kalendarz triathlon

Czy obowiązkowe badania lek. uczynią nas nieśmiertelnymi?

Wszystko związane z polskim multisportem oprócz zawodów. Kadra, zawodnicy, związek.

Czy obowiązkowe badania lek. uczynią nas nieśmiertelnymi?

Postprzez foka » 20-02-2011, 14:28

Stefek napisał(a):Też byłem w Trzemesznie start kontrolny, czas 57:23.
Nienawidze biegac w miekkim śniegu :evil:

dzisiaj słyszłem ze biegacz z gniezna umarł na zawał na 3 km podczas tego biegu....
Ostatnio edytowano 21-02-2011, 16:20 przez foka, łącznie edytowano 1 raz
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Eddie » 20-02-2011, 14:32

Stefek napisał(a):Niestety wczorajszy bieg zakończył się smutkiem biegaczy z powodu śmierci jednego z nas.
Nie ma reguły na śmierc, co komu pisane to go nie minie. Uważam jednak że organizatorzy doskonale poradzili sobie w tej trudnej sytuacji i nie popełnili gafy. Było przemówienie, była minuta ciszy były brawa dla tego Pana, wszystko z powagą i zadumą nad kruchym losem człowieka.

Tak, zgadza się wczoraj podano tą smutną informację przed dekoracjami... Ale czy zawał to dopiero miała niby sekcja zwłok ustalić. Fakt jest taki, że na 3 km upadł i nie udało się już reanimować. Miał 63 lata i biegał od wielu lat.
Ostatnio edytowano 21-02-2011, 16:38 przez Eddie, łącznie edytowano 1 raz
Eddie

Postprzez foka » 20-02-2011, 16:26

Ja dziękuję. Pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji w Polsce. Strach się bać co by było gdyby takie coś stało się na mojej imprezie. Abstrahując od wielkiej tragedii dla rodziny i bliskich to dla orgów to jest wielki dramat.
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Eddie » 20-02-2011, 19:18

Marek napisał(a):W dodatku na finiszu radiowóz na sygnale wyjeżdżający zza rogu mało nie potrącił trzech biegaczy. Akurat biegłem za nimi.

Zgadza się, wyglądało to dość nieciekawie jak z tym radiowozem wyjechali za zakrętu.
Ostatnio edytowano 21-02-2011, 16:31 przez Eddie, łącznie edytowano 3 razy
Eddie

Postprzez elim » 20-02-2011, 20:38

Organizator teraz bedzie mial sporo problemow. Sprawa bedzie musiala zostac zbadana przez prokurature. Sprawdza wszytsko, poczawszy od zabezpieczenia trasy, po zaswiadczenie lekarskie. Organizator podczas rejestracji MUSI sprawdzic, czy zawodnik ma zaswiadczenie od lekarza, a na 99% imprez nikt tego nie sprawdza.

Dzisiaj narty biegowe zakonczone stluczonym kolanem. Swiezy snieg przykryl warstwe nierownego lodu, na ktory wywinalem takiego orla...
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Eddie » 20-02-2011, 21:02

Organizator podczas rejestracji MUSI sprawdzic, czy zawodnik ma zaswiadczenie od lekarza, a na 99% imprez nikt tego nie sprawdza.

Jesteś pewien ? Zwykle każdy z nas podpisuje stosowne oświadczenie, że jest zdrowy, że startuje na własną odpowiedzialność.
Eddie

Postprzez elim » 20-02-2011, 21:14

Kazdy zawodnik (zawodnikiem jest osoba uprawiająca amatorsko lub profesjonalnie określoną dyscyplinę sportu i uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym) zgodnie z polskim ustawodawstwem musi miec karte zdrowia sportowca lub książeczke zdrowia sportowca. Zgodnie z przepisami orzeczenie o zdolności do uprawiania sportu może zostać wydane na maksymalnie 6 miesięcy. Celem badań sportowo-lekarskich jest ocena ryzyka rozwoju niekorzystnych następstw zdrowotnych wskutek uprawiania danej dyscypliny sportowej. Okresowe badania sportowo-lekarskie należy przeprowadzać nie rzadziej niż co 6 miesięcy bez względu na wiek. Badania zawodników powinni przeprowadzać wyłącznie lekarze specjaliści medycyny sportowej. Kryteria kwalifikacji do uprawiania sportu zależą od rodzaju aktywności ruchowej (dyscypliny sportowej), jaką zamierza uprawiać kandydat, intensywności treningów (ćwiczenia rekreacyjne, sport wyczynowy) oraz wieku kandydata. Organizator zawodow musi zweryfikowac czy zawodnicy maja karte lub ksiazeczke.

