kalendarz triathlon

[25-26.07.2015] Enea Challenge Poznań (patronat medialny xTRI.pl)

W tym dziale znajdziesz tematy imprez należących do cyklu Enea Tri Tour 2015: JBL Triathlon Sieraków, Marbruk Triathlon Charzykowy, Triathlon Kołobrzeg, Triathlon Szczecin, Triathlon Bydgoszcz, Enea Challenge Poznań, Triathlon Stronie Śląskie, Triathlon Polska Bydgoszcz::Borówno oraz Prime Food Triathlon Przechlewo.

Re: [25.07.2015] Challenge Poznań

Postprzez mariooshek » 10-06-2015, 16:02

Organizatorowi najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie możliwości handlowania pakietami startowymi. Koniki by się zapisywały w pierwszym terminie, a później odsprzedawały miejsce z zyskiem w kolejnych terminach. W imprezach, które się dobrze wyprzedają, 'biznesmen' mógłby wykupić nawet wszystkie miejsca w pierwszym terminie i później odsprzedawać.
http://enduhub.com/pl/mariooshek
2015 półmaraton 1:37:24
2013 maraton 3:51:34
2017 1/4IM 02:26:30 Poznań
2017 1/2IM 5:37:17 Chodzież
mariooshek

Postprzez drummer » 10-06-2015, 16:17

mariooshek napisał(a):Organizatorowi najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie możliwości handlowania pakietami startowymi. Koniki by się zapisywały w pierwszym terminie, a później odsprzedawały miejsce z zyskiem w kolejnych terminach.

I taki zapis jest bardzo skuteczny.
Jak pokazuje przykład zapisów na duże imprezy IM (Frankfurt/Klagenfurt/Copenhaga) - kilka godzin i wszystko wykupione.
Mógłby to być łakomy kąsek dla "pośredników".
Dobrym rozwiązaniem byłby pakiet + ubezpieczenie choć też może to być duże pole do nadużyć.
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez Blind » 10-06-2015, 18:11

kij zawsze ma 2 końce, pomyślcie żę ok 2-3 miesiące przed zawodami zaczyna do Was jako org. pisać tylko 10% zawodników że chce przepisać, to dla Poznania daje 300 osób więc robi się małe zamieszanie.

Z drugiej strony teraz mało kto da 800 stów za HIM i jakby poszli na ręke to prawdopodobnie za rok mają już nowego dodatkowego klienta. A jak widać w tym roku wolne miejsca jeszcze są.
A jak nie przepiszą to możliwe że stracą klienta a nowego nie przepisanego nie zyskają

Z z 3 strony jeśli można by było przepisać to pozbyło się Andzrzejów którzy mają na nr startowym Jole :)

Takżę i tak źle i tak źle
Blind

Postprzez ewuśka » 10-06-2015, 22:39

To nie jest do końca tak jak piszecie. Nie byłoby wcale pola do nadużyć bo może istnieć też zapis, że nie można wykupić więcej niż jednego pakietu lub kupować
w imieniu innej osoby, lub/i tylko jednorazowe przepisanie jest możliwe. Takze wydaje mi się że wcale nie byłoby to takie trudne do kontrolowania. Wszystko jest kwestią dobrej woli i zaangażowania.
ewuśka

Postprzez drummer » 10-06-2015, 23:29

ewuśka napisał(a):To nie jest do końca tak jak piszecie. Nie byłoby wcale pola do nadużyć bo może istnieć też zapis, że nie można wykupić więcej niż jednego pakietu lub kupować
w imieniu innej osoby, lub/i tylko jednorazowe przepisanie jest możliwe. Takze wydaje mi się że wcale nie byłoby to takie trudne do kontrolowania. Wszystko jest kwestią dobrej woli i zaangażowania.

Mama, tata, babcia, brat, pies i sąsiadka - startujemy rodzinnie :) a to że potem wszyscy się rozmyślą :)
IM Progress:

drummer

Postprzez PiotrS » 11-06-2015, 08:07

Nie potrafię tego dokładnie ogarnąć (nie chce mi się dłubać w prawie) ale myślę, że jest możliwość odstąpienie od warunków umowy, jakim jest uczestnictwa w imprezie w której jest się związany umową (uczestnictwo w zawodach), jeśli świadczenie umowy nie zostało wykonane (start w zawodach). Choć może się mylę.
Np bilet do teatru można zwrócić do 24h przed spektaklem, nic nie tracąc, czemu nie można zrezygnować w przypadku TRI?
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie teraz, oprócz "bo tak jest".
Nie wiem też jak traktować zakup startu w zawodach, czy jest to wpisowe, wykup biletu startowego... opłata za start
tu trzeba by było dobrego cywilstę i może się okazać, iż te zapisy o braku zgody na zwrot 100% opłaty są wadliwe albo wadliwe jest brak prawa do przepisania pakietu(umowy) na inną osobę (przeniesienie prawa do umowy z orgiem na inna stronę).
Może się mylę i błądzę ale myślę, że jak komu zależy to warto by było poszukać rozwiązania i pogrzebać w ustawach.
Jak akurat nie ma na to czasu, choć i mnie dotyczy ten problem. Mam wykupiony start na sprint w Poznaniu chyba płaciłem 190 złotych, niestety ale nie pojadę, wybrałem TDF w tym czasie, więc jeśli ktoś miałby ochotę wystartować to chętnie odstąpię po kosztach bo start jest pewnie pod moim nazwiskiem więc może i mniej?

Konikowanie w Polsce jest zabronione prawem, stąd kupno dużej ilości pakietów a potem odsprzedaż jest karane i łatwo to wychwycić przez orga.
PiotrS

Postprzez mariooshek » 11-06-2015, 10:09

Jest możliwość rezygnacji z zawodów, tylko że otrzymuje się 50% lub 75% wpłaconej kwoty zależnie od terminu rezygnacji -trochę duży narzut. Przy zwrocie np. niewykorzystanego biletu PKP zwracają bodajże 85%. Tędy droga, zamiast umożliwić przepisywanie, to lepiej umożliwić odzyskanie opłaty startowej, ale na bardziej ludzkich warunkach, niech to będzie 90% wpłaty, a nie 50%.
http://enduhub.com/pl/mariooshek
2015 półmaraton 1:37:24
2013 maraton 3:51:34
2017 1/4IM 02:26:30 Poznań
2017 1/2IM 5:37:17 Chodzież
mariooshek

Postprzez drummer » 11-06-2015, 10:26

PiotrS napisał(a):Nie potrafię tego dokładnie ogarnąć (nie chce mi się dłubać w prawie) ale myślę, że jest możliwość odstąpienie od warunków umowy, jakim jest uczestnictwa w imprezie w której jest się związany umową (uczestnictwo w zawodach), jeśli świadczenie umowy nie zostało wykonane (start w zawodach). Choć może się mylę.
Np bilet do teatru można zwrócić do 24h przed spektaklem, nic nie tracąc, czemu nie można zrezygnować w przypadku TRI?
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie teraz, oprócz "bo tak jest".
Nie wiem też jak traktować zakup startu w zawodach, czy jest to wpisowe, wykup biletu startowego... opłata za start
tu trzeba by było dobrego cywilstę i może się okazać, iż te zapisy o braku zgody na zwrot 100% opłaty są wadliwe albo wadliwe jest brak prawa do przepisania pakietu(umowy) na inną osobę (przeniesienie prawa do umowy z orgiem na inna stronę).
Może się mylę i błądzę ale myślę, że jak komu zależy to warto by było poszukać rozwiązania i pogrzebać w ustawach.
Jak akurat nie ma na to czasu, choć i mnie dotyczy ten problem. Mam wykupiony start na sprint w Poznaniu chyba płaciłem 190 złotych, niestety ale nie pojadę, wybrałem TDF w tym czasie, więc jeśli ktoś miałby ochotę wystartować to chętnie odstąpię po kosztach bo start jest pewnie pod moim nazwiskiem więc może i mniej?

Konikowanie w Polsce jest zabronione prawem, stąd kupno dużej ilości pakietów a potem odsprzedaż jest karane i łatwo to wychwycić przez orga.

Nie widzę powodu dla którego któraś ze stron miałaby się zgadzać na zmianę zawartej umowy skoro straci na takiej zmianie - to jak ze zwrotem towaru w sklepie - dobra wola, ale nie ma takiego obowiązku.

Bilet w teatrze:
Pierwszy z brzegu z googla "teatr zwrot biletów" http://teatrpolonia.pl/pl/content/pl/bilety
ZWROT BILETÓW
Bilety kupione w kasie biletowej można zwrócić lub wymienić na 2 dni przed rozpoczęciem spektaklu. Jeśli zakupili Państwo więcej niż 10 biletów, ich zwrot możliwy jest maksymalnie na 7 dni przed spektaklem. Niestety nie ma możliwości zwrotu lub wymiany biletu kupionego online, za wyjątkiem sytuacji odwołania spektaklu lub zmiany repertuaru.

Teatr Narodowy
Zwracamy uwagę, że zgodnie z §5 pkt 1 Regulaminu sprzedaży biletów online w Teatrze Narodowym oraz zgodnie z art. 38 pkt 12) ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827) nie jest możliwe odstąpienie od umowy oraz zwrot pieniędzy za zakupione bilety online.
IM Progress:

drummer

Postprzez PiotrS » 11-06-2015, 13:15

Bilety kupione przez internet
. powołują się na na dokładnie ten zapis.

Art.38.Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

12)o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi;

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
16. Zamówienie złożone w systemie internetowej sprzedaży biletów może być anulowane (odwołane najpóźniej w terminie do 3 dni przed datą wydarzenia. W celu zwrotu biletów należy przesłać maila z załączonymi biletami na adres bilety@teatrwybrzeze.pl.

Osobiście 1 dzień przed spektaklem.

Nie wiem czy można tę ustawę podłączyć do wydarzeń sportowych jakim są zawody bo sprzedaż jest faktycznie przez net .
Hę ciekawy temat, szkoda, że mam mało czasu na grzebanie ale może ktoś się pokusi?
Kodeks cywilny trzeba znać :).
PiotrS

Postprzez PiotrS » 11-06-2015, 13:49

No dobra szybko znalazłem w Cywiliu taki zapis tylko nie wiem czy ma to zastosowanie w takim wydarzeniu jak impreza sportowa.

Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy
2015-05-12
niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Jeśli ten zapis tyczy się "zawodów tri" to w przypadku choroby, kontuzji "okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności" można żądać zwrotu w 100%, no chyba że tu mam do czynienie z jakimiś innymi przepisami :).

Ciekawy temat :).
PiotrS

Postprzez PiotrS » 11-06-2015, 14:08

Mam też coś takiego

Art. 385. W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
punkt 12 wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania;
Ano ma miejsce
14) pozbawiają wyłącznie konsumenta uprawnienia do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub jej wypowiedzenia;
To ma miejsce
16) nakładają wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy;
I to mam miejsce
17) nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego;
i To też ma miejsce

Czyli czytać regulaminy jeśli są tam takie zapisy to te umowy są nie ważne, wtedy grzecznie poprosić o przeniesienie zobowiązanie na inną stronę (innego zawodnika) i już .

Co znaczy rażąco? wygórowanej? Nie wiem ... ale myślę że 50% to jest wygórowane prawo do odstąpienia od umowy
Czyli takie zapisy odstąpienie od umowy są nieważne z mocy prawa!

Ha ha ha a to jest paragraf, który mówi że jak będzie draft którego ma nie być bo są sędziowie itd to możemy żądać zwrotu kasy.
19) przewidują wyłącznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych cech świadczenia;

Istotna cechą umowy dla mnie jest "brak draftu" podczas zawodów bo je wypacza i
to jest argument na zwrot wpisowego o ile oczywiście Kodeks Cywilny można do tego zastosować.
Według mnie jak najbardziej.

I co ktoś to pociągnie? lub wyciągnie coś dla siebie?
Ostatnio edytowano 11-06-2015, 14:13 przez PiotrS, łącznie edytowano 2 razy
PiotrS

Postprzez hadwao » 11-06-2015, 14:12

Szczerze mówiąc to myślę, że bez prawnika się nie dojdzie - najłatwiej napisać zapytanie do UOKiK - ich prawnik sprawę zanalizuje za darmo i udzieli odpowiedzi.
hadwao

Postprzez ciphin » 11-06-2015, 14:21

Witam,

A czy ktoś w praktyce przećwiczył procedurę rezygnacji i zwrotu części opłaty strtowej.

Z powodu kontuzji zmuszony jestem zrezygnować ze startu.
Wysłałem rezygnacje drogą mailową wraz z prośbą o zwrot części opłaty startowej .... i cisza, brak odpowiedzi.

Czy ktoś wie jak to załatwić?
ciphin

Postprzez bartolini » 11-06-2015, 14:47

http://prawosportowe.pl/
Ekipa z powyższego linku pisze fajne porady z zakresu prawa sportowego, może dałoby się ich zachęcić do przyjrzenia się sprawie zwrotu wpisowego.

Brak egzekwowania draftu raczej nie przejdzie jako podstawa do zwrotu kasy. Błędy sędziowskie zdarzają się w sporcie. Cały świat widział, że Henry zagrał ręką, ale Irlandia na mistrzostwa nie pojechała. Za bilety też w takich sytuacjach nie zwracają.

Odnośnie innych kwestii. Na przejęcie fajnych imprez przez zagraniczne koncerny, przebrandowanie i podniesienie cen bym nie narzekał. Moim zdaniem w Polsce pojawi się kilkanaście nowych i tańszych imprez tylko dzięki temu, że trafił do nas IM oraz Challenge. Tak więc zwolennicy imprez o mniejszym rozmachu i wpisowym też na tym skorzystają.
bartolini

Postprzez kajet » 11-06-2015, 16:43

PiotrS napisał(a):Mam też coś takiego

Art. 385. W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
punkt 12 wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania;
Ano ma miejsce
14) pozbawiają wyłącznie konsumenta uprawnienia do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub jej wypowiedzenia;
To ma miejsce
16) nakładają wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy;
I to mam miejsce
17) nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego;
i To też ma miejsce

Czyli czytać regulaminy jeśli są tam takie zapisy to te umowy są nie ważne, wtedy grzecznie poprosić o przeniesienie zobowiązanie na inną stronę (innego zawodnika) i już .

Co znaczy rażąco? wygórowanej? Nie wiem ... ale myślę że 50% to jest wygórowane prawo do odstąpienia od umowy
Czyli takie zapisy odstąpienie od umowy są nieważne z mocy prawa!

Ha ha ha a to jest paragraf, który mówi że jak będzie draft którego ma nie być bo są sędziowie itd to możemy żądać zwrotu kasy.
19) przewidują wyłącznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych cech świadczenia;

Istotna cechą umowy dla mnie jest "brak draftu" podczas zawodów bo je wypacza i
to jest argument na zwrot wpisowego o ile oczywiście Kodeks Cywilny można do tego zastosować.
Według mnie jak najbardziej.

I co ktoś to pociągnie? lub wyciągnie coś dla siebie?

Nieee.... Kara umowna, odstępne, zadatek to są konkretne terminy mające konkretne (różne) znaczenia. I inne niż wynagrodzenie uiszczone z góry (a startowe to jest właśnie wynagrodzenie płatne z wyprzedzeniem). Moim zdaniem Twoja interpretacja jest do kosza.
Nawet zresztą gdyby któryś przytoczony przepis odnosił się do startowego zawodnika, który nie mógł wystartować w zawodach, to na bank gdzieś jest przepis szczególny mający pierwszeństwo. Jak inaczej funkcjonowałyby teatry, imprezy rozrywkowe itp?
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Imprezy z cyklu Enea Tri Tour 2015 (patronat medialny xTRI.pl)