kalendarz triathlon

zawody a ... kibice

Wszystko związane z polskim multisportem oprócz zawodów. Kadra, zawodnicy, związek.

zawody a ... kibice

Postprzez bart1 » 20-07-2011, 13:40

Ostatnio startowałem w swoich pierwszych zawodach triathlonowych, odbyły się one w Czechach i powiem tak organizacja była rewelacyjna i ....WIDOWISKOWA:

1. Pływało się trzy pętle wokół wysepek, dookoła ustawili się kibice i w odlełości 10 m. od nich przepływali okrążenia zawodnicy, więc było jak na dłoni widać co się dzieje, jak kto płynie (technika, które miejsce..)
2.Dwie pętle rowerem ( tutaj już trudniej o kibicowanie, no ale dwie pętle dawały jednak możliwość jakiegoś dopingu podjazd -10km. pod górkę, na krótkim odcinku nawet 12% więc można trochę pooglądać wspinanie się zawodników może to nie tour de france gdzie nie ma jak przejechać między kibicami ale nie jest też to prosta trasa na której grupki by śmignęły kibicom przed nosem 40 km/h.
3. No i bieg dwie pętle na których stali kibice.

No i teraz pojawia się moje pytanie, a jak są u nas organizowane zawody, przede wszystkim dla kibiców. Poczytałem trochę opisy z zawodów w innych krajach i np.
Cytat "speedbulla"
"Oczywiscie polecam Roth. Nietylko szybkosc tej trasy. Kibice w Roth sa wspaniali. Roth to stolica Triathlonu, zawsze byla i tez zostanie. Szkoda tylko, ze od 2003 roku nie pod lablem IM, ale to mi nie przeszkadza. Atmosfera na tych zawodach jest super. Zawodowcy, amatorzy i kibice to jedna rodzina. Bardzo latwo jest znalesc tanie noclegi, albo przespac bezplatnie na campingu (500m do startu)".
Aha i gdzieś jeszcze widziałem zawody z Hamburga na których oblegały wzdłuż rzeki tłumy kibiców.
A teraz z własnego podwórka: ostatnio organizowany był maraton w Opolu, słabo rozreklamowany można było osoby obserwujące policzyć na palcach dłoni ( proszę nie mylić z kibicem) stali po prostu cicho i patrzyli, moja żona jak zaczęła klaskać i zachęcać okrzykami startujących to biegnący odpowiadali, że jako jedyni ich dopingujemy, bo reszta jak cielaki stoi i patrzy. :roll:
O co chodzi.
A teraz rozmawiałem z organizatorem zawodów triathlonowych z Polanicy i powiedział mi, ze start jest w innym miejscu niż meta.
Na zawody te chciałem zabrać trochę znajomych i rodzinę, żeby zobaczyli o co chodzi… może załapali bakcyla do sportu a tu. Nie ma jak kibicować.
Bo usłyszałem, że trzeba by było z Radkowa szybko po starcie jechać do Polanicy, bo po starcie pierwszego zawodnika czyli ok. 20 min. Będą zamykać drogę i dojazd do Polanicy będzie nie możliwy, żeby dalej kibicować. No i co trzeba odmówić całą ferajnę zainteresowanych bo sobie nie pooglądają i nie pokibicują. A organizator pisze jeszcze na swojej stronie, że są to najbardziej widowiskowe zawody sportowe – chyba bardziej widowiskowe już będzie zabrać ich na coroczne zawody szachowe do Polanicy.
To gdzie to miejsce dla kibica :roll:
bart1

Postprzez speedbully » 21-07-2011, 14:38

bart1, Rozumie ten problem. Takie nieciekawe Zawody w ktorych bierzesz udzal tylko raz mamy tutaj tez. Przed paroma laty zawody Tri byla prawie wszystkie organizowane przez kluby. Teraz mamy profesionalne firmy, ktore to robia. Nastepna sprawa, to sprawa dobrego pomyslu i budzetu. Pomysl na zawody musi byc nie tylko z widoku zawodnika. Organizatorzy czesto zapominaja kibica.
Wyobraz sobie: Np Challenge Roth pracuje dla 5800 zawodnikow i 180000 kibicow caly rok na jeden dzien. Co do budzetu, 3700 zawodnikow x € 350,- i 700 stafet x € 450,-. To jest okolo €1650000,- + szmal sponzorow itd, .... I to wszysko rok przed zawodami. Do tego sponzorami sa tez: miasto Roth, strarz, policja.....wojsko........
Im nie trudno zablokowac cale miasto i dwie gminy na caly dzien (za darmo) i zrobic miejsce dla kibicow.
Do tego przychodzi, ze od ponad 20tu lat startuja tam goscie, ktorych zna caly swiat.
Podobnie jest w Hamburgu, Frankfurcie, Nizza............
Moim zdaniem po pierwsze powinien PZTRI zajac sie promocja sportu w kraju, zorganizowac jakis miedzynarodowy wyscig jak w Hamburgu, zaprosic elite i pokazac kibicom, organizatorom i wszyskim o co tu idze.
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez yarr » 21-07-2011, 14:50

Moim zdaniem po pierwsze powinien PZTRI zajac sie promocja sportu w kraju, zorganizowac jakis miedzynarodowy wyscig jak w Hamburgu, zaprosic elite i pokazac kibicom, organizatorom i wszyskim o co tu idze.

eh speedbully tu jest Polska tu są inne realia
niby blisko ale baaardzo daleko od tego co się dzieje w de

choć uważam ze orgi z suszu robią tą dobrą robotę za PZTRI

BTW ostatnio w sobote rano w DDTVN był Bartek Topa mówil o swoim starcie w suszu
i był krótki materiał o Łukaszu Grass'ie który skończył Challenge Roth :)
Ostatnio edytowano 21-07-2011, 20:26 przez yarr, łącznie edytowano 1 raz
yarr

Postprzez speedbully » 21-07-2011, 16:20

choć uważam ze orgi z suszu robią tą dobrą robotę za PZTRI

Wlasnie to mam na mysli, to robota dla zwiazku, a nie dla organizatora
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez jujce » 13-11-2011, 20:51

Ja co prawda w niewielu triathlonach startowałem a tym bardziej już nie za granicą. Jednak to czy będą kibice zależy od kilku rzeczy:
Przede wszystkim w małych miejscowościach w których nic się nie dzieje dużo łatwiej o kibiców niż w miastach wojewódzkich czy powiatowych w których całyczas się coś dzieje.
Drugą rzeczą są imprezy towarzyszące zawodom. Poza tym jest coś takiego jak "tradycja" nawet osoby które nie interesują się sportem będą wiedziały o co chodzi jak np przez 20 lat co roku ktoś przejeżdza lub przebiega koło ich domu. Są jeszcze kibice którzy przyjeżdżają wraz z zawodnikami.

Ja nie chcę bronić pztri, ale niestety promocją samych zawodów powinien być przede wszystkim zainteresowany organizator, natomiast PZTRI całą dyscypliną a nie konkretnymi zawodami. To organizator przede wszystkim zarabia na imprezie i promocja jest w jego gestii.
jujce

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Polska scena multisportowa