kalendarz triathlon

[płetwy] Dobór płetw na treningi

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

[płetwy] Dobór płetw na treningi

Postprzez hadwao » 05-08-2013, 11:58

Hej,
z tego co widzę w wielu ćwiczeniach wykorzystuje się długie płetwy. Pytanie jakie kupić do treningów. Brać pierwsze z brzegu typu: http://www.decathlon.pl/petwy-100-dla-d ... 11685.html czy jednak warto zainwestować w coś dobrego/sprawdzonego? Jeśli tak to jakie kupić w cenie do 100zł?
hadwao

Re: Odp: [płetwy] Dobór płetw na treningi

Postprzez roboter » 05-08-2013, 13:40

Swimm smooth ma sekcje sprzetowa i tam sugerowali jakie pletwy brac. Oni raczej obstawiaja finisa sprzet.
A do czego ma ta pletwa byc. Ta z deca jest do snorkelingu a nie do treningu plywackiego.
I'm not slow, I'm just enjoying the race longer
roboter

Re: [płetwy] Dobór płetw na treningi

Postprzez hadwao » 05-08-2013, 14:04

Oczywiście płetwa ma być typowo treningowa pod kraula. Skoro w książce jest ta informacja to się wstrzymam z zakupem, bo książka już w drodze... Pewnie w przyszłym tygodniu dotrze ;-)
hadwao

Postprzez pawelrurak » 05-08-2013, 22:48

Płetwa musi mieć miękkie i dość długie pióro, żeby nadawała się do pływania. Za twarde, lub zbyt krótkie mogą zaburzyć wzorzec ruchowy pracy nóg, a tego nie chcemy. :-D

Ja bym obstawiał te: http://www.swimshop.pl/sklep/sprzet_tre ... 14932.html

albo te: http://www.swimshop.pl/sklep/sprzet_tre ... 16330.html

W Waterfly pływałem długie lata i mogę z czystym sumieniem polecić. Finisowe wizualnie (na zdjęciu w internecie) wyglądają podobnie, więc podejrzewam że nie ma między nimi różnicy. Kiedyś były też Triboardy w Decathlonie całkiem fajne, ale teraz chyba zmienili kolekcję i bo ich nie widzę.
pawelrurak

Postprzez Dark44 » 06-08-2013, 07:42

Ja mam te Finisy od 4 mies.. Jestem zadowolony, miękkie, dobrze się trzymają, nie uciskają, łatwo się zakładają. Wydaje mi się, że po treningu z nimi zdecydowanie poprawiłem ruchy nóg.
Dark44

Postprzez WRC » 06-08-2013, 09:03

Używałem krótkich płetw Arena, ale coś mi nie siadły, ponaciągałem sobie telko achillesy.
Jak jest ktoś chętny na te płetwy, mogę komuś zrobić prezent pod choinkę :)
http://h2oshop.pl/sklep/akcesoria_plywa ... etwy/prd,PŁETWY%20TRENINGOWE%20POWERFIN%20HOOK%20ARENA%2095218,rid,100500.html
WRC

Postprzez Springboks » 08-08-2013, 11:11

hadwao napisał(a):Hej,
z tego co widzę w wielu ćwiczeniach wykorzystuje się długie płetwy. Pytanie jakie kupić do treningów. Brać pierwsze z brzegu typu: http://www.decathlon.pl/petwy-100-dla-d ... 11685.html czy jednak warto zainwestować w coś dobrego/sprawdzonego? Jeśli tak to jakie kupić w cenie do 100zł?

Do czego sa Ci potrzebne płetwy ? Dobrze pływasz ? Nie masz problemu z czuciem wody i leżeniem na niej ?

Pytam bo wg mnie posługiwanie się, czy to łopatkami czy płetwami na treningach, gdy nie pokonuje się np. 50 km tygodniowo mija sie z celem. Bo uzywanie tego sprzętu ma poprawić siłę rąk czy nóg ale żeby np. poprawic ręce no to trzeba by tak na trenignu walnąc te 5x400 w mocno dziarskim tempie plus kilka kilometrów innych zadan na golasa. Do łopatek bardzo łatwo sie przyzwyczaic przy częstym ich urzywaniu (a żeby to miało sens to trzzeba te kilometry w nich zrobić), a wtedy cięzko przejśc do sprawnego pływania bez sprzetu. Do tego traci sie czucie wody, a i jestem przekonany, przy mocnych zadaniach (u ludzi nie związanych zbytnio z pływaniem) kompletnie gubi sie poprawne ciągnięcie wody wodą (głaszcze się ją).

Jeżeli nie masz tych kilkunastu godzin na trening pływacki, skup się łapaniu czucia wody. Pływaj dużo na nogach, zarówno z deską jak i bez niej.

Siłe, a przy okazji technike mozna ćwiczyć na gumach,na lądzie, w wolnycm czasie: [url]http://swimshop.pl/sklep/trening_ladowy/trening_oporowy/prd,StrechCordz%20guma%20z%20wiosełkami,rid,5623.html[/url]

Miało być o płetwach, a zeszło na ręce :) No ale dużo słyszę, że ludzie robią technikę w łopatkach :shock: lub siłę pływając trzy razy w tygodniu po 1,5 km. - 2 km.
Springboks

Postprzez hadwao » 08-08-2013, 13:38

Obecnie jestem na etapie nauki pływania kraulem z instruktorem. Żabką pływam dość sprawnie od dawna na większe odległości. Kraulem też mi się wydawało, że coś tam umiem w stylu 2 baseny, ale teraz już wiem, że to w ogóle nie o to chodzi w tym stylu ;-) Na chwilę obecną mam przerobione pływanie kraulem, została mi tylko ostatnia lekcja z oddychania. Szału nie ma, ale pływam ;-)

Potem mój instruktor wyjeżdża na 2 tygodnie. Mamy kolejne dwa spotkania i potem ja wyjeżdżam na 2 tygodnie.

W czasie gdy nie będzie intstruktora pod ręką sam chcę doskonalić swoją technikę (oczywiście od czasu do czasu wykupując lekcje indywidualne), zwłaszcza, ze na urlop jadę do Chorwacji, czyli będę miał 2 tygodnie z darmowym basenem pod nosem i ciepłym morzem bez ograniczeń.

I tu właśnie dochodzimy do płetw. W swim smooth wiele ćwiczeń wykonuje się z płetwami (tak przynajmniej widzę w materiałach video etc). Wg. mnie głównym zastosowanie płetw w tych ćwiczeniach jest zapewnienie dobrego napędu po to aby móc się skupić na doskonaleniu np. ruchu rękoma czy oddychaniu. Płetwy pojawiają się tam zwłaszcza w ćwiczeniach techniki na "górne partie" .

Na razie jednak czekam na dostawę książki, więc nie wiem czy to tylko moje wrażenie z materiałów do których dotarłem np. na YT, czy rzeczywiście tak jest.

Także odpowiadając krótko, to nie chodzi o siłę itp, tylko o doskonalenie techniki poprzez robienie ćwiczeń z książki czy z filmów na YT/DVD.
hadwao

Postprzez Springboks » 08-08-2013, 14:34

Nowoczesne metody mnie przytłaczają :)

poprostu z płetwami chodzi aby byc stabilnym i ćwiczyć technikę, no jest to sposób. Tylko, że problemem osób uczących sie pływać jest nie tylko technika ale i umiejętnośc utrzymywania się na wodzie (są tacy, którzy nigdy tego nie opanują - poprostu natura :) ) czy łapania czucia, a dodatki to znacznie utrudniają.

Nigdy nie miałem takiego problemu więc ciężko mi się wypowiadać. Jedyne co wiem, to to, że po okreie pływania w łopatkach czy z pływakiem między nogami przyzywzyczajenie sie do pływania, zwłaszcza szybkiego, na czysto wymagało czasu. Ciężko jest się odzwyczaic od takich ułatwień. Staraj się jak najwięcej przebywac w wodzie i jak najwięcej pływać bez "wspomagaczy" :D
Springboks

Postprzez hadwao » 08-08-2013, 14:50

Hej zdecydowanie masz rację. W części książki, która jest dostępna online też o tym piszą, żeby nie stosować zbyt wiele wspomagaczy. Nawet przy ćwiczeniach z tego co widziałem zalecali np. 25m z deską i drugie tyle już bez deski itp.
Z tym, że nie chcę się tutaj na razie na temat książki za dużo wypowiadać, bo dostępne były chyba tylko 2-3 pierwsze rozdziały, więc mogę wprowadzać w błąd.

Co do czucia wody/pozycji to się sam dobitnie przekonałem jak mnie trener trochę poukładał (oczywiście jest jeszcze daleko od ideału) jak o wiele łatwiej się płynie.

W każdym razie dzięki za uwagi - bardzo są dla mnie ważne, bo czuję, że z pływaniem jeszcze długo będę walczył, zanim dojdę do jako takiego poziomu.
hadwao

Postprzez Picca » 16-09-2013, 10:46

Witam,
chciałem odświeżyć temat płetw. Przymierzam się do kupna tych płetw finis, ale mam kilka pytań.
- czy pływanie z płetwami poprawi siłę nóg?
- czy ta siła przełoży się na wyniki w pływaniu bez płetw?
- co jeszcze daje pływanie z płetwami?
- jak ich rozsądnie używać?

Dzięki i pozdrawiam
Picca

Postprzez wicia » 16-09-2013, 11:36

Picca: zależy jakie płetwy kupujesz, polecam z długim,giętkim gumowym piórem np.http://www.swimshop.pl/sklep/sprzet_tre ... 16330.html

Płetwy poprawią siłę nóg, rozciągną i odpowiednio ułożą stawy skokowe, siła na pewno będzie odczuwalna w dalszym pływaniu. Jeśli masz problemy z techniką to płetwy są idealnym rozwiązaniem ponieważ możesz skopić się na danym ćwiczeniu a nie na utrzymaniu sie na wodzie np. w pływaniu dokładankami itd. Rosądne używanie płetw to takie gdzie nie ożywasz ich do każdego zadania tylko np do ćwiczeń z którymi masz problem, używasz ich na zmianę z pływaniem bez nich- ponieważ tracisz czucie wody w czasie pływania w płetwach, ale z kolei potem jak popłyniesz kilka serii bez płetw znów ją odzyskujesz( wiec ważne jest to żeby dużo pływać bez płetw ani łap żeby ukształtować odpowiednie czucie wody, ale przybory te są również ważne w treningu w czasie budowania siły lub odpowiedniej techniki) :)
Życiówki:
Sprint Sandomierz: 1:18.25
Olimpijka Rawa Maz: 02:35:23
1/2 TRI AMAZONEK (trasa rowerowa skrócona do 65km)-4.08.24
wicia

Postprzez Dark44 » 16-09-2013, 13:04

Picca napisał(a):Witam,
chciałem odświeżyć temat płetw. Przymierzam się do kupna tych płetw finis, ale mam kilka pytań.
- czy pływanie z płetwami poprawi siłę nóg?
- czy ta siła przełoży się na wyniki w pływaniu bez płetw?
- co jeszcze daje pływanie z płetwami?
- jak ich rozsądnie używać?

Dzięki i pozdrawiam

Do siły uderzeń nóg stosuje się raczej krótsze płetwy. Jednak nie są to ruchy, które należy "zapamiętywać".
Lepszym ozwierciedleniem "naturalności" ruchów jest stosowanie właśnie m.in. tych Finisów. Jednak w nich pływa sie łatwiej i szybciej, a to także pułapka;-) Ja je stosuję od czasu do czasu tylko, tak jak i łapki.
Zresztą sporo juz bylo pisane na ten temat. Wypowiadał się na ten temat trenerzy pływania.
Dark44

Postprzez pawelrurak » 16-09-2013, 16:11

Kształtowanie siły za pomocą płetw to dość śliska sprawa, bo wcale nie jest powiedziane że wzrost prędkości na nogach w płetwach przełoży się na wyniki bez płetw. Miałem sezon, że pływaliśmy ogromne objętości na treningach w płetwach (dochodziły nawet do kilku kilometrów na jeden trening) i muszę powiedzieć, że gdyby choćby połowę tego czasu poświęcić na zwykłe nogi, to wyniki pewnie byłyby lepsze. Po takich treningach w płetwach wykręcało się niesamowite czasy, ale bez płetw już niekoniecznie (choć jakaś tam poprawa była).

Moim zdaniem dużo lepiej wykorzystać płetwy do poprawy techniki - ale też z umiarem. Zakres możliwych wykorzystań jest ogromny: od normalnej poprawy techniki pracy nóg, przez kształtowanie rytmu i czucia wody, aż do wydłużanie cyklu pracy rąk. W zasadzie można w ten sposób pracować nad każdym elementem technicznym. O płetwach pisałem też kiedyś w "Bieganiu" - zapraszam do poczytania tego artykułu na blogu: http://paulpipers.pl/blog/2013/09/pletw ... -plywania/

Podsumowując, "robienie siły" za pomocą płetw to tylko jedna z możliwości i wcale nie taka priorytetowa. W technice płetwy radzą sobie co najmniej tak samo dobrze, a może nawet lepiej.
pawelrurak

Postprzez pp78 » 18-01-2014, 22:20

Co sądzcie o tych płetwach:
http://www.decathlon.pl/petwy-pywackie- ... 71920.html
Mają służyć do nauki techniki poprawnej pracy ciała, żeby odpowiednio napędzać się podczas pływania.
pp78

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Pływanie