Strona 1 z 1

Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 07:17
przez MateuszP
Chciałbym się dowiedzieć jak w swoich aktywnościach realizujecie podjazdy na rowerze oraz podbiegi. Dobry trening siły to również jazda pod wiatr na twardo, ale mam do dyspozycji jak na woj. łódzkie genialną sprawę jaką jest sztuczna góra. Dojazd 24-30km z domu. Wstępnie, całość to ponad 2km, 154m w górę (właściwie to więcej ale nachylenie jest już sporo mniejsze). Zalinkuję trening niedługo. Interesuje mnie sprawa bardziej...jak nie robić treningów na podjazdach. Czy mieszać ze sobą siedzenie na siodełku i stanie w korbach, kiedy odpuścić kolejne powtórzenie (współpracuję z mocą).

W przypadku pod biegów sprawa podobna.Jaka długość nie jest za długa, kwestia kadencji, zachowania się bezpośrednio po.

Widzę, że w okresie podstawowym 2. i 3. zgodnie z Frielem, takie treningi u mnie zagoszczą niewątpliwie. W okresie rozbudowy w zależności od potrzeb.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 08:51
przez MateuszP
Oto aktywność z trzema podjazdami:
https://connect.garmin.com/modern/activity/1088309859

Dodatkowo mocniejszy podjazd mógłbym zrobić na MTB na stoku narciarskim.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 09:10
przez robertino
też chętnie mądrego w tej kwestii bym posłuchał. Ten Twój trening mi się nie otwiera - pusta strona. Może spróbuj raz jeszcze udostępnić.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 09:12
przez Palec
robertino napisał(a):też chętnie mądrego w tej kwestii bym posłuchał. Ten Twój trening mi się nie otwiera - pusta strona. Może spróbuj raz jeszcze udostępnić.

Otwiera się.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 09:17
przez robertino
w takim razie ewidentnie coś u mnie. Dzięki, posprawdzam.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 10:02
przez 120
robertino napisał(a):w takim razie ewidentnie coś u mnie. Dzięki, posprawdzam.


u mnie też działa,
może w innej przeglądarce otworzy się.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 25-03-2016, 12:54
przez MateuszP
U mnie się też otwiera ;) (Opera). Dziś zrobiłem sobie na przemian, w korbach oraz na siodle, czuję różnicę jak pracuje ciało na rowerze. Na zalinkowanym podjeździe mam akurat X metrów podjazd, X metrów płasko i tak kilka razy.

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 26-03-2016, 19:54
przez SirByk
Przedstawiam link z mojego pojazdowego treningu:

https://connect.garmin.com/modern/activity/1099759933

w sezonie robię go minimum raz w tygodniu, jeden podjazd to 50 - 60m w pionie, długość 0,8-1,5km
Wjeżdżam różnie:
- jedno przełożenie na całym podjeździe,
- zmiana przełożenia na cięższe po 2/3 przejechanego podjazdu, co drugi podjazd
- staję czasami w korbach na dwóch takich " ściankach", ale w sumie to 90% podjazdów w siodle
- kadencję staram się trzymać 60-75 obrotów
- w miarę wzrostu formy większe obciążenie i prędkość -- brak pomiaru mocy

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 26-03-2016, 21:06
przez MateuszP
Dzięki. Widzę, że trasa przy Orzeszu jest całkiem ciekawa, tym bardziej skłaniam się do przyjazdu na zawody w drugiej połowie kwietnia!

Oto fotki z książki "Kolarstwo Podstawy treningu" opis podjazdów oraz samych sesji, w tym właśnie też podjazdów.

Kolejność od dołu ;)

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 28-03-2016, 12:06
przez RafałM
Sama jazda po górkach to już fany trening. Jeśli możesz to rób wszystkie podjazdy sadząc, no chyba, że jest taka górka i takie przełożenia, które wymuszają stanie. Co do kadencji i twardości to słyszałem, że pedałując pod górkę nogi same powiedzą Ci co robić a stromizna wymusza odpowiednią kadencję. Po prostu na górkę musisz wjechać czy ma ona podjazdu 100m czy 5 km. Można co jakiś czas zmieniać przełożenie podjeżdżając pod tą samą górkę (jeśli się da) lub pobijać czasy wjazdu. Dobrym rozwiązaniem jest "wirtualna" rywalizacja. Np w STRAVIE masz segment i możesz rywalizować ze znajomymi. Ja osobiści zastanawiam się (proszę o wypowiedź, kogoś, kto coś więcej rozumie w temacie) czy moc pod górkę jest adekwatna do jady po płaskim. Moc to moc i pewnie nie ma żadnego znaczenia jaki teren.
A to mój wczorajszy trening po "górkach" https://www.strava.com/activities/528081517

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 28-03-2016, 14:13
przez MateuszP
No ja "atakuję" ;) każdy podjazd. Muszę więc i tutaj nieco więcej uwagi zwrócić jeżeli jadę ten sam trening na tej samej trasie.

Biorąc pod uwagę zawody nie robiłem za bardzo prób czy lepiej jak zrobię go bardziej "miękko", "twardo", stojąc czy siedząc. W przypadku treningów zasadniczo w poprzednim cyklu zrobiłem tylko jeden tak na prawdę trening typowy na podjazdach. Przykładowo przy 4 sesjach na rowerze planowałem do pierwszych zawodów zrobić dwie sesje czasówek nieco je rozjechać oraz dwie sesje bardziej w 2. strefie. Pierwsze zawody to Lubasz, profil trasy właśnie zerknąłem:
https://www.plotaroute.com/routeprofile/176922

Nieco krótsza, całkowity wznios 623m (czyli 4x to co oferuje mi moja górka) i w kolejnym cyklu widzę, że jednak treningi na podjazdach powinienem zrealizować. Oczywiście jest taki sam spadek, co też jest ważną informacją. Szczerze to nawet się zastanowię czy nie zdjąć lemondki i pojechać w konfiguracji "szosowej". Do startu sporo czasu, więc zmiana spokojnie jest do zrealizowania, by nogi się przyzwyczaiły.

W moich jazdach większość podjazdów robię w pozycji czasowej, dopiero przy końcówce się prostuję, ale w Lubaszu jak widzę, lemondka może być zbędna.

Książka z której wkleiłem zdjęcia tak na prawdę mocno nawiązuje do propozycji Friela (co jest ujęte w bibliografii).

Re: Podjazdy/podbiegi

PostNapisane: 28-03-2016, 15:41
przez Czeskom
Jezeli chodzi o kadencje na podjazdach to u mnie zdecydowanie lepiej sprawdza sie wysoka kadencja na siedząco (pomimo przeciwnego odczucia :)