kalendarz triathlon

Ranking najlepiej domierzonych tras na zawodach

Miejsce by podzielić się informacjami na temat zbliżających się imprez oraz waszych najświeższych rezultatów.

Ranking najlepiej domierzonych tras na zawodach

Postprzez Cerwantes1 » 15-06-2016, 12:45

Czy są jeszcze w naszym kraju zawody które faktycznie mają dobrze wymierzone trasy pływackie, kolarskie i biegowe???
Sieraków czy 5150 Warsaw pokazują że nawet zawody poważnej rangi mają z tym problem.
Cerwantes1

Re: Ranking najlepiej domierzonych tras na zawodach

Postprzez luk1976 » 15-06-2016, 12:51

Pniewy
luk1976

Postprzez hadwao » 15-06-2016, 12:58

Z domierzeniem jest często problem, zwłaszcza jak zawody są robione w pętli. No i co z tego, że same trasy są domierzone jak strefy są nieporównywalne - np. w Poznaniu na sprincie w T1 można było spędzić połowę czasu jaką spędzało się na trasie biegu ;-) No ale z zawodów, w których brałem udział to domierzone były:
- Poznań (choć raz chyba bieg był szturchnięty)
- Pniewy
- chyba Przechlewo, ale tu głowy sobie uciąć nie dam

Skrajnie niedomierzone to Sieraków, Lubasz. Wiem też od znajomych, że w tej kategorii jest Kórnik i Bydgoszcz.

Moje 5gr - wolę niedomierzoną ciekawą trasę bez nawrotów na beczkach itp. niż domierzoną na siłę, z nawrotami na beczkach i dużą ilością okrążeń. Wynik trudno porównywać inaczej niż poprzez miejsce wśród uczestników rok do roku na danej imprezie. Nawet na jednej trasie warunki mogą sprawić, że uzyskane czasy będą skrajne - np. porównaj sobie wyniki pływania w Poznania 2015 do lat wcześniejszych - trasa na torze regatowym, więc nie ma mowy o złym pomiarze odległości, a czasy... każdy chyba zdziwił się wychodząc z wody w 2015. Także ogólnie nie wiem czemu miałoby służyć idealne domierzanie tras.
hadwao

Postprzez spietrza » 15-06-2016, 14:01

Przestań porównywać czasy między imprezami. Porównaj czasy jednej imprezy i po kłopocie. Ja działam jak większość biegaczy jeśli jest atest czas traktuje poważnie mogąc porównywać z innymi trasami atestowanymi. Nie ma atestu =brak porównania, wynik traktuje treningowo.

Bydgoszcz na bieganiu brakowało 400 metrów. Poznań więcej biegania.

Sent from my HTC One dual sim using Tapatalk
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez RafałM » 15-06-2016, 14:56

Najgorzej chyba jest z wodą, bo to bojka odpłynie, bo to ją sum przestawi. W Pszczynie na rowerze brakło ok.1.5km. W Sierakowie rower ok.85.5km bieg 20.2km. Idąc tym tropem można zacząć przeliczać "górki" na rowerze (chyba ważniejsze niż domierzenie lub nie), bieg, czy to cross czy asfalt i górki b.ważne. O długości stref zmian (jak pisał Hadwao) lepiej nie wspominać. Ciekawie ile ludzi tak naprawdę przejmuje się tym czy trasa domierzona czy nie?
10km - 38:46
Półmaraton - 1:24.15
1/2 IM Sieraków 4:36.28
Olimpijka No Draft Skarżysko Kamienna 2:15
Triathlon Polska - 10:36h
RafałM

Postprzez Bartek » 15-06-2016, 15:29

dlatego podstawa to średnie tempo czy średnia prędkość :)
bywa też, że org pisze dokładnie długość trasy, z niedomierzeniem i nadmiarem. ja wolę taką opcję po prostu dlatego, że wiadomo gdzie jestem ;)
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez spietrza » 15-06-2016, 15:48

Jeszcze nie spotkałem się aby org pisał dokładnie ile trasa wynosi.

Sent from my HTC One dual sim using Tapatalk
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez Bartek » 15-06-2016, 15:58

violet kiwi np pisze. pytanie na ile to domierone jest :)
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
Bartek

Postprzez toms » 15-06-2016, 21:26

hadwao napisał(a):Z domierzeniem jest często problem, zwłaszcza jak zawody są robione w pętli. .

No ale to jest jakieś wytłumaczenie. W Sierakowie wiadmo jak jest od lat. W Poznaniu też w poprzek Malty się nie pobiegnie.

