kalendarz triathlon

Trening w zimie na rowerze stacjonarnym w domu/siłowni?

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Trening w zimie na rowerze stacjonarnym w domu/siłowni?

Postprzez StruZ » 29-12-2014, 13:48

Cześć,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolarzy, jak przepracowujecie okres zimowy?
W te wakacje kupiłem swoją pierwszą w życiu kolarkę na początku nie mogliśmy się trochę zgrać, ale z każdym treningiem było tylko lepiej. Przyszła zima i co dalej? Czy odstawiacie treningi na rowerze czy przesiadacie się może na stacjonarny? Jak utrzymać kondycję macie jakieś sprawdzone plany treningowe?

Nie mam opcji kupna na razie trenażera więc został mi trening na rowerze stacjonarnym. Myślałem o trenowaniu dwa razy w tygodniu po ok 45min/1h. Jeździć z pulsem? kadencją? jakieś interwały?

Z góry dzięki za odpowiedź.
StruZ

Re: Trening w zimie na rowerze stacjonarnym w domu/siłowni?

Postprzez hadwao » 29-12-2014, 15:15

Wiele zależy od okresu przygotowań/możliwości czasowych/dystansu docelowego itp.

Ja przygotowuje się do pierwszego HiM (mam już 3 ćwiartki i olimpijkę w tym sezonie zrobione). Ćwiczę na trenażerze około 4-6h tygodniowo. W okresie obecny, gdzie skupiam się na bazie jeżdżę głównie spokojne treningi między 60 a 120 minut z różnymi akcentami - np. sprinty, interwały siłowe przeplatane z wysoką kadencją itp. Obecnie wprowadzam też treningi interwałowe z płytą do trenażera (takie filmiki, które mówią kiedy jak mocno pedałować itp zobacz np. na sufferfest). Takie filmiki to dla mnie jest jeszcze masakra (kałuża potu zawsze po nich zostaje), ale są fajnym urozmaiceniem.

Co do treningów stacjonarnych to zdania są różne - jedni mówią, żeby na trenażerze robić też bazę (ja tak robię) inni radzą aby robić tylko treningi jakościowe i raczej do 60minut. Każdy ma na to swój sposób. Jedno jest pewne - cokolwiek być nie zrobił to będzie lepiej niż jak nie będziesz ćwiczył wcale ;-) Jeśli jesteś amatorem jak ja, to w zasadzie na początku każdy trening na którym się spocisz będzie działał. Poszukaj na sieci stronek z przykładowymi treningami na trenażerze (jest tego trochę) i po prostu zacznij je robić na rowerku stacjonarnym. Przy jednostkach 60minut tak na prawdę bazy nie zrobisz, więc zostaje praca nad szybkością i siłą, czyli interwały i sprinty.
hadwao

Postprzez Bodzio » 09-01-2015, 22:59

Mam w domu trenażer Elite Qubo Fluid. Ćwiczę na nim ok. 4 godziny tygodniowo. Standardowo na tętnie ok. 130-140. Dla mnie jest to dobre tętno do oglądania seriali. Krótkie treningi na 1 odcinek The Walking Dead, czy Game of Thrones, robię raczej interwałowo , dłuższe treningi 2-odcinkowe na spokojniejszym tempie. Generalnie staram się wykorzystywać zasadę 2 w 1. Film oglądam z żoną (trochę narzeka na hałas, ale nie jest tragicznie :-) ) i jednocześnie trenuję. Moim zdaniem do dobry sposób na przepracowania zimy.
Jedynym minusem jazdy na trenażerze w pokoju jest kałuża potu jaką zostawiam. Ale i na to jest metoda (dobry wyntylator) i stosunkowo niskie tętno. Na interwały niestety rady nie ma....
Bodzio

Postprzez GrudiLee » 10-01-2015, 07:36

Hej ! Kolega jasno napisał, że na razie trenażer odpada.

Jak jest znośna dla ciebie pogoda to wyskakuj (dobrze ubrany - co to znaczy dobrze ubrany poczytaj w necie) i śmigaj spokojnie po 90 min na zewnątrz.

Jak Ci za zimno/mokro/wietrznie, to idź na siłownie siadaj na rowerek i rób "dupo-godziny" musisz jak nie masz kilku sezonowej praktyki to kręć po 60-90 min na średnim obciążeniu tak aby się nie zachatać, ale przy okazji aby zbudować bazę czyli fundament jazdy na wiosnę czyli umiejętność jazdy około 90 min na średnim obciążeniu.

Treningi rowerowe - zależy ile masz czasu ale 3x tydz było by ekstra, jak robisz coś jeszcze (pływanie, bieganie) to rób 2x tyg

Ja robię wt - siłownia górna część ciała 30 min + 45-60 min ćwiczeń biegowych na bieżni, czw - siłownia nogi 30 min + 45-60 min rower (akurat teraz podjazdy, ale to ostatnio mój konik) sob - 60-90 min wybiegania (średni obciążenie, ale długo), ndz. rower 90-120 min, no i pon lub śr basen.
Never give up
GrudiLee

Postprzez hobbes » 12-01-2015, 20:09

Trenażer wyjdzie chyba taniej niż komplet ciuchów zimowych. Zwłaszcza używany.
Triangle Sports Racing Team
SAY NO TO DRAFTING!
hobbes

Postprzez Krygi90 » 03-02-2015, 13:35

Próbowałem wejść na stronę sufferfest i potrenować przy tych filmikach..
Może mi ktoś w prosty sposób wytłumaczyć jak uruchomić taki film?
Krygi90

Postprzez michallos » 03-02-2015, 13:50

A kupiles juz film?
Rekordy:
1/4 IM - 2:12:09 (Nieporęt 2015)
1/2 IM - 4:58 (Malbork2015)
michallos

Postprzez Krygi90 » 05-02-2015, 15:30

myślałem że filmiki będą darmowe :-\
teraz widzę że 40 zł za 50 min film, jednak chyba nie obejrzę..
Krygi90

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo