kalendarz triathlon

Plan treningowy pomiar mocy / 1/2 Ironman

W tym miejscu możesz podyskutować na tematy związane z kolarstwem w triathlonie i generalnie treningiem kolarskim.

Re: Plan treningowy pomiar mocy / 1/2 Ironman

Postprzez karolman » 11-04-2017, 14:27

Trenażer wiadomo, jest taki gość co kręci głownie na trenażerze i objeżdża prosów, chyba nie muszę przedstawiać :D
Głównie chodzi o czas, porę dnia, niezależność od warunków itd. Wiadomo, jak jest możliwość to najlepiej cisnąć na szosie
Co do gratisowego miesiąca to jest taki temat na forum gdzie można dostać, sam mam 2 do rozdania, więc jak coś to pisz prv

piszę priva, ale ciągle mam w wysłanych więc nie wiem czy dochodzą
karolman

Postprzez MateuszP » 11-04-2017, 14:29

@qbs tylko, że on zdecydowanie lepiej wykorzystuje zalety trenażera. Jego plany są zdecydowanie bardziej urozmaicone od tego co my kręcimy z TR. No i kwestia podejścia oraz właśnie po prostu życia. Posadź gościa, który od dzieciaka zaczął kolarstwo to 1h nie wytrzyma na trenażerze. Są wyjątki zapewne. Jak jest możliwość jazdy na zewnątrz to jest to zdecydowanie lepsza opcja.

Wiem @hadwao, przeskok jakby o dwie strefy wysiłkowe, nie wziął się z kosmosu ;) Mnie jednak bazowanie na TR i jazda na zewnątrz nie przekonuje. Mając już teraz możliwość kręcenia na zewnątrz plany TR będzie jakąś sugestią. Sporo zależy tutaj od warunków jazdy na zewnątrz. U mnie mam po części full wypas. Kilka ciekawych pętli, jeszcze paru opcji nie spróbowałem, ale takie dystanse są jeszcze dla mnie niepotrzebne, w górkę jak na łódzkie też można pojechać. Gdybym przetrenował te dwa okresy, które zrobiłem z TR (Sweetspot i Sustained Power Build) na zewnątrz to uważam, że byłbym jeszcze parę W do przodu. Nie to, że uważam, trenażer za coś złego, są aktywności, że wpisuje się on doskonale w plan, ale niech będzie po prostu alternatywą. My nie rywalizujemy z PROsiakami ;) Jutro co prawda wsiadam na trenażer bo właśnie kwestii bezpieczeństwa trenażer jest teraz dla mnie dobrą alternatywą.

Z tej racji kolejne przygotowania zacznę później tak by tylko z 1-1,5 miesiąca kręcić na trenażerze. Jako bardziej właśnie okres przygotowawczy. Może wpadnie w końcu wyjazd do ciepłego, aczkolwiek priorytet na chwilę obecną to nabycie odzieży by właśnie wcześniej kręcić na zewnątrz.

Jeżeli osiągnąłeś średnią moc 238W przez 20min to powinieneś od tego odjąć 5%, więc Twoje FTP teoretycznie wynosi 226W. Jak odczyta wiadomość to będzie jako "wysłana".
M- 3:13'34-Wawa 2013
HM- 1:29'13- Żywiec 2015
Standard- 2:30'53-Rawa Maz. 2015
Standard- 2:31'43-Pniewy 2015
http://www.wpfgrotterdam2021.com
MateuszP

Postprzez hadwao » 11-04-2017, 14:46

Mateusz - trenażer ma tą jedną zaletę nad outdoorem, że dla 95% pracujących osób jest jedyną opcją ;-)
hadwao

Postprzez MateuszP » 11-04-2017, 14:54

hadwao napisał(a):Mateusz - trenażer ma tą jedną zaletę nad outdoorem, że dla 95% pracujących osób jest jedyną opcją ;-)

Dołożyłbym jeszcze kilka innych sytuacji, gdzie trenażer jest po prostu idealnym rozwiązaniem ;) Przecież sam zmieniłem młynek a rolkowy puściłem. Wiem, że się przyda i pozwoli dalej się rozwijać. Dlatego czytając posty innych po części zdaję sobie sprawę, że mógłbym trenować więcej/mocniej, być może lepiej. Ale dochodzi staż i jakiś cel.
MateuszP

Postprzez Karjar » 11-04-2017, 15:10

hadwao napisał(a):Mateusz - trenażer ma tą jedną zaletę nad outdoorem, że dla 95% pracujących osób jest jedyną opcją ;-)

Dokładnie tak. Poza tym, albo bujasz się min. pół godziny, żeby wyjechać za miasto, albo pakujesz rower do bagażnika i bujasz się "tylko" pół godziny za miasto :D A trzeba wrócić :)
Ja tam uważam, że jazda na zewnątrz jest mega fajna, ale, żeby robić wartościowe treningi trzeba mieć kupę czasu i odpowiednią trasę. A wypadku wyścigów czasowych, gdzie np. umiejętność pracy, czy jazdy w grupie jest bezwartościowa, a szarpanie tempem bez sensu tym bardziej trenażer daje radę. Podkreślę, że nie oceniam tu wartości dodanych w postaci wiatru we włosach i komarów w zębach :D
MateuszP napisał(a):@qbs tylko, że on zdecydowanie lepiej wykorzystuje zalety trenażera. Jego plany są zdecydowanie bardziej urozmaicone od tego co my kręcimy z TR.

Jeśli mowa o drummerze to na tyle co przecieka z jego obozu to nie są to skomplikowane treningi. A wprost przeciwnie. (Zresztą w wypadku przygotowań do 1/2, czy pełnego stopień zróżnicowania maleje w porównaniu do dystansów krótkich.) Za to dostosowanie ich do aktualnej formy, czy momentu przygotowań jest dużo bardziej profesjonalne niż u nas. Tak generalizując trochę. ;)
Karjar

Postprzez MateuszP » 11-04-2017, 15:38

@Karjar i tutaj kolejna sprawa, że o autorze wątku nic nie wiemy tak na prawdę, więc wszelkie rady dotyczące planu treningowego od nas są w dużej mierze po prostu słabe. Tak jak piszesz, zrobienie jakiejkolwiek sensownej aktywności rowerowej mieszkając w dużym mieście jest graniczące z cudem. I gdybym tak mieszkał to również trenażer by stanowił główna część przygotowań przez cały rok.
Niestety wychodzi tutaj kolejna według mnie wada treningu stacjonarnego, która się ujawnia dopiero po jakimś czasie i kończy kontuzjami.
Robisz jednostkę, w porządku rozgrzewka-część główna-schłodzenie. Schłodzenie zwykle 5-10min. Według mnie to za mało, jeżeli przez 30-60min dawałeś z siebie niemal wszystko. Kończąc część główną jestem zazwyczaj 10-20km od domu. Wbrew pozorom często to wtedy zaczyna się trening ;)

Cóż nie ma jednego idealnego planu dla każdego, jak również sposobu jego wykonania. Ja opuszczam swoje podwórko i właściwie w każdym kierunku mogę zrobić ten sam trening. Takie uroki mniejszych miejscowości i dlatego też był to argument, który mnie przytrzymał tu gdzie jestem. Do tego jak co jakiś czas wpadam do Warszawy czy innego dużego miasta (jakoś Poznań się tu nie wlicza) to szybko to miasto wysysa ze mnie energię.

Co do drummera to zobaczysz, że na zewnątrz nie będziesz miał możliwości zrobienia takich jednostek jak on kręci. Niby kręci proste jednostki, ale pokaż mi warunki, gdzie będziesz mógł wygenerować taką moc i to na niskiej kadencji. Na podjeździe 2-3% wrzucam na blat, na kasecie brakuje mi przełożeń a W i tak za małe. Powodzenia ;)
MateuszP

Postprzez karolman » 11-04-2017, 15:54

dzięki za wszelkie uwagi. Zabrałem się za tworzenie własnego planu treningowego biorąc pod uwagę Wasze wskazówki. Powinno być dobrze, jestem optymistycznie nastawiony biorąc pod uwagę, że jest to ogólnie mój pierwszy start w triatlonie.
Ktoś się wybiera do Susza :) ?
pozdrawiam
karolman

Postprzez karolman » 11-04-2017, 16:04

jeszcze tylko jedno pytanie i dam Wam spokój :) - trainerroad może być wykorzystany na zewnątrz ? Sparowałem go sobie z moim miernikiem mocy Stages i zastanawiam się czy mogę odpalić program na zewnątrz ? Czy to będzie działać ?
pozdrawiam
karolman

Postprzez kajet » 11-04-2017, 16:39

Jeśli weźmiesz na zewnątrz PCta to jak najbardziej...

Btw, czemu nie chcesz wystartować wcześniej na przetarcie na krótkim dystansie? Jak coś w debiucie schrzanisz (prawdopodobne), to na połówce oznacza to potencjalnie 3-4 godziny cierpienia, tylko po to, żeby jakkolwiek zawody ukończyć...
"People tend to break and don't want the pain anymore. He ([Sanders]) just seems to fucking enjoy it" - S. Kienle
https://enduhub.com/pl/kajet/
kajet

Postprzez karolman » 11-04-2017, 17:29

Jeśli weźmiesz na zewnątrz PCta to jak najbardziej...
Btw, czemu nie chcesz wystartować wcześniej na przetarcie na krótkim dystansie? Jak coś w debiucie schrzanisz (prawdopodobne), to na połówce oznacza to potencjalnie 3-4 godziny cierpienia, tylko po to, żeby jakkolwiek zawody ukończyć...

bardziej myślałem o aplikacji z TR na telefonie zamontowanym na mostku. Mam niedaleko odcinek 10 km pięknego asfaltu gdzie jest zakaz dla samochodów i mógłbym to wykorzystać.
Dlaczego debiut i od razu w połówce ? Cholera wie, tak sobie wymyśliłem. Na pewno masz rację sugerując, że powinienem spróbować na krótszym dystansie i wezmę to pod uwagę. Tylko, że ja lubię się zajechać :)
karolman

Postprzez Karjar » 11-04-2017, 18:03

karolman napisał(a):Tylko, że ja lubię się zajechać :)

Dasz radę i na 1/4. Wystarczy, że podkręcisz prędkości i spokojnie Cię odetnie ;) :D
Karjar

Postprzez robertino » 11-04-2017, 18:42

karolman napisał(a):
bardziej myślałem o aplikacji z TR na telefonie zamontowanym na mostku. Mam niedaleko odcinek 10 km pięknego asfaltu gdzie jest zakaz dla samochodów i mógłbym to wykorzystać.

Stages ma BT więc powinien zadziałać tak jak piszesz. Ale nie próbowałem nigdy. Uważaj tylko, żebyś nie wylądował w rowie, albo co gorsza na lewym pasie, bo miałeś nos wlepiony w telefon...może to być "risky"

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
robertino

Postprzez MateuszP » 11-04-2017, 18:56

Bez przesady plany nie są tak skomplikowane by trzeba było co 3 s zerkać na moc ;)
MateuszP

Postprzez karolman » 11-04-2017, 19:15

Bez przesady plany nie są tak skomplikowane by trzeba było co 3 s zerkać na moc ;)

tak jak mówię sparowałem miernik z aplikacją mobilną i powinno działać bez problemu. Spróbuje to jutro przetestować w terenie bo niestety nie posiadam trenażera. W lesie brak ruchu samochodów więc nie będzie ryzyka kolizji :)
Tylko teraz jaki cykl odpalić ? Iść od początku czy zacząć od środka ?
karolman

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Kolarstwo