kalendarz triathlon

Szukam królików doświadczalnych

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 15-04-2018, 08:46

W wątku sa poszczególne tygodnie rozpisane, ale wieczorem wrzucę treningi w formie listy, źeby było w jednym miejscu.
hadwao

Postprzez Czeskom » 15-04-2018, 09:00

Dzieki!
Czeskom

Postprzez ciiichyyy » 15-04-2018, 11:25

U mnie Alice lepiej niż poprzednie długie pływanie, tzn. przez cały trening z trudem, ale trzymałem tempo, a rozlpływanie już bez szans, tak jak poprzednio jedną długość co 300m byłem do tyłu, także na stracie ponad minutowej, ale dopłynąłem do końca.
W tym tygodniu dwa treningi zrobione, oba skończyłem o 23 :) weszły dobrze, sprinty płynąłem szybciej niż założone tempo, próg 100 200 300 też wszedł fajnie, także już widać efekty u mnie chyba

dzisiaj na wieczór długie pływanie
ciiichyyy

Postprzez hadwao » 15-04-2018, 13:47

@Czeskom - rozpiska:
T1: Alexander, 30x50, Graham
T2: Kleopatra, Wiktoria, Alice
T3: Lincoln, Kościuszko, Bernard
T4: (jeszcze nie są publicznie dostępne): Maria, Nefretete, Red Mist lub Little Mist - uprzedzam, że Red Mist to jest hardcore choć nie wygląda.
T5: (jeszcze nie są publicznie dostępne)Tydzień regeneracyjny Reco 1, Reco 2 + test CSS

@Ciichyyy - super, że już wchodzą progówki - to bardzo dobry znak. Teraz jeszcze tylko zrobić wytrzymałość i będzie pięknie!
PS dzisiaj wieczorem rozumiem Bernard? - robimy zatem korespondencyjnie, bo ja też musiałem przez poznański półmaraton przełożyć trening na wieczór ;-)
hadwao

Postprzez Czeskom » 15-04-2018, 17:53

Podziękował :)
Jak dorwę sprzęcik to jade z koksem
Czeskom

Postprzez hadwao » 16-04-2018, 10:25

Ok treningi na T4 dostępne publicznie.
Moje uwagi:
- Maria - jeśli czujecie się na siłach, to weźcie o poziom wyższy niż by wynikało z Waszych czasów. Tj. np. ja powinienem robić 1400, ale chyba spróbuję 1600 (zobaczymy jaka będzie forma dnia)
- Nefretete - bez uwag
- Red Mist / Little Mist - ogólnie Red Mist to trening typu "rozpędzanie na zmęczeniu". 10x400m im dalej tym płyniemy szybciej. Trening wygląda na papierze dość łatwo, ale jest baaardzo trudny. Cała sztuka w tym aby jak najlepiej kontrolować sytuację na początku, żeby zaoszczędzić siły na koniec. Przygotowałem też wersję alternatywną, gdzie zamiast 4km jest 3km - myślę, że na pierwszy raz będzie to lepsza opcja dla osób, które dopiero niedawno zaczęły pływać treningi ~4km. Oczywiście, żebyście nie byli stratni na dystansie, to coś tam dołożyłem, żeby dobić do 4km ;-)
hadwao

Postprzez hadwao » 16-04-2018, 17:21

I jeszcze małe poprawki w aplikacji z dzisiaj:

Dodany Metronom
Czyli teraz możecie sobie ustalić aby zamiast ciszy w czasie interwału rytm nadawał Wam metronom. Po pierwsze trzeba ustawić w swoim profilu SPM (czyli ilość ruchów na minutę jaką robicie płynąc w tempie CSS - najlepiej z zegarka). UWAGA zegarki często podają SPM dla 1 ręki - w takim przypadku trzeba pomnożyć x2 - zazwyczaj będzie to wartość 50-60.
Potem w każdym interwale możecie podać aby np. było Wasze SPM + 2 itp.

Dodany informacja o powtórzeniu bloku
Czyli teraz będzie "za chwilę następny blok 2 z 5.
hadwao

Postprzez ciiichyyy » 20-04-2018, 22:36

Bernarda w niedzielę jakoś wymęczyłem z trudem, nie za bardzo była ochota na trening.
Maria 1200, też się musiałem zmuszać, ale weszło jakoś
Za to dzisiaj Nefretete wszedł z radością :) super trening
Także ostatnie długie pływanie przede mną, zdecyduję się na Little Mist i w przyszłym tygodniu test, mam duże nadzieje/oczekiwania :D

Ps. Naliczyłem średnio 31 ruchów na basen, to dużo/mało?
basen w tempie css to u mnie 35,5s
co daje 52,4 ruchu na minutę

w ogóle chciałbym nagrać moje pływanie i wrzucić Wam do oceny, zobaczymy czy/kiedy mi się uda
ciiichyyy

Postprzez Czeskom » 21-04-2018, 08:19

Z tego co zrozumiałem to jesteś z Krakowa, moze udałoby sie ustawić razem na jakiś basen tobyśmy nagrali sie wzajemnie
Czeskom

Postprzez hadwao » 21-04-2018, 12:11

ciiichyyy napisał(a):Bernarda w niedzielę jakoś wymęczyłem z trudem, nie za bardzo była ochota na trening.
Maria 1200, też się musiałem zmuszać, ale weszło jakoś
Za to dzisiaj Nefretete wszedł z radością :) super trening

Weź tak nawet nie żartuj... ja mam zupełnie odwrotnie. Treningi progowe wchodzą bez kłopotu - nawet robiąc ostatni wydłużyłem z 1400 do 1600 i weszło jak w masło. Za to wczoraj na Nefretete płakałem z bólu. Fakt pierwsze 10 setek popłynąłem w 1:43-:1:45 zamiast 1:47, ale nawet jakbym płynął w czasie to i tak by bolało. Dla mnie te szybkościowe treningi są najtrudniejsze i po nich mam największe zakwasy.
Zanów się potwierdza, że jestem typowym "stady state". Choć w sumie akurat w wysiłku długodystansowym to akurat dobra cecha.
ciiichyyy napisał(a):Także ostatnie długie pływanie przede mną, zdecyduję się na Little Mist i w przyszłym tygodniu test, mam duże nadzieje/oczekiwania :D

Też mam dylemat - chciałbym się spróbować w z red mist, ale boję się tego treningu... Jeszcze nie jestem rozpływamy, więc pewnie będzie kłopot, żeby dopłynąć.
Co do testu to tylko pamiętaj, że jeszcze są w planie 2 luźne treningi, więc planuj go najwcześniej tydzień po Little Mist - teraz trzeba trochę świeżości złapać. Te dwa luźne treningi opublikuję w poniedziałek.

ciiichyyy napisał(a):Ps. Naliczyłem średnio 31 ruchów na basen, to dużo/mało?
basen w tempie css to u mnie 35,5s
co daje 52,4 ruchu na minutę

Jeśli to basen 25 to bardzo dużo. Większość przyzwoicie pływających osób będzie miała 20 +/- 2 ruchy. Na pewno z czasem, jak zaczniesz szybciej pływać to ta liczba spadnie. Jak się nagrasz to będzie widać co jest nie tak ale obstawiam, że standardowo:
- słaba pozycja w wodzie
- brak chwytu wody
Te dwie rzeczy razem sprawiają, że mielisz wodę. Jak masz trochę czasu aby wydłużyć trening to na Twoim miejscu bym dołożył pływanie z deską + rurką czołową na samych nogach z koncentracją na 3 punktach styku z powierzchnią - tj. głowa tyłek i stopy muszą być w kontakcie z taflą wody. W ten sposób wyrobisz właściwą pozycję. Jak opanujesz, to odkładasz deskę. Jak opanujesz bez deski to odkładasz rurkę czołową i pracujesz nad "roll to breath". Jak opanujesz w miarę dobrze pozycję, to zaczynasz pracę nad chwytem (czyli dokładanka, sculling, kraul ratowniczy i doggy paddle).
Tylko ważna rzecz - to ma być dodatek do pływania, a nie cały sens treningu - bez odpowiedniej bazy i tak nie będziesz w stanie utrzymać dobrej techniki. Pływając szybciej opanujesz niż ćwiczeniami. Po prostu wiedząc już jak to powinno prawidłowo wyglądać skupiaj się na tych elementach płynąc.
hadwao

Postprzez hadwao » 21-04-2018, 12:30

PS wracając do testu to warto się na nim przyłożyć, bo właśnie kończę nową funkcję Swimrampa (CSS tracker) i wszystko będzie ładnie na wykresie widać, kto trenował a kto się obijał ;-)

Obrazek
hadwao

Postprzez mucher » 23-04-2018, 13:24

+ Wyciągnięcie (choć to w sumie kwestia pozycji w wodzie). Ostatnio zachęcony przez filmiki z effortless swimming na YT pływałem setki pilnujac porządnego wyciągnięcia i wykończenia ruchu. W efekcie setki pływane w tempie szybszym niż CSS, a ilość ruchów na 25 zamiast ~24 jak ostatnio była na poziomie 20-21 (ale zdarzały się długości po 18-19 SPL). I co ciekawe - relatywny wysiłek wcale nie był zbyt wysoki (mimo zrywów bo na torze było rekordowe 5-6 osób i sporo trzeba było wyprzedzać). W sumie nie pamiętam, żebym zrobił taki trening typu 15x100 na takim lajcie i z tak spójną ilością ruchów.
mucher

Postprzez hadwao » 23-04-2018, 13:41

Oj tak zgadzam się - o ile jeszcze w wyciągnięciem trzeba uważać, żeby nie przesadzić o tyle z wykończeniem to chyba wszyscy mają kłopot. Ja często o tym elemencie zapominam, ale jak już sobie przypomnę to od razu łatwiej się płynie. Z wykończeniem niestety jest ten problem, że trudno to w sobie wyrobić i utrwalić, bo na końcówce pociągnięcia ręka już szuka odpoczynku i trzeba sporo koncentracji aby wtedy nie odpuszczać.
Swoją drogą dużo mi tutaj właśnie dało pływanie na CSS dłuższych dystansów 300-400m, gdzie człowiek się "zaprzyjaźnia" z uczuciem zmęczenia i szuka dobrej techniki nawet na zmęczeniu. Wczoraj na treningu mocno procentowało, że potrafiłem nawet na 4-tym kilometrze utrzymać długość pociągnięcia.

Tymczasem w planerze pojawiły się ostatnie 2 jednostki tego cyklu, tj. Reco 1 / Reco 2.

Bardzo ważna uwaga to jest tylko zadanie główne. Każda z jednostek ma po ~1200m. Możecie wykonać tylko tą jednostkę, ale zachęcam do rozpoczęcia od jakichś drilli skupiających się nad waszymi słabościami. Czyli np. 400m pracy nad pozycją czy chwytem wody i na koniec treningu spokojne rozpływanie. Jak nie macie pomysłu to np. dobrym wyjściem będzie 3x200m pull lekko + koncentracja na dobrym chwycie i "opływowości", na rozpływaniu skupcie się na czuciu wody i ładnych nawrotach. Ot takie luźne pływanie z akcentem na technikę.

Reco 2 to zadanie symulujące test 400m - dobierzcie tam tempo jakie chcielibyście utrzymać na teście i zobaczcie jak pójdzie na 10s przerwie. Ja sobie ustawiłem aktualne CSS - 7s , ale dla każdego będzie to pewnie inna wielkość.

Pamiętajcie to tydzień recovery, więc nie czas na udowadnianie sobie swojej zajebis...ci ;-) Na to mamy test. Teraz tylko odpoczynek + trochę intensywności, żeby nie wypaść z obrotów.

Trzeci trening to oczywiście test CSS i tutaj nie bierzemy jeńców. Ktoś jeszcze robi w tym tygodniu? Ja planuję na niedzielę. Mój cel maksimum to złamanie 7 minut, ale ciągle jakoś dla mnie niewyobrażalne, żeby tak szybko popłynął, bo to by oznaczało urwanie ~20s przez miesiąc.
hadwao

Postprzez Qwerty » 23-04-2018, 20:25

Ja do testu jeszcze trochę mam. Dzisiaj skończyłem treningi z trzeciego tygodnia rozpiski

W ubiegłym tygodniu był Lincoln w wersji 1400 jako pływanie na progu i wszedł całkiem ładnie choć końcówka była ciężka

Na długim pływaniu (Bernard) standardowo u mnie musiały wystąpić jakieś jaja. Tym razem podczas ostatniego 300m spokojnego pływania złapały mnie skurcze i w praktyce zamiast 300 m ciągiem było to mniej więcej 3x 100m. Niemniej cieszy mnie, że wypływałem do końca. W ogóle to super ten trening. Po secie 5x100 na CSS-4 tak naprawdę napływane jest już 1700 m i ma się już trochę dość więc pewnie normalnie dobiłbym jakimiś 300m rozpływania i byłaby jednostka zaliczona. A tu tak naprawdę zabawa dopiero się zaczynała... (dzięki za wprowadzenie info o powtórzeniu bloku) Wypływanie czegoś takiego to super impuls dla głowy.

O ile przy Bernardzie byłem pod wrażeniem samego treningu to dzisiejszy Kościuszko okazał się dla mnie sukcesem samej aplikacji i idei pływania ze słuchawkami. Od początku płynęło mi się ciężko co mnie trochę nawet dziwiło bo w poprzednie jednostki szybkościowe dość dobrze wchodziły. Gdybym miał ten trening rozpisany na kartce to nie byłoby szans najmniejszych, żebym go dziś ukończył (najprawdopodobniej odpadł bym już na pierwszym secie 50-tek). Natomiast beznamiętny głos Pani w słuchawkach zapowiadający kolejne powtórzenia sprawiał że po prostu je po kolei wykonywałem. Jedynie przerwy między 500m setami musiałem minimalnie wydłużyć, same serie szły jak trzeba.
Qwerty

Postprzez hadwao » 24-04-2018, 07:45

Haha też znam to uczucie jak na początku ZG stwierdzasz, że dzisiaj z tego nic nie będzie bo nie ma pary. Potem myślisz, dobra tracki nagrane i co ja kuźwa będę robił? Do domu nie pójdę, pomysłu na dokończenie sesji nie mam. Dobra płynę do odmowy. 30 minut później dopływasz do końca treningu i okazuje się, że nawet w groszy dzień można. Takie sesje są podwójnie korzystne, bo nie dość, że forma rośnie to jeszcze uczymy się płynąć nawet jak nie wszystko się układa.
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pływanie