kalendarz triathlon

PROGRAM DO BIKEFITTING

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

PROGRAM DO BIKEFITTING

Postprzez 120 » 15-12-2014, 11:02

Do tej pory czerpałem z waszej wiedzy i doświadczenia, znalazłem program do bikefitingu mam nadzieje że komuś się przyda.

Link do opisu programu:
http://www.dcrainmaker.com/2013/10/automated-measurement-review.html

Link do programu:
https://itunes.apple.com/us/app/bike-fast-fit/id710935084?mt=8
120

Re: PROGRAM DO BIKEFITTING

Postprzez 120 » 15-12-2014, 11:25

Tu link do raportu z moim bikefittingiem:

https://drive.google.com/file/d/0B1zeAmfTPiFvQWFoY0I4cGdkVWc/view?usp=sharing

Jeśli ktoś pokusił by się o komentarz był bym wdzięczny :)
120

Postprzez Alex » 14-01-2015, 14:59

Cześć.

Skoro poradziłeś sobie z instrukcją obsługi programu pewnie poradzisz też sobie z tekstem z komentarza:

"> a bike fit is never only based on the solely measurement of angles. It also has to to with body symmetric, history, length differences of body part, differentiation in facial balance, upper end lower body length, type of muscles, pushing technique and changes in some of the parameters during the periodisation of your season.
the other thing that seems to be important in this is time. the longer you sit in a position the better you get an idea of what you can or cannot do. this holds an direct relationship between the upper part."

Nic dodać nic ująć. Najlepiej poddać się ocenie fachowca. Bazując na "najlepszych" wartościach poszczególnych kątów niekoniecznie osiągniesz optymalną dla siebie pozycję.

Jeśli nie ma funduszy na bike fitting trzeba próbować samemu. Trzeba na danym ustawieniu przejechać kilka godzin i przeanalizować co jest do zmiany. Wszystko sprowadza się do osiągnięcia kompromisu pomiędzy pozycją aero a komfortem jazdy.
Alex

Postprzez 120 » 14-01-2015, 22:51

Poradziłem sobie z komentarzem :)
Zawsze można skorzystać z dr. Googla ;)

A tak poważnie jeżdzę w kilku letnich butach SPD
Zanim dojdę do bikefitingu muszę jeszcze kilku zakupów dokonać.
Narazie mam rower myśle ze bardzo fajny i trenażer.

Żeby próbować samemu trzeba mieć jakieś odniesienie.
Program jest dość elastyczny i nie nakazuje konkretnj wartości a zakres w którym powinieneś sie poruszać.

Pewnie gdyby w Szczecinie był BikeFitting bym sie zdecydował i uzbierał potrzebne fundusze.

Naarazie zostaje program który może pomagać, bo podpowiada na co zwrócić uwagę i co może być przyczyną dyskomfortu.
Pozwala spojżeć na siebie z perspektywy. I dostrzec ze nie tylko 3 funkcje są do ustawienia.

Tak jak w bikefitingu najważniejsza jest wiedza człowieka a programy 3d ich wspomagają i tu tak jest.
Program pokazuje ilośc opcji jakie są do ustawienia ogólny zakres ustawień w których mieści sie dziewięćdziesiąt pare procent populacji. A swoje trzeba wysiedzieć na rowerze i poustawiać. I mieć nadzieję ze wyjdzie ok
Osobiście znam osobę która po bikefittingu po miesiącu wróciła do swoich poprzednich ustawień bo nie mogła sie przyzwyczaić do "świetnej" pozycji.
120

Postprzez Alex » 15-01-2015, 10:55

Napiszę jak ustawianie roweru wyglądało u mnie.

Kupiłem rower szosowy. Do tego dokupiłem przystawkę czasową i ujemną sztycę. Używając różnych porad na temat wysokości siodełka , kierownicy ustawiłem zgodnie z "literaturą".
Efekt - plecy bolą , na lemondce leżę przez 10% treningu , po rowerze bolą kolana.

Trzeba dokonać zmian ustawień. Ściągam program , o którym pisałem na forum. Cykam sobie fotkę i ustawiam rower tak aby wszystkie kąty były w zalecanych wartościach.
Efekt - jeszcze bardziej agresywna pozycja aero - plecy dalej dają o sobie znać, z kolanami duża poprawa - nic nie boli. Doszedłem do wniosku ,że do takiej pozycji trzeba się przyzwyczaić i katowałem się na takim ustawieniu.

Po kilku miesiącach na trenażerze byłem w stanie spędzić w pozycji aero 50-60% treningu.
Po konsultacji ze znajomym triathlonistą , który oświecił mnie że mam leżeć przez cały czas na lemondce , zdecydowałem się na bike fitting.

Efekt: z dnia na dzień byłem w stanie leżeć przez 90% treningu. Na bike fittingu zmienione zostało wszystko oprócz ustawienia bloków w butach.

Tak więc na moim przykładzie widać ,że jeśli ma się wszystkie kąty ustawione zgodnie z programem to niekoniecznie uzyskamy poprawną pozycję.
Alex

Postprzez hadwao » 15-01-2015, 11:37

Alex z ust mi to wyjąłeś ;-)

Akurat jakiś 2 tygodnie temu testowałem tą aplikację i na fali tego topicu napisałem notkę na blogu z punktu widzenia osoby nie znającej optymalnej pozycji przed testem programu.

Tutaj dłuższy tekst http://triabout.pl/bike-fast-fit-progra ... a-rowerze/

Aplikacja fajna, ale to nie aplikacja do bike fittingu, tylko do pomiaru kątów.
hadwao

Postprzez 120 » 15-01-2015, 20:20

hadwao napisał(a):
Aplikacja fajna, ale to nie aplikacja do bike fittingu, tylko do pomiaru kątów.

Właśnie o to mi chodzi ten program cię nie ustawi ale pokazuje w jakich granicach najlepiej się poruszać. I co można ustawić.
I w tej cenie nie można zbyt wiele wymagać.
120

Postprzez grzegosz » 24-02-2015, 21:56

nie no, niby apka wygląda całkiem porządnie, dużo pokazuje, ale jeśli miałbym brać pod uwagę jakkolwiek bikefitting to raczej zaufałbym specjalistom niż komórce. W końcu chodzi o indywidualne predyspozycje, wiadomo że każdy ma inne, nie da się wszystkich ludzi dopasować do roweru na jedno kopyto.
grzegosz

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo