kalendarz triathlon

Plan treningowy do krótkich dystansów

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: Plan treningowy do krótkich dystansów

Postprzez fazibazi » 19-12-2017, 23:07

Ogólnie o planie po etapie baza1: Quadrant drille dają w kość nieźle. W niedziele był Guevara....przy trzecim spocie chciałem się poddać ale jakoś poszło do końca B-) teraz regeneracja. Opuściłem jeden trening jak dotąd (nie pamiętam już który) i w tym tygodniu (jako że regeneracja=święta) też jeden pójdzie na bok. Czyli koniec Bazy 1 i jedziemy dalej :o)
fazibazi

Postprzez Paweł95 » 22-12-2017, 13:54

Witam. Na wstępie życzę wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Teraz do rzeczy. Mam 24lata. Od dziecka jestem zakochany w sporcie, ale jestem tylko prostym amatorem. Trenowałem 5lat piłkę nożną, 4 lata kukturystykę, biegałem 2 lata. Ostatnim moim sportem było /jest pływanie. Mam postanowienie noworoczne, żeby przygotować się pod dystans 1/4. Jestem zielony w triathlonie. Co do kulturystyki, to rekordy w MC, WL, PRZ, to 100kg. Co do biegania : Test Coopera 3150m, 5km 19:40,10km 40:03, 21km 1:32. Lecz to była przeszłość, bo dostałem kontuzji. Zdiagnozowano u mnie 2 niewielkie wypukliny krążka między kręgowego odcinka piersiowego kręgosłupa , 2 dyski. Przeszedłem rehabilitację metodą Mc Kenziego, bardzo mi pomogła. Lekarz powiedział, że mogę wszystko trenować, ale przez ostatnie 2 lata głównie pływałem. Wiadomo, pierwsze miesiące uczyłem się techniki. Potem dzieliłem jednostki na rozpływania, siłę pływacką z łapkami i ósemką oraz interwały. Nauczyłem się pływać wszystkimi stylami. Następnie ćwiczyłem według planu mieszanego z internetu na dystans 2200m na trening. Nie pisze tego, żeby sie chwalić, bo nie ma czym, tylko, żeby bardziej opisać swoje sportowe wyniki, żeby pomóc drugiej osobie w ułożeniu mi planu. Ktoś może napisze, że w google jest dużo planów, czy też tutaj, ale sęk w tym, że mi bardzo zależy, o ile to możliwe, żeby jeden dzień w tygodniu był trening na siłowni ( raz w tygodniu do pływania dodaje trening siłowy ogólnorozwojowy FBW, ale już nie szaleje z ciężarami) , oraz chciałbym, żeby liczba treningów w tygodniu nie przekraczała 4. Czy to ma sens? Jak nie, proszę o sugestie. Nie wiem też, jaki rower kupić, a funduszy mało. I czy rzeczywiście jest potrzebny dodatkowy sprzęt , o którym pisał autor, bo spłacam kredyt i na prawdę liczę każdą złotówkę. Jak spamuje, przepraszam. To forum wydaje się profesjonalne i proszę o pomoc w ułożeniu planu i doradztwie w zakupie sprzętu. Pozdrawiam
Paweł95

Postprzez Ariel » 22-12-2017, 14:24

@Paweł95
Wyniki biegowe dość przyjemne miałeś ale pytanie co do Twoich oczekiwań
chcesz tą 1/4 ukończyć tylko czy jednak chcesz powalczyć o wynik i w przyszłości rywalizować o bicie swoich czasów ?
4 treningi w tygodniu masz na myśli rowerowe czy 4ry w ogołe - w tym basen i 1 siłownia ? biorąc pod uwagę że jesteś młody to robiąc 1x bieganie, 1xrower, 1xbasen i 1xsiłownie ukończysz 1/4 i nie będziesz ostatni znając życie ale czy to ma sens ?
Ariel

Postprzez Paweł95 » 22-12-2017, 14:32

Ariel, chce robić progres, ale z głową. Czyli według Ciebie jeden trening z każdej dyscypliny na tydzień, to będzie za mało, żeby robić stały progres? Mogę więcej, ale podałem taką liczbę, bo jest dla mnie najodpowiedniejsze, ale jak będzie trzeba, to podejme się częstszych treningów
Paweł95

Postprzez hadwao » 22-12-2017, 14:55

Jak dla mnie minimalne minimum jeśli chodzi o triathlon to 6 treningów. Amatorowi pozwala to już myśleć o jakimś progresie przez pierwsze ~3 lata treningów. Mówimy tu jednak o 6 treningach pod triathlon (bez siłowni etc). Osobiście przy 6 treningach sugerowałbym 1/8 lub sprint - pod 1/4 trochę mało aby wyrobić odpowiednią wytrzymałość, ale starczy.

Przy czym mówimy tutaj już o treningu ukierunkowanym na jakiś wynik - nie super, ale już taki, który pozwala mówić, że "ścigam się". Przy 4 treningach to tak jak pisał Ariel "na zaliczenie" - lepiej zostać przy 1 dyscyplinie.
hadwao

Postprzez robertino » 22-12-2017, 14:56

jeśli się chcesz rozwijać i mieć przyjemność bicia własnych rekordów, to minimum to są 2szt. z każdej dyscypliny. Przy Twoim bieganiu myślę, że to będzie na podtrzymanie. Żeby robić lepsze czasy niż 40min/10km musiałbyś dołożyć do pieca. Nie wiem jak z Twoim rowerem i pływaniem (poza tym, że jeździć umiesz i pływać też). Ale 2 treningi w tygodniu to absolutne minimum. Szczerze, to dołożyłbym jeszcze jeden rower, więc miałbyś:
- 2 baseny
- 3 rowery
- 2 biegi
Siłkę możesz dołożyć oczywiście.
Tak jak napisał Ariel, możesz i mniej, ukończyć ukończysz, ale rewelacji nie będzie.
I jeszcze jedno, skoro masz przeszłość kulturystyczną, to pewnie z masą mięśniową u Ciebie nieźle - pamiętaj, że podczas zawodów im więcej mięśni tym więcej tlenu będziesz zużywał. Ale to tak na marginesie. Powodzenia.
Planu spersonalizowanego pod Ciebie to raczej nikt Ci tu nie ułoży - na to trzeba czasu oraz to kosztuje. Możesz oczekiwać za to na pewno pomocnej dłoni i wskazówek.
robertino

Postprzez MateuszP » 22-12-2017, 15:00

Jesteś w wieku, gdzie jeszcze możesz dostać mocnego kopyta na rowerze więc popieram robertino, 3 rowery tygodniowo, zainwestuj w naukę pływania by robić to dobrze. Na bieganie przyjdzie pora, szybciej niż to Ci się wydaje.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez mayak » 25-12-2017, 13:56

Powigilijnie zrobione Guevara więc mam tydzień regeneracji ;)
WESOŁYCH ŚWIĄT!
mayak

Postprzez barthez » 25-12-2017, 19:53

Robiłem Guevare w niedzielę i powiem szczerze, że mnie trochę sponiewierał
Fakt, że przed treningiem nic nie jadlem, w trakcie też. Ale później przez pół dnia mnie męczyło.
Aż boję się pomyśleć co będzie dalej
barthez

Postprzez kajet » 25-12-2017, 21:20

barthez napisał(a):Robiłem Guevare w niedzielę i powiem szczerze, że mnie trochę sponiewierał
Fakt, że przed treningiem nic nie jadlem, w trakcie też. Ale później przez pół dnia mnie męczyło.

Qrde sorry za pytanie od czapy, ale od czasu do czasu mnie nachodzi ciekawość. Barthez to od Fabiena Bartheza?
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Postprzez barthez » 25-12-2017, 21:32

kajet napisał(a):
barthez napisał(a):Robiłem Guevare w niedzielę i powiem szczerze, że mnie trochę sponiewierał

Qrde sorry za pytanie od czapy, ale od czasu do czasu mnie nachodzi ciekawość. Barthez to od Fabiena Bartheza?

Yyyyyy,
Nie

W papierach napisali mi Bartek, ale Barthez jakoś tak bardziej .....światowo

Chociaż pisownia - tak, od Fabiena
barthez

Postprzez hadwao » 26-12-2017, 09:41

Z perspektywy czasu stwierdzilem, ze z Guevara troche zaszalalem na tym etapie :) Z drugiej jednak strony warto czasami zrobic cos daleko za strefa komfortu. W rozbudowie bedziecie sie smiali z takich trenngow, ale w bazie, bez odpowiedniej podbudowy, to faktycznie spore wyzwanie aby dojechac taki trening do konca. Dobra robota.
hadwao

Postprzez hadwao » 26-12-2017, 09:48

Ps warto sobie zapamietac to uczucie po zrobieniu G. Fajnie to uswiadomi jaki postep zrobicie w ciaga nastepnych kilku tygodni i jak wazne jest przygotowanie pod konkretna strefe intensywnosci. Teraz po prostu jeszcze nie byloscie przygotowani do takiego treningu i dlatego tak bolal, ale to jest wlasnie to co powinniscie zniesc na zawodach przy dobrym przygotowaniu. Obiektywnie te 95/105% nie powinno na Was robic docelowo wielkiego wrazenia, bo przeciez gorka/wiatr i wlasnie tak bedziecie jechac.
hadwao

Postprzez Paweł95 » 26-12-2017, 21:20

Hej sportowcy :) Znalazłem taki plan i mi się spodobał. Nigdy nie trenowałem triathlonu, więc dystans 1/8 jest dla mnie odpowiedni. Też dużym plusem jest rozpiska od stycznia do czerwca. Jakby ktoś mógł zerknąć okiem. Pozdro http://bydgoszcztriathlon.pl/trening/
Paweł95

Postprzez mayak » 27-12-2017, 11:36

hadwao napisał(a):Z perspektywy czasu stwierdzilem, ze z Guevara troche zaszalalem na tym etapie :)

dobrze było! ;)
Guevara trochę mnie bolała, bo po teście FTP dorzuciłem kilka W a podczas trwania baza1 jeszcze trochę (w sumie to 10%) bo było mi za lekko - oceniam na podstawie HR (na wiosnę robiłem test wydolnościowy z mleczanami)

ps.
na Berners-Lee można usnąć :)
mayak

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening triathlonowy