kalendarz triathlon

475 metrów do przepłynięcia za dwa miesiące.

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

475 metrów do przepłynięcia za dwa miesiące.

Postprzez TaBloSp » 28-06-2018, 07:28

Cześć wszystkim:-)

Mam sprecyzowany cel:
chcę za 2 miesiące przepłynąć kraulem 475 metrów na otwartej wodzie.

Mam określone możliwości treningowe:
3 x 1h na basenie/tydzień

Mam też świadomość własnej kondycji:
jestem dosyć wybiegany i wyjeżdżony, tzn. na chwile obecną "wstaję z kanapy" i robię półmaraton w 1h40' i 60 km rowerem w 2h.

Mam też świadomość swoich umiejętności pływackich:
50m kraulem ciągiem (czas raczej kiepski) i zadyszka.Technicznie jestem słaby - jestem samoukiem.

Nie mam niestety pomysłu, jak osiągnąć cel przy wskazanych wyżej możliwościach. Nie wiem, czy skupić się na budowaniu wydolności i tłuc jak najdłuższe dystanse, czy tez może przez jakiś czas uczyć się techniki kosztem dystansów? A jeżeli skupić się na technice, to czy czasu wystarczy, żeby zbudować wydolność na te 475 m. Czy realne jest wdrożenie jakiegoś rozsądnego planu treningowego?

Dodam jeszcze, że w chwili obecnej ważę 89 kg przy 180 cm wzrostu.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady.
TaBloSp

Re: 475 metrów do przepłynięcia za dwa miesiące.

Postprzez qbs » 28-06-2018, 08:49

Na początek ogarnij trenera żeby nauczył Cię podstaw
qbs

Postprzez Kik_81 » 28-06-2018, 09:26

Na dwoje babka wróżyła.
Wydolnością się nie przejmuje 475m to nie jest kwestia wydolności żadnej. Jeżeli taki dystans miałby ciebie wypruć to absolutnie problem nie leży w wydolności tylko w tym że nie potrafisz pływać. Są jednostki które uczą się pływać w miesiąc ale i taki (znam) którzy mimo piekielnego biegania i roweru w 2 lata się nie nauczyli.
Jeżeli masz 2 miesiące to nie masz czasu na trenowanie w pojedynkę - bierz trenera na zajęcia za 60 zyla i niech zobaczy co potrafisz. Pokaże Ci zadania które naste pnie możesz klepać przez 2 tygodnie i do tzw. kontroli (zajęcia z trenerem).
Zatem po 2-3 tygodniach wiesz czy masz szanse czy trzeba szukać pomocy w modlitwie ;)
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez TaBloSp » 28-06-2018, 09:38

Macie rację. Trenera już "zamówiłem". Chyba zamówię tez modlitewnik...
TaBloSp

Postprzez hadwao » 28-06-2018, 09:51

Pytanie jeszcze o cel, bo przepłynięcie w OW 0,5km kraulem po 2 miesiącach nauki szybciej niż żabką graniczy z cudem. Nawet jeśli się uda to będziesz musiał mówić o szczęściu. Zmęczysz się przy tym raczej nieporówywalnie. Jedyne co nastraja pozytywnie to 3x1h/tydzień. W takim wymiarze samego kraula można jako tako ogarnać przez 2 miesiące. Pozostaje jednak kwestia pralki i nawigacji.

Jeśli więc to jednorazowa akacja - skup się na żabce. Jeśli zamierzasz to tri wracać w przyszłych sezonach, to sobie odpowiedz na pytanie, czy w tym chcesz po prostu dopłynąć byle kraulem, czy liczy się czas - jeśli to drugie, to ponownie - skup się na żabce.
hadwao

Postprzez TaBloSp » 28-06-2018, 10:02

Oczywiście, że zamierzam wracać do tri. Jutro pierwsza sesja z instruktorem, poczekam na feedback. Jestem świadomy, że termin jest bliski. Nie mam jakichś specjalnych oczekiwań, co do czasu końcowego - chce po prostu ukończyć 1/8, zobaczyć z czym to się je, wyciągnąć wnioski, solidnie przepracować jesień i zimę i wrócić silniejszy.
TaBloSp

Postprzez Tri123 » 28-06-2018, 18:21

hadwao napisał(a):Pytanie jeszcze o cel, bo przepłynięcie w OW 0,5km kraulem po 2 miesiącach nauki szybciej niż żabką graniczy z cudem. Nawet jeśli się uda to będziesz musiał mówić o szczęściu. Zmęczysz się przy tym raczej nieporówywalnie. Jedyne co nastraja pozytywnie to 3x1h/tydzień. W takim wymiarze samego kraula można jako tako ogarnać przez 2 miesiące. Pozostaje jednak kwestia pralki i nawigacji.

Jeśli więc to jednorazowa akacja - skup się na żabce. Jeśli zamierzasz to tri wracać w przyszłych sezonach, to sobie odpowiedz na pytanie, czy w tym chcesz po prostu dopłynąć byle kraulem, czy liczy się czas - jeśli to drugie, to ponownie - skup się na żabce.

Wg mnie dysponując czasem 3 x w tyg po godzinie jest to realne i to bardzo. Ja w 2016 r w polowie wrzesnia wszedlem pierwszy raz do wody i nie bylem w stanie przepłynąć polowy basenu 25 metrowego kraulem - robilem ten odcinek na 2-3 razy. Nie bralem instruktora, nie oglądałem youtuba - jedynie chodziłem 3 razy w tyg po 45/50 min i katowałem kraula ile wejdzie. Na koniec listopada przepłynąłem po 400/500 w tempie 2:15, od grudnia bylem w stanie przepłynąć juz 1,5 km w tym tempie bez zatrzymywania, a tempo na 200m wychodziło kolo 2:00. Nie wspomnę ze przy 183 jak zaczynałem plywac waga pokazywała ze 105/107kg

Wiec jest to realne, tylko trzeba zapie€&@%#ć i wierzyć ze sie uda.

@tablosp
Najwazniejsze na poczatek to usystematyzować oddech, ruch ma byc spokojny i plynny( nie na sile). Zobacz czy lepiej Ci oddychać na jedna czy dwie strony. Pływaj z deska i ósemka - to tez pomaga i duzo daje. Nie przejmuj sie ze płyniesz wolno czy ze w polowie brakuje Ci sily. Rob swoje caly czas.
Tri123

Postprzez Kobieta » 28-06-2018, 18:45

Ja ze słowem pokrzepienia. Pod koniec 2017 r. zaczynałam kraula od zera, totalnie od zera, bałam się zanurzyć twarzy. W styczniu przepłynęłam pierwszy kilometr. 50 m. przepływałam pewnie jakiś miesiąc wcześniej. Jedno co mogę Ci polecić, oprócz trenera - to konieczne, pływać na chama, tzn. na chama wydłużać dystans. I nie trzeba od razu porywać się na całą długość basenu, tylko choćby o 1/3 na każdych zajęciach. I ten nowy, wydłużony odcinek przepłynąć 2-3 razy. No bo przecież jest to kwestia oddechowa, nie jakiegoś ogólnego wyczerpania. Skoro dasz radę raz, to po paru minutach nie ma powodu być nie dał ponownie.
Z moich obserwacji wynika, ze jest taki trening, jeden, dwa lub trzy, że nagle zaczynasz pływać. Robiłeś 3 basen, następnym razem 5, a potem 20. Takie doświadczenie miałam zarówno ja, jak i koleżanka, która uczyła się ze mną. Również trener mówił, że to jest dość powszechne.
W maju pływałam już 2,5 km. w jeziorze. Niestety pierwsze zawody i pralka to mało atrakcyjne przezycie jak dla nie :D pewnie popełniłam błędy taktyczne, ale tym się będziesz martwił później :D
Kobieta

Postprzez hadwao » 28-06-2018, 19:03

@Tri123 - ja nie mówię, że nie uda sie przepłynąć, bo to raczej się uda. Mówię, tylko, że raczej nie uda się przepłynąć szybciej niż żabką. Żabką krytą popłyniesz w granicach 2:00-2:10 + co ważniejsze nie stracisz na nawigacji. Kraulem być może będzie pływał porównywalnie albo trochę szybciej niż żabką, ale raczej nie w OW. Oczywiście nigdy nie mów nigdy, i jak plan jest długoterminowy, to warto już teraz katować kraula.
hadwao

Postprzez Tri123 » 29-06-2018, 07:43

hadwao napisał(a):@Tri123 - ja nie mówię, że nie uda sie przepłynąć, bo to raczej się uda. Mówię, tylko, że raczej nie uda się przepłynąć szybciej niż żabką. Żabką krytą popłyniesz w granicach 2:00-2:10 + co ważniejsze nie stracisz na nawigacji. Kraulem być może będzie pływał porównywalnie albo trochę szybciej niż żabką, ale raczej nie w OW. Oczywiście nigdy nie mów nigdy, i jak plan jest długoterminowy, to warto już teraz katować kraula.

Żaba w tempie 2:00 500m? W dwa miesiace treningu?
Tri123

Postprzez hadwao » 29-06-2018, 09:27

Wiele osób dość sprawnie pływa żabą nawet jeśli tego nie trenowali. Pianka też robi swoje.
Jak pływałem w tempach ~2:00 to nie raz mi się zdarzało pływac jak równy z równym z żabkarzami.
Ja nigdy żabki nie trenowałem, ale pierwsze zawody, które planowałem popłynąć kraulem popłynąłem żabką (long story). Czas wykręciłem taki, że byłem w połowie stawki i tego wyniku nie powtórzyłem przez cały pierwszy sezon pływając na innych imprezach kraulem. Już wtedy pływałem w basenie szybciej kraulem niż żabą, ale w OW jak sie słabo pływa kraulem to się okrutnie nadkłada i trudno nawiguje.
Tak więc stawiam wszystkie moje kasztany, że na pierwszych zawodach osoba trenująca kraula krócej niż pół roku popłynie żabką szybciej niż kraulem. Ale oczywiście namawiam do kraulowania od początku jeśli to nie jest jednorazowa akcja.
hadwao

Postprzez Kik_81 » 29-06-2018, 09:48

Zastanawiam się ile Ty masz jeszcze Marcin tych kasztanów...bo tak piszesz o nich już któryś raz... :-?
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez TaBloSp » 29-06-2018, 12:30

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby spróbować kraulem. Czy się uda wytrwać z nim w pralce, tego nie wiem:) Mam nadzieję, że dzisiejszy trening z fachowcem udzieli mi odpowiedzi na kilka pytań. Jak widzę części z Was udało się w podobnym czasie zrealizować podobny cel, więc jestem dobrej myśli.
TaBloSp

Postprzez arthuroo » 29-06-2018, 13:34

naucz sie oddychac w wodzie, ergonomicznie, a przy Twojej wydolnosci 475m to bulka z maslem. glowa prosto w dol, dlugi spokojny wydech, ternuj na sucho rowniez.
w pralce nie plyn, zacznij pozniej, lub plyn z boku grupy. cel jest skonczyc i miec poczucie sukcesu i spelnienia Zawsze pod prad, i zawsze do przodu!
W tym wszystkim czas jest niestotny +/-3 minuty nie ma roznicy. Ty nie walczysz o top 3 w swojej kategorii wiekowiej.
Powodzenia.
arthuroo

Postprzez TaBloSp » 29-06-2018, 22:04

Jestem po pierwszej sesji treningowej. Uwag, co do mojej techniki było mnóstwo. Najważniejsze jest jednak to, że jeden trening już wniósł bardzo dużo dobrego. Otóż, cytując treneiro "moja głowa przy wydechu wynurza się jak peryskop", co powoduje utratę sylwetki, wytracanie prędkości, duże ubytki sił etc. Wprowadziłem rady w życie, czyli ruch głowy razem z całą sylwetka, wdech co drugi ruch itd. i nastąpiła rewolucja:) baaaardzo spkojnym tempem przeplynalem 75 m. Wydaje mi się, że gdyby nie zmiana rytmu przy nawrotach mógłbym przeplynac jeszcze więcej.
Plusy: ogólna kondycja fizyczna, bardzo dobre wejście dloni/rąk do wody, "silne łapska", szybkie pojmowanie rad i natychmiastowe ich wdrażanie.
Minusy: słaba praca nóg, kiepska nawigacja, ergonomia oddechu.
Treneiro mówi, że będą ze mnie ludzie :-) kolejne zajęcia w poniedziałek. Będę oswajal się z deska i ćwiczył nogi...
Tak to właśnie wygląda....
TaBloSp

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Pływanie