kalendarz triathlon

Czy to dobry czas na roztrenowanie?

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Czy to dobry czas na roztrenowanie?

Postprzez tri_emm » 25-11-2018, 12:53

Cześć,

Trenować triathlon zaczęłam zaledwie w marcu tego roku. Dzisiejszym startem w sprincie (tzn. w połówce olimpijki w ciepłych krajach, w Azji ;) ) skończyłam więc pierwszy sezon treningów, w którym oprócz tego dwa razy brałam udział w 1/8 IM - oba w lipcu w Polsce.

Za 4 miesiące, pod koniec marca chciałabym zrobić pierwszą olimpijkę (potem w maju kolejną, w czerwcu sprint, a start A w Gdyni na 1/2) i teraz się zastanawiam, czy warto w tej sytuacji przez cały grudzień zrobić roztrenowanie, tzn. miesiąc zupełnie bez żadnych treningów? I czy w ogóle jest taka potrzeba, zważywszy na krótki czas odkąd trenuję, małe obciążenia i krótkie dystanse, które dotychczas przerabiałam?

Z tego co do tej pory przeczytałam o roztrenowaniu widzę, że to niezbędny element przygotowań, ale martwię się z powodu innego czynnika - przez nieco ponad pół roku treningów zgubiłam 25 kg i nie chcę tego stracić przez choćby miesiąc nicnierobienia.

Tu też osobno się zastanawiam, czy nie za szybko marzy mi się połówka... Ale w sierpniu kibicowałam uczestnikom 1/2 IM w Gdyni i nie chcę z tego rezygnować. ;)

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady. :)

Pozdr,
Emm
tri_emm

Re: Czy to dobry czas na roztrenowanie?

Postprzez scott_mtb » 25-11-2018, 17:16

Jeśli czujesz się dobrze i nie ma problemów zdrowotnych które wymuszają odpoczynek a ostatnie tygodniowe i miesięczne objętości treningowe nie były "wyczerpujące" to przy takim stażu nie ma sensu robić "roztrenowania" w Twoim mniemaniu - miesiąc przerwy totalnie nie ma sensu - jak głowa zmęczona to robisz sobie tydzień lub dwa luźniejszych treningów na co masz ochotę bez reżimu treningowego i lecisz dalej z przygotowaniami - jak z "głową ok" to kilka dni odpoczynku po zawodach wystarczy.
Ps. Połówka jest jak najbardziej realna ale wszystko zależy od tego czy chcesz tylko ukończyć w limicie czy walczyć o konkretny wysoki wynik - pamiętaj,ze tak czy siak to będzie wymagało oo wiele więcej czasu niż trening do sprintu.
Z decyzją o starcie w 1/2 zaczekałbym do olimpijki po której będziesz miała większe rozeznanie co Cie czeka i co trzeba jeszcze poprawić.
2014 -1/4 Gołdap -2:15
2019-Olimpijka Olsztyn -2:14
2019 -1/2 Gołdap -4:31
tri.coach@onet.pl
scott_mtb

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy