kalendarz triathlon

Problem z technika pływania kraulem.

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z pływaniem w triathlonie i generalnie treningiem pływackim.

Problem z technika pływania kraulem.

Postprzez antonow » 15-03-2017, 11:56

Jakoś nie czuje się ryba w wodzie. Jak na moje spostrzeżenia to słabo u mnie z techniką i efekty ruchów pod wodą nie są takiej jak byc powinny.Jak zwiększyć efektywnośc ruchów pod wodą? Możecie polecić mi jakoś publikacje lub filmik instruktarzowy np. na YouTube? Będę bardzo wdzięczny! Mój docelowy dystans który chciałbym przepływac to 2km. O czasie na razie nie będę wspominał bo nie ma sensu.
antonow

Re: Problem z technika pływania kraulem.

Postprzez hadwao » 15-03-2017, 12:19

Nie licz na to, że jeden filmik odmieni Twoje pływanie. Dobra technika ma wiele składowych:
- odpowiedni poziom fit - rozumiem to jako wytrzymałość, siłę odpowiednich mięśni itd
- samoświadomość tego co robisz w wodze
- zrozumienie co powinieneś robić w wodzie
- setki godzin praktyki

Nie da się nauczyć pływać z pojedynczych filmików, bo zapewne nie masz 1 problemu. Opcje są dwie - albo idziesz na porządny kurs/zajęcia 1na1/grupę pływacką + sporo walczysz sam albo zdobywasz wiedzę o pływaniu i walczysz sam.
Jak rozumiem myślisz o 2 podejściu - tu masz opcje albo oglądasz całego youtuba i wyciągasz wnioski (co jest często trudne bo wiele filmików/podejść przeczy sobie), albo korzystasz z jakiegoś (zazwyczaj płatnego) materiału krok po kroku i pod niego ewentualnie potem dobierasz dodatkowe filmiki. Na Twoim miejscu udałbym się na stronę Swim Smooth i albo kupił ich filmik o nauce kraula od zera, albo skorzystał z aplikacji jak już coś tam pływasz. W aplikacji masz fajnie opisane błędy w pływaniu i jak je wyeliminować.
Nie licz jednak, że to zadziała i za miesiąc będziesz pływał - nawet doskonale wiedząc co trzeba robić zajmie to długie miesiące, zanim zaczniesz choć trochę przypominać pływaka. Takiego pływania jak na większości filmików z YT długo nie zobaczysz u siebie ( o ile w ogóle kiedykolwiek uda Ci się dojść do takiego poziomu) - to w większości są osoby z przeszłością pływacką, którzy w basenie spędzali tysiące godzin w wodzie.
hadwao

Postprzez qrto » 17-03-2017, 21:20

Moim zdaniem, na początek, tylko pierwsza z opcji opisanych przez hadwao. Pływanie jest bardzo techniczne, a jednocześnie jest to dyscyplina, w której - moim zdaniem - niemożliwe w zasadzie jest "spojrzenie na siebie z zewnątrz". Jedyne wyjście to nagranie swojego pływania ale to nagranie i tak, ostatecznie, trzeba pokazać komuś z doświadczeniem trenerskim. Więc lepiej zaoszczędzić sobie problemów i od razu wziąć trenera. Przy czym wystarczy, jedno, dwa spotkania. Potem samemu można robić zadane przez trenera ćwiczenia i następnie się znów raz spotkać, żeby zobaczyć jak progres i dostać nowe ćwiczenia. Moim zdaniem taki układ to najlepszy kompromis jakości do ceny. Oczywiście jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić, to polecam trenera non-stop :)
qrto

Postprzez Staszek84 » 08-09-2017, 10:23

Też mam ten sam problem :/ Generalnie bardzo dużo czasu spędzałem na basenie, a moje czasy praktycznie stały w miejscu. Miałem wiele zajęć z trenerem i widzę po sobie, że poprawna technika daje baaardzo wiele!
Początkowo możesz sam popróbować poćwiczyć w wodzie. Tu masz fajne filmiki, gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone:
https://www.youtube.com/watch?v=UJIcWfI ... Jowx6uiXRv

Pozdrawiam
Staszek84

Postprzez SavageMonster » 10-12-2017, 16:31

No musisz poszukać informacji od profesjonalistów. Najlepiej też udać się na zajęcia do doświadczonego pływaka, który dokładnie zobaczy, gdzie popełniasz błąd.
SavageMonster

Postprzez andrzej166 » 11-12-2017, 11:13

tylko profesjonalista, potem trening samodzielny przez jakiś czas i kontrola profesjonalisty!

poprawiając jedną rzecz wg filmików z yt możesz zepsuć inną albo inna może się ujawnić. wstyd się przyznać, ale jako byłemu pływakowi, trudno mi się pomaga znajomym triatlonistom ze względu na to, że potrafię pokazać ruch prawidłowy, ale np. nie umiem wskazać przyczyny dla której pojawia się jakieś zjawisko, np. zbytnia rotacja bioder, itd. filmiki na yt, w mojej opinii, mogą być niezwykle pomocne dla szlifowania techniki, pojedynczych zagadnień, ale nie nauki przy dużych brakach.

dlatego zawsze wszystkim polecam wynająć kilka razy kogoś, ale w odstępstwie czasowym.
andrzej166

Postprzez olesia » 09-01-2018, 13:22

Potwierdzam - tylko nauka pod okiem ternera!!!!!

Ja chodzę na basen od 3 lat systematycznie 1-2 razy w tygodniu.
Pływałam karulem, żabą, na plecach.
Wzięłam kilka lekcji, by ot tak, poprawić technikę.
Facet mi otworzył oczy jak powinno się PRAWIDŁOWO pływać.
Teraz ,po 3 miesiącach nauki z terenerem plus własne ćwiczenia dopiero mogę wyprzedzać facetów na torze :)) co się kiedyś nie zdarzało =))
No pływam pływam bez zmęczenia aż się czas wykupiony kończy.

Uważam, że pieniadze wydane na treningi pływania najlepiej wydane pieniądze na ten mój cały triathlon :)
olesia

Postprzez superfrog » 09-01-2018, 22:51

Oj tak, warto wziąć trenera. Rok temu umiałem pływać jako tako, zacząłem pływać z trenerką. Teraz widzę ją raz na miesiąc i to wystarczy. Ciągle jest progres i coraz większa przyjemność z pływania. Jestem świadomy swoich błędów, wiem co i jak mam ćwiczyć. Jutro rano mam basen i już nie mogę się doczekać.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez kajet » 10-01-2018, 13:55

Hehe, cały drugi rok treningów (grupowych, z trenerem, 2 x w tygodniu po godzinie) robiłem niewielki postęp lub żaden. Ale w tym drugim roku polubiłem pływanie. Było dziwnie - basenowa niedojda, ale chodzi chętnie i się przykłada. A kiedyś nie znosiłem pływania.
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez Karjar » 10-01-2018, 14:09

kajet napisał(a):Ale w tym drugim roku polubiłem pływanie. Było dziwnie - basenowa niedojda, ale chodzi chętnie i się przykłada. A kiedyś nie znosiłem pływania.

Mam nadzieję, że to jakaś prawidłowość :D Czekam cierpliwie na ten przełomowy moment u siebie :)
Karjar

Postprzez olesia » 10-01-2018, 14:43

kajet napisał(a):Hehe, cały drugi rok treningów (grupowych, z trenerem, 2 x w tygodniu po godzinie) robiłem niewielki postęp lub żaden. Ale w tym drugim roku polubiłem pływanie. Było dziwnie - basenowa niedojda, ale chodzi chętnie i się przykłada. A kiedyś nie znosiłem pływania.

Bo Cię ten napis na torze dołuje :)
olesia

Postprzez hadwao » 10-01-2018, 14:51

Jak to mawiał mój trener - pływać to by każdy chciał, ale robić to nie ma komu.

Osobiście uważam, że na poziomie przyzwoitości większość ludzi jest w stanie pływać sama. Poziom przyzwoitości definiuję jako 1:35-2:00/100m Wiele w pływaniu zależy od predyspozycji - niektórzy po prostu szybko podświadomie zaprzyjaźniają się z woda, a inni potrzebują dużo pracy i godzin spędzonych w wodzie aby załapać. Oczywiście trener/grupa tą drogę znacząco upraszcza i skraca, ale da się samodzielnie nauczyć przyzwoicie pływać przy odrobinie chęci do zdobywania wiedzy.
hadwao

Postprzez superfrog » 10-01-2018, 16:02

Dobrą opcją jest nagranie siebie pod wodą. Po takim incydencie właśnie postawiłem na trenerkę. Wcześniej nie szukałem żadnych informacji.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:05 9/207
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
superfrog

Postprzez hadwao » 10-01-2018, 16:13

Dokładnie mówię o ćwiartce (faktycznie nie napisałem) ;-) 2:00 jest spokojnie do ogarnięcia. 1:35 to już wg mnie taki sufit, który trudno będzie przeskoczyć na poziomie amatorskim samoukowi, nawet jeśli będzie chodził na basen 5x tydzień.
hadwao

Postprzez weekendowy » 26-01-2018, 11:37

W zależności na jakim poziomie pływania jesteśmy potrzebne będą nam inne bodźce do rozwoju, a dokładniej do przyspieszenia. Zawodnik z tempami 2:00 + zdecydowanie powinien skorzystać z porady trenerskiej. Po pierwsze musi nauczyć się świadomie utrzymywać na wodzie czyli wiedzieć co robi nie tak i w jaki sposób można to poprawić. Po drugie, co jest najważniejszym elementem zadbać o szeroko rozumiany fitness i siłę ogólnorozwojową. Samo pływanie powinno być taką wisienką na torcie i sprawiać przyjemność. No chyba że ktoś ma tyle czasu , że może cisnąć basen 6 dni w tygodniu po 2 godziny.
Wspomniany fitness i siłę szczególnie powinni wziąć sobie do serca amatorzy pływający we wspomnianym przez @H2O zakresie [2:00-1:35]. Na tym poziomie moim zdaniem, zwiększenie prędkości zdecydowanie związane jest z siłą i wytrzymałością. Bazując na swoim przypadku stwierdzam, że w tym elemencie zrobiłem największy postęp. Oczywiście na tym poziomie amatorskim jakąś tam technikę musimy posiadać i oczywiście trzeba ją szlifować ale według mnie ok. 80% energii powinno być kierowane na siłę i wytrzymałość. Reszta to technika i wszystkie te pływackie gadżety….
weekendowy

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Pływanie