kalendarz triathlon

Co robić lepiej by pływać szybciej

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

Re: Co robić lepiej by pływać szybciej

Postprzez spietrza » 27-04-2015, 15:39

Rozumiem. Babka pływająca w wodzie pokazuję to włożenie od strony wody. To co dzieje się nad wodą nie powinno Cię interesować.Masz wyciągnąć w wodzie rękę maksymalnie do przodu i naturalnie ją wkładać jedynie do wody. Przecież nie będziesz prostował ( plaskać po wodzie ) ani skracał ( uderzał przy głowie ).
Każdy trener mi to mówił że ważne jest to co w wodzie a nie to co na wodzie się dzieje :)
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez hadwao » 27-04-2015, 15:51

Tak to prawda na Twoim filmiku ta dziewczyna nawet lepiej moim zdaniem robi wejście niż na moim (przynajmniej na tyle na ile widać spod wody), bo na moim chłopak się chyba dopiero uczy.

Co do tego czy to co nad wodą nie ma znaczenia, to kurcze powiem Ci, że też tak myślałem, ale ostatnio trochę eksperymentuję z prowadzeniem ręki nad wodą i widzę, że jak udaje mi się zachować w miarę prostą linię i wysoki łokieć nad wodą, to pływanie staje się łatwiejsze - nie wiem jakieś takie bardziej płynne. Dalej to już moja teoria - dobre prowadzenie ręki wymaga dobre rotacji + ukierunkowuje napęd "przed siebie". Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale w Swim Smooth często posługują się takimi pojęciami jak "momentum" i "rythm" - tu wydaje mi się, że właśnie te detale odróżniają dobrego pływaka od przeciętnego.

Także cały napęd (i opory) z oczywistych względów generujesz pod wodą, z drugiej strony jednak to co robisz nad wodą wpływa na to co się dzieje pod wodą. Także się zgodzę i się nie zgodzę zarazem ;-)

Niestety pływak ze mnie słaby, więc to tylko teorie, które sam próbuję wykorzystać w wodzie, a jak pokazują np. filmiki człowiekowi się co innego wydaje. że robi w wodzie niż robi w rzeczywistości ;-)
hadwao

Postprzez spietrza » 28-04-2015, 13:07

Tu też fajnie przez chwilę Otylia nasza jest pokazana jak pływa.
https://youtu.be/QJ5XQ29Th74?t=2m57s

Ja na co dzień jestem na termach i rano zawsze jest Warta Poznań. Ostatnio mieliśmy dwa mistrzostwa organizowane na termach. Polski akademickie i światowe młodzików. Tych z Polski miałem po obu torach codziennie rano i powiem Wam że inaczej się pływa przed samymi zawodami a normalnie.
Porównuje te same osoby, które widzę od pół-roku. Nie chodzi o tempo i inne detale a technicznie widać kilka drobnych modyfikacji.
Taką najbardziej rzucającą się w oczy jest wkładanie ręki do wody gdzie palce są mocno wyrzucone na zewnętrzną stronę i sam łokieć nie wychodzi aż tak wysoko jak zwykle u tych chłopaków.
Idę idę na 2:30 to jest mój cel.
spietrza

Postprzez garbinet » 29-04-2015, 16:50

Ja też chyba będę musiał skorzystać w końcu z pomocy jakiegoś trenera, bo co z tego że można i 2.5km przepłynąć jak nie widać wiekszego progresu w szybkości. Ogólnie progres jest bo pod koniec stycznia to 4 długości kraulem nie plywalem. Ale skoro już mogę pływać takie dystanse to teraz należałoby znacznie skrócić czas poswiecany na to bo na basen nie zarobię :p hehe. Dzisiaj te 2.5 km zajęło mi 1h 18 min
garbinet

Postprzez dziorki » 17-08-2015, 08:35

Dawno nie pisaliśmy w tym wątku, więc go trochę odświeżę swoim nagraniem. Przypomnę, że pływam regularnie od początku 2014. Zaczynałem z czasami z pierwszego postu, a teraz pływam 1km w około 17 min. Dawno nie analizowałem swojej sylwetki w wodzie i wydaje mi się, że popełniam jeszcze wiele błędów.

Jak coś zauważycie jestem zawsze otwarty na Wasze uwagi :D Filmiki są zwolnione 2x

Z boku:

Od przodu:
dziorki

Postprzez robertino » 23-08-2015, 10:26

trenerem co prawda nigdy nie byłem,
ale napiszę Ci co widzę. Widzę 2 rzeczy:

1) na filmie z boku - ciągnięcie zaczynasz zbyt późno. Ręka (i lewa, i prawa) wchodzi do wody i najpierw u Ciebie trochę opada zanim zaczyna się właściwy ruch. Tak jakby bezwładnie spadała na godzinę siódmą. A ruch powinien się zacząć od samej góry, od powierzchni wody na dobrą sprawę, czyli od godziny dziewiątej. Spróbuj zacząć ruch (już pod wodą) od "załamania" łokcia. W ten sposób całe przedramię - od dłoni po łokieć - zacznie zbierać wodę. U ciebie to jest ale zbyt późno i w efekcie wodę zagarnia bardziej sama dłoń

2) na filmie z przodu - lewa ręka Ci ucieka na bok od osi ciała. Dłoń wchodzi poprawnie w linii między nosem a barkiem, ale już sam ruch ciągniesz za bardzo na zewnątrz. Prawa ręka chodzi poprawnie - najpierw w osi nos-bark, potem (od połowy ruchu) w osi ciała, aby w końcu wypchnąć wodę w stronę nóg.

nie wiem czy to pomocne będzie, ale może...kto wie. Jak masz to dorzuć jeszcze filmik z powierzchni jak pracują ręce gdy są ponad wodą.
Na filmie tego widać nie będzie, ale pamiętaj o jak najluźniejszym przenoszeniu ręki nad powierzchnią, aby mięśnie możliwie dużo odpoczywały, gdy nie ciągną
robertino

Postprzez dziorki » 25-08-2015, 15:02

Dobre uwagi :) Próbuje się już do nich stosować. Faktycznie mam zły nawyk pociągnięcia ręką, robię to zbyt wolno. Być może bierze się to stąd, że chcę jak najdłużej mieć tą rękę rozluźnioną. Dzisiaj próbowałem zginać dłoń w nadgarstku i ciągnąć od samego początku, ale męczy mnie to strasznie. Przynajmniej na razie. Być może przyzwyczaję się do tego.
A może są na to jakieś ćwiczenia?
dziorki

Postprzez robertino » 26-08-2015, 06:55

hehe, jak męczy, to znaczy że pewnie dobrze robisz - pracują inne partie mięśniowe niż dotąd. Ćwiczeń jakiś specjalnych na to nigdy nie stosowałem i takowych nie znam. Poza wypływanymi kilometrami oczywiście. Ćwicz, myśl o tym, a efekty przyjdą z kilometrami. Jak mawiał mój trener: pływanie to, wbrew pozorom, sport dla myślących i inteligentnych.
robertino

Postprzez pola9092 » 05-08-2019, 12:52

Wydaje mi się, że duże znaczenie mają również produkty i konkretnie sprzęty, z których się korzysta. Jeśli będziecie takich szukać to firma Finis ma świetne sprzęty. Dodatkowo przydatna będzie też pomoc dobrych instruktorów i poćwiczenie swojej techniki.
pola9092

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Pływanie