kalendarz triathlon

Software do rysowania tras kolarskich

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Software do rysowania tras kolarskich

Postprzez Szymek » 04-09-2015, 18:28

Cześć,

Jako że planuję wkrótce długą wycieczkę rowerową w całkowicie nieznane dla siebie tereny, chciałbym zapytać - czy znacie może sprawdzone sposoby na "narysowanie" trasy przed wyjazdem na trening? Dotychczas rysowałem trasę na Garmin Connect i odtwarzałem potem mapę na FR910, tyle że garminowska mapa jest strasznie dokładna i nieraz wyprowadziła mnie na drogę, którą ledwo można by przejechać góralem, a co dopiero szosą. A czasem wyrzuca na drogi, którym na tyle blisko do autostrady, że strach nimi jechać rowerem. Jakieś pomysły może jak sobie z tym problemem radzić?

pozdrowienia,
Szymon
Szymek

Re: Software do rysowania tras kolarskich

Postprzez hadwao » 04-09-2015, 18:39

Ja kiedyś jeździłem z trasą rysowaną w Endomondo, ale też szału nie było - w sensie z telefonu się niezbyt wygodnie korzysta w trasie. Chyba najlepszy jest mapnik na kierownicy po prostu.
hadwao

Postprzez Czeskom » 04-09-2015, 20:29

Mapmyride.com
Czeskom

Postprzez Palec » 04-09-2015, 20:45

gpsies.com Może to?
21km 1:56:54 [2011] 42 km 4:32:29 [2011] 1/4 IM 3:05:29 [2012] 1/2 IM 6:21:3 [2012]Olimpijka Poznań 3:11:28 [2015]Olimpijka Blachownia 2:52:42 [2017]
Palec

Postprzez lola » 05-09-2015, 08:18

A na czym zamierzasz ogladac?
lola

Postprzez Szymek » 07-09-2015, 21:51

Dzięki za odpowiedzi. Możecie napisać kilka cech serwisów, które wymieniliście? W międzyczasie dowiedziałem się od kolegi, który przejechał rowerem z Polski do Maroka, że dobry w tej kwestii jest Open Street Map, gdzie kolory dróg oznaczają mniej więcej natężenie ruchu na danej trasie. Mapki Open Street Map są dostępne w Garmin Connect, więc postanowiłem sprawdzić - na razie nie zgadza mi się skala kolorów, ale jak rozpracuję temat dam znać, może komuś się to kiedyś przyda.

Dotychczas rysowałem trasę na Garmin Connect i odtwarzałem na FR910xt, gdzie "mapa" to zwykła kreska która pokazuje wyłącznie w którym kierunku skręcić i mniej więcej za ile. Dlatego jeśli ten sposób nawigacji naprowadzi mnie na drogę gruntową, a nie znam okolicy, to krótko mówiąc jestem w d*** :)

Czekam także na sugestie gdzie na czasówce mogę zamontować mapnik :)
Szymek

Postprzez Szymek » 28-09-2015, 22:21

Mały update po wycieczce, dla wszystkich, którzy chcieliby wykorzystywań OpenStreetMap z Garmin Connect do ustalania tras. Jest całkiem czytelnie:

a) drogi oznaczone jako żółte - bardzo dobrej jakości, ale zdecydowanie zbyt ruchliwe na jazdę rowerem,
b) drogi oznaczone jako białe - jakość tak samo dobra, ruch niewielki
c) drogi oznaczone kreską - jakość trochę gorsza, kompletny brak ruchu, ewentualnie krowy/konie
d) linie przerywane - drogi polne, nie nadają się na szosę

To są warunki austriacko-niemieckie, podobno w krajach mniej rozwiniętych (np. Polska) trzeba skalę jakości zrewidować o jeden poziom w dół. Także przy najbliższej okazji skorzystam po raz kolejny z tego softu.
Szymek

Postprzez hadwao » 29-10-2015, 09:28

Ja właśnie wypróbowałem rysowanie tras w Suunto - myślałem, że to taka zabawka, ale okazuje się, że na prawdę fajnie sprawdza się w nawigacji. Mapy w Suunto rysuje się na podstawie map google, więc dość łatwo podejrzeć na streetView jak dana trasa wygląda, jaka jest jakość nawierzchni itp. No muszę przyznać, że jestem zachwycony tą funkcją w kontekście długich rozjazdów po nieznanych trasach.
hadwao

Postprzez Szymek » 30-10-2015, 11:39

hadwao napisał(a):Ja właśnie wypróbowałem rysowanie tras w Suunto - myślałem, że to taka zabawka, ale okazuje się, że na prawdę fajnie sprawdza się w nawigacji. Mapy w Suunto rysuje się na podstawie map google, więc dość łatwo podejrzeć na streetView jak dana trasa wygląda, jaka jest jakość nawierzchni itp. No muszę przyznać, że jestem zachwycony tą funkcją w kontekście długich rozjazdów po nieznanych trasach.

Dawniej też wspomagałem się mapami google i przeważnie wątpliwości do nawierzchni miałem tam, gdzie street view akurat nie było :) Teraz kiedy ogarnąłem OpenStreetMapa i ufam mu prawie bezgranicznie dzięki niemu odkrywam pod Warszawą drogi, które są bardzo dobrej jakości i po których prawie samochody nie jeżdżą :)

Czy Suunto jest też tak dokładny jak Garmin i wystarczy zjechać o dwa metry od trasy (w praktyce np. jechać poboczem a nie środkiem drogi) żeby Ci zawibrował i wyświetlił że jesteś "off course"? Mi to się zdarza nagminnie i przyznaję, że trochę to denerwuje,
Szymek

Postprzez hadwao » 30-10-2015, 11:46

Ogólnie na pewno jest tak dokładny, bo ostatnio wyrysowałem sobie trasę, a okazało się, że w jednym miejscu był DDR asfaltowy jakieś 3-5 metrów od drogi i już na ekranie byłem widocznie poza wyrysowaną trasą. Niestety Suunto nie ma wibracji, więc nie sygnalizował zboczenia z trasy.
Muszę spojrzeć jeszcze raz na OpenStreetMap - już kilka osób zachwalało, ale za pierwszym razem jak oglądałem, to mnie nie przekonało. Na pewno latem chciałbym zrobić trochę długich wycieczek rowerowych.
hadwao

Postprzez robertino » 30-10-2015, 15:54

a ja jeżdżę z google maps - wkładam telefon w pokrowiec na ramię (taki do biegania), a ten idealnie da się zapiąć na lemondce. Minus jest taki, że jak ktoś ma bidon aero w tym miejcu to nie bardzo jest gdzie przypiąć wtedy ten telefon. No i trzeba mieć naładowaną baterię.
No i z wyznaczaniem tras jest słabo, bo google maps w wersji na telefon nie mają punktów pośrednich (albo ja nie umiem dodać). Więc służy bardziej jako mapa z której korzystam jak potrzebuję.
robertino

Postprzez Alex » 30-10-2015, 22:19

Ja przed wyjazdem robię wywiad na google street view. Okolice które mnie interesują są dostępne w tej usłudze. Na fotkach widać nawet jakość drogi ;) Polecam sprawdzić bo kiedyś nawigacja mnie przeciągnęła po leśnej drodze mimo ,że na mapce droga była dość grubą kreską poprowadzona.
Alex

Postprzez Szymek » 01-11-2015, 21:01

hadwao napisał(a):Ogólnie na pewno jest tak dokładny, bo ostatnio wyrysowałem sobie trasę, a okazało się, że w jednym miejscu był DDR asfaltowy jakieś 3-5 metrów od drogi i już na ekranie byłem widocznie poza wyrysowaną trasą. Niestety Suunto nie ma wibracji, więc nie sygnalizował zboczenia z trasy.
Muszę spojrzeć jeszcze raz na OpenStreetMap - już kilka osób zachwalało, ale za pierwszym razem jak oglądałem, to mnie nie przekonało. Na pewno latem chciałbym zrobić trochę długich wycieczek rowerowych.

Daj znać za jakiś czas czy nie zdarza mu się "wariować" - Garmin ma takie momenty i wtedy może się zdarzyć że przez kilkanaście minut będziesz kręcić się w kółko zastanawiając się gdzie właściwie masz skręcić :)

Czy przełączanie pomiędzy mapą a zwykłymi polami jest wygodne? W FR910 jest to tak nieintuicyjne, że aż się nie chce sprawdzać parametrów jazdy.
Szymek

Postprzez hadwao » 02-11-2015, 07:46

Hej w najblizszym czasie nie planuje rozjazdow, ale zobacze.
Co do zmiany widoku to bardzo intuicyjnie - po prostu robi sie kolejny ekran treningowy. Co natomiast jest slabe w Suunto to chyba nie da sie cofac w ekranach, czyli jak masz 4 to musisz przelatywac je w petli.
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Kolarstwo