kalendarz triathlon

Kilka pytań początkującego na temat treningu

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Kilka pytań początkującego na temat treningu

Postprzez adam_zg » 22-08-2012, 15:51

Cześć,
Mam pytanie dotyczące biegania i pływania i podstawowej bazy. Na rowerze okres budowania podstawowej bazy zawsze zabierał mi czas około 2 miesięcy i wtedy dodatkowe ćwiczenia raczej były nisko obciążające (trening jednej nogi itp itd).
1. Jaką powinienem zbudować podstawową bazę biegową zanim zacznę bawić się w trening nieco bardziej zaawansowany, czyli podbiegi przebieżki i inne skipy?
2. Pytanie odnośnie pływania jest podobne do poprzedniego czyli jaka powinna być baza przed rozpoczęciem treningu bardziej specjalistycznego.
Wydolność mam na bardzo dobrym poziomie wiec bardziej jest to kwestia przyzwyczajenia mięśni do nowej formy ruchu.
Będę wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam
Adam
adam_zg

Re: Kilka pytań początkującego na temat treningu

Postprzez zdanozdan » 22-08-2012, 16:05

adam_zg napisał(a):1. Jaką powinienem zbudować podstawową bazę biegową zanim zacznę bawić się w trening nieco bardziej zaawansowany, czyli podbiegi przebieżki i inne skipy?

Bieganie wg. Danielsa kup i więcej nic nie potrzebujesz
adam_zg napisał(a):Wydolność mam na bardzo dobrym poziomie wiec bardziej jest to kwestia przyzwyczajenia mięśni do nowej formy ruchu.

tak Ci się tylko wydaje :-)
zdanozdan

Postprzez wicia » 22-08-2012, 17:59

Co do pływania to moim zdaniem najwieksze efekty przyniesie poprawa i szlifowanie techniki. Nie wiem jak pływasz ale zapewne kazdy dobry trener i instruktor powiedza ci jakie błędy popełniasz. "trening specjalistyczny" tylko sprawi to ze bedziesz utrwalał błędy a pływanie bedzie mało efektywne. Wiec moim zdaniem w bieganiu i na rowerze warto zrobic jest duzy kilometrarz, wytrzymałosc siłe etc. A w pływaniu skupic się primo na technice i ją przede wszytkim szlifować. Im lepsza technika tym łatwiej pokonywać duże odległosci bez zmęczenia.
Życiówki:
Sprint Sandomierz: 1:18.25
Olimpijka Rawa Maz: 02:35:23
1/2 TRI AMAZONEK (trasa rowerowa skrócona do 65km)-4.08.24
wicia

Re: Kilka pytań początkującego na temat treningu

Postprzez jeglin » 22-08-2012, 19:08

adam_zg napisał(a):Cześć,
Mam pytanie dotyczące biegania i pływania i podstawowej bazy. Na rowerze okres budowania podstawowej bazy zawsze zabierał mi czas około 2 miesięcy i wtedy dodatkowe ćwiczenia raczej były nisko obciążające (trening jednej nogi itp itd).
1. Jaką powinienem zbudować podstawową bazę biegową zanim zacznę bawić się w trening nieco bardziej zaawansowany, czyli podbiegi przebieżki i inne skipy?
2. Pytanie odnośnie pływania jest podobne do poprzedniego czyli jaka powinna być baza przed rozpoczęciem treningu bardziej specjalistycznego.
Wydolność mam na bardzo dobrym poziomie wiec bardziej jest to kwestia przyzwyczajenia mięśni do nowej formy ruchu.
Będę wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam
Adam

W bieganiu nie robisz też od razu długich wybiegań, bo aparat ruchu masz nie przyzwyczajony, więc wtedy można mniej a częściej, baza polega na tym, że robisz to spokojnie, możesz wplatać elementy siłowe jak podbiegi, skipy, jakieś ćwiczenia ogólnorozwojowe. Masz być gotowy do pracy później.
Pływanie jest odmienne, bo tu jak zaczynasz robić tzw bazę to skupiasz się na technice (szczególnie jak jesteś początkujący) i szybkości czyli dużo sprintów, różne style, budowanie chamskiej siły w wodzie :). Tlenowe pływanie nic nie wnosi. Potem z czasem zaczynasz budować trening pod start i wydłużasz kilometraż, więcej odcinków pływasz w tempie okołostartowym.
Każda meta to początek nowego wyścigu.
Warsaw Triathlon Team
jeglin

Postprzez adam_zg » 27-08-2012, 12:32

Dzięki za rady. Zapatrzyłem sie w stosowną literaturę i przyznam szczerze, że metoda Danielsa mi bardzo odpowiada, dzięki książce zrozumiałem jak bardzo w ciemnej [CENZURA] jestem :)
Ostatnio edytowano 27-08-2012, 13:22 przez adam_zg, łącznie edytowano 2 razy
adam_zg

Postprzez zdanozdan » 27-08-2012, 12:38

spoko całą zimę masz, na wiosenny półmaraton będziesz pomykał aż miło :-)
zdanozdan

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy