kalendarz triathlon

Wzmocnienie kolan

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Wzmocnienie kolan

Postprzez pazzo » 20-12-2012, 08:42

Czy ktoś ma/zna jakieś ćwiczenia na wzmocnienie kolana? Nie chodzi o rehabilitację po urazie ale zwykłe ćwiczenia, które mogą w przyszłości zapobiec takim.
pazzo

Re: Wzmocnienie kolan

Postprzez Diver » 20-12-2012, 09:06

Skipy, wykroki z obniżeniem bioder, krążenia kolan, ale przede wszystkim przysiady, przysiady i jeszcze raz przysiady, a najlepiej na niestabilnym podłożu - np. dysku bereta.

Kłaniam
Już lecę, lecę......poczekajcie :-)
Diver

Postprzez lysy » 20-12-2012, 11:02

Diver napisał(a): przysiady, przysiady i jeszcze raz przysiady, a najlepiej na niestabilnym podłożu - np. dysku bereta.

Ostatni wałkuje temat, niestety w ramach rehabilitacji, a że trafiłem bardzo fajnego rehabilitanta, to wszystko mi cierpliwie objaśnia i odpowiada na masę pytań. Rzeczywiście moim głównym zajęciem, oprócz rozaciągania, są przysiady na niestabilnych powierzchniach, ale zwrócił mi uwagę na dwie bardzo istotne rzeczy:
1. Mężczyźni ze względu na budowę anatomiczną mają tendencję do bocznego przyparcia rzepki. Dlatego też robiąc przysiady głównie skupiam się na tym, aby kolano nie uciekało do środka, tylko wypycham je na zewnątrz. Dzięki temu mocniej pracuje głowa przyśrodkowa 4-ki, która pomaga utrzymać rzepkę w położeniu neutralnym. Ponadto uciekanie kolana do wwnątrz sprzyja pogłebianiu pronacji..
2. Podczas robienia przyciadów, piszczel powinien być niemal prostopadły do podłoża, tzn. że kolano powinno być niemal nieruchome. Pochalnie piszczeli powoduje w dalszej perspektywie czasowej, wyciagnięcie więzadeł rzepki.
Oczywiście, zwłaszcza 1 pkt. nieco generalizuje, ale myślę, że nie zaszkodzi stosować się do niego...
Pozdrawiam
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez pazzo » 21-12-2012, 08:38

Dzięki za pomoc :)
pazzo

Postprzez Picca » 21-12-2012, 12:48

Według mnie warto też popracować nad rozciąganiem miednicy. Na zajęciach z jogi powtarzali nam, że ból kolan przy niektórych pozycjach może wynikać z tego, że je bardziej obciążamy przez to, że miednica jest sztywna. To samo tyczy się kręgosłupa.
W ogóle wszystkim polecam praktykę jogi, to bardzo dobry sposób na skumanie o co chodzi w rozciąganiu, na wyluzowanie się, uspokojenie i statyczne wzmocnienie mięśni (w tym takich, o których istnieniu dotychczas nie miało się pojęcia). Tylko, że warto wybrać sobie naprawdę dobrą szkołę. Ostatnio otworzyło się ich bardzo dużo, i większość z nich niewiele ma wspólnego z jogą, a więcej z pilatesem i fitnessem. W Warszawie polecam Jogę na Foksal i na Długiej.

Pozdrawiam
Picca

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy