kalendarz triathlon

Plan treningowy do krótkich dystansów

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: Plan treningowy do krótkich dystansów

Postprzez hadwao » 28-10-2016, 17:58

Kerech, niestety mój plan zakłada 3 treningi (kilka razy będzie 4 ale to już można potraktować fakultatywnie). Nie da się go w prosty sposób przekształcić na 2 treningi. Teraz może tego tak nie widać, bo wszystkie ćwiczenia nakierowane są na strefę tlenową, ale wraz z rozwojem planu ćwiczenia będą rozwijać różne umiejętności i ważne będzie robienie wszystkich treningów. Każdy trening będzie miał swój cel i po prostu nie da się tego tak łatwo przyciąć - trzeba by zupełnie inaczej zbudować jednostki aby 2 treningi wystarczyły. Niemniej przy 2 treningach trudno o duży postęp na rowerze. 3 treningi to nadal jest dość mało i i tak już będziemy w ostatnich fazach posuwać się do bardzo dużych intensywności aby uzyskać odpowiedni stress treningowy.

Co do reszty pytań jak to pogodzić, to już tylko napiszę co uważam, ale pamiętaj, że ja nie jestem trenerem, nie przerabiałem różnych scenariuszy i po prostu nie wiem jak ludzie reagują na nie. W Twoim przypadku ja bym zrobił 3x rower, 2x bieg i 1x pływanie. Ale jeszcze lepiej postarałbym się chociaż w weekend zrobić 2 jednostki i wtedy masz 7 treningów czyli 3+2+2.
Większości ludzi raczej doradziłbym poszukanie planu na 2+2+2, ale Ty już na pływaniu wiele nie urwiesz i dlatego akurat Tobie bym doradzał 3+2+1 jeśli rzeczywiście nie ma opcji zwiększenia ilości jednostek. Ostateczna decyzja jest jednak po Twojej stronie - sam musisz zdecydować jakie są priorytety na sezon i w dłuższej perspektywie.

Co do TSS to jest to w 100% matematyczna formuła. Tutaj masz sposób liczenia: http://home.trainingpeaks.com/blog/arti ... -score-tss - w praktyce oczywiście liczy to zegarek i/lub aplikacja. Też o tym potem będzie w trakcie "planu" - pokażę jak to analizować w TrainigPeaks.
To jest o tyle fajne, że mimo różnic w wytrenowaniu, wszyscy będziemy to w miarę podobnie odczuwać.

Zaczniemy od 150-180 w okresie przygotowawczym. To jest taka ilość powiedziałbym odczuwalna, ale raczej nikogo specjalnie nie zmęczy. W bazie dojdziemy do jakichś 270TSS to będzie już bardzo odczuwalne w połączeniu z bieganiem i rowerem. W rozbudowie planuję już maks 340-350TSS - to będzie bardzo trudny okres bo TSS będzie szybko rósł co tydzień aby trochę celowo przeciążyć organizm. I wreszcie w Specjalizacji wrócimy do 300-320TSS, ale popracujemy nad innymi umiejętnościami. Mimo wysokiego TSS będzie to już odczuwalne bardziej w perspektywie zmęczenia ogólnego niż po konkretnych jednostkach... I na koniec przed zawodami zjedziemy bardzo mocno z TSS, a na zawodach będzie OGIEŃ ;-) Tak to subiektywnie bym opisał.
hadwao

Postprzez kerech » 28-10-2016, 20:54

Masz rację - 1 trening pływania raczej pozwoli mi zostać na tym poziomie co jestem a w rowerze i bieganiu mam więcej do ugrania.
No to pora założyć dziennik i podążam Twoją drogą :)
kerech

Postprzez GrYzLy » 02-11-2016, 10:06

Ja tez jestem zainteresowany startami w krotkich dystansach. Chetnie skozystam z Twoich planow.
Pozdrawiam
GrYzLy

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 10:35

Super ;-)

Ktoś już zaczął chociaż próbne jazdy? Jakieś wrażenia?

Ja na razie zrobiłem kilka losowych treningów - przy dobrze oszacowanym FTP treningi są całkiem wymagające jeśli ktoś tak jak ja zawiesił rower na kołek po sezonie. Na razie bardziej kwestia psychiki (na trenażerze kręci się trudniej niż na zewnątrz), ale na dzisiaj dziwię się jak w podobnej ilości jednostek dawałem radę pod koniec sezonu upchnąć 2x więcej TSS. Czuję się trochę jakbym przygodę zaczynał do nowa. Już niedługo pora zacząć treningi na poważnie.

BTW na aliexpress są czujniki prędkości i kadencji po 20$ - ciekawe czy działają poprawnie, bo w PL kosztują 2x tyle.
hadwao

Postprzez Czeskom » 02-11-2016, 11:06

Ja zaczynam od 14 XI, do tego czasu cieżko bedzie zrobic jakikolwiek trucht (praca..), mam nadzieje, ze początek nie jest za mocny i mozna zacząć z marszu..
Czeskom

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 11:12

Jak zaczniesz zupełnie z marszu okres przygotowawczy to myślę, że będzie dość trudno, ale w zupełności wykonywalnie. Po prostu nie nastawiaj się na spacerek i będzie dobrze. Jak już się wdrożysz w schemat to regeneracja się sama rozkręci i będzie dobrze.
hadwao

Postprzez GrYzLy » 02-11-2016, 11:18

[quote="hadwao"]Super ;-)
BTW na aliexpress są czujniki prędkości i kadencji po 20$ - ciekawe czy działają poprawnie, bo w PL kosztują 2x tyle.[/quote]

http://www.decathlon.pl/czujnik-prdkoci ... 48589.html
Ja mam zainstalowany powyzszy. Niestety nie udalo mi sie go sparowac z Fenixem2, ale sciagnolem jakas apke na telefon i tam jest juz ladnie rozpoznawalny.
B.
GrYzLy

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 11:31

Tylko to jest Bluetooth i chyba z maximum trainerem nie zadziała ;-( Chyba że masz starszą wersję, która działała na ant+
hadwao

Postprzez klzn » 02-11-2016, 12:10

hadwao napisał(a):BTW na aliexpress są czujniki prędkości i kadencji po 20$ - ciekawe czy działają poprawnie, bo w PL kosztują 2x tyle.

Chodzi Ci o te:

https://www.aliexpress.com/item/bike-sp ... 0.0.SrLc3P

Chyba kupię jeden taki i sprawdzę jak działa.
klzn

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 12:16

Ten co podlinkowałeś działa albo jako speed albo jako cadence - czyli aby mieć to i to musisz kupić 2 czujniki.
Tutaj masz taki, który w 1 czujniku łączy oba: https://www.aliexpress.com/item/ANT-Sen ... 69824.html

Ale sprawdź w sieci - może już ktoś używał i się podzieli opinią. Jak coś znajdziesz albo sam wypróbujesz to daj koniecznie znać, bo w styczniu będę musiał dla żony taki kupić i nie wiem czy brać Garmina, czy taki wystarczy.
hadwao

Postprzez 120 » 02-11-2016, 13:34

Przetestowałem program i jeden trening.

Rozwiązanie graficzne nie podoba mi się, ale to kwestia gustu. Jeśli chodzi o walory użytkowe super intuicyjny.
Ni e działa u mnie też dostosowanie wielkości wyświetlania playera do wielkości ekranu - coś się zawiesza.

Co do treningów to podzieliłem sobie je na krótsze niż 15 min i działa :)
Brakuje mi tego czego też uzupełnionego parametru sugerowanej kadencji.
W TR kadencja wyświetlała sie w komunikatach i czasami jak przegapiłem to nie wiedziałem czy mam jechać standard czyli + 80 czy na 100 czy 70.
tutaj jest opcja do wpisania i jako trener powinieneś ją uzupełnić.
nie chodzi o to żeby trzymać się wyznaczonej kadencji ale żeby był określony zakres (60-70); (80-90) lub +100, bo każde zadanie ma na celu coś innego na celu.
Fajna sprawą jest też dodatkowy opis wyświetlany podczas treningu, np. uwagi techniczne do wykonania lub informacja "zostało 60 sekund dasz radę", co pozwala przetrwać niektóre treningi :) .

jak coś jeszcze zauważę przy następnym treningu dam znać.

Super Robota!
120

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 13:52

Dzięki za uwagi. Z playerem próbowałeś youtuba czy film z dysku? Z YT miałem też problemy, ale filmiki z dysku na win7 mi chodziły bez kłopotu.

Co do kadencji to zastanawiam się jak to rozwiązać. W okresie przygotowawczym celowo nie dałem, żeby sobie to przemyśleć. Ogólnie problem jest taki, że w TR kadencja to sugestia w postaci napisu (przynajmniej tak było w starej wersji). Natomiast w MT kadencję trzeba podać jako zakres dokładnie zdefiniowany (np. 90 +/-10). Jak ktoś będzie wypadał spoza średniej to będzie się stresował, a są tacy co lubią twardo kręcić albo bardzo miękko. Nie wiem czy nie lepiej (tak planuję zrobić, chyba że mnie przekonacie) w większości nie narzucać kadencji, a tylko ją dopisywać w interwałach, gdzie ma być niska/wysoka. Tak np. zrobiłem w teście FTP, gdzie są 2 interwały bodaj 110+/- 10.

Co do tekstów motywacyjnych to niestety nie można tego wprowadzić w MT (a szkoda bo faktycznie też mi pomagały niektóre treningi dokończyć). W MT jest tylko możliwość dodania opisu na 5 sekund przed początkiem danego interwału. Także jedynie można wpisać kilka słów porady. W teście FTP są takie komentarze
Mam w głowie pewną "aplikację", która by to obeszła i byłoby jeszcze fajniej niż w TrainerRoad, ale to już albo na przyszyły sezon, albo na drugą połowę obecnego.

Dzięki za pierwszy feedback.
hadwao

Postprzez 120 » 02-11-2016, 14:31

prubowałem z YT jutro spprawdzę z pliku.

zakres kadencjj +/- 10 powinien objąc całość populcaji :), a jest jakiś punkt odniesienia.
120

Postprzez hadwao » 02-11-2016, 14:40

120 napisał(a):zakres kadencjj +/- 10 powinien objąc całość populcaji :), a jest jakiś punkt odniesienia.

No właśnie w tym problem, że 90 +/-10 to tak szeroki zakres, że nie ma sensu go wpisywać, bo każdy się chyba złapie. Z tymi zaleceniami do kadencji to właśnie fajnie było w TR rozwiązane, bo tam tłumaczyli dlaczego warto podnosić. Jak ktoś zaczynał od 80 to miał robić 85 itd.
Myślę, że wpisanie "na sztywno" ma sens tylko gdy robi się siłę i kadancja ma być 60-70, albo gdy robi się "quick legs".
To jest chyba słabość MT, że nie można w czasie interwału dać dodatkowych wskazówek.
hadwao

Postprzez klzn » 02-11-2016, 14:49

hadwao napisał(a):Ale sprawdź w sieci - może już ktoś używał i się podzieli opinią. Jak coś znajdziesz albo sam wypróbujesz to daj koniecznie znać, bo w styczniu będę musiał dla żony taki kupić i nie wiem czy brać Garmina, czy taki wystarczy.

Jeszcze raz off-top na temat czujnikow. Tak wiem, że to są pojedyncze i dlatego chcę go kupić jako czujnik prędkości. Ten drugi (2 w 1) mam do tej pory i działa, zarówno ant+ jak i BT. Moim zdaniem wystarczy taki.
klzn

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy