kalendarz triathlon

KIEDY ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO SEZONU

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: KIEDY ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO SEZONU

Postprzez kajet » 20-09-2017, 18:35

@tsk86 super, że się włączyłeś. Czytałem ten tekst całkiem niedawno. Najbardziej zapadło mi w pamięć to, że u amatorów trenujących do 8 godzin w tygodniu (prawie się kwalifikuję) okres przejściowy jest przeznaczony głównie dla psychy. No cóż, mnie psychicznie męczy bardziej brak treningów niż treningi, a w ostatnich 4 tygodniach sezonu (do 16 września) znacznie zmniejszyłem objętość (takie zaszły okoliczności zewnętrzne), więc fizycznie też nie czuję się specjalnie zmęczony. Więc jesienna dziura koncepcyjna zieje jeszcze szerzej niż rok temu, gdy robiłem roztrenowanie niejako "na siłę". Stąd pomysł, żeby jesienią robić to, na co mam ochotę i co pozwoli mi zasypać deficyty (pływanie oraz szybkość na bieganiu - z naciskiem na biomechanikę), jednocześnie przy okazji rekreacyjnych jazd na Zwifcie (tak, na trenażerze można kręcić dla przyjemności) trochę "pilnując FTP". Bo w końcu łatwiej utrzymać niż odbudować, nie? ;) A dystansu 70.3 nie będę katował, może raz wystartuję bez spiny, więc to FTP powinno się liczyć.

@karolman tylko kto zalecał treningi okołoprogowe tutaj?
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez karolman » 20-09-2017, 18:50

kajet napisał(a):@tsk86 super, że się włączyłeś. Czytałem ten tekst całkiem niedawno. Najbardziej zapadło mi w pamięć to, że u amatorów trenujących do 8 godzin w tygodniu (prawie się kwalifikuję) okres przejściowy jest przeznaczony głównie dla psychy. No cóż, mnie psychicznie męczy bardziej brak treningów niż treningi, a w ostatnich 4 tygodniach sezonu (do 16 września) znacznie zmniejszyłem objętość (takie zaszły okoliczności zewnętrzne), więc fizycznie też nie czuję się specjalnie zmęczony. Więc jesienna dziura koncepcyjna zieje jeszcze szerzej niż rok temu, gdy robiłem roztrenowanie niejako "na siłę". Stąd pomysł, żeby jesienią robić to, na co mam ochotę i co pozwoli mi zasypać deficyty (pływanie oraz szybkość na bieganiu - z naciskiem na biomechanikę), jednocześnie przy okazji rekreacyjnych jazd na Zwifcie (tak, na trenażerze można kręcić dla przyjemności) trochę "pilnując FTP". Bo w końcu łatwiej utrzymać niż odbudować, nie? ;) A dystansu 70.3 nie będę katował, może raz wystartuję bez spiny, więc to FTP powinno się liczyć.

@karolman tylko kto zalecał treningi okołoprogowe tutaj?

tsk86 pisał o tym w przypadku długiego dystansu, chyba że źle przeczytałem.
karolman

Postprzez kajet » 20-09-2017, 18:52

Zrozumiałem, że zaleca odłożenie ich (w przypadku długich dystansów) na okres przedstartowy.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez karolman » 20-09-2017, 18:58

@kajet tak racja. czyli ten okres roztrenowania to tylko taka ściema :) nie ma siedzenia na kanapie !
ale coś w tym musi być. Pomimo tylko jednego startu w tym roku (debiut w tri na 1/2 Iron Man w Suszu) i dość intensywnych treningów w wakacje czuje teraz dość mocno zmęczenie materiału.
karolman

Postprzez robertino » 20-09-2017, 19:51

MateuszP napisał(a):robertino, ciekaw jestem bardzo jak Ci się sprawdzi niecny plan. Nie kojarzę tylko skąd masz FTP, masz pomiar? Czy trenażer z pomiarem?

tak, kupiłem pomiar Favero Assioma. Te 220W z testu w zeszły poniedziałek w pozycji aero na kozie. Będę na tym pracował cały sezon.
robertino

Postprzez robertino » 20-09-2017, 19:54

@tsk86 trochę mnie Tomek zbiłeś z tropu tym "wystrzelaniem" się z amunicji. A może faktycznie ten plan na grudzień/styczeń aby robić Power Build, aby potem wrócić do Base na kolejne 6tyg. jest chybiony? Nie wiem, muszę to przemyśleć sobie na spokojnie i może z kimś skonsultować. Te treningi faktycznie dadzą w kość. Może zbyt szybko...
robertino

Postprzez hadwao » 21-09-2017, 08:08

Jestem ciekaw co Tomek powie o tym pomyślę z rozbudową, ale wg mnie to jak już pisałem średni pomysł. Nie znam się na specyfice treningu do HiM, więc może napiszę bzdury, ale uważam że składowe dobrego planu to:
- ciągły wzrost obciążenia - poprawa formy to adaptacja do obciążenia - w długim okresie czasu najlepiej wyjdzie ciągłe podnoszenie poprzeczki i "łechtanie" układu. Jak na początku przygotowań przywalisz z grubej rury to potem kolejne jednostki nie będą już "łechtały" układu.
- myślę, że błędnym jest założenie, że przywalenie z grubej rury (rozbudowa) daje skokowy wzrost ftp. Mogę tylko mówić po sobie, że u mnie rozbudowa daje tylko nieznacznie lepszy przyrost ftp w stosunku do bazy opartej o sweet spot - ma ona inne zalety, np zwiększa tolerancję na dyskomfort/długi okres spędzony poza strefą komfortu... ale to nie jest potrzebne w grudniu ;-)
- nie skupiałbym się zbytnio na testowym ftp, bo ono strasznie zakłamuje rzeczywistość - ważne jest ile W utrzymamy w docelowym wyścigu, a nie jakie mamy ftp. Np. ja robiąc specjalizację kompletnie ignoruję zmianę w ftp - skupiam się na tym aby jak najdłużej móc trzymać założony poziom W i jak najlepiej znieść to obciążenie w kontekście dalszej części wyścigu
- przy rozbudowie, u mnie ważny jest aspekt psychiczny. Rozbudowa to już są tak ciężkie treningi, że muszę mieć jasny cel w dość krótkim horyzoncie czasowym. Zrobienie rozbudowy w grudniu po to żeby... no właśnie po nic. Prosta droga do wypalenia. Ja zawsze planuję rozbudowę tak, żeby w okolicach jej końca/początku specjalizacji pojawił się jakiś start na krótkim dystansie, bo jestem tak psychicznie zmęczony tymi treningami, że potrzebuję wreszcie gdzieś wystartować i "użyć nowych mocy", żeby mieć jeszcze chęć na specjalizację ;-)

Ogólnie Robert nie mówię, że Twój plan jest zły, bo na tyle się na tym nie znam, ale bazując na swoich doświadczeniach i tym co czytałem to bym się 2 razy zastanowił. Zwłaszcza ta przesłanka o nabiciu ftp może się wg mnie okazać złudna i wynik rozbudowy Cię rozczaruje - nie będzie to tak, że nagle rozbudowa da Ci 2x wiekszy wzrost ftp w stosunku do bazy, a koszty tego mogą być widoczne w późniejszych treningach. Coś jak efekt Calpe.

@karolman - co rozumiesz przez trening okołoprogowy? Dla mnie trening 60 minut z np. 5x4 minuty 90% FTP to jeszcze nie jest trening okołoprogowy. MZ na rowerze nie warto całkiem odpuszczać interwałów, bo zakładam że nie masz na rower 6-8h tygodniowo tylko coś bliżej 4h. 4h jazdy w głębokim tlenie jest ok, ale efektu treningowego z tego nie będzie. Fajne to jest w tym okresie bezpośrednio po startach, gdzie chcesz się zresetować i sobie jeździsz na wycieczki rowerowe, ale potem jak zaczyna się okres przygotowawczy to masz dwie drogi - albo zrobić interwały, albo długie jazdy w tlenie. W większości przypadków będziesz wybierał to pierwsze bo nie masz czasu na to drugie. Co do analogi w bieganiu, to kolega dokładnie poradził Ci to drugie rozwiązanie, czyli długie biegi w tlenie - tyle że długi trening w bieganiu to 60-90 minut, a w kolarstwie 3-4h. Tak przynajmniej ja to widzę.
hadwao

Postprzez robertino » 21-09-2017, 08:44

@hadwao
Właściwe przygotowania pod Tri chcę zacząć od połowy stycznia/początku lutego, bo tak mi wychodzi szczyt na Poznań. Do tego czasu muszę coś ze sobą zrobić. Obawiam się, że moja psycha nie zniesie dreptania/kręcenia w tlenie przez 4 miesiące. Stąd plan rozbudowy FTP do tego czasu, żeby potem znów trochę zwolnić (baza z planu Tri) i wejść we właściwy tryb przygotowań już na Poznań.
Ja wiem, że nie FTP się liczy, tylko utrzymanie stałej mocy na konkretnym dystansie - dla mnie to 90km. Tylko, że ta część jest do wyćwiczenia dopiero potem - od lutego. Najpierw chciałbym mieć co utrzymywać :) Ponieważ na dziś, po 3 miesiącach nie robienia zupełnie niczego przez wypadek, mam 220W, to nadzieję na styczeń/luty mam na 240-250W. A potem będę z tym pracował. Na koniec sezonu spodziewałbym się solidnych 250W-260W FTP na rowerze, które pozwolą mi utrzymać na 1/2 około 210-215W. Może to ambitny cel, ale chyba realny. Jeśli będzie lepiej to się nie obrażę ;)

Rower mam najsłabszy, więc główny nacisk położę na pewno na kręcenie.

Natomiast zwiększanie obciążenia od dziś (wrzesień) aż do zawodów (lipiec) kłóci mi się kompletnie z periodyzacją.
Może Tomek będzie miał chwilę i się wypowie jeszcze.
robertino

Postprzez MateuszP » 21-09-2017, 08:53

To co powtarza się w wielu wątkach. FTP nie jest wyrocznią bez odniesienia do zamiarów startowych. Do tego właśnie pierwszy test szybko zostaje zweryfikowany.
W tym roku osiągnięcie średniej mocy na poziomie wypracowanego FTP przy jeździe 40-45 km było dla mnie poza zasięgiem. Za to przy 90km wynik w odniesieniu do FTP był już zadowalający.
Przemyślałbym kwestię zastosowania Sweetspot i potem albo coś własnego albo coś TR ale przy mocno ograniczonym czasie wysiłku. Później dać sobie nieco luzu i dalej znów Sweetspot. Na mnie najlepiej działają długie jazdy w tlenie i w to bym celował pod 1/2.

Sądzę że z doświadczenia, @tsk86 potwierdzi, że stracone FTP szybko wróci ;)
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez hadwao » 21-09-2017, 09:29

@Robertinio ale dlaczego się kłóci zwiększanie obciążeń? To właśnie jest periodyzacja jak dla mnie.

Przykładowo robisz 3 mocne tygodnie 1 słabszy, potem znowu 3 mocne 1 słabszy, ale ten drugi okres jest trochę mocniejszy od pierwszego (np. ma wyższy TSS większy od pierwszego). Przez zimę skupiasz się na umiejętnościach bazowych, a im bliżej zawodów tym bardziej specjalizujesz trening pod zawody - oczywiście to w dużym uproszczeniu. Zobacz jak np. Friel układa plany roczne.

Co do szczytu na lipiec + treningów w oparciu o TR to hmmm.. No jesteś trochę w kropce. Mi się wydaje, że potrzebujesz raczej planu z okresem przygotowawczym i wydłużoną bazą i musiałbyś coś sklecić sam w oparciu o TR, czyli dokładnie tak jak ja sobie zrobiłem pod Olimpijkę. Jak dokładnie to powinno wyglądać, to się nie wypowiadam, bo HiM to nie moja bajka. Zresztą co trener to inna teoria - np. Carmichael generalnie nie widział żadnego problemu w powtarzaniu kilka razy w roku bloku rozbudowa + specjalizacja przerywanego luźniejszymi treningami - przynajmniej tak pamiętam z lektury time crunched triathletee. Dlatego ja nie mówię, że Twój pomysł jest zły, bo tego nie wiem. Dokładnie takie same rozkminki mam z moim pływaniem - tj. czy rozwijać przez rok wszystko, czy zastosować plan 4 miesięczny i potem go powtórzyć z większymi obciążeniami. Logika podpowiada to pierwsze rozwiązanie, ale podświadomie czuję, że to drugie da mi lepszy efekt finalny.
hadwao

Postprzez karolman » 21-09-2017, 11:02

hadwao napisał(a):@karolman - co rozumiesz przez trening okołoprogowy? Dla mnie trening 60 minut z np. 5x4 minuty 90% FTP to jeszcze nie jest trening okołoprogowy. MZ na rowerze nie warto całkiem odpuszczać interwałów, bo zakładam że nie masz na rower 6-8h tygodniowo tylko coś bliżej 4h. 4h jazdy w głębokim tlenie jest ok, ale efektu treningowego z tego nie będzie. Fajne to jest w tym okresie bezpośrednio po startach, gdzie chcesz się zresetować i sobie jeździsz na wycieczki rowerowe, ale potem jak zaczyna się okres przygotowawczy to masz dwie drogi - albo zrobić interwały, albo długie jazdy w tlenie. W większości przypadków będziesz wybierał to pierwsze bo nie masz czasu na to drugie. Co do analogi w bieganiu, to kolega dokładnie poradził Ci to drugie rozwiązanie, czyli długie biegi w tlenie - tyle że długi trening w bieganiu to 60-90 minut, a w kolarstwie 3-4h. Tak przynajmniej ja to widzę.

@hadwao mówiąc o treningach okołoprogowych chodziło mi głównie o biegi tempowe do 92% maksymalnego tętna. Jesteśmy zgodni co do długich biegów w tlenie. Na razie tak jak pisałem wcześniej jest totalny chill ! Jeśli chodzi o rower to zdaje się całkowicie na prowadzenie za rączkę przez TR zostawiając sobie furtkę na 1 wypad w tygodniu w grupie jeśli pogoda na to pozwoli. Czy orientujesz się może jak wygląda rozkład treningowy w TR przy opcji Medium ? Zaczyna się od 3 treningów rowerowych i tak zostaje ? Czy w kolejnych tygodniach zwiększają się objętości + obciążenia ? Pytam ponieważ tylko pzrzez chwilę miałem okazję "pobawić"się apką
karolman

Postprzez karolman » 21-09-2017, 11:04

@robertino czy to Ty miałeś ten paskudny wypadek na rowerze na początku sezonu ?
karolman

Postprzez robertino » 21-09-2017, 11:44

karolman napisał(a):@robertino czy to Ty miałeś ten paskudny wypadek na rowerze na początku sezonu ?

;) tak, jeśli myślisz o Ślesinie, to ja
robertino

Postprzez karolman » 21-09-2017, 11:46

robertino napisał(a):
karolman napisał(a):@robertino czy to Ty miałeś ten paskudny wypadek na rowerze na początku sezonu ?

;) tak, jeśli myślisz o Ślesinie, to ja

wrocisz mocniejszy :) !!!
karolman

Postprzez robertino » 21-09-2017, 11:48

hadwao napisał(a):@Robertinio ale dlaczego się kłóci zwiększanie obciążeń? To właśnie jest periodyzacja jak dla mnie.
Przykładowo robisz 3 mocne tygodnie 1 słabszy, potem znowu 3 mocne 1 słabszy, ale ten drugi okres jest trochę mocniejszy od pierwszego (np. ma wyższy TSS większy od pierwszego). Przez zimę skupiasz się na umiejętnościach bazowych, a im bliżej zawodów tym bardziej specjalizujesz trening pod zawody - oczywiście to w dużym uproszczeniu. Zobacz jak np. Friel układa plany roczne.

Miałem na myśli periodyzację w skali Makro.
robertino

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy