kalendarz triathlon

Schemat startu falami na triathlonach

Wszelkiego rodzaju materiały np. ciekawostki sportowe lub motywacyjne filmiki.

Schemat startu falami na triathlonach

Postprzez foka » 15-07-2015, 10:52

Pierwotnie napisałem swoją opinię w temacie Bydgoszcz Triathlon, ale żeby nierobić off topicu postanowiłem wydzielić osobny wątek.

Starty falowe pojawiły się niedawno. Na początku było sporo wątpliwości i nie ukrywam, że sam nie byłem fanem. Dobrze Endu zrobiło w Sierakowie gdzie zostali wyciągnięci do przodu zawodnicy PRO (albo raczej kategoria PRO - to jest jednak temat na inną dyskusję).

Jak wg was powinien wyglądać idealny schemat startu falowego? Jak coś wypracujemy to duża szansa, że stanie się to standardem na imprezach.

Wg mnie ideałem jest taki schemat:

x:00 - Mężczyźni PRO (przynależność do kategorii wg kryteriów orga)
x:10 - Kobiety PRO (przynależność do kategorii wg kryteriów orga)
x:20 i dalej w interwale zależnie od dystansu i zamysłu orgnizatora poszczególne kategorie wiekowe tak, żeby ci, którzy nie ścigają się w PRO, ścigali się ze swoimi rówieśnikami.

Na co trzeba zwrócić uwagę
- fale powinny być zakodowane kolorystycznie - czerwoni pro ścigają się z czerwonymi pro. Zieloni z kat 18-29 z innymi zielonymi ze swojej fali itd.
- nie można rozbijać kategorii wiekowych na dwie fale;
- za wszelką cenę trzeba przestrzegać interwału startu fal.

Co dodalibyście od siebie? Jak wypracujemy coś ciekawego to na 100% organizatorzy to podłapią i już nigdy nie będzie narzekania na fale na dużych imprezach.

Mówią, że tylko krowa nie zmienia poglądów - muszę przyznać, że kiedyś byłem baaardzo przeciwny falom, ale mi się trochę odmieniło.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Re: Schemat startu falami na triathlonach

Postprzez krasus » 15-07-2015, 11:02

Problemem jest wyciągnięcie tych "pro". W Sierakowie.owszem byli, ale trochę śmieszne były te kryteria i w efekcie mocni AG wyprzedzili wielu pro.

pozdrawiam,
Krasus
--
Pozdr,
Krasus
http://www.Biecdalej.pl
http://www.Facebook.com/BiecDalej
10k-37:02; 21,1k-1:23; 42,2k-2:59; 1/4IM 2:14; 1/2IM 4:44
krasus

Postprzez foka » 15-07-2015, 11:12

Dlatego ja do PRO przydzielałbym na podstawie samopoczucia zawodników (w 80%) - czujesz się pro - startuj jako pro. Jak porobi cię 100 z kat. wiek. to jesteś parufka nie pro, oraz na podstawie pewnych kryteriów organizatora - np dobra życiówka z innego tri lub nawet zawodów biegowych (20% istotności wg mnie.)
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Fracksh » 15-07-2015, 11:43

Podczas wyścigu ze startem falowym nie czuć tak bardzo atmosfery ścigania się. Nie wiadomo na pierwszy rzut oka czy koleś przede mną jest w istocie przede mną, czy ma kółko straty (dotyczy biegu i roweru). Fakt, można kolorować numery startowe, czepki ale mimo wszystko i tak trzeba się dopatrywać kto skąd jest.

Same starty falowe są może bezpieczniejsze w samej wodzie, a czasami nawet i konieczne, jak to było w Sierakowie na 1/4 gdzie startowało grubo ponad 1000 ludzi (jeśli się pomyliłem, sorki), ale z drugiej strony kiedy ja kończyłem pierwsze kółko na rowerze, z boksu wyjeżdżały starsze grupy wiekowe, co wprowadziło spory chaos, szczególnie przy wyjściu z T1.
Ironman 70.3 Gdynia Sprint - 1"19'40 2015r
Ironman 70.3 Gdynia Sprint - 1"12'17 2016r
Fracksh

Postprzez hadwao » 15-07-2015, 12:06

Start falami na dużych imprezach to jest konieczność. Niektóre akweny spokojnie mogą pomieścić kilkaset osób na raz w wodzie (np. Poznań, Gdynia pozwala na start nawet 1000 zawodników jednocześnie). Niestety potem zaczyna się kłopot bo nie da się w środku stawki jechać zgodnie z przepisami. Jak do wody na ćwiartce wchodzi 400 osób, to 250-300 z nich wyjdzie w odstępie 3 minut i nawet najbardziej uczciwy zawodnik w tych warunkach nie da rady uczciwie jechać. Co było w Gdyni w zeszłym roku każdy widział, w Poznaniu może było trochę lepiej, ale peletony też jeździły.

Także moim zdaniem start falami musi być na każdej dużej imprezie. W AG nie powinno być nagród - wtedy każdy, kto ma nadzieję na jakiś przyzwoity wynik zapisuje się do PRO. W polskich warunkach zgadzam się, że 80% to chęć zawodnika i 20% jakiś minimalny udokumentowany wynik sportowy. Wiadomym jest, że nie jesteśmy potęgą w triathlonie i nasza "elita" czy "pro" to takie trochę na wyrost, ale mimo wszystko na pudle nikt z przypadku na dużych imprezach nie ląduje.

Zgadzam się, że starty falami trochę odbierają radość ścigania, ale startowałem już w zawodach, gdzie w mojej części stawki głównym zmartwieniem było jak pojechać uczciwie i to nie było fajne. Z dwojga złego wolę już start falami. Pod tym względem fajne są male imprezy, gdzie wszyscy startują razem, choć i tu często dochodzi do wirtualnego ścigania podczas biegu, jak pętle są krótkie (np. 2,5km) to łatwo o dublowanie nawet na podobnym poziomie sportowym.
hadwao

Postprzez cleveland » 15-07-2015, 12:17

krasus napisał(a):Problemem jest wyciągnięcie tych "pro". W Sierakowie.owszem byli, ale trochę śmieszne były te kryteria i w efekcie mocni AG wyprzedzili wielu pro.

W TriTourze było, że tylko "pro" mogą liczyć na nagrody finansowe. Wystarczy dodać, że gdy AG zrobi czas lepszy od "pro", to nagroda przekazywana jest na cele charytatywne, a nagród dla pro nie ma wcale, gdy wśród pro nie ma pełnego pudła :P

Kolory dla każdej kat. to bardzo fajny i prosty pomysł, obawiam się jednak, że tego organizator może nie ogarnąć. Co innego wydrukować 300 białych numerów dla 1/4 i 400 niebieskich dla 1/8, a co innego drukować całą tęczę, z czego dla kilku kategorii to tylko 1-2 numery. Chociaż zawsze można zrobić wyjątek dla tych najbardziej licznych kategorii.

Jedno co widzę, to to, że fala wielkości 500 osób to jest już spora gromada, która będzie miała problem z rozbiciem na rowerze. Potem przez kilka km roweru jest baaaardzo gęsto (wymuszony draft?) bo się nie mogą rozjechać. (o, podobnie jak hadwao)

Może fale wiekowe pomogłyby trochę rozrzedzić etap rowerowy. Szczególnie, że w każdej kat. znajdzie się przecinak jak i słabeusz.

Organizacyjnie - 10 fal z 2 dystansów to niezła masakra dla ratowników.

Generalnie, fale zaproponowane przez fokę byłyby ok. Tylko dodałbym, że fala nie większa niż 250 osób.
cleveland

Postprzez Ariel » 15-07-2015, 12:29

jak by nie patrzeć fale mają dać mniejszą pralkę - i to jest "fajne" (osobiście nie lubię być "pranym")
ale odbija się to na rowerze bo kilka fal a jeszcze jazda w pętli no i mamy na całej trasie gęsto i nie ma jak jechać przepisowo a na nawrotkach to już masakra... ale taka rzeczywistość i co zrobisz ? nic nie zrobisz :)
a co do mijania ludzi to czasem dobrze mijać tych z poprzedniej fali - człowiekowi ego rośnie bo nie wie czy to jego fala czy ktoś z poprzedniej :D
Ariel

Postprzez foka » 15-07-2015, 12:58

Jeżeli kolorowanie fal to za mało to jeszcze można by wprowadzić rozdział numerów tak jak to było w bydgoszczy między dystansami 1-100 to fala pierwsza 101-200 kolejna itp, jak na wejsciu opiszą ci nogę numerem to wiesz ze ścigasz się z innymi dwusetkami.
Instagram,
foka
Admin

Postprzez BunnyTerminator » 15-07-2015, 13:03

Moim zdaniem podstawowym argumentem za stosowaniem fali jest rozciągnięcie stawki na rowerze, aby maksymalnie ograniczać możliwości jazdy na kole (w tych przypadkach, gdy zawody mają taką formułę) i możliwości zbiornika (jego pojemność). "Pralka" jest, moim zdaniem, takim samym elementem triathlonu jak strefa zmian i akurat tylko ze względu na nią nie stosowałbym startu falami.

Przechodząc do szczegółów. Ja również wydzieliłbym zawodników PRO, zarówno kobiety, jak i mężczyzn do oddzielnej fali. Pojawia się tutaj jednak kluczowe pytanie jak przydzielać zawodników do tych kategorii. Najlepiej gdyby PZTri to sankcjonowało odpowiednią licencją, ale myślę, że nie ma co na to liczyć. Na dzień dzisiejszy wyznaczyłbym nagrody pieniężne dla zawodników startujących w PRO. Zgłosić się może każdy kto spełni podstawowe kryteria (np. dla dystansu 1/4 udokumentowany wynik poniżej 2h15' - wartość orientacyjna). Niech to na prawdę będzie elita. Jednocześnie na zawodnicy PRO oraz amatorzy są klasyfikowani oddzielnie. Jest jedna kategoria PRO bez podziału na kategorie wiekowe oraz kategoria AMATORA z podziałem na kategorie wiekowe. Dla osób z drugiej kategorii za wygraną całej kategorii oraz za podium w kategorii wiekowej powinny być niewielkie upominki - np. opłacony start na inne zawody.
Co do kolorów dla kategorii (PRO, AMATORZY, kategorie wiekowe) to uważam, że powinny być różne kolory, żeby każdy wiedział z kim się ściga. Wystarczy, aby w regulaminie pojawił się zapis, że kategoria, która nie "zbierze" co najmniej 5 osób jest łączona z inną kategorią. W innym przypadku mamy sytuacje gdzie startują po jedna, dwie lub trzy osoby w kategorii oraz można spokojnie dobrać kolory.
NeON Team
10km - 00:45:25 [2014]
21.975km - 01:30:10 [2016]
42.195km - 04:16:24 [2013]
1/4IM - 02:29:24 [2015]
1/2IM - 05:14:08[2015]
BunnyTerminator

Postprzez PiotrS » 15-07-2015, 14:49

Wymuszony draft? Dajcie spokój dajecie pozwolenie na to co się dzieje, jawnie piszecie nie można inaczej...
Obejrzyjcie sobie filmiki ze Stężycy "jak to nie można inaczej jeździć...", gdyby chciano to by można było.
Jakoś nikt nie kwapił się ich komentować i wypisywać nazwiska lub numery startowe parówek a było sporo.
Nie rozumiem w czym problem. Zasady są naprawdę proste, wyprzedzasz (Twoje przednie koło przed kołem wyprzedzanym) zjeżdżasz przed wyprzedzanego a on musi zwolnić i się oddalić na 7-10 metrów. Proste.

Fale:
Tylko kategorie wiekowe, bez pro albo z wąską grupa tzw pro (np 1/8 czasy poniżej 1:05, 1/4 czasy poniżej 2:10, 1/2 poniżej 4:25 z ostatniego roku).
Czepki i numery startowe odmienne dla kat wiekowych, + napisanie kategorii wiekowej na ramieniu albo łatwiej podwójny numer startowy,
z tyłu i z przodu. Kosztowo trudniej. Start falowy co 10 minut w grupach zależy od akwenu do iluś tam osób.
PiotrS

Postprzez foka » 15-07-2015, 15:10

PiotrS napisał(a):Wymuszony draft? Dajcie spokój dajecie pozwolenie na to co się dzieje, jawnie piszecie nie można inaczej...
Obejrzyjcie sobie filmiki ze Stężycy "jak to nie można inaczej jeździć...", gdyby chciano to by można było.
Jakoś nikt nie kwapił się ich komentować i wypisywać nazwiska lub numery startowe parówek a było sporo.
Nie rozumiem w czym problem. Zasady są naprawdę proste, wyprzedzasz (Twoje przednie koło przed kołem wyprzedzanym) zjeżdżasz przed wyprzedzanego a on musi zwolnić i się oddalić na 7-10 metrów. Proste.

Fale:
Tylko kategorie wiekowe, bez pro albo z wąską grupa tzw pro (np 1/8 czasy poniżej 1:05, 1/4 czasy poniżej 2:10, 1/2 poniżej 4:25 z ostatniego roku).
Czepki i numery startowe odmienne dla kat wiekowych, + napisanie kategorii wiekowej na ramieniu albo łatwiej podwójny numer startowy,
z tyłu i z przodu. Kosztowo trudniej. Start falowy co 10 minut w grupach zależy od akwenu do iluś tam osób.

Gdzie na forum czytałeś o przyzwoleniu na draft?

Co do braku fali pro - wtedy powstaje największy argument przeciwko temu schematowi - dobry z M18-29, nie ściga się bezpośrednio o zwycięstwo z tym z M30-39. Dlatego musi być ta fala PRO. NA VTS masz tylko kategorie wiekowe na dekoracji i wg mnie nie jest to dobry pomysł (będę Grzegorza namawiać do zmiany tego).
Instagram,
foka
Admin

Postprzez hadwao » 15-07-2015, 15:26

Co do draftu to teoretycznie masz rację, ale raz miałem taką sytuację w zeszłym roku na ćwiartce w Poznaniu (nomen omen start falami, ale fale dość liczne). Wpakowałem się w taki moment trasy, gdzie na prawdę trudno było jechać zgodnie z przepisami. Na szczęście w Poznaniu trasa miała kilkanaście metrów szerokości (3 pasy drogi szybkiego ruchu w każdą stronę) i dało się jechać nawet "w grupie" bez draftingu bo łatwo było utrzymać np. 3-5 metrów od zawodnika z boku. Sędziowie tego w ogóle nie gwizdali bo i co mieli gwizdać? Gdzie ludzie mieli się rozjechać. Ktoś miał stanąć na 2 minuty i czkać aż go objadą? Wyprzedzenie takiej grupy w jakimś rozsądnym czasie też jest niemożliwe jak grupa jedzie na Twoim poziomie.
W takich sytuacjach zostaje Ci tylko swoje "sumienie" i jedziesz tak uczciwie na ile trasa pozwala. Niestety na dużych imprezach i krótkich dystansach spokojnie można trafić na odcinki 200-300m na których jest 50 zawodników. W środku stawki (gdzie ja jeżdżę) nikt nie trzyma równego tempa - co chwile wyprzedzasz i jesteś wyprzedzany przez te same osoby bo jeden trochę lepiej jeździ z wiatrem a drugi pod wiatr.

Nigdy nie jeździłem nikomu na kole, jeżdżę w stroju opisanym swoim nickiem z forum i sumienie mam czyste, ale też wiem że jakby na niektórych imprezach sędziowie chcieli gwizdać zgodnie z regulaminem PZTri to po prostu by zabili całą zabawę, bo jak średnio na zawodnika wypada 5m wolnej przestrzeni na trasie to wybacz, ale tylko czołówka i koniec stawki mogą pojechać w 100% zgodnie z regulaminem, a reszta jedzie na tyle na ile pozwala trasa. W takich warunkach trzeba po prostu odróżnić ordynarną jazdę na kole z amatorami, którzy są upchnięci jak sardynki (z winy organizatora) i zamiast tych 10m trzymają 5m albo jadą całą szerokością drogi i mimo że jadą niezgodnie z regulaminem, to jednak wg. mnie sumienie mają czyste.
hadwao

Postprzez kicaj » 15-07-2015, 20:13

Cześć wszystkim:)

Najważniejszą kwestią jest by wielkość "fali" była adekwatna do wielkości akwenu i odległości od pierwszego skrętu i nawrotu.

Ponieważ, osobiście uważam,że czas mojego pływania zależy w pewnym sensie od szczęścia jakich współzawodników będę miał w mojej "fali", dlatego marzy mi się udział w triathlonie, w którym fale będą ustalane tylko na podstawie czasu z pływania i w jakiś sposób weryfikowane przez organizatorów.

Swoją drogą znacie takie imprezy w Polsce?
kicaj

Postprzez Blind » 15-07-2015, 23:48

co do robienia startów falowych mam mieszane uczucia, ale po Poznaniu się wypowiem bo w sumie jeszcze nigdy w takich zawodach nie startowałem
Blind

Postprzez weterankaII » 16-07-2015, 01:00

Start falowy jest koniecznością przy dużej liczbie uczestników. Najlepiej jest, gdy te fale nie są tak liczne.W AG na ME czy MŚ nie miały zwykle więcej niż 50 osób. Zaczynano od najstarszych osób. Ponieważ tu było zazwyczaj niewielu uczestników, kilka grup wiekowych łączono w jednej fali, ale nigdy nie łączono kategorii. Myślę, że na tym rozwiązaniu startowym moglibyśmy się wzorować. Oczywiście kategoria PRO powinna startować oddzielnie, najlepiej na początku.
weterankaII

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Multisportowe różności