Nawet przy kupowaniu jednorazowej licencji PZTri powinni sprawdzac zaswiadczenia, a jeszcze mi sie nie zdazylo. Chyba organizatorzy boja sie, ze za malo osob by startowalo. Podpisanie oswiadczenia o starcie na wlasna odpowiedzialnosc nie zwalnia zawodnika z posiadania waznych badan.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Eddie » 20-02-2011, 21:29

No tak podpisane oświadczenie nie zwalnia zawodnika z posiadania badań ale czy zwalnia organizatora ? Skoro to jest tak powszechnie stosowana praktyka ? Jeszcze na żadnym maratonie, półmaratonie czy innej imprezie nigdy ode mnie nie wymagano badań lekarskich.
Eddie

Postprzez elim » 20-02-2011, 21:42

Regulamin zawodow musi zawierac informacje o badaniach zawodnikow, ale czesto takiej informacji nie zawiera.

Nie moge znalezc paragrafu na to, ale wiem, ze tak jest, bo moj ojciec kiedys organizowal biegi i mu to wytknieto.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Marek » 20-02-2011, 21:54

W sporcie wyczynowym, a przynajmniej w wioślarstwie niemożliwym było wystartować bez ważnych badań lekarskich. Jak ktoś nie miał, to nie startował, albo... musiał radzić sobie inaczej :->
Zastanawia mnie po co te oświadczenie skoro i tak wymagane są badania lekarskie. Może to jednak zwalnia od odpowiedzialności organizatorów a wina spada na zawodnika? W innym przypadku to powinna być wina lekarza, który dopuścił zawodnika do treningów i startu.
Tak to powinno wyglądać, ale co ja tam wiem o tych wszystkich przepisach :mrgreen:

A tak przy okazji to te posty powinny być przeniesione do nowego tematu.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez Pyra » 21-02-2011, 12:38

Marek napisał(a):Tak to powinno wyglądać

Dziękujemy za oświecenie :idea:

Zawsze mi sie wydawało, że w wolnym kraju [a w takim rzekomo żyjemy :mrgreen: ] każdy może robić, co chce, pod warunkiem, że nie szkodzi to innym [łac. volenti non fit iniuria].

Wymaganie ode mnie jakichkolwiek badań lekarskich, wbrew mej woli, jest ograniczeniem mojej wolności [= faszyzm].

Statystycznie, co kilka minut umiera jeden Polak , więc również czasem wypadnie na biegacza podczas zawodów.
Ostatnio edytowano 21-02-2011, 16:41 przez Pyra, łącznie edytowano 2 razy
Paweł Ziemkowski; 3k-11:24(2011); 5k-19:45(2010); 10k-39:51(2010); 15k-62:56(2011); 21,1k-1:28:54(2011); 42,2k-3:13:40(2010); HIM-6:25:16 (Susz 2011)
http://www.dietdoctor.com/lchf
Volenti non fit iniuria
Pyra
Moderator

Postprzez Zibi » 21-02-2011, 13:48

Ja się zgadzam z Pyrą. W świetle prawa jeśli podpiszę, że startuję na własną odpowiedzialność nie powinny być wymagane żadne badania. Tylko i wyłącznie gdy mój stan zdrowia ma wpływ na bezpieczeństwo innych osób (np. w jakiś sportach motorowych gdzie po zasłabnięciu można wjechać w innego zawodnika albo widzów) coś takiego powinno być obowiązkowe. Do tego takie badania na pewno są drogie, bo mogę się założyć, że bezpłatnie nic nie ma (nawet gdyby było to pewnie trzeba by było czekać z pół roku na wizytę i badanie byłoby przeprowadzane byle jak). Przede wszystkim człowiek powinien mieć możliwość odpowiadania sam za siebie. Niedługo żeby umrzeć trzeba będzie zdobyć specjalne pozwolenie...
Zibi

Postprzez foka » 21-02-2011, 14:15

Jestem pewien, że rodzina sportowca wiedząc, że takie oświadczenie nic nie znaczy, że org powinien mieć nie tylko OC dla siebie ale także NNW dla każdego startującego (wg mnie głupota), że należy jej się odszkodowanie za śmierć ojca czy męża nie odpuści ....
Instagram,
foka
Admin

Postprzez emilpe » 21-02-2011, 18:49

Do tego takie badania na pewno są drogie, bo mogę się założyć, że bezpłatnie nic nie ma (nawet gdyby było to pewnie trzeba by było czekać z pół roku na wizytę i badanie byłoby przeprowadzane byle jak).

Tak jest z badaniami u lekarza sportowego u młodzieży i dorosłych do 23r życia. Jeśli nie masz skierowania od lekarza rodzinnego lub chcesz mieć szybko, bez kolejki, to płacisz coś koło 100-150zł za odwiedziny u kilku lekarzy, ale tak naprawdę to nic nie warte, bo u ortopedy każe ci zrobić skłon i masz pieczątkę, gdzie indziej 10 przysiadów i jak żyjesz jeszcze to też i tak jest u 3-4 'specjalistów'.
emilpe

Postprzez Eddie » 21-02-2011, 18:52

Też czytałem gdzieś, że te badania to zwykła ściema. O czym mogliśmy się przekonać przy okazji Skolimowskiej (dobrze pamiętam?) nie ma reguły. A w większości przypadków z tego co ludzie mówią to zwykła formalność jest a nie badanie i papier taki nie gwarantuje czegokolwiek.
Eddie

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Polska scena multisportowa