kalendarz triathlon

Plan treningowy do krótkich dystansów

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: Plan treningowy do krótkich dystansów

Postprzez KamilN » 10-11-2016, 10:47

Jak ktoś ma chęć na darmowy miesiąc z TR to mam jedno zaproszenie i mogę się podzielić.
Triathlete - A person who doesn't understand that one sport is hard enough!
KamilN

Postprzez hadwao » 10-11-2016, 14:09

Jeszcze tak dla osób szukających inspiracji na pojedyncze treningi - dzisiaj szukałem rozpisek dla filmików od Sufferfest i natrafiłem na taką ciekawą bazę treningów:
http://www.73summits.com/ergdb/

Są tam np. treningi spisane z TrainerRoad czy właśnie rozpisane filmiki Sufferfest. Za pomocą wyszukiwarki można sobie wpisać jakiej długości się szuka, jakiego typu itp. Nadal wydaje mi się, że robienie treningów strukturalnych w oderwaniu od planu jest trochę bez sensu, ale zawsze lepsze niż jeżdżenie bez celu na trenażerze. Zdaje się, że pliki ErgDB można odpalić w GoldenCheetach, a ten program z kolei może działać nawet bez czujników (wtedy oczywiście nic nie mierzy, tylko wyświetla instrukcje na ekranie), ale zawsze lepsze to niż spisywanie na kartkę.

BTW MaximumTrainer ma podobną opcję tj. odtwarzanie treningu bez żadnych pomiarów. Jakby ktoś był w sytuacji jak Mattal i nie miał mierników. Wtedy np. można by jako ftp wpisać swoją prędkość x 10 i mieć podawane na ekranie ile ma być w danej chwili na liczniku. Przykładowo jak komuś test FTP wyszedł 30km/h to wpisuje 300W ftp i na ekranie będzie wtedy widział, że np. interwał ma jechać na 325W, to oznacza prędkość 32,5km/h.
hadwao

Postprzez Matall » 10-11-2016, 14:38

hadwao napisał(a):BTW MaximumTrainer ma podobną opcję tj. odtwarzanie treningu bez żadnych pomiarów. Jakby ktoś był w sytuacji jak Mattal i nie miał mierników. Wtedy np. można by jako ftp wpisać swoją prędkość x 10 i mieć podawane na ekranie ile ma być w danej chwili na liczniku. Przykładowo jak komuś test FTP wyszedł 30km/h to wpisuje 300W ftp i na ekranie będzie wtedy widział, że np. interwał ma jechać na 325W, to oznacza prędkość 32,5km/h.

Przy spisywaniu do swojej aplikacji zrobiłem to samo i pięknie pokazuje co, jak i gdzie.
Od razu zarekomenduję treningi, przynajmniej na podstawie okresu przygotowawczego. Mega mi się podoba to, że Marcin nie każe nam śmigać np. 15 minut w zakresie 70 - 90% (Carson ;) ) a rekomenduje niewielkie zmiany obciążenia co 2 - 3 minuty gdzieś w tych zakresach. To pozwoli się nie nudzić podczas jazdy i do tego bawić się kadencją, techniką etc. Wielki plus za takie podejście, widać, że przemyślałeś sprawę.
Tyle na ten moment reklamy, pierwszy trening z cyklu już jutro ;)
Postanowiłem zrobić jutro i w niedzielę treningi przewidziane jaki drugi i trzeci dla pierwszego tygodnia. Jeden Barners - Lee mi przepadnie, ale za to zaoszczędzę tydzień, a to u mnie ważne ze względu na plany na przyszły rok. Za to po Baekalandzie z rana spokojnie będzie można zrobić fajną jednostkę biegową w południe, bo to raczej niewielkie obciążenie, choć fajna sesja ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez hadwao » 10-11-2016, 14:53

Miło, że ktoś zauważył te zmiany ;-) Na początku miałem zamiar trochę oprzeć się na gotowych treningach z bazy MaximumTrainer, ale właśnie to o czym piszesz mnie zniechęciło - tj. np. 20minut jazdy w stałym tempie. Na zewnątrz nigdy tak nie ma + taki treningi z małymi zmianami wymusza zmiany kadencji, przez co uczymy się pracować z różnymi kadencjami.

Przy okazji mały mindfuck - w tej bazie, którą wkleiłem wyżej są jakimś cudem moje treningi... Na początku myślałem, że to zbieżność nazw, ale nie - tam się znalazły moje treningi (choć chyba w wersji przed ostateczną edycją, bo niektóre mają np. 61 minut), a z tego co pamiętam to wszystkie znormalizowałem do pełnych kwadransów... Ciekawe czy to jest jakoś powiązane z MaximumTrainerem, bo raczej nie przypuszczam aby ktoś z Was to tam ręcznie umieszczał? Taki plus z tej sytuacji, że treningi można pobrać w wersji np. dla darmowego GoldenCheetach czy trenażerów z trybem ERG. Są one dość mocno uproszczone (bo w ERG chyba nie ma możliwości stopniowego wzrostu tylko progowy). Np. Carson w wesrsji ergDB wygląda tak:
http://pix.toile-libre.org/upload/origi ... 785821.png
hadwao

Postprzez Matall » 10-11-2016, 15:20

hadwao napisał(a):Miło, że ktoś zauważył te zmiany ;-) Na początku miałem zamiar trochę oprzeć się na gotowych treningach z bazy MaximumTrainer, ale właśnie to o czym piszesz mnie zniechęciło - tj. np. 20minut jazdy w stałym tempie. Na zewnątrz nigdy tak nie ma + taki treningi z małymi zmianami wymusza zmiany kadencji, przez co uczymy się pracować z różnymi kadencjami.

Przepisując każdy etap treningu do telefonu (na szczęście w Impetusie można ustawić tzw. "set", czyli dany ciąg jednostek razy X ;) ) nie da się zmian tempa nie zauważyć :) Praca kadencją to bardzo ważna sprawa, zwłaszcza z przechodzeniem z niskiej kadencji na docelową, bo to wymaga więcej siły, a jest najczęściej spotykaną "formacją" w terenie, gdy np. trafimy na krótkie wzniesienie. To bardzo dobra idea.
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez hadwao » 10-11-2016, 15:28

Mattal a nie przepisywałeś czasami wczoraj o 8-9 rano? Bo wtedy się właśnie moje treningi w tej bazie pojawiły z tego co widzę po datach - przypuszczam, że Ty albo ktoś inny używa aplikacji, która jest zsynchronizowana z ergDB ;-) Inni będą teraz mogli skorzystać z Twojej pracy i sobie odpalić w innych programach niż MT.
hadwao

Postprzez Matall » 10-11-2016, 15:36

hadwao napisał(a):Mattal a nie przepisywałeś czasami wczoraj o 8-9 rano? Bo wtedy się właśnie moje treningi w tej bazie pojawiły z tego co widzę po datach - przypuszczam, że Ty albo ktoś inny używa aplikacji, która jest zsynchronizowana z ergDB ;-) Inni będą teraz mogli skorzystać z Twojej pracy i sobie odpalić w innych programach niż MT.

Spisywałem wczoraj, ale popołudniu :) No i Impetus działa zupełnie offline, nie ma funkcji przesyłu danych, to tylko nieco bardziej rozbudowany timer :
https://play.google.com/store/apps/deta ... etus&hl=pl
Ktoś inny tu "zawinił" ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez Matall » 11-11-2016, 08:38

Panowie trenujący z planem Marcina - zakładamy dziennik zbiorczy w dziennikach treningowych czy tutaj spisujemy postępy co do treningów np po zakończeniu każdego tygodnia? ☺
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez Czeskom » 11-11-2016, 15:51

Tutaj,
Niech wszyscy zdeklarowani wpiszą tez metryczki.
Ja zaczynam od poniedziałku; chętnie dzieliłbym sie nie tylko danymi zsumowanymi z tygodnia ale tez wrażeniami z konkretnych jednostek.
Czeskom

Postprzez Matall » 11-11-2016, 15:56

Ok może być :)

Wiek - 25
Wzrost - 185
Waga - 78 kg
Zyciowki brak, przed debiutem.
Dziś drugi trening pierwszego tygodnia. Pomimo tego, że to po prawdzie tempowka 35 minutowa, to dzięki urozmaiceniem Marcina szybko te 45 min treningu poszło. Ale ogólnie dość luźna sesja, przyjemna bardzo.
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez Matall » 13-11-2016, 15:25

Ok, ja zakończyłem pierwszy tydzień planu. Zrobione 2 sesje z 3. Pierwszą zastąpił test FTP
Co do wrażeń to dzisiejszy Carson tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to był bardzo dobry pomysł by pracować na planach Marcina. Zrobić godzinną tempowke na trenazerze tak, by nie było w niej krzty nudy to sztuka, a jemu się to udało :)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez kajet » 13-11-2016, 21:07

Ilość wazeliny w tym wątku przyprawia mnie o mdłości. A przecież u Nowaka nic w ten sposób nie ugracie - najsłynniejszy rosyjski etnograf nazywał się Andriej Katow, więc bądźcie gotowi.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez Matall » 14-11-2016, 07:53

Co nie zmienia faktu że czekam niecierpliwie na tych rewolucjonistow z Marksem na czele!
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Postprzez hadwao » 14-11-2016, 09:21

kajet napisał(a):Ilość wazeliny w tym wątku przyprawia mnie o mdłości. A przecież u Nowaka nic w ten sposób nie ugracie - najsłynniejszy rosyjski etnograf nazywał się Andriej Katow, więc bądźcie gotowi.

Kajetanowicz boisz się, że znowu będziesz ostatni? ;-)
Ale fakt Katow będzie ;-)

@Matall - w bazie będą jeszcze ciekawsze treningi. Chcę się tu wzorować na TR, gdzie oprócz pracy nad samym FTP jest też praca nad techniką, kadencją itp. Przez to treningi są ciekawsze. Baza nie jest aż tak męcząca, więc jest okazja na stosowanie innych bodźców, które podnoszą poziom trudności, ale nie opóźniają regeneracji. Będzie fajnie. 85% FTP jechane z kadencja 110 nie jest już takie łatwe ;-)

A byłbym zapomniał - 1. tydzień zakończony.
R: 1xtrening + Bieg niepodległości - 18km
S: 1x grupa + 1x basen 1:45 bez dystansu bo głównie drill i dziwne pływania
B: Baekeland i Carson - na 3 treningnie starczyło czasu

Nieźle poszło zważywszy na sytuację - oby tak dalej.
hadwao

Postprzez Matall » 14-11-2016, 09:32

hadwao napisał(a):@Matall - w bazie będą jeszcze ciekawsze treningi. Chcę się tu wzorować na TR, gdzie oprócz pracy nad samym FTP jest też praca nad techniką, kadencją itp. Przez to treningi są ciekawsze. Baza nie jest aż tak męcząca, więc jest okazja na stosowanie innych bodźców, które podnoszą poziom trudności, ale nie opóźniają regeneracji. Będzie fajnie. 85% FTP jechane z kadencja 110 nie jest już takie łatwe ;-)

I pięknie ;)
Co do kadencji - tu mnie nie przestraszysz, w zasadzie jeżdżę na wysokich kadencjach (90+), a i podczas np. Carsona, gdzie siedzą 2 minuty na 80% FTP, jechałem 4 razy właśnie z taką kadencją w okolicę 110 ;) w zasadzie całość, oprócz przyspieszenia na 90% FTP, jadę na jednym przełożeniu. Podobnie Baekeland - tam to już w ogóle bez zmian biegów od początku rozgrzewki do końca wychłodzenia.
Podobno w tri powinno się jeździć z niższymi kadencjami, ale... cóż. Zobaczę w przyszłym roku, czy będzie to przeszkadzać czy pomagać.
Za to wyzwaniem dla mnie są momenty, gdy kadencja schodzi w okolicę 75 i niżej - jakoś nienaturalnie, niewygodnie, zbyt siłowo. Kiedy robiłem niegdyś powtórzenia po 5 minut na kadencji ca. 60 w III strefie to umierałem straszliwie w trakcie treningu. Ale to znowu świetny bodziec i fajnie na mnie działał, więc gdzieś tam jednostki siłowe będę na pewno wplatał.
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

Matall

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy