kalendarz triathlon

Wat-y na rowerze stacjonarnym ?

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Wat-y na rowerze stacjonarnym ?

Postprzez GrudiLee » 01-11-2014, 18:17

Cześć,

od dawna trenuję z pulsometrem, na pomiar mocy niestety kasy na razie nie mam ale w związku z treningami zimowymi na siłowni na rowerze stacjonarnym, zastanawiam się jak się maja wat-y wyświetlane na takim rowerku do rzeczywistości ?

Może da się je (wat-y "stacjonarne") wykorzystać do treningu ?

Co wy na to ? Opinie ? Sugestie ?

Filip
Never give up
GrudiLee

Re: Wat-y na rowerze stacjonarnym ?

Postprzez krzys1 » 01-11-2014, 18:33

Te waty najcześciej nie zgadzają się z rzeczywistymi, ale jeśli wyznaczysz sobie wg nich ftp, to jak najbardziej możesz wg tego trenować. Oczywiście jak będziesz pilnował, żeby ciśnienie w oponach, docisk rolki, kalibracja i inne czynniki wpływające na dokładność tych watów, były niezmienne.
krzys1

Postprzez Poms » 01-11-2014, 20:16

Jeśli chodzi o moc to prawdopodobnie dokładność jest dość wysoka, o ile mówimy o rowerze stacjonarnym elektromagnetycznym. Błąd sięga kilku procent - tak twierdzi producent. Odnosząc do rzeczywistości wartości wskazywane mają sens, gdy weźmiemy pod uwagę badania profesjonalnym sprzętem.
Problem w tym, że są to warunki idealne. Trzeba pamiętać tylko, że taki rower nie uwzględnia oporów powietrza ruchu itp. Na rowerze stacjonarnym mając średnio 250w niekoniecznie uzyskamy średnią prędkość taką samą jak w rzeczywistości. Pomiar jest realizowany na wartościach elektrycznych przy uwzględnieniu prędkości koła zamachowego.

Sam jestem ciekawy, jak to wygląda, bo przez zimę zamierzam jeździć na takim rowerku.

Ktoś dysponuje jakimiś danymi ile generują mocy kolarze podczas wyścigu? Chodzi mi o wartość średnią w watach bądź kilojoulach. Coś koło 300W/h ?

Edit:
Znalazłem wykresy z Tour de france : http://velonews.competitor.com/2013/07/ ... nce_296653 jak znajdę trochę czasu to sprawdzę jak to wygląda w porównaniu do roweru stacjonarnego.
Poms

Postprzez krzys1 » 01-11-2014, 21:20

Poms, ale jakie opory powietrza? Interesuje nas tylko moc, idealnie żeby to była dokładnie taka moc jaką wkładamy w pedały.
krzys1

Postprzez Poms » 01-11-2014, 21:58

No tak, przecież one są składową mocy wejściowej. Głupek ze mnie :) . Poszukam instrukcji i skalibruje rowerek pod siebie. Bo na chwilę obecną wyniki mocy są zawyżone.
Poms

Postprzez bartolini » 01-11-2014, 22:50

Tak na prawdę to nie ma wielkiego znaczenia czy komputerek będzie pokazywał prawdziwe waty czy nie. Ważne tylko, żeby pokazywał powtarzalnie i żeby ewentualny błąd był liniowy. Jeśli zrobisz test na FTP to potem możesz robić dobrze zaplanowane, pełnowartościowe treningi w oparciu o procent tej wartości i praktycznie nie interesować się tym jakie dokładnie cyferki się wyświetlają. Procent jest jednostką bezwymiarową, zatem nie zależy od kalibracji urządzenia.

Jedyna wada błędnego pomiaru jest taka, że nie będziesz mógł się wirtualnie porównać z innymi zawodnikami. Ale to nie przeszkadza w dobrym treningu, co wytrenujesz to Twoje a porównasz się podczas zawodów.
bartolini

Postprzez ioannahh » 02-11-2014, 06:28

nie wiem jak się ma sprawa z rowerem stacjonarnym na siłce, ale sprawdziłam, że waty na rowerze w plenerze nie równają się watom kręconym na trenażerze, oczywiście na tym samym rowerze. próbowałam zrobić interwały w domu na takich samych mocach jak na dworze i prawie wyzionęłam ducha :roll:
ioannahh

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo