kalendarz triathlon

Problem z równowagą w wodzie.

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

Re: Problem z równowagą w wodzie.

Postprzez superfrog » 04-03-2016, 14:54

Może za bardzo kombinujesz? Niektóre odruchy same się ułożą. Organizm znajdzie optymalny ruch, tylko że nie w tydzień. Warto się pobawić w wodzie, popływać pod wodą, porobić fikołki itp.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez Tupak » 05-03-2016, 20:42

No racja bez poglądowego video to można jedynie we wróżbitę Macieja się pobawić. :) Chyba kolega miał racje, za dużo kombinowania. Dzisiaj pierwszy raz poszliśmy na głęboką wodę (4m) i jak kazał mi wpaść w tą otchłań to tak sunąłem na plecach, że masakra :D machałem jak głupi i troche nogi przy tym kulały czułem, ale płynałem :D A jak wstałem to się skapnąłem, ze koleś, który przede mną wystartował musiał stanąć z boku bo bym go staranował :D Jutro będzie oddech do kraula :))
Tupak

Postprzez Tupak » 14-04-2016, 21:56

Witam ponownie :)

Przyszedłem się pochwalić. Potrafię już pływać na plecach :) Z tego co słyszałem dobrze pracują u mnie nogi i się cieszę. Jako takie podstawy już mam, wiem o co w tym 'chodzi'. Moim celem jest kraul na piersiach, tutaj cały czas się doskonalę... Do testów zostały 3 miesiące więc postanowiłem wziąć pare lekcji prywatnie w szczególności do nauki skoków i nawrotów. :)

Opanowałem oddech i nogi w kraulu, jedynie ręce mi się nie podobają ale chyba wiem o co tutaj chodzi. Zawsze je przyciągałem do ciała wyprostowane, co skutkowało tym, że gubiłem równowagę tak jakby (zwłaszcza przy lewej dłoni) a z tego co widzę trzeba ją ugiąć w łokciu lekko, zobaczymy czy pomoże :)

Za miesiąc chce pięknie całe 50m przepłynąć ;) Oby w minutę się wyrobić ;)

Pozdrawiam
Tupak

Postprzez Tupak » 12-05-2016, 16:03

Witam ponownie.

Ręce i nogi opanowałem całkiem dobrze, problem jest jednak przy oddechu. Nie wiem co robię źle, ale bez względu na to czy płynę szybko czy wolno pod koniec basenu czuję brak powietrza. Tak, jakbym brał go za mało. Czasem wezmę oddech, zrobię jeden ruch ręką i od razu mi powietrza brakuje i z paniki tracę technike byleby szybko nabrać powietrza... W czym może leżeć problem?
Tupak

Postprzez hadwao » 12-05-2016, 16:29

Prawdopodobnie nie wydychasz powietrza - kazdy przez to przechodzil ;)
http://triabout.pl/oddech-w-kraulu-dla- ... e-po-100m/
hadwao

Postprzez Tupak » 12-05-2016, 17:41

Dzięki za ten link. Rzeczywiście czasem jest tak, że albo za szybko otworze buzie, albo za późno itp. Muszę nad tym popracować. Mam dwa pytania.

1. Jak już wezme ten oddech to po ilu ruchach rękoma mam wziąć drugi?
2. Czy na 50m mam 'rotować' ciało tak mocno, jak na filmach w tym linku?

https://www.youtube.com/watch?v=Im8SaOubbNs oddycham tak samo jak on obecnie i czasem nie zdążę wydmuchać całego powietrza :D Widać też, że biodra ma w jednej pozycji. Ja wiem, że to jest Phelps i może ma własną technike ale po prostu pytam z ciekawości :)
Tupak

Postprzez robertino » 12-05-2016, 19:40

ta rotacja jest naturalna przy braniu wdechu. Myślę, że treż tak rotujesz tylko ni wiesz

Sent from Tapatalk
robertino

Postprzez Tupak » 16-05-2016, 21:46

Rotuję rotuję, ale nie wiem czy mam to robić mocno ( 45* czyli jakbym płynał na boku przez chwile ) czy tak lekko jak Phelps na filmiku :D Chyba już zrozumiałem gdzie błąd robiłem. Biorąc oddech zamiast pchać całe powietrze do 'środka' ja połowę zostawiłem w 'buzi'. Mysle, że to sprawiało takie niedotlenienie.
Tupak

Postprzez Tupak » 27-05-2016, 10:21

Witam :)

Znowu się czymś pochwalę. Złamałem 20 sec przez pierwszą długość! Droga powrotna już taka dobra nie była, muszę swój nawrót przećwiczyć (robię ten open turn) Chciałbym <40 sec przepłynąć ale chyba nie ma szans.

Mam bardzo ważne pytanie, jak wyczuć skok aby nie wskoczyć za głęboko? Czasem uda mi się perfekcyjnie wskoczyć, że jestem niemal w połowie basenu jak wypływam, a czasem... nie jestem nawet w połowie połowy. Skaczę 'na czuja'. Nie wiem czy zależy to od odepchnięcia od progu?

Pozdrawiam
Tupak

Postprzez robertino » 27-05-2016, 12:01

raczej trudno będzie odpowiedzieć na te pytanie. Trzebaby obejrzeć jak skaczesz.
robertino

Postprzez Sheva » 27-05-2016, 21:53

Hmmm jakoś nigdy nie myslalem o tym jak głęboko po skoku wchodzę do wody. Głębokość reguluje sobie zawsze rękami bo przy tej prędkości wystarczy mi ich delikatne wychylenie góra dół żeby sterować głębokością płynięcia.
Sheva

Postprzez cyraniusz » 29-05-2016, 18:43

Dobrze że bierzesz lekcje bo pływanie jest najbardziej techniczną dyscypliną z tych trzech, bez nauki u trenera ani rusz. Co do ilości oddechów to nie ma to żadnego znaczenia, możesz lecieć na jedną stronę, możesz na dwie. Zawodowi pływacy różnie to robią a co dopiero amatorzy.
cyraniusz

Postprzez Tupak » 12-06-2016, 19:55

Witam :D

W środę zrobiliśmy test na 50m (53sec). Byłem po siłowni oraz po sprintach już na basenie więc troche zmęczony też byłem. Dodatkowo źle zrobiłem nawrót (tu gdzieś z 2-3 sec zmarnowałem). Chciałbym zjechać poniżej 47 sec. Czuję, że mogę to zrobić. Przy tym teście 25 metrów zajęło mi ok 24-25 sec. Ostatnio jak sie chwaliłem zrobiłem na tym dystansie 20 sec, wczoraj 20,4 sec.

Wczoraj mierzył mi czas jakiś inny trener i powiedział, że za długo się wynurzam. Pomysłałem sobie i racja, wypływam przy połowie praktycznie, może metr, dwa do niej brakują. Połowa basenu samymi nogami to słaba opcja. Chyba lepiej jak najszybciej wypłynąć i machać łapami?

Co do machania łapami znalazłem ciekawy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=LgPQRrEfUJk

Jest po ang nie wiem czy go dobrze rozumiem. Proste rece niby są przydatne do sprintu bo pozwalają osiągnąć 'faster tempo'. Natomiast przy ugiętych mówi, że 'makes my stroke more powerful ... ' co powoduje, że przepływa szybciej z jednej krawędzi basenu do drugiej.

Co lepiej zastosować? Zauważyłem, że gdy sprintuje to dłonie mniej więcej są wyprostowane czyli ten pierwszy sposób.
Tupak

Postprzez robertino » 12-06-2016, 20:11

sprinterzy faktycznie mają ręce bardziej wyprostowane aniżeli zgięte w łokciu. Ale oni robią 50m dużo szybciej niż Ty 25. Idę o zakład, że w Twoim przypadku (50sek) nie ma to żadnego znaczenia. Ćwicz technikę, bo tu masz braki ewidentne.

Sent from my iPhone using Tapatalk
robertino

Postprzez Tupak » 12-06-2016, 21:07

Tu się niestety musze zgodzić. Raz 25 sekund, raz 20. Coś robię źle i myśle, że to właśnie praca rąk. Ostatnio po machnięciu czułem prędkość (zwłaszcza przy końcowej fazie ruchu) Wydaje mi się, że za szybko ręke wyciągam zamiast pociągnąć ją do tyłu. Mam jeszcze miesiąc do testów, czyli jakieś 12 wejść na basen... Obym to ogarnął. każda sekunda sie liczy :)

dzięki za pomoc :)
Tupak

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pływanie