kalendarz triathlon

Pod jaki dystans trenowac

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Pod jaki dystans trenowac

Postprzez Ariel » 12-09-2016, 21:23

Pytanie, na jaki dystans sie przygotowywac w przyszlym roku i moze przy okazji na ktore imprezy ;-)
Sytuacja wyglada tak: w tym roku 1/4 i dwa razy 1/2 w tym upragnione sub 5h. Normalnie bym celowam dalej w 1/2 albo myslal o pelnym dystansie ale... W lutym zmieniam kategorie jak to Drummer mowi na O1D (ojciec 1 dziecka) i obawiam sie ze moze byc ciezko z logistyka i ogarnieciem tematu (brak babci etc).
Wiec nie wiem jak bedzie z czasem moim na trening o regeneracji nie mowiac :-/ mysle czy by nie skupic sie na 1/4 i ten rok albo dwa poswiecic na sile/szybkosc

Bede jeszcze temat z trenerem omawial ale wiadomo forum ma swoja madrosc :-)

Ariel

Wysłane za pomocą Tapatalk
Ariel

Re: Pod jaki dystans trenowac

Postprzez robertino » 13-09-2016, 05:01

u mnie było ciężko jak dzieci były bardzo małe. Nie tylko one, ake też żona potrzebowała dużo uwagi no i pomocy, co zrozumiałe. Małe dzieci są absorbujące, bo same się nie pobawią, bo trzeba je nosić, karmić, przewijać i tak w kółko. Ja bym się na Twoim miejscu nastawiał na ćwiartki raczej.

Sent from my iPhone using Tapatalk
robertino

Postprzez kajet » 13-09-2016, 07:23

Odpowiedz sobie na kilka pytań:
1) ile byś chciał trenować do każdego z dystansów?
2) ile będziesz miał czasu na trening po pojawieniu się dziecka? (To pytanie może być trudniejsze)
3) o jakich porach jesteś w stanie trenować? Maluch na ogół idzie spać ok. 19-20, często wstaje wcześnie typu 6-7 świątek piątek i niedziela
4) na ile jesteś w stanie zaprzyjaźnić się z trenażerem?
5) w jakim wieku będzie dziecko zimą, wiosną, latem itp.? Zasada: im starsze, tym więcej wymaga uwagi, ale za to lepiej śpi.

Kategoria O1D nie jest taka trudna, jeśli nie mówimy o IM. Pierwsze dwa lata dziecko ma codziennie 1-2 drzemki (są wyjątki). W czasie trzygodzinnej drzemki każdej z moich córek (gdy się przestawiły na jedną) można w końcu zrobić przyzwoitą zakładkę albo długie wybieganie do półmaratonu (jeśli nie maratonu). Tylko musisz się dostosować. Jeśli jesteś pracującym ojcem, to na ogół będziesz chciał być między 18 a 19 w domu, tak samo rano. Dużo zależy od elastyczności samej pracy. Drummer uprawia lunchruny w Parku Szczęśliwickim na przykład. No i dużo zależy od Twojej gotowości do wieczornych treningów.

Poza tym dzieci są różne. Niektóre niemowlęta potrafią cały dzień się wydzierać, jeśli ich nie bujasz, nie spacerujesz z nimi itp. Moje córki były spokojne. Starsza pierwsze 2 miesiące głównie spała, no a te pierwsze miesiące są o tyle newralgiczne, że mama jeszcze nie jest w pełni formy.

Między O1D a O2D jest duży przeskok, więc miej na uwadze to, że jeśli zechcecie dać dziecku rodzeństwo (jak większość rodziców), to pierwszy rok z drugim, o ile różnica wieku nie jest typu 4-5 lat, jest po prostu przesrany, a drugi już tylko bardzo trudny. (O trzecim roku z dwójką opowiem, gdy będę coś na ten temat wiedział ;) )
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez Alex » 13-09-2016, 07:46

Przejście do kategorii O1D jest już dużym przeżyciem. Życie wywraca się do góry nogami.
Na Twoim miejscu skupiłbym się na dystansie 1/2IM bez ciśnienia na wynik.

Kiedy przeszedłem do kategorii O2D to nadchodzący sezon okazał się klapą.
Dopiero rok później ułożyłem sobie wszystko tak aby wznowić treningi i w roku 2016 wróciłem do startów.
Alex

Postprzez Matall » 13-09-2016, 08:41

O1D to już konkret. Gratulacje!
A może zamiast 1/2 bez parcia na wynik lepiej zmniejszyć objętość, zwiększyć intensywność i iść po wynik w 1/4?
Przy O2D jest już weselej, wiem po sobie, teraz w zasadzie nie mam prawie czasu na trening bo obydwa rozłożyła choroba, do tego żona też zaczyna się źle czuć, a przecież jeszcze wypada pracować dopóki nie rozkręcę czegoś, co będę mógł kontrolować z domu ;)
Ale moje dzieciaki, 2 i 3 latek, nadal mają poobiednią drzemkę, więc w weekendy mam spokojne 2 - 3 godziny na trening i w sobotę i w niedzielę. W tygodniu zazwyczaj wstaję przed 6, żeby o tej 6 już być w butach biegowych/na trenażerze i tę 45 minutową sesję zrobić (pracuję na godz. 8, dojazd ok. 30 minut), choć nie ukrywam, że po dzisiejszej nocy, kiedy oba dzieciaki budziły się z płaczem przez katar, kaszel i gorączkę, to nawet spychaczem byś mnie na trenażer nie wypchnął.
Innymi słowy - przy dziecku ważne jest to, żeby być po pierwsze elastycznym, po drugie by wyczuć te momenty, kiedy masz chwilę dla siebie (co nie jest proste - ale z czasem się wszystko stabilizuje, najgorsze pierwsze 3 do 6 miesięcy :) u każdego dziecka to wygląda nieco inaczej, ale są rzeczy stałe). Bardzo ważne jest wsparcie partnerki w tym zakresie, każdy sportowiec, który jednocześnie musi aktywność godzić z pracą, obowiązkami domowymi etc. wie, jakim skarbem jest dobra i rozumiejąca ambicje i marzenia żona/partnerka ;))

Niemniej zgadzam się z kajetem, u mnie różnica pomiędzy dzieciakami to rok i trzy miesiące i faktycznie pierwsze dwa lata to horror... teraz młoda do przedszkola, syn dwulatek już nie wymaga tyle uwagi więc zaczynają się lepsze czasy B-)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez hadwao » 13-09-2016, 08:49

Na początek gratulacje.

Dużo zmiennych ;-) Jeśli masz pracę w granicach normalnego etatu i nie traktujesz rodziny jako dodatek do treningu, to wg. mnie ćwiartka to jest maks do czego jesteś w stanie się dobrze przygotować w pierwszym roku, a i to pod warunkiem, że trafi Ci się ugodowy egzemplarz dziecka, da w miarę dobrze przespać noc i będzie miał jakiś przewidywalny rytm dnia (tu sporo zależy od Was). Przy takich założeniach 8-10h jesteś w stanie w dobrym tygodniu wygospodarować jeśli żona będzie współpracować. Wszystko ponad to to już zawsze jest kosztem dziecka/żony. W tym czasie da się też przygotować do HiM, ale to już trzeba iść na kompromisy - pamiętaj, że nie zawsze uda się te 8-10h wycisnąć.

Jeśli jesteś nauczycielem, pracujesz w systemie 24/48 lub wystarczy CI 5h snu itp. to już oczywiście otwierają się nowe możliwości. Ale przy normalnej pracy dziecko zmienia na prawdę sporo. Znam wiele osób, które z dziećmi nadal trenują mocno, ale jak pisałem to już jest ZAWSZE czyimś kosztem.

Ja za miesiąc wchodzę w kategorię O2D i już kombinuję jak to wszystko ogarnąć. Jakieś już tam patenty swoje mam, teraz jeszcze kilka innych wejdzie i będzie ok. Ale pierwszy sezon to tylko tak na podtrzymanie planuję - może jedna dyscyplinę pocisnę mocniej, a reszta żeby tylko regularność zachować.
hadwao

Postprzez Matall » 13-09-2016, 08:58

hadwao napisał(a):Ja za miesiąc wchodzę w kategorię O2D i już kombinuję jak to wszystko ogarnąć.

Tobie również wielkie gratulacje! ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez Ariel » 13-09-2016, 12:48

@Hadwa - gratulacje no O2D to już wyzwanie :D

Dzięki za gratulacje i rady,
jako że pracuję "regularnie" to też myśle że pozostają mi ranki i wieczory na trening
trenażer wymieniłem na coś "sensownego", więc trzeba będzie się z nim polubić teraz mocniej co by być w zasięgu w razie potrzeby
no i faktycznie chyba przeskoczę na 1/4 - skupie się na sile bo chciałbym mocno wzmocnić się i przyśpieszyć ;)
a co z planów wyjdzie to się okaże w lutym jak się dziecko narodzi B-)
Ariel

Postprzez wojtek_b » 13-09-2016, 13:03

robertino napisał(a):Małe dzieci są absorbujące

Małe dzieci są absorbujące, duże dzieci są bardziej absorbujące. Małe się same nie pobawią. Duże mają szkołe, zadania domowe, zajęcia pozalekcyjne, 100 problemów którymi chcą się podzielić i 1000 problemów, którymi nie chcą się podzielić :) I chodzą coraz później spać. Więc jeśli chcesz brać na przeczekanie, to nie licz na to :)
Pozdrawiam z kategorii O2D K8-M5 :)
wojtek_b

Postprzez robertino » 13-09-2016, 13:12

wojtek_b napisał(a):
robertino napisał(a):Małe dzieci są absorbujące

Małe dzieci są absorbujące, duże dzieci są bardziej absorbujące. Małe się same nie pobawią. Duże mają szkołe, zadania domowe, zajęcia pozalekcyjne, 100 problemów którymi chcą się podzielić i 1000 problemów, którymi nie chcą się podzielić :) I chodzą coraz później spać. Więc jeśli chcesz brać na przeczekanie, to nie licz na to :)
Pozdrawiam z kategorii O2D K8-M5 :)

:):) oj jak bardzo jest to prawdziwe. U mnie M10 + K7 ;)
szczęście, że da im się już coś wytłumaczyć, ale jak pisze hadwao, czas i tak jest mocno ograniczony jeśli nie chcesz być w domu tylko statystą

Sent from my iPhone using Tapatalk
robertino

Postprzez hadwao » 13-09-2016, 15:19

Wy już chyba zapomnieliście jak to było z K/M0 ;-) To najgorsza kategoria. Mam teraz K4 to sam miód i malina w porównaniu z noworodkiem.
hadwao

Postprzez kajet » 13-09-2016, 21:33

hadwao napisał(a):Wy już chyba zapomnieliście jak to było z K/M0 ;-) To najgorsza kategoria. Mam teraz K4 to sam miód i malina w porównaniu z noworodkiem.

No chyba że w danym kwartale ma fazę na napierdalanie K2.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez żeli » 14-09-2016, 07:45

Bardzo ciekawie się rozwinął ten wątek. To pod jaki dystans trenujemy ściśle zależy od tego ile i w jakim wieku mamy dzieci :p ;)
żeli

Postprzez Matall » 14-09-2016, 07:56

żeli napisał(a):To pod jaki dystans trenujemy ściśle zależy od tego ile i w jakim wieku mamy dzieci :p ;)

Tylko czekać, jak zamiast kategorii wiekowych będą faktycznie O1D, O2D, M1D... ;)))
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez RafałM » 14-09-2016, 09:30

Temat i mi jak najbardziej bliski. Dwie córki 7 i 13. Mimo tego, że jestem nauczycielem ale, żeby móc trenować w zeszłym roku ok.12h/tyg musiałem zrezygnować z kilku dodatkowych obowiązków, które sam sobie narzuciłem. Na szczęście żona lubi jeździć na zawody więc i na treningi "w godzinach domowych" niekiedy przymyka oko. Do tego córka trenuje pływanie i to jest dla mnie priorytetem. Mam zamiar wciągnąć ją w aquathlon a później może w tri. Przy fajnie przepracowanych 10-12h/tyg jesteśmy (myślę, że wszyscy) startować z powodzeniem we wszystkich dystansach do 1/2IM.
10km - 38:46
Półmaraton - 1:24.15
1/2 IM Sieraków 4:36.28
Olimpijka No Draft Skarżysko Kamienna 2:15
Triathlon Polska - 10:36h
RafałM

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy