kalendarz triathlon

Przesunięcie bloków SPD do pięty Friel

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Przesunięcie bloków SPD do pięty Friel

Postprzez GrudiLee » 03-07-2013, 06:01

Hi,

experymentuję z ustawieniami (potrzebuję dużo siły na podjazdach) i u Friela wyczytałem, że można przesunąć bloki SPD w stronę pięty.

Chcę to połączyć z przesunięciem siodła do przodu i zobaczyć co z tego wyjdzie.

A Wy jak ustawiacie bloki (pisze o blokach SPD nie SD-SL).

Pozdrawiam
Filip
Never give up
GrudiLee

Re: Przesunięcie bloków SPD do pięty Friel

Postprzez przemek3333 » 04-07-2013, 09:24

tak na szybko.
jeśli potrzebujesz tego na zawody to:
1 startuj zawsze tak jak trenujesz !!!
2 tak zmiana jest dobra ale musi być przećwiczona, zupełnie inaczej przeciążasz kolana, których będziesz potrzebował na biegu.
3 możesz mieć mniejsze panowanie nad rowerem.

lepiej jest poćwiczyć przesunięcie na siodełku na podjeździe biodra do przodu i ty łek siedzi na nosku, ręce luźniutko !!!!
na zjeździe ciężar ciała do tyłu.
4:40 to już historia :)
przemek3333

Postprzez GrudiLee » 04-07-2013, 10:17

ok,

chodzi mi o kwestie zwiększenia siły na pedały - wyczytałem u Friela, że jeśli blok jest przesunięty w stronę pięty, to co prawda zmniejsza się kadencja, ale siła z jaką naciska się pedały rośnie.

poćwiczę zobaczę, opiszę.
Never give up
GrudiLee

Postprzez Siwir » 04-07-2013, 11:02

GrudiLee napisał(a):Hi,

experymentuję z ustawieniami (potrzebuję dużo siły na podjazdach) i u Friela wyczytałem, że można przesunąć bloki SPD w stronę pięty.

Chcę to połączyć z przesunięciem siodła do przodu i zobaczyć co z tego wyjdzie.

A Wy jak ustawiacie bloki (pisze o blokach SPD nie SD-SL).

Pozdrawiam
Filip

Eksperymantowałem przed fittingiem z ustawieniami bloków spd właśnie i przesunięcie np do przodu powodowało ból w kolanach (większa dzwignia prawopodobnie) w tył nie przesuwałem niestety. Mam mniej więcej centralnie ustawione te bloki teraz.
WTT
1/2 IM Sieraków ('14)- 4.53.37
IM Kopenhaga('14) -10.39.39
Siwir

Postprzez foka » 04-07-2013, 11:10

Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez hadwao » 04-07-2013, 11:45

Zdecydowanie jest to prawda, że przesuwając pedały w kierunku pięty mamy większą siłę nacisku i łatwiej jest wykonywać podjazdy. Ogólnie myślę, że zasada jest taka, że im słabsze nogi tym bardziej opłaca się przesuwać do pięty.
Ja akurat mam dość słabą moc w nogach, ale za to naturalnie kręcę wysokie kadencje (wiele osób do takiego kręcenia musi się przyzwyczajać) - przesunięcie pedałów bliżej pięt dało mi odczuwalnego kopa - nie tylko na podjazdach. Pozwoliło tez zmienić przełożenie na szybsze na prostych.
Nigdy nie miałem jednak robionego fittingu, opierałem się jedynie na teorii, gdzie pedał powinien się znaleźć, tak więc widocznie takie ustawienie ogólnie jest dla mnie bardziej naturalne.
Z drugiej strony łatwo z tym przesadzić - przy eksperymentowaniu z mojego punktu optimum delikatne przesunięcie w dół spowodowało już dość mocny spadek komfortu pedałowania. Tak więc robiąc to na czuja jest sporo zabawy i liczą się dosłownie milimetry. Często ułożenie pedału wydaje się na początku super, ale po 20km okazuje się, że jednak bardzie odczuwa się zmęczenie itp.
hadwao

Postprzez drummer » 04-07-2013, 11:49

Zastanawia mnie tylko dlaczego nikt tego nie stosuje w peletonie. Tam przecież wydaje się miliony dolarów na badania każdej pierdoły jak kształt koszyczka na bidon a tak oczywistą rzeczy by pominięto? Może nie ma to większego znaczenia dla wytrenowanych kolarzy?
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez hadwao » 04-07-2013, 12:41

Ja tylko sprostuję, bo właśnie doczytałem link. W swojej wypowiedzi mówiłem o przesuwaniu pedałów do tyłu w jakiś rozsądnych granicach.
Tutaj widzę, że mowa w ogóle o dowiercaniu dodatkowych otworach / butach na zamówienie - nie wiem czy autorowi chodziło aż o tak dużą ingerencję. Takiego czegoś w każdym razie nie testowałem na sobie - próbowałem jedynie dość mocnego cofnięcia bloków w stosunku do zalecanych standardów i u mnie to się opłaciło.

@Drummer - zwróć uwagę, że w linku jest też napisane, że takie ustawienie jak proponuje Friel w linku ma oszczędzać mięśnie potrzebne do biegu, co by mogło tłumaczyć dlaczego w triathlonie może się to sprawdzać bardziej niż w zwykłym kolarstwie.

Tak jak jednak pisałem, nigdy nie słyszałem o takim ustawieniu pedałów - a czytając Friela (polską edycję) odniosłem wrażenie, że chodzi raczej o "podrasowanie pozycji spd" a nie całkowitą jej zmianę - może odniosłem takie wrażenie, dlatego, że już wcześniej czytałem o cofaniu bloków i nie wczytałem się dokładnie w ten fragment.
Zauważyłem jednak, że Friel ogólnie lubi niekonwencjonalne podejście, bo np. zachęca do stosowania w bieganiu POSE, co też jest z tego co czytałem dość kontrowersyjne.
hadwao

Postprzez Dark44 » 05-07-2013, 10:25

hadwao napisał(a):Ja tylko sprostuję, bo właśnie doczytałem link. W swojej wypowiedzi mówiłem o przesuwaniu pedałów do tyłu w jakiś rozsądnych granicach.
.

Chyba raczej chodzi o przesuwaniu stoby względem osi pedałów, czyli blok vs. but.
Dark44

Postprzez hadwao » 05-07-2013, 10:39

Skrót myślowy:-) Oczywiście chodzi o przesunięcie bloków w taki sposób aby pięta była bliżej osi pedału.

BTW. Podłączę się do tematu - czy ktoś już eksperymentował z takim ustawieniem jak opisane w linku, bo mnie temat zaciekawił, choć przyznam, że u mnie po przekroczeniu pewnej granicy w przesunięciu, ale jeszcze w granicach standardowego buta spd przy wyższych kadencja pojawia się dyskomfort, także to raczej u mnie się nie sprawdzi.

Z drugiej strony wczoraj miałem pierwszą w życiu zakładkę rower->bieganie i wesoło nie było, zwłaszcza na początku ;-)
hadwao

Postprzez GrudiLee » 05-07-2013, 19:25

Testowałem wczoraj. Przesunięcie bloku do pięty o około 0,5 cm. Odczuwalne zwiększenie siły w nogach. Odczuwalne zwiększony udział mięści ud. Kadencja bez zmian. Łydka dużo mniej zmęczona. Przejechałem 28 km były 4 długie podjazdy + około 10 km sprintu. Generalnie super.
Z minusów coś mnie kark zaczął pobolewać chyba muszę kierę lekko unieść.
Never give up
GrudiLee

Postprzez Dark44 » 06-07-2013, 10:14

GrudiLee napisał(a):Testowałem wczoraj. Przesunięcie bloku do pięty o około 0,5 cm. Odczuwalne zwiększenie siły w nogach. Odczuwalne zwiększony udział mięści ud. Kadencja bez zmian. Łydka dużo mniej zmęczona. Przejechałem 28 km były 4 długie podjazdy + około 10 km sprintu. Generalnie super.
Z minusów coś mnie kark zaczął pobolewać chyba muszę kierę lekko unieść.

Hmnnn, 0,5 cm to mi sama stopa względem buta "lata", a jak mocniej ścisnę rzepami, to mi po 40-50 km podeszwy stopy cierpną.
A propos - na bikefittingu u Krystyna oś nacisku (blok, but, pedał) determinowana jest, przede wszystkim, budową stopy a markery wyznaczane są w stosunku do budowy kośca stopy. Ergonomia vs. (może via ;-) siła nacisku... .
Dark44

Postprzez GrudiLee » 06-07-2013, 11:17

No ja but mam dopasowany dość dobrze. Noga mi w nim nie lata. Może jest też efekt psychologiczny.
Never give up
GrudiLee

Postprzez klipiarski » 09-07-2013, 21:52

Ustawianie bloków rozpoczyna się od pozycji neutralnej. Jest to takie umieszczenie bloków, aby oś pedałów znajdowała się pomiędzy głową 1 i 5 kości śródstopia (najbardziej "wystające punkty" śródstopia, po stronie wewnętrznej i zewnętrznej stopy).
W uproszczeniu: patrząc z góry na stopę, oś powinna być pomiędzy tymi punktami (można wyczuć je palcami i przykleić naklejkę).
Jeżeli odczuwamy cierpnięcie stóp lub mamy tak zwane "gorące" stopy, można spróbować przesuwać bloki w kierunku pięty. Wówczas problemy powinny ustąpić. Rzeczywiście, w czasie długodystansowych wyścigów kolarskich w Stanach stosuje się przesuwanie bloków do tyłu (włącznie z wierceniem nowych otworów), ale to praktyki ekstremalne. Retul również opublikował artykuł o teście, w którym kolarze torowi pedałowali z blokami zamocowanymi na piętach, bez strat energii.
Są to jednak ekstrema i lepiej poprawiać technikę pedałowania w klasyczny sposób, niż eksperymentować na swoim organizmie.
CAMPAGNOLO SERVICE CENTER
RETUL FIITTING
WERTYKAL.COM
klipiarski

Postprzez MateuszP » 28-05-2014, 08:14

Jeżeli się nie mylę w "Biblii" była również wzmianka o prostopadłej do podłoża łączącej właśnie kości śródstopia do kości kolana, co zapewne wzmacnia właśnie moment przepchnięcia pedału. Lecz fitt jaki proponuje Friel dotyczył pozycji aero na co warto zwrócić uwagę.
Jeszcze jedna sprawa. Dostałem radę dotyczącą ułożenia właściwie samej nogi. Nogi mają być delikatnie zwrócone do wewnątrz. Czy ktoś w tym temacie potwierdzi bądź zaneguje podejście?
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Kolarstwo