kalendarz triathlon

Szukam królików doświadczalnych

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 21-02-2018, 10:55

Ok Panowie, bez owijania w bawełnę, bo już niektórzy pewnie wiedzą o czym będzie post. W mojej głowie narodził się (rewolucyjny :D ) pomysł na plan treningowy dla pływaków. Pora więc pomysł przetestować na ochotnikach.

Ogólnie moja hipoteza jest bardzo prosta - amatorzy na basenie zamiast trenować, chodzą sobie popływać. Niektórzy mają jakiś plan, ale nie realizują go tak jak powinni, a wielu chodzi na treningi bez planu, albo z planem nieadekwatnym do zadań jakie ich czeka na zawodach... Jedynym słowem jest dokładnie tak samo jak z rowerem (a nawet gorzej). W przypadku roweru czynnikiem spustowym, który pozwolił wykrzesać ukryty potencjał był trening z pomiarem mocy. Myślę, że mój plan w pierwszym roku pokazał, że ma sens, bo w tym roku trenuje nim 4x więcej osób ;-) Ja przerzuciłem się teraz na pływanie i taki też mam teraz pomysł, aby tu coś poprawić.

Pomysł jest taki aby na basen stworzyć substytut pomiaru mocy. Jest to dość proste, bo basen to jak trenażer => prędkość = moc. Podejście nie jest nowe - Swim Smooth eksperymentuje już od lat z treningami opartymi o tempo trainera. Ja po prostu chciałbym to przenieść na trochę wyższy poziom (przynajmniej technologiczny) ;-)

W skrócie w ostatnich latach zidentyfikowałem (mam nadzieję) czynniki, które sprawiają, że ktoś robi postępy na basenie, a inny ich nie robi. Chcę stworzyć plan dostosowany do potrzeb indywidualnej osoby (czyli oparty o CSS jako substytut kolarskiego FTP) i całość treningów przenieść na urządzenie, które w trakcie pływania będzie udzielało instrukcji co robić, jak szybko płynąć i będzie informowało o tym, czy trzymacie odpowiednie tempo, liczyło powtórzenia, informowało o przepłyniętej ilości basenów w interwale itp. Czyli innymi słowy zawodnik musi jedynie wykonywać polecenia tak jak w przypadku treningów kolarskich z aplikacjami typu MaximumTrainer / Trainerroad. Wszystko to w oparciu o wodoodporny odtwarzacz mp3. Dla zainteresowanych więcej szczegółów potem.

Kogo szukam:
- pływaków pływających test 400m w granicach 8minut +/-40s
- którzy przez ~6 tygodni będą regularnie co najmniej 2 razy w tygodniu chodzili na basen (min 45min) optymalnie 3 razy
- posiadają wodoodporny mp3 lub mogą go kupić (w Decathlonie 119zł, więc nie majątek, nadaje się do biegania)
- i wreszcie osób, które przez te 6 tygodni mi zaufają i zastosują moją metodę, nawet jeśli nie do końca się z nią będą zgadzać ;-)

Co oferuję:
- indywidualny plan treningowy na ~6 tygodni w formie elektronicznej
- spodziewam się poprawy o 10-15s na 400m i około 40s na 950m
- tym razem niestety aplikacja będzie płatna (musi mieć dedykowany serwer i wymaga sporo pracy od strony programistycznej), ale dla osób, które przetestują będzie darmowa nawet po okresie testów (o ile pomysł wypali).

Aha i info dla osób, które nie korzystały z mojego planu rowerowego - będzie podobnie, relatywnie mała inwestycja czasowo, ale treningi będą bolały na różne sposoby ;-)
Avatar użytkownika
hadwao
 
Posty: 4334
Dołączył(a): 12-06-2013, 11:27
Lokalizacja: Poznań/Plewiska

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez Czeskom » 21-02-2018, 11:59

Wprawdzie mam plan od Robertino, ale możliwość nie myślenia i nie pamiętania jest kusząca.
Wchodzę w to!
Niestety na takie postępy jak w rowerze nie moge liczyć, ale w poprawe 40s wierze :)
Avatar użytkownika
Czeskom
 
Posty: 1025
Dołączył(a): 10-04-2015, 01:19

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez kerech » 21-02-2018, 12:05

Hm... ja chętnie, ale nie spełniam pierwszego warunku :( co w przypadku płynięcia ciut szybciej?
Avatar użytkownika
kerech
 
Posty: 220
Dołączył(a): 23-03-2016, 10:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez fosforus » 21-02-2018, 12:21

1. Czy oprócz zadanych przez Ciebie treningów będzie można dołożyć swoje 2-3 dodatkowo? Przykładowo 1 techniczny i jedno dłuższe wypływanko.
2. Daj link do proponowanego MP3 z deca.
nie ścigam się
Avatar użytkownika
fosforus
 
Posty: 624
Dołączył(a): 04-09-2013, 15:11

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 21-02-2018, 12:34

Czeskom - super. To właśnie z myślą o takich osobach robię ta aplikację ;-) Docelowo będziesz mógł sobie plany Roberta wklepać (na etapie testu niestety ja będę wszystko układał, bo będzie to półautomat zrobiony na kolanie). Cały sekret sukcesu polega (wg mnie) w treningu aby zrobić dokładnie to co jest zaplanowane, a nie to co się wydaje zawodnikowi. Tak jak na rowerze po prostu trzeba policzyć z wyniku testu co dany zawodnik powinien być w stanie zrobić w aktualnym momencie i zrobić kij oraz marchewkę, która sprawi, że dokładnie to zrobi - ani więcej, ani mniej. Co do wyniku to te 40s na ćwiartce to spodziewany rezultat po 1 cyklu. Personalnie uważam, że każdy średniozdolny pływak triathlonista przy dobrym planie docelowo powinien dojść do 6:30/400m i adekwatnych wyników na dłuższych dystansach - jednym to zajmie 3-4 cykle, innym 10-15, ale jest to do zrobienia. Swoją drogą jak Ci Robert układał plany to pewnie już masz spory skok, więc możesz aż takiego efektu nie odnieść, ale jednak pomiar to pomiar.

Kerech - mój "produkt" jest adresowany dla osób, które nie potrafią dobrze trenować na basenie i u nich spodziewam się wzrostu prędkości. Jak ktoś pływa na poziomie 6:30 czy jeszcze szybciej tak jak Ty, to już ogólnie pojęcie o treningu ma i wie jak ma boleć, żeby było dobrze, ale jednak powtarzalnie ;-). Oczywiście nadal będzie to dla niego wygodne rozwiązanie i usprawniające jego trening, ale na przełomie tych 6 tygodni raczej niewiele mi da analiza, bo na takim poziomie na jakim pływasz wzrosty są tak małe, że trudno cokolwiek wywnioskować ;-) Choć z drugiej strony jakby takiemu komuś jak Ty wyszedł zauważalny progres to byłbym miło zaskoczony ;-)
Natomiast z czystej ciekawości chętnie dam Ci do przetestowania takie treningi, żebyś ocenił to w porównaniu z treningami z sekcji pływackiej czy ogólnie ergonomii/wygody. Ja ogólnie celuję w coś takiego aby zrobić odpowiednik treningu grupowego, gdzie trener stoi z batem i pogania, tylko zamiast żywego trenera będzie trener virtualny.

Fosforus - zdecydowanie tak. Jestem zdania, że na naszym poziomie to nawet kąpiel w jacuzzi daje dobre rezultaty, więc dodatkowe treningi to fajna opcja. Core programu ma być dla kogoś kto ma bardzo mało czasu, ale w przeciwieństwie do mojego programu rowerowego będzie możliwość wydłużenia poszczególnych treningów czy właśnie dołożenia własnych.
Ogólnie moja wizja na program testowy to są 2 treningi ~60 minut, które będzie można skrócić do 45minut + jeden długi, do 2h ale też z opcją skrócenia/pominięcia itp. Jak do tego dołożysz coś od siebie to tylko z korzyścią. Jestem świadom, ze z basenem to każdy ma inne możliwości czasowe/obiektowe itd.

A i byłbym zapomniał start testu planuję za około miesiąc. Bo muszę w wolnych chwilach sklecić generator treningów od strony multimedialnej.
Avatar użytkownika
hadwao
 
Posty: 4334
Dołączył(a): 12-06-2013, 11:27
Lokalizacja: Poznań/Plewiska

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez fosforus » 21-02-2018, 12:46

Wchodzę
nie ścigam się
Avatar użytkownika
fosforus
 
Posty: 624
Dołączył(a): 04-09-2013, 15:11

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez olesia » 21-02-2018, 12:49

Ja bym chętnie, no ale u mnie bliżej 9 minut no i chaos w treningach.
Mogę być ostatnia :) I tak zawsze jestem jak trenuję z grupą to przywykłam.
Avatar użytkownika
olesia
 
Posty: 347
Dołączył(a): 23-11-2017, 13:05

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 21-02-2018, 13:05

Super fosforus ;-)

@Olesia - pływanie w granicach 9 minut sugeruje mi spore braki techniczne.Znów na tą chwile program tworzę z myślą o osobach, które pływają już choć trochę przyzwoicie, a brakuje im głównie odpowiedniego treningu aby wyrobić siłę i wytrzymałość (czyli w skrócie to co oddziela pływaka pływającego ~8:15 od 6:30, bo technika dzieląca te dwa poziomy klaruje się sama po drodze wraz ze wzrostem prędkości). Jeśli faktycznie pływasz te 9:00 to albo dzieje się tak dlatego, że masz jeszcze bardzo złą technikę, albo technika jest na poziomie chłopaków pływających po 8:15, ale jako kobieta masz trochę gorsze warunki fizyczne. W przypadku pierwszym to szczerze mówiąc nie wiem jak zadziała mój program. W przypadku drugim zadziała bardzo fajnie.
Podsumowując - chętnie Ci udostępnię treningi w zamian za feedback, ale z ostrzeżeniem, że nie wiem czy u Ciebie się sprawdzą. Uważam, że tak, ale pewności nie mam. Plus jest taki, że w treningach planuję wpleść "przypominajki" o podstawowych aspektach stylu (czyli takie check-pointy w trakcie płynięcia, przypominające o ważnych aspektach) - może to u Ciebie fajnie zadziałać.
Avatar użytkownika
hadwao
 
Posty: 4334
Dołączył(a): 12-06-2013, 11:27
Lokalizacja: Poznań/Plewiska

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez fosforus » 21-02-2018, 13:07

Daj link do tego MP3
nie ścigam się
Avatar użytkownika
fosforus
 
Posty: 624
Dołączył(a): 04-09-2013, 15:11

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 21-02-2018, 13:15

Ja mam ten: https://www.decathlon.pl/odtwarzacz-swi ... 73776.html

W Chinach można kupić podobne za ~50zł, ale nie wiem jak z obsługą będzie. Plany będą składały się z kolejno ułożonych tracków czyli np. przerwa, interwał 1, przerwa, interwał 2 itd., żeby można było cofnąć gdy np. ktoś nam przeszkodzi etc.
Ten z decathlonu pozwala tak ułożyć tracki, że zachowana jest kolejność po nazwie pliku (czyli wystarczy nazwać je 0001 0002 itd) + łatwo przechodzić do poprzedniego/następnego. Nie wiem jak w tych Chińskich to wygląda.
Avatar użytkownika
hadwao
 
Posty: 4334
Dołączył(a): 12-06-2013, 11:27
Lokalizacja: Poznań/Plewiska

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez kerech » 21-02-2018, 13:20

hadwao napisał(a):
Kerech - mój "produkt" jest adresowany dla osób, które nie potrafią dobrze trenować na basenie i u nich spodziewam się wzrostu prędkości. Jak ktoś pływa na poziomie 6:30 czy jeszcze szybciej tak jak Ty, to już ogólnie pojęcie o treningu ma i wie jak ma boleć, żeby było dobrze, ale jednak powtarzalnie ;-). Oczywiście nadal będzie to dla niego wygodne rozwiązanie i usprawniające jego trening, ale na przełomie tych 6 tygodni raczej niewiele mi da analiza, bo na takim poziomie na jakim pływasz wzrosty są tak małe, że trudno cokolwiek wywnioskować ;-) Choć z drugiej strony jakby takiemu komuś jak Ty wyszedł zauważalny progres to byłbym miło zaskoczony ;-)
Natomiast z czystej ciekawości chętnie dam Ci do przetestowania takie treningi, żebyś ocenił to w porównaniu z treningami z sekcji pływackiej czy ogólnie ergonomii/wygody. Ja ogólnie celuję w coś takiego aby zrobić odpowiednik treningu grupowego, gdzie trener stoi z batem i pogania, tylko zamiast żywego trenera będzie trener virtualny.Tak właśnie myślałem - ale niemniej jeśli byś potrzebował jakiś testów spoza schematu (treningowych albo sprzętowych) to daj znać. Z chęcią pomogę.
Avatar użytkownika
kerech
 
Posty: 220
Dołączył(a): 23-03-2016, 10:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez Qwerty » 21-02-2018, 13:22

Ja również jestem chętny.
Jeżdżę już wg planu rowerowego i sobie chwalę więc jeżeli jest możliwość to i pływackiego chętnie spróbuję.
Kryterium czasowe spełniam :)
Avatar użytkownika
Qwerty
 
Posty: 39
Dołączył(a): 28-11-2016, 18:38

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez hadwao » 21-02-2018, 14:02

Super czyli na razie mamy Czeskom, Fosforus, Qwerty (no i ja bo wróciłem do treningów ;-) ) w próbie głównej

Kerech i Olesia na własną odpowiedzialność ;-)

Jakbyście mieli jakieś sugestie co do przebiegu treningu to piszcie. Ja na razie ogólnie widzę to tak:
- każde zadanie/przerwa jako osobny plik, żeby można sobie było w dowolnym momencie cofnąć. Przykładowo jak startujecie a akurat ktoś Wam się ładuje przed Was / spadają okularki etc. to można cofnąć się do ściany i zacząć dany interwał od nowa
- instrukcje głosowe co do tempa w danym segmencie
- informacje głosowe co do numeru powtórzenia (bo jak jest 15x100m to łatwo się pogubić)
- przypominajki techniczne w trakcie płynięcia czyli takie truizmy typu skontorluj gdzie masz tyłek, dociągnij ruch. Niby nic, ale w trakcie gdy trenowałem na grupie bardzo mi to pomagało "zresetować" złą technikę, gdy trenerka pokrzykiwała z boku
- co długość basenu feedback czy trzymamy tempo, czyli dopływając do ściany mamy 3s odliczanie + sygnał dźwiękowy w momencie gdy powinno nastąpić odbicie od ściany - w ten sposób ciągle mamy informację czy trzymamy właściwe tempo
- ewentualne instrukcje głosowe przed dłuższymi blokami - typu teraz zadanie główne 12x100m w blokach po 3 pierwsze powtórzenie tempo 2:00, drugie 1:55, trzecie 1:50, żeby mięć świadomość na co się nastawiać
- oczywiście cały plan będzie też w formie do wydruku/obejrzenia przed treningiem
- odtwarzacz odtwarza tylko komunikaty i sygnały, bez muzyki (choć to rozważam docelowo jako opcję do wyboru)
- Przy dłuższych niż 100m powtórzeniach informacja co 50m ile już przepłynęliśmy w danym powtórzeniu.

Czegoś jeszcze Wam brakuje w czasie treningu?
Avatar użytkownika
hadwao
 
Posty: 4334
Dołączył(a): 12-06-2013, 11:27
Lokalizacja: Poznań/Plewiska

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez kajet » 21-02-2018, 15:46

Ja nie będę testował konkretnego planu treningowego, bo pływam, jak mi każą. Nie spełniam więc ostatniego warunku. Zatem powodzenia :)

I proponuję, żebyś rozważył udostępnienie aplikacji bez planu treningowego. Wyobrażam to sobie tak, że wprowadzam do aplikacji swoje tempo "luźne", "średnie" i "mocne", częstotliwość i czas przerw czy inne potrzebne dane, apka generuje mi empetrójki i korzystam z nich na treningach, gdy trener każe płynąć 3x400 m p. 1:00 "średnio". To mogłaby być wersja bezpłatna albo tańsza. Albo droższa :) whatever.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
Avatar użytkownika
kajet
 
Posty: 2566
Dołączył(a): 02-10-2014, 09:51

Re: Szukam królików doświadczalnych

Postprzez Ogut » 21-02-2018, 15:58

To ja też bym chętnie się zapisał, bo na razie to pluskanie a nie pływanie jest.
Tak przy okazji mam pytanie odnośnie odtwarzacza: czy zakładanie czepka jest konieczne, żeby słuchawki nie wypadały?
Avatar użytkownika
Ogut
 
Posty: 105
Dołączył(a): 28-12-2011, 15:08
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

Avatar użytkownika
xTRI.pl Pro
 

Następna strona

Powrót do Pływanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości