kalendarz triathlon

Jak powinna kręcić się korba

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Jak powinna kręcić się korba

Postprzez Kik_81 » 16-07-2019, 09:48

Kurcze Panie i Panowie...
z pozoru głupie pytanie.
Mam 4 rowery i po ściągnięciu łańcucha w każdym korba kręci się z innym oporem.
Na najważniejszym czyli TT maszynie staje od razu po zakręceniu. W szosie po zakręceniu zrobi jeszcze ze 2-3 obroty. W przełaju kręci się z 5 obrotów?

Czy ma to znaczenie czy są to opory pomijalne przy jeździe?

Ma ktoś może informację ile N przykłada się do pedała np. przy ok 200W?
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Re: Jak powinna kręcić się korba

Postprzez Willi » 16-07-2019, 12:04

Każdy wat się liczy czym lżej tym lepiej ale chyba to zależy od złożenia suportu w korbie i dokręcenia ramienia korby.
Willi

Postprzez Szajba » 16-07-2019, 12:23

Nie dalej jak trzy tygodnie wstecz wymieniałem w Fuju łożyska w suporcie BB86. Zwykłe, Rotor-a PF4130. Co zauważyłem to to iż nowe łożyska stawiały dość znaczny opór i po montażu i zakręceniu korbą obracały się faktycznie niemrawo. Stawiam jednak na stosunkowo niewielką bezwładność całego układu.
Szajba

Postprzez Kik_81 » 16-07-2019, 12:33

O i może to być odpowiedź. Bo właśnie wymieniłem korbę w TT na znacznie lżejszą.
Pozdrawiam Krzysiek
Kik_81

Postprzez arthuroo » 16-07-2019, 16:46

ciekawy temat :)
poszperalem troche w internecie slowa kluczowe Bottom Bracket, Frictional Loss, i co ciekawe lozyska metalowe wcale nie tak kiepskie w porownaniu z ceramicznymi. rowniez wybor oleju lub innych sliskich polepszaczy ma znaczenie.
i wszedzie pojawia sie podobny komentarz nt. poprawnej instalacji
arthuroo

Postprzez PiotrS » 17-07-2019, 09:19

Dobra korba (a w zasadzie support) shimano zakręci się ze dwa razy :).
Ceramiczny support może się kręcić nawet kilkaset obrotów.
Korba (support) nie przestanie się kręcić z powodu zużytego łożyska, opory generują gumowe uszczelniacze.Nowe mocniej. Stare łatwiej.

Korba, tu jest inna sprawa. Musi być precyzyjnie wykonana i wyważona. Jeśli będą różnice to wtedy nie będzie się kręcić.
1 co trzeb zrobić to sprawdzić pedały, czy są dobrze wkręcone, sprawdzić czy przypadkiem nie zgubiliśmy podkładki, między pedałem a korbą. No i może oczyści pedały? Jak ktoś chce zobaczyć jaki to ma wpływ, wystarczy magnes przyczepić do jednego ramienia lub łatwiej odkręcić jeden pedał.

Jeszcze warto koła sprawdzać i pokręcić, jak się obracają. Kilka razy mocno zapiąłem i stawały po kilku obrotach.
PiotrS

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo