kalendarz triathlon

Siłownia - co ćwiczyć i kiedy

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Postprzez ola-m-s » 08-12-2011, 16:47

MrowaTheLegend napisał(a):ola-m-s
Po dobrym (zwracam uwagę na słowo dobrym) treningu na siłowni, do 2 dni czuje mięśnie klatki

i to jest błąd... trening nieprzystosowany do możliwości zawodnika... Podobnie jak objętość treningowa rzędu 20h/tydz dla kogoś kto robi połówki w 5h30'
brutalna prawda.
ola-m-s

Postprzez Dycha » 08-12-2011, 17:46

napisałem post z wyjaśnieniami sprawy ale mi się skasował :evil: Powiem krótko, z tego co wyczytałem w literaturze to sprinterzy powinni wykonywać trening siłowy. Długodystansowcom nie jest to zalecane, a jeśłi się upiera to wg. własnych upodobań i bez przesady.
pozdrawiam / Dycha
Dycha

Postprzez Marek » 08-12-2011, 17:53

Mój ulubiony trening wytrzymałościowy na siłowni z czasów wioślarstwa to 7-9min 45"/15" odpoczynku (w tempie powyżej 30x/min) i tak 7-10 ćwiczeń.
Ale nie polecam dla kogoś kto ćwiczy 1-2x w tygodniu, bo to powyżej 1600-2000 powtórzeń. Sam teraz nie jestem w stanie robić takiego treningu.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez elim » 08-12-2011, 19:11

Touché Ola.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez MrowaTheLegend » 08-12-2011, 20:22

ola-m-s napisał(a):
MrowaTheLegend napisał(a):ola-m-s
Po dobrym (zwracam uwagę na słowo dobrym) treningu na siłowni, do 2 dni czuje mięśnie klatki

i to jest błąd... trening nieprzystosowany do możliwości zawodnika... Podobnie jak objętość treningowa rzędu 20h/tydz dla kogoś kto robi połówki w 5h30'
brutalna prawda.

ua ... mam się poczuć obrażony ?
Nie znasz historii to się chłopczyku/dziewczynko nie wtrącaj do nie swoich spraw.

Jeśli twierdzisz iż trening siłowy po którym czujesz mięśnie nawet 2 dni jest nieprzystosowany do zawodnika to chyba nigdy nie zawitałeś/zawitałaś na siłowni, więc naprawdę nie kompromituj się i nie wypowiadaj się w tematach w których nie masz pojęcia.

Dla twojej świadomości prosty przykład:
Intensywny i dobry trening siłowy podczas którego skupiasz się na mięśniach grzbietu lub klatki piersiowej powoduje iż te mięśnie zregenerują się w pełni dopiero po 6-7 dniach.

I nie od dzisiaj wiadomo, że jeśli są zakwasy po treningu siłowym to mięsień na treningu wykonał prawidłową pracę. (mowa o treningu cały czas typowo siłowym na siłowni)

[ Dodano: 08-12-2011, 20:27 ]
Dycha napisał(a):Długodystansowcom nie jest to zalecane, a jeśłi się upiera to wg. własnych upodobań i bez przesady.

NIe zgodzę się ponieważ w literaturze wyraźnie pisze że odpowiedni trening siłowy dla sportowców wytrzymałościowych ma korzystny wpływ, który można łatwo zaobserwować przy poprawie czasu trwania danych aerobów z tą samą wysoką intensywnością.

Zresztą wielu trenerów poleca wprowadzenie treningu siłowego (sam Friel o tym mówi)
MrowaTheLegend

Postprzez elim » 08-12-2011, 21:00

Mrowa:

1. Rozmawiasz z kobieta wiec zachowuj sie na poziomie. Olka akurat wyrazila swoja opinie, a Ty od razu ja atakujesz.
2. Skoro cytujesz Friela, to sie wczytaj w niego i doczytasz, ze sam Friel zaleca silownie i plywanie jednego dnia, a silownia Friela, to nie silownia w Twoim rozumieniu.
3. "...w literaturze wyraznie jest napisane..." jak juz!
4. To juz kolejny raz, kiedy inni majac odmienne opinie i wnioski od Twoich sa obiektami szykan.

HOLD YOUR HORSES COWBOY!

To jakis nowy marketing?
Triathlon Series Team
elim

Postprzez Marek » 08-12-2011, 21:35

4. To juz kolejny raz, kiedy inni majac odmienne opinie i wnioski od Twoich sa obiektami szykan.

Sam to przeżyłem :-D ale nie czuję urazy.

Dla twojej świadomości prosty przykład:
Intensywny i dobry trening siłowy podczas którego skupiasz się na mięśniach grzbietu lub klatki piersiowej powoduje iż te mięśnie zregenerują się w pełni dopiero po 6-7 dniach.

Może się nie znam, bo tylko przez 6 lat trenowałem sport wytrzymałościowo-siłowy na wyczynowym poziomie. Byłem trenowany m.in. przez trenera młodzieżowej kadry narodowej, trenowałem z zawodnikami kadry, uczestnikami IO z Aten i Pekinu oraz wicemistrzem olimpijskim… A nie, jednak trochę się znam i widziałem.
Szczerze przyznam, że nigdy nikt (poza jednym wyjątkiem) nie zajeżdżał się na siłowni tak, żeby kilka dni dochodzić do siebie. Dlaczego? Prosty powód: następnego, a nawet tego samego dnia też był trening, a dwa dni później następna siłownia. (3-4 siłownie w tygodniu).
Koksu na siłowni, ćwiczący 2-3 razy w tygodniu dla którego najważniejsza jest masa, może sobie na takie coś pozwolić. Prawdziwy sportowiec nie.

Tak, prawdziwy sportowiec, bo kulturystyka dla mnie to taki sam „sport” jak wybory miss, czyli żaden. W końcu w obu przypadkach liczy się wygląd. Te dziewczyny także chodzą na siłownię i biegają, żeby dobrze wyglądać, więc gdzie tu różnica? ;-)
Oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać, ale tak właśnie myślę.

I nie od dzisiaj wiadomo, że jeśli są zakwasy po treningu siłowym to mięsień na treningu wykonał prawidłową pracę. (mowa o treningu cały czas typowo siłowym na siłowni)

Podejście kulturystów z Ameryki. Jest jeszcze szkoła stosowana, krótko mówiąc przez dawne państwa bloku wschodniego czyli na wschód od nas. O jej założeniach i podejściu nie będę się rozwodził. Dla zainteresowanych polecam książki Pavla Tsatsouline’a.

Nie twierdzę, że nie masz racji z tymi zakwasami, ale chciałbym zaznaczyć, że da się inaczej podejść do treningu siłowego. Czy to lepszy sposób? Trudno powiedzieć, bo każdy trener broni swojej szkoły i będzie nieobiektywny, a prawda zawsze leży po środku.
Programy żywieniowe dla sportowców, dostosowane do indywidualnych potrzeb: http://www.przyjazny-dietetyk.pl
Kontakt: m.barczewski@przyjazny-dietetyk.pl
Marek

Postprzez MrowaTheLegend » 08-12-2011, 22:12

elim napisał(a):Mrowa:

1. Rozmawiasz z kobieta wiec zachowuj sie na poziomie. Olka akurat wyrazila swoja opinie, a Ty od razu ja atakujesz.
2. Skoro cytujesz Friela, to sie wczytaj w niego i doczytasz, ze sam Friel zaleca silownie i plywanie jednego dnia, a silownia Friela, to nie silownia w Twoim rozumieniu.
3. "...w literaturze wyraznie jest napisane..." jak juz!

1. nikogo nie atakuje. Kobieta nie kobieta nie lubie głupich docinek w moją stronę (przepraszam zapomniałem, że jak kobieta docina to już można)

2. NIe cytuje Friela, tylko napisałem że jest jednym z wielu trenerów, którzy mówią pozytywnie o aspekcie treningu siłowego w kontekście treningów wytrzymałościowych.

4. To są moje wnioski, których będę bronił i nie wziąłem ich z sufitu...
Jeśli forum polega na "przyklaskiwaniu" sobie nawzajem i nie wychylaniu się z szarego tłumu - bo tak jest bezpieczniej to ja wysiadam :)

Marku przykład, który podałem oczywiście w żaden sposób nie nawiązuje do triathlonu, bo treningi siłowe w BB czy trój boju siłowym nijak się mają do treningu siły ćwiczonej przez triathlonistów.
O czym wspomniałem wcześniej, że jestem zwolennikiem rozkładu poszczególnych partii mięśniowych wg ich przydatności i każdy powinien kłaść główny nacisk na to co jest jego słabszą stroną.

A informacja o pełnej regeneracji mięśni była tylko wyolbrzymieniem problemu jakim wg mnie jest trening pływacki po treningu siłowym w rozumieniu siłowni.
MrowaTheLegend

Postprzez elim » 08-12-2011, 22:21

Nie rozumiesz przeslania. Przeczytaj od poczatku raz jeszcze.

Najpierw piszesz "mam sie czuc urazony?", czyli sugerujesz, ze masz to gdzies, a pozniej wybuchasz.

Przyklaskujesz to Ty swoim teoriom i nikt inny sie nie zna!

elim out
Triathlon Series Team
elim

Postprzez tsk86 » 08-12-2011, 22:51

Dorzuce swoj kamyczek. W 100% zgadzam sie z Ola ws treningu silowego. Trening silowy przed plywaniem czy rowerem to standard taki ze az zeby bola. Nieco inaczej jest z bieganiem, tam zmeczenie mm stabilizujacych prace stawu skokowego, kolanowego i biodrowego zwieksza ryzyko kontuzji, wiec trening silowy wykonuje sie po biegu, ale raczej nie po biegu dlugim - ze wzgledu na niekorzystny bilans hormonalny testosteron/kortyzol.

Jesli chodzi o trening sily w rozumieniu kulturystycznym, to rowniez widze dla niego miejsce w triathlonie, jako sposob na budowanie sily maksymalnej, co potem przeklada sie na wzrost generowanej mocy maksymalnej np w kolarstwie czy plywaniu.

PS. A jeszcze inna sprawa jest to, czy w procesie treningowym musi zachodzic pelna regeneracja przed zastosowaniem kolejnego bodzca.
pozdrawiam
Tomek Kowalski

http://trinergy.pl/
tsk86

Postprzez Dycha » 08-12-2011, 23:23

Panie i Panowe,

Wznowiłem ten temat, bo z racji tego, że pracując na statku nie mam możłiwości trenowania pływania i chciałem wprowadzić ekwiwalent (lub uzupełnianie) tego treningu w postaci siłowni. Ale doczytałem w fachowej (jak sądzę) literaturze, że trening siłowy dla pływaków sprinterów jest wskazany, natomiast dla dystansów 800 i więcej nie jest wskazany, lub traktowany indywidualnie wg. potrzeb indywdualnych zawodnika.

tytuł: nowoczesny trening pływacki :arrow:

"[...] niektórzy trenerzy uważają, że pływacy długodystansowi w ogóle nie mogą wykonywać pracvy siłowej na lądzie ze względu na to, że ma ona rzekomo negatywny wpływ na wytrzymałość i, że hipertrofia mięśni szkieletowych w wodzie powoduje wiekszy opór w wodzie[...]"

"[...] ale ponieważ nie ma ścisłej korelacji między zwiększeniem siły męśniowej, a wzrostem wytrzymałości, dlatego obciążenie treningu siłowego powinny być ściśle uzależnione od potrzeb zawodnika"

Ten sam autor podaje, że wszyscy trenerzy są zgodni natomiast, żę sprinterzy powinni wykonywać stosunkowo dużo treningu siłowego na lądzie. Potem podaje statystyki kto ile pływa.
pozdrawiam / Dycha
Dycha

Postprzez elim » 08-12-2011, 23:42

Dycha kiedys mailowalem z pewnym jankeskim trenerem plywania (pozniej potwierdzil mi to pewien trojmiejski trener) i radzil mi 3 razy w tygodniu cwiczyc z gumami na statku - strechcordz, a w domu tluc basen. Na prv moge Ci to przyblizyc.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez WRS » 09-12-2011, 08:37

Mrowa ja dodam jeszcze od siebie, że uważam, że trening w którym na duże partie robimy do 20, a mniejsze 9-12 to już trening kulturystyczny.
Obecnie nie robię więcej niż na 12 serii na klatkę czy plecy.
10 cm w bicepsie to można zrobić w 3 lata, a nie w 4 miesiące, chyba, że tłuszczu :-)
Zgodzę się natomiast, że trzeba obserwować swój organizm, bo to co działa na mnie, nie musi działać na kogoś innego.
Go hard or go home!
WRS

Postprzez ola-m-s » 09-12-2011, 08:46

Spoko, spoko, przeżyję jakoś tą zniewagę. Co prawda prawie tonę w morzu swoich łez, ale na szczęście jakoś pływam....

Dzięki Elim :)
Marek - dokładnie o to mi chodziło.

Sama kiedyś byłam zapalonym amatorem przesadzającym z treningiem. Też wtedy myślałam, że wszystko wiem. Na szczęście zdążyłam skończyć studia i spotkać kilka mądrych osób i nabrać po drodze pokory i dystansu...

Kurcze, wiecie, że to forum odwiedza spora grupka ludzi z naprawdę ogromną wiedzą i doświadczeniem, to są potężne głowy, niezwykle rzadko jednak lub w ogóle nie wyrażają swoich opinii, chyba warto zastanowić się dlaczego...
a szkoda :(
ola-m-s

Postprzez prymski » 09-12-2011, 10:13

Jak dla mnie forum jest do dzielenie sie sowja widza i doswiadczeniami a takrze do zdobywania wiedzy. Wystarczy tylko zaczynac swoja posty od "Moim zadaniem" a nie od "Ty nic nie wiesz ja wiem lepiej" i wszyscy beda szczesliwi (no prawie). Czyta to sporo ludzi ktory zamiast czytac co kiedy cwiczyc, skupia sie na waszej napince (nie wszystkich). Dla mnie wszystkie opinie sa cenny i dlatego ze jest ich bardzo duzo moge zawsze cos znalesc co sie sprawdza w moim przypadku, wiec nich nikt nie wysiada.

Wiadomo jak to u nas jest dwoch Polakow, trzy opinie. Ale mysle ze damy rade :mrgreen:

Takie moje 3 grosze
Pozdrawiam
Artur
Antwerp Ironman 70.3 - 5:33:43
Luxembourg Ironman 70.3 - 5:33:38
prymski

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy