kalendarz triathlon

wczesna zakładka

Zadaj pytanie dotyczące konkretnego aspektu treningu lub podziel się swoja wiedzą z innymi!

wczesna zakładka

Postprzez weekendowy » 14-02-2017, 15:26

Cześć! Od poniedziałku dopadło mnie zmęczenie treningowe głównie w kwestii trenażera...więc poniedziałek sobie odpuściłem ale...żeby się jakoś ogarnąć z powrotem zapału treningowego tak sobie pomyślałem o zakładce oczywiście pod dachem...w środę kumpel prowadzi zajęcia spiningu i takiego mam pomysła żeby po rowerku wskoczyć na bieżnie i przykatować jakąś godzinkę. Ogólnie trenuje do olimpijki i 1/4 w tym sezonie. I tutaj moje pytanie czy nie za wcześnie na zakładki? :-?
weekendowy

Re: wczesna zakładka

Postprzez hadwao » 14-02-2017, 15:33

MZ nigdy nie jest za wcześnie na zakładki. Oczywiście muszą się one wpasowywać w jakieś ogólne założenia planu, tj. np. jak w biegu robisz bazę to raczej nie jest dobrym pomysłem nagle wrzucić 2x w tygdoniu zakładkę z biegiem w tempie startowym, ale ogólnie zakładka z sensem na pewno nie zaszkodzi.
Ja w tym roku chciałem już od początku bazy robić zakładkę co 2 tydzień w stylu rower 90 minut dość mocno + bieg bazowy lub w tempie M około 20-30 minut. Takie zakładki wg. mnie mają zwłaszcza sens, gdy dysponuje się ograniczonym czasem na przygotowania (nie trzeba robić 2 rozgrzewek, 2 schłodzeń, 2 pryszniców itd). Niestety ciągle bujam się po fizjo, więc na razie biegam tyle co nic ;-(
hadwao

Postprzez weekendowy » 14-02-2017, 15:39

czyli lecę zakładkę w ramach oderwania się trochę od monotonii...bo w tym tygodniu to już jest masakra z ta motywacją :ymsick:
weekendowy

Postprzez Matall » 14-02-2017, 15:52

Żaden ze mnie ekspert od triathlonu, ale generalnie jestem zdania, że jeśli jakikolwiek trening nie sprawia Ci przyjemności, a możesz go sobie uprzyjemnić - to to zrób, choćby wydawało się, że to bez sensu. Pod warunkiem oczywiście, że taki trening Ci nie zaszkodzi.
Nie ma niczego gorszego, niż brak motywacji i dosłownie na siłę wdzieranie się na trenażer czy bieżnię - przechodziłem to, znam. To dlatego właśnie idę na basen rano, kiedy jest pusto, bo sprawia mi (przynajmniej ostatnio ;) ) przyjemność śmiganie samemu po moim własnym, prywatnym - publicznym torze. To dlatego ostatnio niemal nie biegałem, bo sorry, ciemno, -10 stopni i lodowisko pod nogami to żadna przyjemność a ogromne ryzyko kontuzji. Dlatego jestem gotów wiosną wstać o 5:30 i wyjść pobiegać, słońce, ptaszki, te sprawy. Iiiii tak dalej i tak dalej można wymieniać.
Wiadomo, że ważna jest efektywność treningu, ale jeśli nie będzie on przyjemny, to na amatorskim poziomie powinniśmy najpierw zrobić wszystko, by trenowanie znów sprawiało przyjemność, a przy tym było efektywne - nie odwrotnie. Najważniejsze jest teraz, żebyś odzyskał motywację - i jeśli masz pomysł jak to zrobić, to koniecznie spróbuj, tym bardziej, że Ty chcesz sobie tylko urozmaicić trening, nie tylko mu nie szkodząc, ale być może nawet podnosząc jego efektywność.
Wniosek - nie zastanawiaj się - wal na bieżnię, tylko kolana oszczędzaj ;)

Tylko uwaga - mam tu na myśli sytuację, w której naprawdę spadła motywacja, a nie zaczęło się "zmęczony trochę jestem, nie chce mi się dziś iść na trening". ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez Ariel » 14-02-2017, 18:38

Nie jest za wczesnie, mi trenerz juz od 2 tygodni rozpisuje w soboty zakladki ok 80min rower w tym 2x15 mocno i 40min bieg 10min mocniej na 10 luz - slabo tak z trenazera w getry wskakiwac :-P

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ariel

Postprzez fosforus » 14-02-2017, 18:46

weekendowy napisał(a):.w środę kumpel prowadzi zajęcia spiningu i takiego mam pomysła żeby po rowerku wskoczyć na bieżnie i przykatować jakąś godzinkę....... I tutaj moje pytanie czy nie za wcześnie na zakładki? :-?

Świetny pomysł :)
Robię tak od początku roku. Głównie interwały 1/1km.
Nigdy nie jest za wcześnie na zakładkę.
nie ścigam się
fosforus

Postprzez weekendowy » 15-02-2017, 08:16

No i tego oczekiwałem od kolegów po fachu :ymhug: kilka słów wsparcia i motywacja wraca!!! niby drobna zmiana a już nie mogę się doczekać tej zakładki...no i dzisiaj już przy-atakowałem basen od 6.00 B-)
weekendowy

Postprzez Matall » 15-02-2017, 08:27

UWAGA, REKLAMA.
Tak całkiem nawiasem mówiąc to jest jeszcze jedna opcja do motywowania się do treningu - zdrowa rywalizacja. Jak masz chęć, to wbij do Pucharu XTri (masz linki w moim podpisie) - kopa motywacyjnego gwarantuję ;)
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Trening triathlonowy