kalendarz triathlon

pływanie - kondycja, sprint

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

pływanie - kondycja, sprint

Postprzez redlights » 29-01-2015, 07:24

cześć! czy trenuje tu ktoś pływanie? mam kilka pytań.
zależy mi na poprawie wyniku sprint na 50m kraulem.
musze się poprawić niecałe 10 sekund do lipca. w zeszlym roku było 43s., do tej pory myślę, że sporo poprawiłem technikę, ale jeszcze nie mierzyłem czasu, bo tak czy siak musze trenować.
póki nie ma wiosny to jeszcze nie biegam i staram się jako tako wyrobić kondycję na basenie. pływam 2-3 razy w tygodniu i do tego 2-3 razy w tyg. ćwiczę w domu - podciąganie, pompki z klaśnięciami, przysiady, itp. (zależy mi również na zwiększeniu siły w podciąganiu).
jednak mam dość duży problem z pływaniem - po prostu wysiadają mi barki podczas pływania.
obecnie mam takie o to "treningi" :D
- 10-15 dł. rozgrzewka
-10-15 interwałów: (albo są to sprinty na 25m. odpoczynek minuta i tak 15 razy, albo np. wolno25m+sprint25m x 5
-10-20 na spokonjie (zazwyczaj zeby dobić do kilometra)

a czasem, jak juz mam duzy dyskomfort w ramionach, staram się pływać jak najluźniej potrafię różnymi stylami wtedy np.
20dł - odpoczynek - 20dł - odpoczynek - 10dł

bo kondycja tez mi się przyda do biegania

no ale własnie ramiona po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa - co robić?
ogólnie jak sie nie przygotowuje - czyli nie mam ciagle lekko zmęczonych mięśni to byłem w stanie bez przerwy pływać sobie na spokojnie 1.5km (tez zmiennym stylem, np. 100m kraul, 25 żabka, 100m kraul i tak w kółko)

czy opłaca się do treningu włączyć takie rzeczy jak płetwy, albo łapki? czy płetwy polepszaja ruchy stopami/nogami?
cześć! czy trenuje tu ktoś pływanie? mam kilka pytań.
zależy mi na poprawie wyniku sprint na 50m kraulem.
musze się poprawić niecałe 10 sekund do lipca. w zeszlym roku było 43s., do tej pory myślę, że sporo poprawiłem technikę, ale jeszcze nie mierzyłem czasu, bo tak czy siak musze trenować.
póki nie ma wiosny to jeszcze nie biegam i staram się jako tako wyrobić kondycję na basenie. pływam 2-3 razy w tygodniu i do tego 2-3 razy w tyg. ćwiczę w domu - podciąganie, pompki z klaśnięciami, przysiady, itp. (zależy mi również na zwiększeniu siły w podciąganiu).
jednak mam dość duży problem z pływaniem - po prostu wysiadają mi barki podczas pływania.
obecnie mam takie o to "treningi" :D
- 10-15 dł. rozgrzewka
-10-15 interwałów: (albo są to sprinty na 25m. odpoczynek minuta i tak 15 razy, albo np. wolno25m+sprint25m x 5
-10-20 na spokonjie (zazwyczaj zeby dobić do kilometra)

a czasem, jak juz mam duzy dyskomfort w ramionach, staram się pływać jak najluźniej potrafię różnymi stylami wtedy np.
20dł - odpoczynek - 20dł - odpoczynek - 10dł

no ale własnie ramiona po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa - co robić?
czy opłaca się do treningu włączyć takie rzeczy jak płetwy, albo łapki? czy płetwy polepszaja ruchy stopami/nogami?

prosze o jakiekolwiek rady :)
redlights

Re: pływanie - kondycja, sprint

Postprzez 2B-not-2B » 29-01-2015, 08:45

... znajdź klub/instruktora/trenera - przestań sam sobie robić krzywdę!!!

1/4IM - 02:32:06 - Malbork 2013
HIM - 05:45:56 - POZnan* 2013
2B-not-2B

Postprzez heja banana » 29-01-2015, 08:53

trening pływacki, który robisz nie jest zły. Poćwicz technikę bo z dobrą techniką barki nie powinny Cię boleć po 50 metrach, zwłaszcza po płynięciu w tempie 35-40s:) płetwy i łapki możesz dorzucić. Siłownia u sprintera jest niezbędna.

Poza tym poćwicz skok do wody i nawrót bo na tym można sporo stracić albo zyskać:) Generalnie rozumiem, że czas który cię interesuje to 35s. a to w sumie nawet nie jest sprint więc powinieneś to spokojnie ogarnąć. Stejki i siłownia jednym słowem:D
heja banana

Postprzez redlights » 29-01-2015, 09:56

heja habana - no czas który mnie interesuje to < 35s. ale na mega zmęczeniu (tzn. pływanie jest ostatnią - 4 konkurencją podczas egzaminów). ramiona od razu rzecz jasna nie bolą po 50metrach, ale jak już pływam te interwały, to w połowie zaczynają dokuczać, podejrzewam, że niestety też przez podciąganie na drążku.
no wiadomo skok i nawrót tez trzeba. glownie chcialem spytac o te łapki/płetwy - czy mogą coś pomóc w prawidłowym ruchu i przy nabyciu siły? nie chodzi mi o pływanie długich dystansów, chce tylko jak najszybciej pokonac 50m :-ss :-ss
redlights

Postprzez heja banana » 29-01-2015, 10:58

łapki i płetwy mogą pomóc przy ćwiczeniu prawidłowego ruchu i nabycia siły ale musisz to robić poprawnie bo w przeciwnym wypadku tak jak pisał kolega zrobisz sobie tylko krzywdę.

skok i nawrót są kluczowe jeśli to basen 25 metrowy. Przy sprincie na 50 metrów na basenie 25 metrowym wykonujesz bardzo mało ruchów rękami bo ponad połowę dystansu zgodnie z przepisami można pod wodą przepłynąć;)
heja banana

Postprzez Ariel » 29-01-2015, 11:57

takie wskazówki od amatora (możesz w sumie olać :) )
potrenuj wspomniane pływanie pod wodą żeby po odbiciu wykorzystać pęd - tu chyba przydało by się kilka ruchów nogami ala delfin - może ktoś bardziej obeznany z sprintem się wypowie
no i technika przede wszystkim... możesz sporo zyskać trenując dobry chwyt - u mnie to przyniosło sporą poprawę
nawrót - jeśli jesteś w stanie opanować to na pewno się przyda
Ariel

Postprzez Kajetan Załuski » 29-01-2015, 13:47

Powodów z bólami barków może być kilka. Podstawowym jest źle wykonywana praca ramion w połączeniu z barkami. Wtedy dochodzi do bólu barku. Ważne jest też zapobieganie, które robi się na lądzie. Bardzo ważne jest wzmacnianie rotatorów i całej obręczy barkowej.

Jeżeli jesteś początkującym pływakiem, który się uczy pływania na nogach, to nie zapominaj żeby ćwiczyć nogi do kraula w różnych płaszczyznach, co spowoduje wymuszenie pracy i akcentu pracy nóg do przodu i do tyłu. Płetwy mogą Ci pomóc jednak tylko przy świadomym ich wykorzystaniu.

Płaszczyzny, w których możesz popracować nad nogami do kraula:
- na brzuchu
- na plecach
- na bokach
- w pionie

Pod wodą również popływaj sobie nogami w różnych płaszczyznach, ważne jest to żeby cały czas czuć na płetwie nacisk na wodę.

Powodzenia i do zobaczenia na basenie! :)
Kajetan Załuski

Postprzez Santos_Ramirez » 29-01-2015, 13:55

Zapoznaj się z techniką total immersion dzięki niej szybko możesz poprawić technikę. Poćwiczyć skok do wody ułożenie rąk podczas skoku i po nawrocie(powinny być złączone) po skoku lub nawrocie gdy zaczynasz płynąć kraulem wykonaj 2 lub więcej ruchów zanim nabierzesz oddech.
Santos_Ramirez

Postprzez bartolini » 29-01-2015, 14:20

Total immersion w sprincie?
bartolini

Postprzez IronManiek » 29-01-2015, 15:30

Tak jak pisze Kajetan ważna jest praca pod wodą - zarówno po skoku jak i na nawrocie. Znajomy, który pływa po 24s po skoku wychodzi na 15m a po nawrocie na ok 10m, co daje połowę dystansu pod woda!

Co do skuteczności łapek to jestem bardzo sceptyczny, ponieważ wypaczają technikę. Może raz czy dwa razy widziałem osoby, które prawidłowo pływały w łapkach. Oczywiście jeżeli ktoś ma już opanowaną technikę, a przede wszystkim czucie wody, to łapki są dobre na siłę pociągnięcia. W przeciwnym razie mogą wpływać na pogorszenie techniki. Najważniejsza jest właśnie technika, czyli prawidłowy ruch jak również czucie wody. Dlatego sugerowałbym ćwiczenia na nogi, o których pisał Kajetan, jak również ćwiczenia na czucie wody. Najlepiej jakbyś skorzystał z kilku lekcji pod okiem trenera, który zobaczy w czym jest największy problem i pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia.
IronManiek

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Pływanie