No ale jak logicznie wytłumaczyć to że na trasie 5150 w W-wie organizator zrobil agrafkę na rowerze tak ze trasa miała o 2 km więcej ??? Strasznie ciekaw jestem jak wyglądał proces decyzyjny w takiej sytuacji aby zrobić trasę dłuższą niż potrzeba.

Jak wytłumaczyć to że trasa pływacka jest za krótka lub za długa ? Bo co ? Bo sobie ktoś boję źle postawił ot tak po prostu ?

Owszem jest masę czynników wpływających na czas pokonania trasy jak pogoda, wiatr, jakość asfaltu itd. To po co jeszcze dodawać kolejny czynnik w postaci źle zmierzonej trasy ? Proste pytanie po co źle mierzyć skoro można dobrze mierzyć ?

Startowałem w wyścigu Langteamrace i trasa miała mieć 47,5km i licznik na rowerze pokazał dokładnie tyle a wiec nie jest to jakieś trudne aby podać właściwą długość trasy.

Kto z was chciałby pobiec maraton który ma długość 43,5 km bo organizator sobie źle zmierzył trasę ?
Kto chciałby w biegu na 10 km biec po trasie która ma 10,8 km ?
Przygotowujemy do zawodów przez kilka miesięcy, płacimy niemałe pieniądze za start a okazuje się że problemem jest odpowiednie zmierzenie długości trasy?

W sumie ciekawe dlaczego organizatorzy nie podają prawdziwej długości tras ?
10km - 42:37 |21,1km - 1h40m | 42,2-3h35:39(36 MW)
1/4 IM - 2h32:59 (Malbork'13) HIM - 5h03:05 (HTG'14)
http://www.tomekbiega.blox.pl
toms

Postprzez PiotrS » 16-06-2016, 07:43

Akademicka dyskusja.
W ateście odnośnie trasy maratońskiej stoi, iż nie może być krótsza 42195 metrów ani o cm.
I dlatego atestujący biorąc pod uwagę możliwość popełnienie błędu przez urządzenie pomiarowe dokładają czasem nawet 100 metrów i dają atest.

A co do urządzeni pomiarowych to mikrometr, który jest urządzeniem bardzo ale to bardzo dokładnym((Najbardziej dokładne są wzorce płytek gdzie pomiar dokonuje się w stałej tem oraz wilgotności i tak samo są przechowywane. to tak na marginesie) jest mimo wszystko obarczony błędem a co dopiero rower i jazda nim po trasie martońskiej.
Stąd żadna trasa martońska z atestem nie ma 42195 ma zawsze więcej.

Licznik rowerowy jak przyrząd do pomiaru odległości? To żart?
Urządzenie GPS? dokładne? To też żart?
Jeśli ktoś się na to powołuje to znaczy, że nie umie liczyć i brać pod uwagę innych czynników które wpływają na pomiar,
ciśnienie w oponie, stan nawierzchni, ilość zakrętów, nawrotów, zadrzewienie itd...
Dokładny to jest kawałek metalu w Sevres.

Dlatego akademicka dyskusja.

Trasy są jakie są, i liczy się wynik na tej trasie, i nie ma go jak porównać pomiędzy trasami a na pewno na tej samej trasie. Najlepiej by było aby organizator nic nie zmieniał ale tak się nie da, bo nikt kotwicy na bojkę nie postawi na stałe.
Najlepiej jest jak się przepływa jezioro lub boja jest częśćą stała, która jest w wodzie (pomost itp), to wtedy można mieć pewność, że trasa pływacka jest podobna ale nie tak sama (bo wystarczy, że poziom wody się zmieni i więcej się przebiegnie lub mniej ....niż przepłynie.. i jest inny wynik).
Nie ma sensu.
To czy jesteśmy lepsi, to zegarek i te same trasy, w wodzie (to ten sam basen), na biegu ten sam stadion i w miarę porównywalne warunki, rower to ta sam trasa i w miarę porównywalne warunki (jak jest pętla to porównywalne warunki już nie grają takiej ważnej roli). No i wynik na mecie, jak jesteś pierwszy to wiesz, jak nie, to patrz ilu zostawiłeś z tyłu. Czas jest ważny ale czy najważniejszy? Bo wiało padało świeciło?

Ja do sprawdzenie swych wyników i porównanie do innych stosuję % czyli jak jestem 10 na 100 zawodników
a mój kolega z kat młodszej jest 15 na 100 zawodników to jestem od niego lepszy, to nic, że on jest ogólnie szybszy.
A to czy ktoś ma przeszłość sportową, waży dużo lub mało (czasem to pomaga lub nie) jest wysoki lub mały to jest drugorzędna sprawa. Takiej podejście daje mi spokój i jasną ocenę moich umiejętności.
Nie trasa, tylko ogólna ocena.
Takie moje zdanie.
PiotrS

Postprzez hex_d » 16-06-2016, 08:49

PiotrS - Howgh :)
Z roku na rok powoli do przodu:
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez toms » 17-06-2016, 07:03

PiotrS napisał(a):Akademicka dyskusja.
.

Jeżeli sprowadzasz ją do absurdu to i owszem ale tu nikt nie mowi o mierzeniu trasy z dokladnoscią do centymetrów ani nawet dziesiątek metrów.
Błąd na trasie rowerowej rzędu 2 km na odcinku 40 km to dużo jakbyś tego nie mierzył i nie wynika z niedokładności urządzeń tylko z zaniedbania. Myślę że różnicy 0,5 km nikt by się nie czepial.

Dziwi mnie że tak lekko zgadzasz się na zaniedbania organizatora i łatwo szukasz usprawiedliwień.

Ale widze ze dyskusja zmierza w kierunku takim ze z względu na trudność w porównywaniu tras nie ma sensu wogole mierzyc czasów. Najlepiej niech wszyscy startują razem a potem policzymy kolejność na mecie i odpowiednie procenty. Czas nie jest do niczego potrzebny.
To jest dopiero akademicka dyskusja.

Obstawiam ze 90% uczestników nie sciga się o pudlo czy z innymi ale wlasnie z czasem i to na poszczególnych odcinkach.
10km - 42:37 |21,1km - 1h40m | 42,2-3h35:39(36 MW)
1/4 IM - 2h32:59 (Malbork'13) HIM - 5h03:05 (HTG'14)
http://www.tomekbiega.blox.pl
toms

Postprzez hex_d » 17-06-2016, 08:14

@Toms, dyskusja idzie w kierunku, ze zawody tri nie maja atestów i ich długości często są wynikiem kompromisu pomiędzy użytecznością trasy i terenu, w jakim sa rozgrywane a nie bylejakości organizatora. NP. W Sierakowie pewnie trasę rowerową dałoby sie domierzyć ale te dodatkowe 500 m byloby pewnie jakimś koszmarem z mnóstwem zakrętów. I wtedy wszyscy by narzekali, ze trasa jest skomplikowana, nie da sie szybko jechać, jest niebezpieczna, itp. W poznaniu też skrzyżowania pod Kostrzynem nie przesuniesz a tylko tam możesz zrobić nawrót. Każde zawody maja swoją specyfikę - tak jak biegi są prostsze i mniej proste. Takie gadanie o ściganiu się z czasem to gadanie kimś nastawionym na "obiektywne" zyciowki. Żeby moc powiedzieć ze robię 1/2 IM w takim to a takim czasie. Chcesz sue ścigać z czasem to porównaj rok do roku zawody na tej samej trasie. I po kłopocie.
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Postprzez Bartek » 17-06-2016, 08:32

pewnie że to kompromis, dlatego wkurzał nadmiar 2 km na rowerze na 5150.
btw koledze z grupy gps pokazał 1450 pływania czy jakoś koło tego. myślę, że można jednak po prostu przyjąć 1500 chociaż większość uważa, że było więcej (w tym ja ) :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
Bartek

Postprzez hex_d » 17-06-2016, 08:45

To jest tez niezłe. Tak to cały czas wszyscy walą hasła typu napieramy, dalej do przodu, nie ma nie mogę, ninja nie może być miętka, this is triathlon, a potem płacz bo trasa miała parę metrów więcej, były górki czy strefa zmian byla za daleko. Jakos w ub roku w Poznaniu ch...we warunki nie przeszkodziły w wynikach poniżej 4h. Więc albo masz nogę, rękę czy co tam jest potrzeba, i wtedy masz w trąbie wszystko i robisz swoje, albo nie masz i się frustrujesz bo nagle wszystko przeszkadza w osiągnięciu ładnej życiówki do pochwalenia sie w środowisku. Mniej stękania, więcej treningu. Satysfakcja gwarantowana.
(sezon '14 na '15)
1/2IM lepiej o 18 min
1/4IM lepiej o 12 min
Olimpijka lepiej o 6 min
Sprint lepiej o 14 min
hex_d

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Imprezy triathlonowe w Polsce 2016