kalendarz triathlon

Opłaty za start vs. pakiety startowe

Wszystko związane z polskim multisportem oprócz zawodów. Kadra, zawodnicy, związek.

Opłaty za start vs. pakiety startowe

Postprzez beybol » 30-09-2013, 07:37

Cześć!

Chciałbym poruszyć kwestię związaną z wysokością opłaty startowej na zawodach i pakietów startowych.
Mam wrażenie, że organizatorzy prześcigają się w "bogactwie" pakietów startowych co pewnie wpływa na koszty imprezy i wysokość opłaty startowej. Nie ukrywam, że fajnie jest dostać koszulkę albo torbę itp. ale ja osobiście wolałbym chyba ubogi pakiet startowy (numer + chip, ew. racebook) w zamian za niższą opłatę startową.
Jeśli ktoś by chciał mieć pamiątkową koszulkę, czapkę, torbę to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby otworzyć stoisko w strefie expo i wtedy każdy mógłby się zaopatrzyć na miejscu w stosowne upominki z logotypem imprezy. Oczywiście istnieje też opcja wyboru bogatszego pakietu przy rejestracji kosztem większego wpisowego (żeby organizator nie został z koszulkami, które miał nadzieję sprzedać).
Myślę, że tego typu rozwiązanie mogłoby znaleźć wielu zwolenników i przyczynić się do lepszej frekwencji na zawodach.

Pozdrawiam.
Whether you think you can,
or you think you can't,
you are right.
beybol

Re: Opłaty za start vs. pakiety startowe

Postprzez kusy55 » 30-09-2013, 07:46

Hej. Jesteś w błędzie. Te gadżety w pakiecie nie mają w ogóle wpływu na wysokość opłaty startowej. Wg mnie opłata startowa idzie na organizację imprezy (głównie zabezpieczenie tras) wynajęcie pomieszczeń itd. Pakiet startowy jest wypełniony przez firmy związane bardziej lub mniej z daną dyscypliną, które wrzucają to w koszty jako reklamę.
kusy55

Postprzez beybol » 30-09-2013, 18:46

No nie wiem...
Opłata za extreme triathlon sieraków spadła trzykrotnie po okrojeniu pakietu startowego i niewielkim skróceniu trasy.
Niestety impreza i tak się nie odbyła :(
Whether you think you can,
or you think you can't,
you are right.
beybol

Postprzez bartolini » 30-09-2013, 19:47

Przychylam się do zdania, że gadżety zawarte w pakiecie startowym nie maja wielkiego wpływu na wysokość wpisowego. Nie dotyczy to tylko zawodów triathlonowych ale także biegowych, które nawet mogą być lepszym wyznacznikiem (większa próbka oraz niższe koszty organizacji, a więc dokładniej można prześledzić na co idzie wpisowe). I bez problemu za 20-30 złotych da się znaleźć zawody biegowe, które w pakiecie mają koszulkę + medal + elektroniczny pomiar + drobiazgi (woda, batonik). I oprócz tego w pakiecie jest jeszcze cała organizacja zawodów umożliwiająca start.

W przypadku biegu do pół tysiąca uczestników sam pomiar elektroniczny to 5-10 pln na biegacza. Więc widać, że na całą resztę już niewiele zostaje. Poza tym to by ryzykowne było dla organizatora gdyby przez dołożenie plecaka cena wpisowego podniosła się o 100 złotych a przez to potem zawody nie wypaliły.

Extreme Sieraków chyba nie może być przykładem do wyciągania ogólnych wniosków, tam sytuacja wyglądała chyba tak, że organizator przeszarżował a potem łapał się brzytwy próbując uratować zawody, zmienił całkowicie koncepcję i ciął koszty maksymalnie po wszystkim.

Wg mnie na cenę o wiele większy wpływ, niż zawartość pakietu, mogą mieć następujące czynniki:

- czy organizator chce zarobić czy wyjść na zero.
- w szczególności czy organizator jest prywatny czy publiczny (np. miasto, gmina). W tym drugim przypadku gmina lub miasto może traktować zawody jako promocję miasta i godzić się na wszystko za free. Jeden z organizatorów gdzieś pisał, że zamknięcie ulic kosztowało go kilkadziesiąt tysięcy zł - jeśli zawody zrobi gmina lub miasto to chyba jest w stanie to zorganizować taniej. I jeszcze jedna rzecz - gmina lub miasto może dołożyć się do finansowania zawodów. W budżecie zwykle są środki na sport oraz promocję, które trzeba wydać a włodarze nawet musieliby się tłumaczyć gdyby nie wydali. Tu chyba nawet w korzystniejszej sytuacji są te mniejsze miejscowości, w których nie ma kilkadziesiąt imprez rocznie.
- ilu udało się znaleźć sponsorów. Nie tylko takich, którzy dają pieniądze, ale w naturze - to może być lokalny producent wody mineralnej lub restauracja, itd.
- wysokość nagród.
bartolini

Postprzez foka » 01-10-2013, 10:01

Temat został przeniesiony z działu imprez do działu Polska Scena Multisportowa.

Z własnego doświadczenia mogę wyróżnić 3 podstawowe typy imprez:
- malutkie imprezy robione by zaspokoić hobbystyczne zapędy orga - finansowane z własnej kieszeni orga wspomaganej wpisowym zawodników
- średnie imprezy które org robi dla siebie i społeczności - finansowane z wpisowego (wystarczy ze org dokłada się z własnym czasem)
- imprezy gdzie pojawia się finansowanie zewnętrzne - samorząd, sponsorzy - org może wszystko pakować w jakość, podejść zdroworozsądkowo i zadbać o jakość i swoje wynagrodzenie lub kombinować i jakościowo jechać po bandzie i wyciągać dla siebie co się da
- imprezy gdzie wpisowe jest mniejszą składową budżetu niż pieniądze z samorządu i sponsorzy - duże ryzyko że org w swoim zapędzie zarabiania zapomni, że kiedyś był w jednej z powyższych grup i zatraci pewien sens.

Taka moja opinia i dodam, że moje XDU znajduje się aktualnie w kroku 2 (choć no w zeszłym roku wskoczyłem na moment w poziom 3). W przyszłym roku będzie to poziom 3. ;)
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Polska scena multisportowa