kalendarz triathlon

negative split

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

Re: negative split

Postprzez arthuroo » 03-01-2017, 14:47

temat warty kontynuacji
półmaraton - PB pobity o 9 sekund - negative split -1,08%, średnio 3.7sec/km szybciej, dysproporcje czasu max/min na km 1split 15 sekund, 2split 8 sekund - o to dokładnie chodziło
zbliżone warunki atmosferyczne, ta sama trasa
arthuroo

Postprzez hadwao » 03-01-2017, 15:06

Gratulacje PB, nadal pozostaje pytanie czy to był NS, czy równy bieg. Z tego co pamiętam biegasz dość szybko, więc w sumie 4s to już jest odczuwalne przy biegu okołoprogowym.
Pytanie przy okazji jak rozkładały się średnie prędkości na całym dystansie. Np. jakbyś podzielił na 20% odcinki, to też przyspieszałeś z odcinka na odcinek? Bo często NS wynika np. z tego, że na początku się przeciskamy w tłumie i jest mniejsza prędkość, a potem przyspieszamy. W każdym razie z samych danych jakie podałeś to o ile w poszczególnych odcinkach było równo, to moim zdaniem bardzo dobry bieg.
hadwao

Postprzez arthuroo » 03-01-2017, 15:45

w przeliczeniu na ćwiartki:
1 ćwiartka 3secs poniżej średniej/ćwiartkę (zwykle mam szybkie km pomiędzy 3-6, taka natura)
2 - 22secs powyżej średniej
3 - 9 poniżej średniej
4 - 10 poniżej średniej
uzyskane wyniki splatają się logicznie w całość, a przynajmniej taki był cel.

Ale jeszcze warto wspomnieć o butach:
przeczytałem ostatnio książkę "Two hours" Ed Caesar'a. Takie rozważanie co musi się stać, żeby pękło magiczne 2hrs. Autor dużo pisze o NS i doborem odpowiednich butów.
Okazuje się, że na NS warto dobrać buty z dodatkową amortyzacją. Są to buty cięższe, ale właśnie dzięki dodatkowej amortyzacji uzyskujemy wolniejsze zmęczenie nóg, a ta energia jest wykorzystywana w drugiej połowie biegu.
I ta teoria sprawdza się u mnie w 100%. odkurzyłem stare zakurzone Brooks Ravenna 4, i zauważyłem istotną zbieżność danych. Asics DS-Trainer jest dużo szybszym butem, ale nie jestem przekonany, czy gwarantuje podobne wyniki - np. 3 miesiące temu biegnąc w DS-Trainer całkowicie wyłączyły mi się dwugłowe ud na 35km :)
arthuroo

Postprzez hadwao » 03-01-2017, 15:57

Ciekawa sprawa - myślę, że ta druga ćwiartka zepsuła mocno wynik. Obstawiam, że na pierwszej przepaliłeś cukry, na drugiej trochę padłeś (22s od średniej to sporo jak na HM) i potem goniłeś wynik jak się synteza tłuszczy rozkulała. Z zewnątrz trochę to wygląda jakbyś zrobił słabą rozgrzewkę, albo nie zrobił jej wcale, ale oczywiście równie dobrze mogło to wynikać z profilu trasy etc. W NS chodzi właśnie o to aby te pierwsze kilometry pobiec wolno, żeby organizm delikatnie wszedł w wysiłek i potem dociskać. Jeśli trasa była prosta i nie było wielkich różnic między ćwiartkami, to myślę że jeszcze byś mógł poprawić wynik - ale to wiadomo wszystko teoria - jak się biegnie to trudno nad wszystkim zapanować.

Co do butów to ciekawe spostrzeżenie - nigdy tak o tym nie myślałem. Ciekawe jak to się ma do triathlonu - czy warto wybrać trochę bardziej amortyzowana na olimpijkę, czy jednak iść w typowe startówki.
hadwao

Postprzez superfrog » 03-01-2017, 16:36

arthuroo napisał(a):Okazuje się, że na NS warto dobrać buty z dodatkową amortyzacją. Są to buty cięższe, ale właśnie dzięki dodatkowej amortyzacji uzyskujemy wolniejsze zmęczenie nóg, a ta energia jest wykorzystywana w drugiej połowie biegu.

...ale w pierwszej energia jest tracona na walkę z amortyzacją.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez PiotrS » 03-01-2017, 21:15

A jaki był czas nowej życiówki na HM?
PiotrS

Postprzez arthuroo » 03-01-2017, 23:27

@ H2O
- cukry nie dały kopa w pierwszej ćwiartce - kadencja max/min +/-1 w całym pierwszym splicie, więc muszę przyjrzeć się technice po pierwszych oznakach zmęczenia (5-10km). wygląda na to że krok skrócił się o 4cm na drugiej ćwiartce.
- ja nie z grupy napinaczy, camelbak na plecy, krótkie rozciąganie i wio, przed biegiem owsianka, w trakcie banan. Ostatnio nawet HR nie chce mi się mierzyć. słuchałem radia, gościu dorwał się do mikrofonu i ciągle gadał, więc nawet nie było silnych motywatorów zewnętrznych.
- na olimpijce zdecydowanie startówki - dystans średni, a brak amortyzacji szybciej pobudzi mięśnie po rowerze.

tutaj prawie naukowe podejście o NS.
http://fellrnr.com/wiki/Negative_Splits
Overall, negative splits are slightly (52%) more likely to result in a better performance than a positive split. However, for the fastest runners (sub-2:30), the negative split is 69% of best performances.....
.... a slightly negative split is the most common best performance.

zresztą maraton w Berlinie jest tego dobitnym przykładem
arthuroo

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Trening triathlonowy