzez robertino » 02-03-2017, 09:22

Matall napisał(a):
RafałM napisał(a):Źle się wyraziłem :) To urwanie kilku minut to będzie kilkanaście minut. 2:20 na 1/4 daje max 4:50 na 1/2. Ale o ty wiesz :)
Ten sezon coś bardzo pechowo dla większości z nas się zaczął. Wracaj jak najszybciej do zdrowie.

Jest jakiś "schemat" do takich obliczeń? ;) Poważnie pytam.
Mówi się najczęściej, że pełny IM to zazwyczaj 2 x 1/2 + 1h, a jak to się przekłada na relację 1/4 - 1/2 ? ;)

Ariel - życzę zdrowia, mam nadzieję, że obejdzie się bez zabiegów!

to się nie da tak prosto przeliczyć niestety. Bo to zależy jak trenujesz. Np. ja w zeszłym roku trenowałem głównie pod 1/4 i olimpijkę, a wystartowałem raz w połówce, żeby sprawdzić jak to będzie. No i wyszło w sumie to czego się spodziewałem - że jestem niewybiegany i za mało czasu spędziłem na rowerze...w Poznaniu na olimpijce miałem 2:12 (trochę skórcony rower), a na połówce w Nieporęcie 5:04, więc ewidentnie widać, że zabrakło prądu. Na koniec roweru (około 90km) złapał mnie skurcz, a jak potem spojrzałem na to co pobiegłem, to się okazało, że każdy następny km był coraz gorszy - zaczynałem od 4:30, a skończyłem chyba na 6:00. Możesz być mistrzem sprintu, a jak nie trenujesz pod specyficzny dystans, bo i tak będzie kicha. No ale to każdy wie, kto choć sezon ma za sobą.
robertino

Postprzez Ariel » 02-03-2017, 10:00

hadwao napisał(a):Jak juz przy obliczeniach jestesmy to wiesz moze jak Sebastian liczy Wam tempa do zakresow plywania - chodzi mi o ta funkcje, o ktorej wspominal w artykule.

Nie wiem wydaje mi sie ze to jakis excel jest jego :-)
Mozesz sprobowac do Seby napisac albo napisz mi wynik na 400 to mu podesle zeby powiedzial jak wg niego zakresy powinny wygladac
W tym roku mialem na razie zakresy wyznaczane w oparciu o test 30min, dopiero w przyszlym tygodniu bede lecial test na 400

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ariel

Postprzez hadwao » 02-03-2017, 12:18

Dzięki Ariel, będę bardzo wdzięczny za pomoc. Mój wynik 7:03 - podejrzewam, że powinienem się sugerować tabelką dla zawodnika nr 2 z artykułu Sebastiana, ale chętnie bym to potwierdził. Ostatnio pływałem wg tabelki nr 1 i bardzo fajnie się sprawdziło.
hadwao

Postprzez Ariel » 02-03-2017, 21:49

2.03

Rower - 90min rozjazdu, regeneracja trwa

Ariel

Postprzez Ariel » 03-03-2017, 10:54

@hadwao masz na PW zakresy

Ariel

Postprzez hadwao » 03-03-2017, 11:30

Ariel dzięki za przesyłkę. Właśnie je analizuję i powiem Ci, że mocno mnie zaskoczyły. Spodziewałem się w IV zakresie na 400m zobaczyć czas w okolicach testu, coś w stylu 7:05-7:10. Jak ostatnio sobie sam na podstawie artykułu taką tabelkę przeliczyłem to właśnie wynik z testu podstawiłem w tym miejscu i idealnie mi się to pokrywało z odczuciami. W praktyce oznacza to przesunięcie zakresu o 1 tj. Zakres I pływałem jak II, II jak III itd. Póki co się sprawdziło doskonale.

Z tabelki, którą mi wysłałeś wynika, że 400m na rozgrzewce powinienem płynąć 8:26... Kurcze zupełnie nie jestem w stanie uzyskać takiego tempa nie psując czegoś w technice/nie wprowadzając glidu ponad granicę przyzwoitości. Dzisiaj na basenie starałem się płynąć 400m najwolniej jak się da zachowując technikę i wyszło mi 4:08. Dajesz radę pływać w I zakresie długie dystanse?

Jestem teraz w kropce - nie wiem czy pływać tak jak do tej pory, czy jednak powalczyć o wolniejsze tempa. Dochodzi jeszcze kwestia tego co autorka moich planów miała na myśli pisząc np. 90-95% bo u Sebastiana w artykule odpowiadałoby to IV zakresowi, ale jednocześnie są tam jeszcze V i VI i maks. Tak że może ja jednak dobrze interpretuje zamysł autorki moich planów i u mnie zakres wyglądałyby tak (grafika z artykułu Sebastiana):
Obrazek

Kurcze teraz zabiłeś mi ćwieka - nie spodziewałem się aż takich dużych różnic. Jak myślisz?

W każdym razie podziękuj proszę Sebastianowi w moim imieniu.
hadwao

Postprzez Ariel » 03-03-2017, 13:38

szczerze to w I zakresie nie kojarzę żeby było więcej niż 100-200m jako odpoczynek po ciężkim zadaniu
normalnie pływam II lub III zakres (Bugi w swoim dzienniku sporo wrzucał zdań to możesz zobaczyć jak to zakresowo wygląda) + zadania mocne w IV. u mnie też 400 w IV zakresie to nie jest wynik testu na 400, więc to się zgadza z Twoją obserwacją :)
V, VI i maks chyba w treningach "naszych" nie występuje - to są chyba sprinterskie rzeczy na bezdechu - czasem mam 12-15m max ale to wiesz raczej max w odczuciu
może kwestia interpretacji zakresów - i faktycznie to co uważałeś za I to II itd. Raczej o wolniejsze tempa nie walcz - zobacz czy to nie jest sprawa zakresów, czy jak przestawisz I z II itd czy nie zacznie to bardziej działać. możesz zawsze polecieć 100 w IV i zobaczyć jak Ci to wyjdzie, przy czym IV to nie jest max, na IV powinieneś być w stanie zrobić np. 4x100 w dość powtarzalnym czasie na przerwie powiedzmy 30sec. mi się zdarza że pierwsza 100 wychodzi kilka sec szybciej niż IV zakres, ale kolejne już raczej blisko tabelki wchodzą
Ariel

Postprzez hadwao » 03-03-2017, 14:01

Wielkie dzięki za wyjaśnienie - kurczę muszę się z tym przespać chyba ;-) Jak tak teraz rozmyślam sobie, to jeszcze pewnie wiele z tych zakresów wynika z tego jak ułożone są same treningi. Ja w moich planach nie kojarzę czegoś takiego jak 4x100 na 90-95%. Zazwyczaj zadania gdzie jest 90-95% są albo krótsze (np. 10x50 mam za tydzień, ale z przerwą 45-75s) albo mają jedno dłuższe powtórzenie albo są przeplatane luźniejszymi pływaniami. Stąd wniosek, że Sheila Taromina może co innego rozumieć pod terminem 90-95% niż Sebastian pod IV zakresem. Z kolei bardzo często w swoich planach mam 300-400m w 60-65% (czyli I zakres Sebastiana) zazwyczaj na początku lub na końcu treningu.

Posługując się planem Sheili Tarominy i zakresami Sebastiana, gdzie IV zakres 400m pokrywał się z wynikiem testu 400m wychodziłem z basenu "odpowiednio" zmęczony. Znaczy treningi były trudne, ale wykonalne. Ciekawe czy po obecnym teście będzie podobnie. Dzisiejszy trening zrobiony jeszcze w oparciu o rozpiskę, którą wkleiłem powyżej był bardzo trudny, ale udało się dopłynąć i nawet zostały siły na zrobienie zadania "dla chętnych".

Kurcze byłoby o wiele łatwiej gdyby w takich planach umieszczali coś takiego jak zrobił Sebastian dla swoich zawodników. Nie ma niedomówień - masz twardą liczbę i się nie zastanawiasz "co trener miał na myśli". Mi np. artykuł Sebastiana bardzo ładnie unaocznił, że "wolne" odcinki pływałem za szybko i potem był kłopot żeby szybkie rzeczywiście były znacząco szybsze od wolnych.
hadwao

Postprzez Ariel » 03-03-2017, 14:40

no IV zakres to jest mocne pływanie ale nie max - 1wsze potworzenia udaje się robić nawet poniżej IV ale kolejne już wchodzą albo nawet wchodzi III bo zmęczenie robi swoje.
Sebastian mi kiedyś mówił żebym IV starał się pływać wg zakresu nawet jak mogę szybciej bo to nie o to chodzi - bo co z tego że z dwie zrobię mocniej jak potem zwolnię albo zajadę mięśnie
w pn. miałem np 6x100 kraul lll zakres p. 20 sek wyszło mi 1:28,8 (trochę za mocno); 1:32,3; 1:31,4 ; 1:32,3; 1:33,2; 1:30,8 gdzie dla mnie III zakres aktualnie to 1:34 - ale ustalany na 50m basenie a to pływałem na 25 więc to też robi różnicę
w odczuciu II zakres to normalne swobodne płynięcie, III to już mocniej, IV bardzo mocno, a I to poniżej swobodnego i faktycznie technika leci itd... mi też wchodzi dokładanie rąk itd...

w następnym tygodniu będę robił test na 400 aż sam jestem ciekaw co mi wyjdzie

PS. byłem na USG - jest źle ale i dobrze jak to powiedziała kobitka - łąkotka boczna nie jest pęknięta, ale nie jest na swoim miejscu, przemieściła się no i więzadło boczne mocno przeciążone. Od poniedziałku zabiegi falą radialną i jakoś trzeba łąkotkę namówić na powrót na swoje miejsce... kolejne 7dni przerwy od biegnania - to już będzie 3 tydzień... a 26.03 mam półmaraton biec
Ariel

Postprzez hadwao » 03-03-2017, 15:36

No widzisz to wychodzi mi na to, że wg. moich planów III zakres to jest to co Sebastian rozumie jako IV, a właściwie to jakoś tak to chyba trochę między tymi zakresami wypada. Jak przeglądam sobie moje stare sesje i to co mnie niedługo czeka to właśnie po zadaniach mi się to składa w taki wniosek. Zobaczę jeszcze jak będzie szło na kolejnych treningach bo tak naprawdę pierwsze 6 tygodni to było wprowadzenie, a teraz kolejne 10 zaczyna się orka. Na razie spróbuję się trzymać zakresów wyznaczonych metodą Sebastiana, gdzie IV zakres 400m to wynik zbliżony do testu 400m. Zastanawiam się czy nie podstawić dla bezpieczeństwa wynik testu + 10s. W moich planach nie ma takich powtórzeń na 95% na krótkiej przerwie, więc chyba po prostu rzeczywiście musi to być już niezły ogień bez oglądania się co będzie potem. Do tej pory taka metoda działała, więc chyba nie ma sensu zmieniać.

BTW. Powiem Ci, że ta metoda Sebastiana, choć korzystam w niej jak się okazuje trochę inaczej, bardzo poprawiła moją jakość treningu w basenie. Jakoś tak lubię mieć w zadaniu jasno zadane "popłyń w 1:45" niż płyń na 90%. Robi to u mnie różnicę zwłaszcza na końcu treningu (mam dłubie sesje po 3-4km rozpisane), gdzie jak się robi który z kolei 3 zakres to czuje go już jak czwarty i takie rzeczy jak skala RPE w ogóle nie ma zastosowania. Czasy wyznaczone dla konkretnych dystansów i poziomów wysiłku mają sens i są jasne i klarowne. Teraz każdy trening sobie rozpisuję z wydrukowaną tabelką i wpisuje konkretne czasy.
hadwao

Postprzez Ariel » 03-03-2017, 15:51

No mi tez to pasuje tym bardziej ze wszystko sie zmienia jak zrobisz progres to od razu inne wartosci po tescie masz wiec wiesz jak masz plynac no 90% nie mowi nic bynajmniej mi :-)

Ariel

Postprzez kerech » 03-03-2017, 15:57

hadwao napisał(a): Mi np. artykuł Sebastiana bardzo ładnie unaocznił, że "wolne" odcinki pływałem za szybko i potem był kłopot żeby szybkie rzeczywiście były znacząco szybsze od wolnych.

O jakim artykule jest mowa? Bo chyba coś przeoczyłem w dyskusji a chętnie bym poczytał
kerech

Postprzez hadwao » 03-03-2017, 16:14

kerech napisał(a):
hadwao napisał(a): Mi np. artykuł Sebastiana bardzo ładnie unaocznił, że "wolne" odcinki pływałem za szybko i potem był kłopot żeby szybkie rzeczywiście były znacząco szybsze od wolnych.

O jakim artykule jest mowa? Bo chyba coś przeoczyłem w dyskusji a chętnie bym poczytał

http://www.karas-swimmingteam.pl/single ... 5%82ywaniu
hadwao

Postprzez bugi » 03-03-2017, 19:20

@hadwao szkoda że nie ujawniasz tabelki, którą Ci przesłał Ariel :) bo trudno się odnieść :/
Z kontekstu wnoszę, że czasy przesłane przez Ariela są inne niż te które Ci wyszły w wyliczeniach. Wynika to prawdopodobnie z metody liczenia. Cała filozofia liczenia Sebastiana opiera się na %. I jak z testu wychodzi jakaś wartość to procentowo to się ustawia w konkretnych zakresach.
Dla przykładu dzisiaj mieliśmy zadanie 600 (300 II/300III) i różnica pomiędzy setkami powinna być około 4,5 sekundy ale dla osoby pływającej 100 z testu 30' na poziomie 2minut. Czyli całościowa różnica pomiędzy 300'tkami 13,5 sekund. Jednak mamy kolegę który na teście 30' ma czas 1:2x i już dla niego różnica pomiędzy 300takmi będzie bliżej 13 sekund :)

Nie pamiętam jak było w artykule ale tamte wyliczenia dotyczą danych z testu 30' a to jest kompletnie inne zmęczenie niż 400 i koniec. Ja na teście 30' miałem na pierwszych 200 3:14, 400 7:00 i potem spadało także tempo w czerwonym polu tabelki wyszło 1:50 ale z TEST'u 30' nie 400 - tutaj jest różnica rodzaj testu.
Tak jak FTP robisz 20' to -5%, robisz 2x8 to średnia z nich i -10%.

W przyszłym tygodniu mamy test na 400 to zobaczymy jak tabelka będzie wyglądała :)

P.S. Dzisiejsze 600 wyszło mi w tempie 1:51 czyli prawie w punkt z testu. Sorry za off top
bugi

Postprzez Ariel » 03-03-2017, 19:34

@Bugi - luzik :-) bede u Was na grupie na test ciekawe czy uda mi sie pobic PB na 400 z zeszlego sezonu

Ariel

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dzienniki triathlonowe