kalendarz triathlon

Drafting w PL

Wszystko związane z polskim multisportem oprócz zawodów. Kadra, zawodnicy, związek.

Drafting w PL

Postprzez Piotri » 21-07-2014, 12:22

Obserwując zawody czy to jako zawodnik czy z relacji nasuwa się jeden wniosek – drafting na polskiej scenie triathlonowej jest dopuszczany, organizatorzy z własnej inicjatywy nie udzielają kar pomimo zapisów w regulaminie dotyczących formuły non - drafting. Niestety, dotyczy to w szczególności czołówki poszczególnych grup wiekowych. Oczywiście, chodzi mi o celowe jeżdżenie, rozumiem że czasami nie ma wyjścia ale jak ktoś jedzie 40km na kole to już jest inna sprawa i tego problem dotyczy.

Dla mnie jeżdżenie na kole, kiedy to jest zabronione to zwykłe oszustwo. Na początku ludzie ścigają się dla siebie, ale później zaczyna liczyć się miejsce czy pokonanie kolegi. Co ma powiedzieć zawodnik, który uczciwie przejechał całe zawody i stracił np. pudło w grupie wiekowej przez drafterów?? Albo nie był w stanie pokonać „kolegi” bo ten jechał na kole. Czy za każdym razem ma pisać pismo do organizatora i wyręczać sędziego/ organizatora jak to miało miejsce w Kołobrzegu? Przy okazji - ostatni artykuł czołowego age groupera, który przyznaje się do draftingu na xtri jest śmieszny. Niestety, nasuwa się brutalna analogia do oszusta – to tak jakby ktoś ukradł rower, przeprosił, że ukradł ale generalnie to ten rower jest już jego i go nie odda.

Nie przyjmuję argumentów, że jak zawodnicy draftuja to powinien być on dozwolony. Argument – powyższa analogia. Najlepiej coś zalegalizować to problem sam zniknie. Pomijam kwestie bezpieczeństwa, większość triathlonistów nie potrafi jeździć w peletonach a co dopiero na rowerze czasowym.

Pytanie dlaczego tak jest, dlaczego organizatorzy to tolerują? Dlaczego nie są naliczane kary za drafting, pomimo że KAŻDY to widzi! Nasuwa mi się jedna odpowiedź w przypadku czołówki age groups. Polski światek tri jest dosyć mały, organizatorzy i zawodnicy są w bliskich relacjach – koleżeńskich bądź trener/ zawodnik. Czy Labosport albo GG jest w stanie ukarać własnego zawodnika, kolegę, osobę która jest „twarzą” serii zawodów? Rubryka „kara” w listach wyników była pusta zarówno w Górznie jak i w Nieporęcie (przepraszam, w Nieporęcie nawet nie ma takiej rubryki).
Piotri

Re: Drafting w PL

Postprzez foka » 21-07-2014, 12:36

Byłeś może Piotri w Sławie?
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez bartolini » 21-07-2014, 12:50

Organizatorzy nic z tym nie robią, bo zawodnik płaci za start więc jest klientem. A klient nasz pan. Im więcej zawodników tym większy zarobek.
Jestem przekonany, że jeśliby zawodnik na jednych zawodach dostał zasłużoną karę z oszukiwanie ale wszystkie kwestie organizacyjne byłyby na najwyższym poziomie, natomiast na drugich zawodach nie było kary ale ubogi pakiet startowy, słaba strefa finiszera, zabrakło medalu, napojów, źle oznaczona trasa - słowem wszystkie grzeszki orgów faktyczne i wydumane, na które narzekają uczestnicy po zawodach, to ten zawodnik i tak będzie najgorzej wspominał pierwsze zawody.
Wiadomo, że jeden niezadowolony klient zrobi większa antyreklamę niż dobrą reklamę zrobi trzech zadowolonych. Więc organizatorzy nie chcą się narażać klientom, żeby ich nie stracić.

Poza tym jest jeszcze takie opaczne rozumowanie. Załóżmy, że na dwóch zawodach jest tyle samo niedozwolonego draftingu, ale jeden organizator daje 100 kar a drugi ani jednej. Po roku nikt nie pamięta szczegółów i drugi org może powiedzieć, że u niego nie ma draftingu a u konkurencji jest, co można sprawdzić w wynikach ;-)

Na tej samej zasadzie sędziowie na ostatnio zakończonym mundialu mieli przykazane, żeby dawać jak najmniej kartek, żeby na koniec FIFA mogła powiedzieć, że gra była czysta i to były pięknie mistrzostwa ;-)
bartolini

Postprzez Piotri » 21-07-2014, 13:38

Foka - nie byłem w Sławnie.

Co do relacji klient - oraganizator. Całkowicie rozumiem, że celem organizatorów jest maksymalizacja zysków - jak każdej innej firmy. W obecnym i zeszłym sezonie ścigałem się również w serii Ironman. Tam regulamin jest przestrzegany drastycznie! Nieraz byłem świadkiem żółtych/ czerwonych kartek; na listach z wynikami widać dyskwalifikacje. Wszyscy zawodnicy mają świadomość nieuchronności kary! Ostatnio, tej serii zarzuca się zbytnią komercję, brak ducha sportu itp, itd. Moje pytanie brzmi - kto bardziej idzie w komercję i brak fair play wobec zawodników: Ironman czy lokalni organizatorzy nieprzestrzegający własnych regulaminów?

Wydaje mi się, że zainteresowanie triathloniem jest na tyle duże, że egzekwowanie własnego regulaminu nie powinno przynieść strat finansowych. Nie wspominam już o wizerunku, co w długiej perspektywie też ma wpływ na zysk.
Piotri

Postprzez pkozlowski » 21-07-2014, 13:48

foka napisał(a):Byłeś może Piotri w Sławie?

Ja byłem... i niestety jak zawsze znalazły się 2 - 3 grupy były po 6 -7 osób, duetów też kilka się zdarzyło w dodatku z tej samej drużyny.
Smutne ale widać to zbyt trudny sport dla nich i muszą sobie ułatwiać ;-)
Przemo

https://www.fb.com/GarnekMocy
https://www.fb.com/TriIronica
pkozlowski

Postprzez pirat666 » 21-07-2014, 14:09

Również, jestem załamany skalą draftu i co gorsza brakiem jej odzwierciedlenia w wynikach w postaci kar.

Zdecydowanie wybiorę zawody gdzie będę widział kary w wynikach bo to oznacza, że moje szanse na lepszy wynik są większe.
Od orgów - domagam się zdecydowanie respektowanie regulaminu bo to jest kpina co się dzieje.
Nie jest wytłumaczeniem, że jest za mało sędziów - jest tylko brak kar.

Żółta kartka powinna oznaczać
kara STOP AND GO - z podniesieniem roweru ponad głowę (pamiętam taki zapis z jakiś zawodów) - eliminuje draftera z danej grupy
+ zapis numeru i doliczenie 10 minut kary czasowej doliczanej do wyniku co spowoduje znaczne przesunięcie się w wynikach.
(niech drafter draftuje ile wlezie bęcie najwyżej na końcu w wynikach) - ważne żeby to było respektowane.

Czerwona kartak - dyskwalifikacja - ale za jakieś drastyczne przewinienia - typu przekraczanie osi jezdni, skracanie trasy itp

Ale jeszcze co istotne - ludki nie wiedzą kiedy draftują - przecież jak są na zawodach i jadą swoim tempem i ktoś ich wyprzeda i zaraz zwalnia to "mają prawo jechać nadal swoje" - czyli nieznajomość regulaminu !!! - powinni to jasno zaznaczyć w road boku kiedy i za co dostaje się karę.
pirat666

Postprzez Dark44 » 22-07-2014, 10:42

pirat666 napisał(a):Ale jeszcze co istotne - ludki nie wiedzą kiedy draftują - przecież jak są na zawodach i jadą swoim tempem i ktoś ich wyprzeda i zaraz zwalnia to "mają prawo jechać nadal swoje" - czyli nieznajomość regulaminu !!! - powinni to jasno zaznaczyć w road boku kiedy i za co dostaje się karę.

hmnnn, to w prawie o ruchu drogowym jest zajechanie drogi i jest karalne, czyż nie? logiczne to, to nie jest:-) Ale, ja akurat draftingu nie popieram w ogóle... żeby nie było...
Dark44

Postprzez Bartek » 23-07-2014, 06:17

ale co sędziego obchodzi nieznajomość regulaminu. nie jest niedostępny, każdy ma szansę go przeczytać. a jak wiadomo, nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania.
ze mnie jest zupełnie żaden zawodnik. jednakowoż w życiu zdarzyło mi się draftować na sprincie w Suszu, to były jedyne zawody, w któych startowałem, na których draft był dozwolony. i mimo, że startowałem tylko w sprintach, to z racji zakazu nie draftowałem (i szlag mnie trafiał, że jest zakaz, ale skoro jest to się bawimy zgodnie z regułami)
poza tym zwracam uwagę, że często draftują poważni zawodnicy: czyli powinni mieć pojęcie o regulaminach. zatem po prostu wbijają w te regulaminy lachę.
kara stop and go nie est bardzo dotkliwa. chociaż fakt, że może być jeszcze na dzień dobry kara upomnienia...
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez bartolini » 23-07-2014, 09:47

Najlepsze jest garowanie w jakimś specjalnie przygotowanym miejscu. Najlepiej dobrze widocznym, wśród dużej liczby kibiców. Tak żeby delikwent miał czas na ochłonięcie i przemyślenie. Jak w hokeju. A zasada jak w F1, sędzia na trasie zapisuje numer i kara jest odłożona do kolejnego wjazdu w strefę pit stopu (w tym wypadku strefę zmian). Przy wjeździe do strefy zmian inny sędzia zaprasza na postój.

A cały drafting rozwiązałoby kilka fotoradarów albo kamer. Żeby uniknąć niesprawiedliwych kar, bo np. ktoś jadący uczciwie został wchłonięty przez grupę oszustów akurat w momencie robienia zdjęcia, to kara nakładana byłaby wtedy, gdyby na co najmniej dwóch zdjęciach uwieczniona byłaby jazda na kole. Podobnie jak to się dzieje w chodzie sportowym, że jeden wniosek od sędziego jeszcze nie dyskwalifikuje zawodnika.
bartolini

Postprzez nat » 23-07-2014, 10:09

ten fenomen jednak pozostaje, mimo mnogości negatywnych komentarzy i pomysłów ze wszystkich stron - i to mnie zastanawia z roku na rok: dlaczego wciąż nie widać zmiany, niezależnie od wyboru sędziów czy organizatora imprezy?
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez Bartek » 23-07-2014, 11:14

bartolini napisał(a):A cały drafting rozwiązałoby kilka fotoradarów albo kamer. Żeby uniknąć niesprawiedliwych kar, bo np. ktoś jadący uczciwie został wchłonięty przez grupę oszustów akurat w momencie robienia zdjęcia, to kara nakładana byłaby wtedy, gdyby na co najmniej dwóch zdjęciach uwieczniona byłaby jazda na kole. Podobnie jak to się dzieje w chodzie sportowym, że jeden wniosek od sędziego jeszcze nie dyskwalifikuje zawodnika.

myślę, że problem takiego poszkodowanego by nie istniał gdyby rzeczywiście nie było draftu. chociaż rzeczywiście upomnienie na początek byłoby ok.
poza tym jeśli sędzia na motocyklu widzi, że jest peleton to widzi też, kto się wiezie a kto został wchłonięty. aczkolwiek oczywiście każdy zaraz by wchłonietęgo udawał ;)
nindża nie może być mientka :D
5 km 28.40
Sprint Habdzin 1.35.10
Olimp 5150Warsaw 2.58.26
1/4 GIT Piaseczno 3.30.23 (ale po T2 1.50 :D)
Bartek

Postprzez bartolini » 23-07-2014, 11:23

Dlatego proponuję ustawić dwa aparaty/fotoradary/kamerki w odstępie kilometra od siebie (dokładny dystans do dyskusji). Żeby potwierdzić, czy ktoś się za pierwszym razem przypadkiem nie zaplątał i go kamerka nie złapała podczas wyprzedzania. Natomiast jeśliby po kilometrze dalej by jechał taki sam peleton, no to sprawa byłaby rozstrzygnięta. Każda osoba oprócz lidera peletonu dostawałaby karę, jeśliby się powtórzyła na dwóch kolejnych zdjęciach.
bartolini

Postprzez Piotri » 23-07-2014, 12:16

Problem pewnie też leży w postrzeganiu draftinu - czesto słyszę że jest to ułatwianie, pomaganie, niekórzy otwarcie przyznają ze draftowali etc. Otóż to jest OSZUSTWO i tak należy to traktować. Dla mnie nie ma różnicy pomiędzy draftingiem a koksowaniem, które z tego co słyszę również staje się popularne wśród amatorów triathlonu.
Piotri

Postprzez ciphin » 23-07-2014, 12:38

Moimm zdaniem problem draftingu jest niestety tylko jednym z wielu objawów złej kondycji mentalnej polskiego społeczeństwa.

Naprawdę ciężko mi zrozumieć jak można oszukiwać na amatorskich zawodach, które dla zdecydowanej większości uczstników to tylko hobby i forma spędzania wolnego czasu!

Można sobie łatwo wyobrazić jak takcy "oszuści" zachowują się np. w pracy czy biznesie gdzie gra idzie o prawdziwe pieniądze.
Na uczciwą grę fair i wzajemne zaufanie nie ma co liczyć, a bez tego życie społeczne zatrute jest niczym jadem.

Upowszechnia się atmosfera wzajemnej wrogości i braku zaufania a chamstwo bierze się za "asertywność" i obronę własnych interesów.

Dobitne przejawy takiego zachowania mamy w polityce ale również na polskich drogach - chamstwo i agresja królują.

Jak widać społeczność triathlonowa jest również tym wirusem zarażona i to wbrew temu co sami zwykliśmy o sobie myśleć.
ciphin

Postprzez spad » 23-07-2014, 12:40

foka napisał(a):Byłeś może Piotri w Sławie?

Byłem w Sławie, drafterów było od cholery. Sam w pewnym momencie zauważyłem, że jedzie za mną na kole sześciu zawodników. Nawet czołówka jechała na kole.
spad

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Polska scena multisportowa