kalendarz triathlon

Jak prowadzić treningi pomiędzy zawodami

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Jak prowadzić treningi pomiędzy zawodami

Postprzez Ap98 » 23-11-2016, 10:27

Jak w pytaniu powyżej. Pierwsze zawodu mam w sierakowie pod koniec maja, potem mietkow 11.06, Poznań 24.06, triatlon świętokrzyski 02.07 oraz ostatni start w Nieporecie 16.07. Wszystkie to są 1/4 IM lub olimpijki za wyjątkiem triatlonu świętokrzyskiego (1/8). Najważniejszy jest start w Nieporecie i Poznaniu
1/2 IM BRODNICA 5:26:30(2016)
1/4 IM POZNAŃ 2:06:38(2017)
1/4 IM NIEPORĘT 2:13:31(2017)
10km Tarnów 37:48(2016)
Ap98

Re: Jak prowadzić treningi pomiędzy zawodami

Postprzez hadwao » 23-11-2016, 10:50

Układasz plan tak aby szczyt był na pierwsze zawody A (czyli u Ciebie Poznań), wszystkie wcześniejsze traktujesz jako zawody treningowe, czyli startujesz z marszu (przy dobrze ułożonym planie można się zaskoczyć jak dobry wynik można zrobić z marszu na krótkich dystansach). Pomiędzy dwoma blisko oddalonymi zawodami A po prostu powtarzasz ostatnie X tygodni - czyli u Ciebie między Poznaniem, a Nieporętem powtarzasz ostatnie 3 tygodnie sprzed Poznania.
hadwao

Postprzez Matall » 23-11-2016, 12:05

A ja tutaj postawię nieco inną tezę. Oczywiście bazowo trening tak, jak pisze hadwao, ale pomiędzy startami A skupiłbym się na tym, co najważniejsze orientując się w profilu trasy następnego startu A.
Jak to w praktyce wygląda?
Na pływaniu się nie znam, więc tu nie będę udawał mądrego :)
Profil trasy kolarskiej - jak z przewyższeniami? Będą bardziej strome podjazdy, może wąskie zakręty, a może częste nawroty? A może asfalt średniej jakości? Może trzeba będzie przyspieszać na jakimś technicznym fragmencie? Tutaj właśnie masz czas, żeby dopracować te rzeczy. A może właśnie trasa będzie bardziej płaska z miejscem na to, żeby wrzucić blat i wkręcać waty nie martwiąc się o nic poza aerodynamiką, i trzeba by tutaj akcent położyć?
Trasa biegowa - tutaj chyba tylko kwestia podbiegów wchodzi. Jeśli są na trasie - popracuj nad nimi, najlepiej na podobnym profilu.
Przejrzyj to wszystko na spokojnie, obadaj profile i charakterystykę trasy. Jeśli wyłapiesz coś, a na każdej trasie są jakieś niespodzianki, nie oszukujmy się, to włącz to do treningu. 3 tygodnie to nie jest dużo czasu, ale pewne ćwiczenia, zwłaszcza związane z techniką, mogą Ci całkiem dobrze przysłużyć.
Najbardziej się to tyczy, moim skromnym zdaniem, treningu kolarskiego. Być może właśnie np. na nawrotach mógłbyś budować przewagę, może będziesz musiał wytracać jak najmniej prędkości na zakrętach po zjeździe... i tak dalej.
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez MateuszP » 23-11-2016, 12:20

Matall napisał(a):A ja tutaj postawię nieco inną tezę. Oczywiście bazowo trening tak, jak pisze hadwao, ale pomiędzy startami A skupiłbym się na tym, co najważniejsze orientując się w profilu trasy następnego startu A.
Jak to w praktyce wygląda?
Na pływaniu się nie znam, więc tu nie będę udawał mądrego :)
Profil trasy kolarskiej - jak z przewyższeniami? Będą bardziej strome podjazdy, może wąskie zakręty, a może częste nawroty? A może asfalt średniej jakości? Może trzeba będzie przyspieszać na jakimś technicznym fragmencie? Tutaj właśnie masz czas, żeby dopracować te rzeczy. A może właśnie trasa będzie bardziej płaska z miejscem na to, żeby wrzucić blat i wkręcać waty nie martwiąc się o nic poza aerodynamiką, i trzeba by tutaj akcent położyć?
Trasa biegowa - tutaj chyba tylko kwestia podbiegów wchodzi. Jeśli są na trasie - popracuj nad nimi, najlepiej na podobnym profilu.
Przejrzyj to wszystko na spokojnie, obadaj profile i charakterystykę trasy. Jeśli wyłapiesz coś, a na każdej trasie są jakieś niespodzianki, nie oszukujmy się, to włącz to do treningu. 3 tygodnie to nie jest dużo czasu, ale pewne ćwiczenia, zwłaszcza związane z techniką, mogą Ci całkiem dobrze przysłużyć.
Najbardziej się to tyczy, moim skromnym zdaniem, treningu kolarskiego. Być może właśnie np. na nawrotach mógłbyś budować przewagę, może będziesz musiał wytracać jak najmniej prędkości na zakrętach po zjeździe... i tak dalej.

Takie rzeczy to w rozbudowie/specjalizacji. W ostatnich tygodniach gdzie trzeba już zacząć myśleć bardziej o odpoczynku nie ma na to czasy
Ale zgodzę się, że zwrócenie uwagi na takie szczegóły robi sporo w czasie na mecie. Trening na podjazdach, nawroty i sprint po nich wnoszą strasznie dużo. Mi to drugie pomogło pozbyć się skurczów na rowerze. Miałem z tym problemy, ciężko było przekręcić korbą.
Ja bym sugerował większe skupienie na poczuciu planowanego tempa zawodów. Wcześniej warto robić jeden taki trening na tydzień w specjalizacji a w ostatnich tygodniach bazować właśnie na tym aspekcie. Sam robię między innymi interwały po 1:30-2min nieco mocniej (wychodzi mocniej bo nogi świeże) a przed rozgrzewka taka jak na zawodach. W tym roku się to sprawdzało.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez hadwao » 23-11-2016, 12:26

MateuszP napisał(a):
Takie rzeczy to w rozbudowie/specjalizacji. W ostatnich tygodniach gdzie trzeba już zacząć myśleć bardziej o odpoczynku nie ma na to czasy

Dokładnie jak MateuszP pisze - w 3 tygodnie tego nie wciśniesz, zwłaszcza że ostatnie 2 tygodnie przed zawodami to już powinno być luzowanie. Także można się pobawić w trening techniki, itp, ale to już nie jest czas na robienie formy. Jakby było 8 tygodni to można pomyśleć o czym w stylu 4 tygodnie rozbudowy + 4 tygodnie specjalizacji, ale przy 3 tygodniach dzielących starty to 1 tydzień mocny i 2 tygodnie przygotowywania kolejnego szczytu. Gdzieś na blogu TrainerRoad jest fajny artykuł o różnych strategiach w zależności od ilości czasu jaki dzieli 2 starty A.
hadwao

Postprzez MateuszP » 23-11-2016, 12:52

Dla mnie rozbudowa to specjalizacja @hadwao. 8 tygodni robienia formy, sztywny schemat, nie krócej nie dłużej- ok sporo jest uzależnione od życia bo nigdy nie wiadomo co tam wypadnie ;) FTP może ale nie musi wzrosnąć, bardziej chodzi o to co też pisałeś by FTP stało się jakby realne. Wątek nie o tym w sumie ;)

Patrząc na podany schemat startów to docelowe zawody są 24.06 i 16.07. więc w przypadku naszym można śmiało twierdzić, że forma będzie szczytowa na oba starty.

Pytanie jak @Ap98 reagujesz na zawody i jak sobie radzisz z regeneracją. Ja nie potrafiłbym zrobić zawodów tydzień po tygodniu (aczkolwiek słabo się regenerowałem zaraz po startach) więc po starcie mam tydzień luźniejszy i potem trenuję dalej (gdzieś w następną niedzielę mogłem depnąć mocniej). Tydzień przed robiłem tak jak pisałem wyżej. Oczywiście ja robiłem tylko sztafety, czas zawodów krótszy ale lecę mocniej ;)

Ciekaw jestem jak wyglądają w naszym przypadku zawody o priorytecie B. Ja nie potrafiłbym chyba tak startować, w sensie z rezerwą. Jednak jeżeli już są to ok.

Mietków masz 2 tygodnie przed Poznaniem więc po nim rege do czwartku bym zrobił i jeszcze jeden trening mocniejszy bym upchnął, najpóźniej wtorek.

Świętokrzyski masz tydzień po Poznaniu. Jak wyjdą zawody w Poznaniu, to zagadka, raczej rege i w czwartek intensywniej ale bez przesady.

Po Poznaniu masz 3 tygodnie do Nieporętu i tam chcesz być w gazie. Podobnie jak z Poznaniem.

Lepiej być niedotrenowanym niż przetrenowanym.
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez hadwao » 23-11-2016, 13:16

Dla mnie zawody B to nie są zawody "z rezerwą", tylko po prostu nie robię przed nimi wypoczynku - np. jak zawody są w niedzielę, to do soboty robię normalny plan, a w niedzielę start. Oczywiście plan coś tam uwzględnia zawody, ale tylko na tyle aby w sobotę nie zrobić np. bardzo ciężkiego treningu, typu 90 minut wybiegania. Jak pierwszy raz tak startowałem, to myślałem, że będzie ciężko z siebie coś wykrzesać, ale o dziwo nawet na zmęczeniu można całkiem przyzwoicie zrobić zawody. Jako, że start na zmęczeniu to i też nie poleci się jednak w pałę i potem się człowiek szybciej regeneruje.

Oczywiście ciągle mówię o zawodach na krótkich dystansach. W tym roku mam dwa starty A tydzień po tygodniu i sam jestem ciekaw jak na to zareaguję. Między zawodami w zasadzie nie planuję robić nic - oprócz regeneracji z kilkoma akcentami. Na szczęście pierwszy start to olimpijka z draftem, więc jest spora szansa, że się nie ujadę i około środy już będę jak nowy.
hadwao

Postprzez Matall » 23-11-2016, 13:37

Żeby nie było wątpliwości - nie miałem na myśli tego, że na 3 tygodnie przed zawodami ktoś miałby nagle liczyć na wzrost siły, to absolutnie niewykonalne.
Ale udać się na podjazd o podobnym nachyleniu i spróbować różnych technik jego pokonania, pokombinować z kadencją, szybkością itd - już można. Trening techniki nawrotów, zakrętów etc to już luz totalny, przynajmniej dla mięśni ;)
Ja starty B traktowałem i będę traktował tak jak hadwao. Też nie potrafię na zawodach iść w pół gwizdka, ale zwracam uwagę na nieco inne rzeczy i obserwuję innych zawodników pod kątem "co robią lepiej, a mogę podpatrzeć i zastosować u siebie" :)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez Ap98 » 23-11-2016, 16:51

Czyli robiąc plany Fitzgeralda 5 tygodni przed poznaniem zaczynam szczyt. Po poznaniu tydzień regeneracji,tydzień szczytu i tydzień taperingu przed Nieporętem?
Ap98

Postprzez kajet » 23-11-2016, 18:01

Jak zrobisz po tygodniu regeneracji dwa ostatnie tygodnie szczytu wg Fitzgeralda, to ten drugi będzie tygodniem taperingowym. Ten pierwszy będzie za to najbardziej pojemnym tygodniem całego planu (bo to tydzień 15 z 16). Sam ocenisz, jak się czujesz po tygodniu regeneracyjnym.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez Ap98 » 24-11-2016, 11:17

Tak zrobię, dzięki za pomoc!
Ap98

Re: polecamy

Postprzez xTri pro