kalendarz triathlon

Deregulacja zawodu trener

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Deregulacja zawodu trener

Postprzez foka » 14-03-2012, 16:31

Może trochę przedyskutujemy ten, wg mnie, gorący temat?

Co mnie najbardziej drażni to fakt, że są trenerzy którzy trenują ludzi w tym własnie momencie, nie spełniając aktualnych wymagań prawnych i się z tym obnoszą zamieszczając oferty np na stronach internetowych. Nie cierpię szarej strefy.

Dlatego właśnie deregulacja wg mnie będzie korzystna. Swoją drogą jestem ciekaw czy rynek faktycznie zweryfikuje wszystkich którym się wydaje, że są wystarczająco wykształceni by prowadzić innych zawodników.

Co do mnie to nie jestem trenerem ;).
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez shtoor » 14-03-2012, 17:03

Swoją drogą jestem ciekaw czy rynek faktycznie zweryfikuje wszystkich którym się wydaje, że są wystarczająco wykształceni by prowadzić innych zawodników.

Jeżeli odbiorcy ich usług będą świadomi, to wydaje mi się że będzie ok. Gorzej pewnie będzie w jakiś pipidówach ("u"!?), gdzie tylko niska cena się będzie liczyła co by dzieciaka na piłkę nożną wysłać...
Goal: MP na dystansie długim w Radkowie - ukończyć i przeżyć :)
shtoor

Postprzez elim » 14-03-2012, 17:10

Deregulacja ma dwa konce. Z jednej strony otwiera sie mozliwosci ludziom, ktorzy kiedys nie mogli sie w danej dziedzinie wstrzelic w zawod z przeroznych powodow, a z drugiej strony dopuszcza sie samozwanczych specjalistow o zerowym poziomie do zawodu, czym moga ludziom wyrzadzic krzywde.

Za oceanem zawod trenera moze wykonywac kazdy bez ograniczen (o czym powinienes wiedziec Pawel) i chyba nikt nie robi z tego powodu tragedii.

A dane tego, ktory sie oglasza w internecie bez uprawnien, powinno sie przeslac do prokuratury w pismie zatytulowanym "Zawiadomienie ...", poniwaz ewidentnie lamie prawo.

Z trenerami jest tak, ze nawet Ci utytulowani i doswiadczeni moga zajechac dobrego zawodnika, przykladem jest moj dobry kolega, ktorego swietnie rozwijajac sie kariera biegowa po zmianie klubu i metod trenigowych zostala zlamana.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Marek » 14-03-2012, 17:32

Moim zdaniem bardzo dobre posunięcie.

Podobnie niedługo będzie z zawodem dietetyka, którego nie będą mogły wykonywać osoby kończące technologię żywności, zdrowie publiczne, czy weekendowe kursy z zakresu dietetyki, ale to nie miejsce na ten temat.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez foka » 14-03-2012, 17:55

A dietetyka nie ma na tej liście?
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez Marek » 14-03-2012, 18:02

Już w ubiegłym roku dietetyk miał być wpisany na listę zawodów medycznych, ale wszystko się odwleka w czasie.
W sumie mi zostało jeszcze 9 miesięcy do obrony więc niema pośpiechu ;-)
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez elim » 15-03-2012, 17:13

Daleko szukac nie trzeba.

Tutaj na forum oglasza sie ktos z obozem sportowo-rekreacyjnym ABC triathlonu, ktorego organizatorem jest p. Gudaniec. W informacjach o obozie ani slowem nie wspomina sie o kwalifikacjach instruktorskich, czy trenerskich w zakresie triathlonu, jedynie o treningach plywackich pod okiem instruktora plywania na obozie. Pan Gudaniec przedstawia siebie na swojej stronie jako nauczyciela-rehabilitanta, ale nie wspomina o kwalifikacjach instruktorskich, badz trenerskich w zakresie triathlonu. A jezeli sie nie myle, na takim obozie, ktorego zajeciami podstawowymi jest teoria i praktyka z zakresu triathlonu, musi byc trener, badz instruktor triathlonu i powinno byc to jasno podkreslone w ofercie.

http://xtri.pl/oboz-szczecinek-abc-tria ... .htm#27421

http://triathlonkoszalin.pl/app/downloa ... acyjny.pdf

Z gory podkreslam, ze nie mam nic do Pana Radoslawa Gudaniec, tylko natknalem sie na ta oferte i rzucily mi sie w oczy rzeczy, o ktorych wyzej napisalem.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Motylop » 15-03-2012, 18:44

I bardzo dobrze, że w końcu wzieli się za tą deregulację. Inna sprawa z jaką skutecznościa...
Jestem przeciwnikiem wszelkich "uprawnień" w zawodach w których nie istnieje możliwość stworzenia potencjalnego zagrożenia dla szerszej społeczności.

Swoją drogą żyjemy w chorym kraju w którym każdy może zaprojektować elektrownie atomową czy instalację chemiczną a do handlu mieszkaniami trzeba mieć cały stos papierów... :)
10k-44:28 (2011); 21,1k-1:38:02 (Bytom 2013); 42,2k-3:43:11 (Poznań 2012); HIM-5:27:11 (Poznań 2013); IM-13:47:23 (Borówno 2012)

Per aspera ad astra
Motylop

Postprzez BIKER303 » 15-03-2012, 18:44

W zawodzie trener obojętnie jakiej dyscypliny denerwuje mnie, to że trzeba zrobić instruktora rekreacji, który bez części specjalistcznej nic nie znaczy i nic nie można zrobić, ale zapłacić 350zł trzeba. Uważam, że takie właśnie śmieszne licencje trzeba usunąć, ale jakieś kursy, egzaminy, szkoły do jakiegoś zawodu powinny być by byle kto się nie brał za to czego nie rozumie i nie umie.
------ __o
----_`\<,_
---(_)/ (_)
BIKER303

Postprzez tsk86 » 16-03-2012, 12:29

Przeklejam swoja wypowiedz na ten temat z innego medium :)

Ludzie to taki gatunek, ktory daje sobie wciskac krajalnice za kilka tys zlotych, fotele masujace w cenie dwoch srednich krajowych, a miedzy Odra a Bugiem swojego czasu hitem bylo przykladanie reki do ekranu tv oraz picie napromieniowanej telemetrycznie przez pana Nowaka wody mineralnej. Bedac sprawnym hochsztaplerem mozna sprzedac rowniez nie tylko slabe jakosciowo, ale wrecz szkodliwe uslugi.

Sam pracuje jako trener, POSWIECILEM i ZMARNOWALEM dosc duzo czasu na zdobycie potrzebnych kwalifikacji i wiedzy. POSWIECILEM - na studia na AWFie, na udzial w roznych szkoleniach, konferencjach w Polsce i za granica, pielegnujac kontakty z bardziej doswiadczonymi trenerami i zawodnikami, zdobywajac doswiadczenie w pracy za ktora nie zobaczylem ani zlotowki, a i czesto musialem dokladac, np. w przypadku obozow kadry wojewodzkiej. I nie zaluje ani jednej minuty oraz ani jednej zlotowki. Z drugiej strony ZMARNOWALEM troche czasu na nic nie wnoszacych (poza cennymi znajomosciami, kontaktami i wiedza przekazywana poza formalnym obiegiem) kursach, odsiedzialem konkretna ilosc dupogodzin wymaganych przez ministerstwo na wykladach prowadzonych przez ludzi nie majacych wiekszego pojecia o tym co mowia, wydalem na to sporo kasy i musialem sie niezle nagimnastykowac zeby to pogodzic z innymi obowiazkami. Dlatego uwazam, ze to krok w dobrym kierunku. Obecny system nie gwarantowal praktycznie nic, a uzyskany papier instruktorski swiadczyl o odbyciu kursu a nie o zdobyciu fachowej wiedzy.

W dodatku, jesli kwestia certyfikowania trenerow nie bedzie zajmowac sie panstwo, zaczna sie tym zajmowac instytucje prywatne, zrzeszajace, certyfikujace. Jak zawsze beda tu i naciagacze, ktorzy za 100zl wysla ladny dyplom, ale wierze ze ktos z mlodych zaangazowanych trenerow jest w stanie stworzyc network pasjonatow, fachowcow, zadbac o rozwoj prawdziwy a nie na papierze i przynaleznosc do takiej grupy/stowarzyszenia bedzie nobilitowac i swiadczyc o prawdziwych kompetencjach.

Last but not least, co z konsekwencjami prawnymi np wypadkow? Jesli wysle grupe juniorow na trening kolarski ze znajomym - doswiadczonym zawodnikiem, dojrzalym i kompetentnym - to w chwili obecnej w razie ew. wypadku jako osoba odpowiedzialna za proces treningowy bede musial poniesc konsekwencje prawne - nie bylo mnie na treningu, nie sposob udowodnic ze sie dolozylo wszelkich staran aby zabezpieczyc trening itp. Gdyby to ruszyc, to taka deregulacja byla by bardzo pomocna np w prowadzeniu zajec w klubach/stowarzyszeniach sportu mlodziezowego, gdzie sie praktycznie nie zarabia i trzeba taka dzialalnosc laczyc z normalna praca zawodowa. Mozna by nie szukajac daleko puscic juniorow mlodszych z jakims pelnoletnim zawodnikiem np studentem na rozbieganie - to i tak powszechna praktyka, nie lamiac przy tym zadnych regulaminow i nie naciagajac paragrafow. Ulatwi to prowadzenie szkolenia wielu trenerom i instruktorom, pracujacym z mlodzieza "po godzinach", przy okazji starszym zawodnikom da poczucie odpowiedzialnosci, a moze ktorys z nich dzieki takim pierwszym doswiadczeniom kiedys zostanie fantastycznym trenerem?

Z jednej strony nie mam szczegolnego interesu w latwiejszym dostepie do zawody trenera - wiadomo, wygodniej mi funkcjonowac na mniej konkurencyjmym ronku, ale z drugiej strony to chyba w duzej mierze powrot do normalnosci i zdrowych zasad.
pozdrawiam
Tomek Kowalski

http://trinergy.pl/
tsk86

Postprzez nowDeeS » 16-03-2012, 22:17

Przeklejone z wymagań na trenera II klasy.
Mnie najbardziej drażni, to że szkoleniowcy określają siebie mianem trenerów dopasowując tytuł zawodowy do domniemanej swojej czynności.

Czy deregulacja jest ważna?
Wg. mnie ważniejsze są zmiany w systemie rywalizacji sportowej młodzieży oraz finansowania sportu.

Zawód: Trener II klasy

Egzamin: Brak

Inne:
-­‐ studia wyższe w obszarze kształcenia umożliwiającym uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności trenerskich
-­‐ zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy

Kursy: Nie wymagane

Staże:
Posiadanie, przez okres co najmniej 2 lat, tytuł instruktora sportu ze specjalizacją w danym sporcie i ukończyła studia podyplomowe w obszarze kształcenia umożliwiającym uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności trenerskich, lub posiada, przez okres co najmniej 2 lat, tytuł instruktora sportu ze specjalizacją w danym sporcie, posiada co najmniej świadectwo dojrzałości oraz ukończyła specjalistyczny kurs na stopień trenera klasy drugiej i zdała egzamin końcowy

Wymogi po zmianach:
Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie i niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez polski związek sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).
nowDeeS

Postprzez elim » 16-03-2012, 22:22

Czyli prawie kazdy, kto zechce bedzie mogl sie oglosic trenerem.

Od razu pojawi sie kilka organizacji zrzeszajacych trenerow i "potwierdzajacych" umiejetnosci trenerskie i bedziemy mieli jak w Stanach, tzn. przed nazwiskiem wymienione kilka zwiazkow trenerskich, slowo trener i dopiero nazwisko.

[ Dodano: 16-03-2012, 22:24 ]
Domniemuje, ze w zasistanialej sytuacji mikrofonu czesc osob, ktore zapisaly sie na obecnie organizowany kurs instruktora triathlonu zrezygnuje, szczegolnie Ci, ktorym zalezalo na papierku, a nie na wiedzy, czy kontaktach, o ktorych pisal Tomek.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez trifilip » 20-03-2012, 18:05

Marek napisał(a):Podobnie niedługo będzie z zawodem dietetyka, którego nie będą mogły wykonywać osoby kończące technologię żywności, zdrowie publiczne, czy weekendowe kursy z zakresu dietetyki, ale to nie miejsce na ten temat.

Z zawodem dietetyka jest teraz tak, że osoba, która skończła kurs z zakresu dietetyki, technologię żywności, zdrowie publiczne itd. nie może prowadzić działalności w tym zakresie oraz nie może oficjalnie dawać porad w tym zakresie.

Rok temu chciałem zrobić kurs i Pani w sekretariacie zapewniała mnie, że będę miał uprawnienia do porad itp. Upewniłem się w ministerstwie i powiedziano mi, że tylko i wyłącznie po studiach można być pełnoprawnym dietetykiem, a taki kurs jest tylko w celu dokształcenia się na własne potrzeby (to są słowa Pani z ministerstwa).

tsk86 napisał(a):ZMARNOWALEM troche czasu na nic nie wnoszacych (poza cennymi znajomosciami, kontaktami i wiedza przekazywana poza formalnym obiegiem) kursach, odsiedzialem konkretna ilosc dupogodzin wymaganych przez ministerstwo na wykladach prowadzonych przez ludzi nie majacych wiekszego pojecia o tym co mowia.

Tomek chyba za duże uogólnienie!!!

elim napisał(a):Od razu pojawi sie kilka organizacji zrzeszajacych trenerow i "potwierdzajacych" umiejetnosci trenerskie...

To chyba najlepsze rozwiązanie.
Podobnie jak instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego mają SITN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa), który wydaje uprawnienia instruktorskie poza ministerstwem. Ktoś kto ma papier od SITNu to znaczy, że naprawdę potrafi nauczać i dobrze jeździć, a do tego dochodzą unifikację co pare lat (słabi odpadają). Oczywiście instruktora narciarstwa można też zrobić na kursie ministerialnym i wtedy wszyscy zdają!!!
GARMIN Iron Triathlon - www.irontriathlon.pl

21-22.06.2014 - GIT Radków
19-20.07.2014 - GIT Górzno
07.09.2014 - Castle Triathlon Malbork
trifilip

Postprzez foka » 27-06-2012, 11:25

Ktoś wie kiedy zmiany deregulacyjne mają być głosowane?
foka
Admin

Postprzez foka » 13-07-2012, 14:09

http://xtri.pl/wydarzenia/publicystyka/ ... 3-dr-zdzisław-czaplicki-o-deregulacji

- o deregulacji wypowiada się dr Zdzisław Czaplicki
foka
Admin

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy