kalendarz triathlon

Ubezpieczenie

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: Ubezpieczenie

Postprzez elim » 05-02-2013, 12:24

Jezeli w gre wchodzi wyplacenie kilkuset zlotych, to nikt w niczym nie grzebie, ale jezeli juz w gre wchodza setki tysiecy z polisy to kazdy ubezpieczyciel ma stado researcherow szukajacym dziury w calym. Taniej to wychodzi niz wyplata ubezpieczenia. Myslicie, ze tak ciezko bedzie dojsc do wynikow z poprzednich kilku sezonow, w koncu gdzies startowaliscie, albo do list startowych imprez obecnego sezonu, na ktorych orzeciez widnieja wasze nazwiska. Busted. Maja czarno na bialym, ze startowales i masz zamiar startowac, wiec uprawiasz sport. Akurat PZU ma bardzo dobrze przemyslane OWU.

A z tym ubezpieczeniem sprzetu w PZU? Tylko, jezeli napadniety zostaniesz i sila Ci odbiora rower. Tylko wtedy wypaca odszkodowanie (oczywiscie, jak masz rachunek za rower do 5 tysiecy).

Piszac ten artykul wiedzialem, ze jest grono osob, ktore za nic nie zmieni swojego zdania i uwaza, ze sa madrzejsi i przebieglejsi od innych. Inni mysla, ze maja duzo szczescia. I tak jest nie tylko w sporcie. Popatrzcie na ubezpieczenia mieszkan, domow... Nie mam nic wspolnego z ubezpieczeniami, nie mam w rodzinie agentow ubezpieczeniowych, wiec nie mam w tym zadnego interesu. xTri.pl takze nie wspolpracuje z ubezpieczycielami, wiec to nie byl artykul na zamowienie. Chcielismy po prostu ruszyc temat, bo jest znikoma swiadomosc spolecznosci triathlonowej w tym temacie. Przygotowujac sie do napisania tego artykulu spedzilem godziny na telefonie z roznymi ubezpieczycielami i wszedzie odsylano mnie z kwitkiem. Amatorski sport to dla nich sport taki sam, jak wyczynowy sport.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez piotrov » 05-02-2013, 13:19

elim, niestety nie we wszystkim mogę się z Tobą zgodzic.
Owszem, jeśli do wypłaty jest mała kwota to nie zadają sobie za wiele trudu, bo koszt obsługi będzie wyższy niż odszkodowanie.
Nie jest jednak prawdą, że sam fakt Twojego uczestnictwa w zawodach wyklucza wypłatę odszkodowania w życiu codziennym.
Mówię tu tylko o produkcie "Bezpieczny rowerzysta" w PZU.
Tam wyłączeniem odpowiedzialności jest "Wyczynowe uprawianie sportu", definiowane przez OWU jako:
Wyczynowe uprawnianie sportu - forma aktywności fizycznej, polegająca na uprawianiu dyscyplin sportu w celu uzyskania maksymalnych wyników sportowych przez osoby będące członkami klubów, związków i organizacji sportowych"

Tak więc jeśli jesteś amatorem trenującym na własną rękę, nie posiadasz licencji PZTri, oraz nie jesteś członkiem klubu triathlonowego to ten punkt Ciebie nie dotyczy i PZU nie ma podstaw do odmowy wypłaty za spowodowane przez Ciebie szkody w trakcie jazdy na rowerze - choc jest spora szansa, że to zrobi.
Wtedy składa się odwołanie, które trafia już do wyższej instancji i wtedy jest uznawane - taka ostatnio jest praktyka w PZU.
Prawdopodobnie liczą, że dużo ludzi po odmowie nie będzie się odwoływac.
Miałem już kilka takich przypadków z ubezpieczeniem samochodu i ubezpieczeniem zdrowotnym, zawsze po odwołaniu uznawano moje racje.
Nie wiem jak jest w przypadku innych ubezpieczeń, bo nie korzystałem. Ale OWU jest "święte" i definicje tam zawarte dokładnie opisują wyłączenia odpowiedzialności.
piotrov

Postprzez gudos » 05-02-2013, 13:32

po spotkaniu i kalkulacjach PZU Sport na okres kwiecień-wrzesień (6 miesięcy):

OC suma gwarancyjana 20 tyś. - skladka 72 PLN
NW suma gwarancyjna 10 tyś - składka 225 PLN

Razem za 6 miesięcy wychodzi prawie 300 PLN
gudos

Postprzez drummer » 05-02-2013, 13:44

Wyczynowe uprawnianie sportu - forma aktywności fizycznej, polegająca na uprawianiu dyscyplin sportu w celu uzyskania maksymalnych wyników sportowych przez osoby będące członkami klubów, związków i organizacji sportowych

Nie jestem pewien, ale obstawiam że co najmniej połowa osób z forum jest zrzeszona w kubach typu uam, wtt czy ttt, samo wpisanie xtri.pl multisport team czy im2010 w rubrykę klub jest niejako deklaracją przynależności do organizacji sportowej. Licencje PZTri też posiada kilkoro z nas a jak zostanie potraktowana jednodniówka? Wczoraj byłem członkiem pztri a dzisiaj nie jestem? Jeśli nie ma definicji członkostwa ani klubu/organizacji to wszystko może być pod to podciągnięte łącznie z klubem pływackim Małe Żabki albo Masters bo akurat na zawodach pływackich startowaliśmy z listy klubu.

gudos napisał(a):po spotkaniu i kalkulacjach PZU Sport na okres kwiecień-wrzesień (6 miesięcy):

A co z okresem pozostałym? Ja dzisiaj szosą dzielnie pojechałem do pracy :D
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez ppawel » 05-02-2013, 14:00

elim, ja zdania nie zmienię:). agenci i sprzedawcy ubezpieczeń są nie zawsze świadomi o czym mówisz mówiąc o sporcie:) więc łatwiej powiedzieć nie/dać zaporową stawkę niż postarać się zrozumieć upierdliwego i nietypowego klienta.
Firma też może nie być zainteresowana przypadkami osób, które deklarują uprawianie sportu i są zainteresowane ubezpieczeniami kupowanymi pod tym kątem. Jednak wszystko zależy od OWU, ono obowiązuje obie strony.
Dużo zależy od agenta jak on zna i rozumie OWU/produkt i jak wypełni wniosek. Znam przykład tego samego produktu (nie związane bezpośrednio ze sportem) przy tym samym sporcie, gdzie jedna osoba dostała spory loading tylko dlatego, że agent uparł się wpisać kolarstwo jako sport ryzykowny choć wg OWU kolarstwa na liście sportów ryzykownych nie ma. Firma to łyknęła i dała zaporową ofertę. W drugim przypadku agent wiedział o tym i mimo świadomości tego, że człowiek bawi się w ten sport nie wpisał go bo nie powinien.

Na temat ubezpieczeń jest wiele mitów, kilka już się w tym wątku pojawiło:)
Nie jest łatwo znaleźć dobre ubezpieczenie, ale trochę szukając da się to zrobić.
\
ppawel

Postprzez Dark44 » 05-02-2013, 14:08

piotrov napisał(a):elim, niestety nie we wszystkim mogę się z Tobą zgodzic.
Owszem, jeśli do wypłaty jest mała kwota to nie zadają sobie za wiele trudu, bo koszt obsługi będzie wyższy niż odszkodowanie.
Nie jest jednak prawdą, że sam fakt Twojego uczestnictwa w zawodach wyklucza wypłatę odszkodowania w życiu codziennym.
Mówię tu tylko o produkcie "Bezpieczny rowerzysta" w PZU.
Tam wyłączeniem odpowiedzialności jest "Wyczynowe uprawianie sportu", definiowane przez OWU jako:
Wyczynowe uprawnianie sportu - forma aktywności fizycznej, polegająca na uprawianiu dyscyplin sportu w celu uzyskania maksymalnych wyników sportowych przez osoby będące członkami klubów, związków i organizacji sportowych"

Tak więc jeśli jesteś amatorem trenującym na własną rękę, nie posiadasz licencji PZTri, oraz nie jesteś członkiem klubu triathlonowego to ten punkt Ciebie nie dotyczy i PZU nie ma podstaw do odmowy wypłaty za spowodowane przez Ciebie szkody w trakcie jazdy na rowerze - choc jest spora szansa, że to zrobi.
Wtedy składa się odwołanie, które trafia już do wyższej instancji i wtedy jest uznawane - taka ostatnio jest praktyka w PZU.
Prawdopodobnie liczą, że dużo ludzi po odmowie nie będzie się odwoływac.
Miałem już kilka takich przypadków z ubezpieczeniem samochodu i ubezpieczeniem zdrowotnym, zawsze po odwołaniu uznawano moje racje.
Nie wiem jak jest w przypadku innych ubezpieczeń, bo nie korzystałem. Ale OWU jest "święte" i definicje tam zawarte dokładnie opisują wyłączenia odpowiedzialności.

Według tej definicji jestem wyczynowcem:-), a więc podlegam wyłączeniu...
A propos - myślę, że Elim ma rację, sprawa nie jest oczywista i należy się dobrze rozejrzeć i nie postępować pochopnie. Czyżby nie było tutaj, na forum triatlety uprawiającego ubezpieczenia w zakresie, o którym mówimy? Aby "pokonać wroga, trzeba poznać jego język" :-) A kruczki i czcionka "czwórka", to w tych czasach priorytet.
Dark44

Postprzez ppawel » 05-02-2013, 14:40

Dark44, jest bardo niejednoznacza, wyłączenia w tym samym produkcie mogą się zmienić, jeśli się szuka produktu pokrywającego konkretne zdarzenia w ściśle określonych sytuacjach to trzeba troche owu się naczytać:) i trzeba to robić bardzo uważnie. na pewno nie można zdać się na to co mówią przedstawiciele firm ubezpieczeniowych czy brokerów
\
ppawel

Postprzez elim » 05-02-2013, 15:07

Nie mialem na celi nawracania kogokolwiek, tylko na zasygnalizowanie, ze ubezpieczyc sie warto, ale trzeba to zrobic z glowa. Lepiej miec "bezpiecznego rowerzyste", niz nic. A kto co wybierze, to juz jego sprawa.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez gudos » 05-02-2013, 15:23

gudos napisał(a):po spotkaniu i kalkulacjach PZU Sport na okres kwiecień-wrzesień (6 miesięcy):

A co z okresem pozostałym? Ja dzisiaj szosą dzielnie pojechałem do pracy :D[/quote]

Ja w kalkulacji próbowałem "ciąć koszty" składka na pół roku, to ok. 0,7 składki rocznej.
W uprawianych sportach w polisie PZU Sport nie ma triathlonu i trzeba wybrać sport z listy, który jest najbardziej ryzykowny i jest to kolarstwo szosowe.

Czekam, aż ktoś poda jeszcze inne mozliwości ubezpieczeń ;) mam czas do kwietnia
gudos

Postprzez ppawel » 05-02-2013, 15:27

elim, 200% racji:)

i jeszcze w temacie: poza samymi wykluczeniami przy wyborze należy kierować się zakresem ubezpieczenia i sposobem wyznaczania kwoty świadczenia. sama suma ubezpieczenia nic nie znaczy.
\
ppawel

Postprzez elim » 05-02-2013, 16:36

Troche chory jest wybor jednej dyscypliny! A co, jezeli (odpukac) cos sie stanie ubezpieczonemu podczas plywania w wodach otwartych na treningu (no bo jak w piance to na pewno to zakwalifikuja jako trening)? Rodzina nie dostanie pieniedzy? Czy wybranie trzech sportow podnosi koszty skladki?
Triathlon Series Team
elim

Postprzez ppawel » 05-02-2013, 20:38

nie znam produktu, ale zgaduję, że chodzi o kalkulację ryzyka, czyli ze wszystkich uprawianych sportów do kalkulacji wybiera się najbardziej ryzykowny. a zakres pewnie jest stały niezależnie od tego wyboru, tyle że przy szachach zapłacisz mniej a jak Twoim hobby jest rozminowywanie pól minowych to składka będzie wyższa:)

ale trzeba zapoznać się z owu aby miec pewność
\
ppawel

Postprzez tytus1 » 05-02-2013, 21:19

hahaha rozbawiła mnie hobby" rominowywanie pól minowych" ciekawe jaką składkę ubezpieczyciel zaśpiewał by za takie hobby.
btw. Tak wszystko jest dostosowane tak abyś dostał jak najmniej i płacił więcej przy większym % ryzyka
tytus1

Postprzez nat » 05-02-2013, 23:16

No, dobra, nagadaliscie sie juz, a teraz niech ktoś mi poda optymalny produkt i fajrant :-)
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez ppawel » 06-02-2013, 14:12

optymalny produkt to tylko wypadkowa Twoich oczekiwań co do ceny i zakresu ochrony:) OC na wysoką sumę to podstawa, a co do NNW to bym się zastanawiał bo często opcje wypadkowe do ubezpieczeń na życie są tańsze i dają dużo ciekawszy zakres ochrony.
\
ppawel

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy