kalendarz triathlon

Bike fitting - wertykal vs veloart

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Re: Bike fitting - wertykal vs veloart

Postprzez firbolg » 06-12-2013, 13:54

Xsnailx ma racje, przeciez to jest forum dyskusyjne, a On opowiedzial jak zostal obsluzony w firmie X, a nie o tym czego nie zrobiono dla niego w firmie Y - a ze wydzwiek jest taki jaki jest - coz, zamierzony czy nie, to Jego prawo..

Dopisze wiec dla rownowagi - pierwsza czesc fittingu Krystyn poswiecil na badanie ruchomosci niezbednych stawow i konczyn, a moja ruchomosc jest naprawde fatalna niestety. Pozycja w dalszej czesci dobierana byla wiec nie pod cyferki wynikajace z jakichs regul czy zasad - ale pod moje mozliwosci na dany dzien. Dowiedzialem sie od niego mnostwa detali o swoim stanie zdrowia z punktu widzenia wlasnie mozliwosci ruchowych, a po wiecej wyslal mnie do fizjoterapeuty, uczciwie.

Podejrzewam ze w firmie Veloart wcale nie zostalbym obsluzony gorzej, mysle ze gdyby ktoraz z nielicznych firm fittingowych nie trzymala odpowiedniego poziomu, rynek szybko by to zweryfikowal.

Pozdrawiam serdecznie.
firbolg

Postprzez Piotrek » 06-12-2013, 17:16

firbolg, niestety xsnailx nie napisał jak został obsłużony, tylko wyraził opinię, która uważam za nieuczciwą i dlatego ją skrytykowałem. Jego kolejny post, to trochę wycofanie się rakiem z kategorycznych sądów wyrażonych wcześniej.
Wcześniej w tym wątku nie pisałem nic negatywnego ani pozytywnego o żadnej z firm, bo nie jestem w stanie porównać poziomu ich usług.
Ja również nie chcę bić piany, ale tak już mam, że razi mnie nieuczciwe podejście do sprawy.
cyt:
"Przy wyborze fittera nalezy zdac sobie sprawe iz sam Retul jest narzędziem fittingowym i ważne jak się nim posługuje fitter. Niestety nie jest prawdą że procedura jest identyczna."
"Ponieważ Veloart robi fitting od strony rozwiązywania problemów zawodnika jest to dla mnie naturalne że to zupełnie inna liga"

Napiszcie mi proszę co w takim razie znaczą te zdania w kontekście porównania 2 firm, bo ja chyba nie rozumiem języka polskiego.
Piotrek

Postprzez xsnailx » 06-12-2013, 17:38

Ale Piotrek wytlumacz mi prosze o co ci chodzi, bo nie rozumiem. do tego majac taki link w podpisie tez nie jestes tu osoba bezstronna:
http://wertykal.com/news/aktualnosci/bi ... e-cervelo/

ale ok wracajac do meritum sprawy, moje stanowisko jest proste. opisywalem veloart to po 1.
po drugie mogl bym ten wpis rozdzielic na 2 i to wtracenie dac w inny post i pewnie bylo by ok.

mam chyba prawo miec swoje zdanie gdzie jest lepiej ? czy musze byc zgodny z "duchem" forum ?
Zapytaj ludzi którym polecilem rozwiazania sprzetowe czy są zadowoleni, czy tez nie ?

Czy gdzies w jakims temacie tu na forum szerzyłem nieprawde ?
Moje opinie wydaje na bazie swojego doswiadczenia a to przy tym ile jezdze na rowerze czasowym moge uznac za spore.

nadal uważam iz w Veloarcie będę lepiej obsłużony pod tym kątem niż w Wertykalu.
chocby z powodu ich zaplecza:
Obrazek
czy z powodu wkładek solestara ktore moge sobie tam zrobic.
xsnailx

Postprzez xsnailx » 06-12-2013, 18:03

Zreszta, co by tu duzo gadac jak bym mial cos do kogos, tak jak proboje sie mi to inputowac - to nie polecal bym tu produktow 3t czy cervelo ktore sprzedaje Wertykal ;)
xsnailx

Postprzez Piotrek » 09-12-2013, 10:49

Xsnailx, nie rozumiem, czemu podważasz mój obiektywizm? Dlatego, że napisałem artykuł o swoim rowerze? Moje artykuły są też na tym portalu i na kilku innych. Nie bardzo wiem czemu to miało by podważać moją wiarygodność? Prościej zdyskredytować interlokutora niż z nim merytorycznie porozmawiać? Nawet na tym forum muszą się pojawiać takie metody?
Mimo, że uznałem że napisałeś nieprawdę, ani słowem nie próbowałem podważać Twojej wiarygodności i uznać Cię za marketingowca Veloartu, mimo że jesteś z nimi bardzo mocno związany, co sam wielokrotnie podkreslałeś.
A wracając do meritum, to jestem pewien, że doskonale zrozumiałeś o co mi chodzi w Twoim pierwszym poście, bo w kolejnych piszesz już zupenie inaczej.
Jest przecież ogromna różnica w napisaniu np.:
"Polecam serwis A, bo zostałem obsłużony jak król, czuję, że podeszli do mnie profesjonalnie i wszystko zrobili na najwyższym poziomie."
i "prawie" tego samego:
"Polecam serwis A, bo tylko tam obsługują klienta jak króla i tylko tam wykonują swoją robotę profesjonalnie i na najwyższym poziomie."
Ponieważ w tym konkretnym przypadku takie zainsynuowanie nie wprost, było wedug mnie, nie w porządku, bo znam jakość obsługi Wertykala, dlatego zareagowałem.
Prościej już nie potrafię wytłumaczyć dlaczego.
Do Ciebie osobiście nie mam nic, a wręcz bardzo doceniam, Twoje merytoryczne posty w innych wątkach. Tylko, że te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego.
Wydaje mi się też, że nie ma żadnego "ducha forum". Po prostu jedna z firm aktywniej działa na rynku i zdobywa go w całym kraju, stąd dużo większa liczba zadowolonych osób.
Osobiście wybieram zawsze opcję najlepszą dla mnie, a nie tę idącą "z duchem forum".
Piotrek

Postprzez Dark44 » 09-12-2013, 11:08

xsnailx napisał(a):mam chyba prawo miec swoje zdanie gdzie jest lepiej ? czy musze byc zgodny z "duchem" forum ?

A propos - nic nie zabija tak sensowności dyskusji, jak polityczna poprawność (czyt: "duch forum").
To dobrze, że punktujesz firmę A czy B w stosunku do C, bo na tej podstawie można wyrobić sobie pogląd. A "podlizywanie: się na forum, jakimkolwiek, z danego forum robi taśemcowy serial ( albo grupy wzajenej adoracji jak na formach biegowych). Na szczęście w xTRI jeszcze tego nie ma:-)
Doceniam Twoje techniczne uwagi i opinie, i proszę o więcej.
Dark44

Postprzez xsnailx » 09-12-2013, 13:44

Powiem tak, moj zwiazek z Veloartem jest analogiczny jak z hedem i tririgiem czy dashem czy 3t czy cervelo czy p2max. Nie mam z tego tytułu ani grosza :). Obsluzyli mnie "po królewsku" to prawda, jestem bardzo zadowolonyz z ich produktów czy usług.

I do tego mam czelnosc uwazac iz Veloart jest lepszy niz Wertykal w kwestii fittingu. Na obsługe jako klienta kupującego czesci 3t tez w Wertykalu nie powiem złego słowa. Co nie zmienia faktu z poprzedniego zdania poprostu Wertykal moim zdaniem jest w kwesti fittingu za Veloartem.

A na moje techniczne posty mozecie liczyc choc kontrowersje beda gwarantowane ;) - bo szykuje cos pod nazwa hed vs zipp ;P
xsnailx

Postprzez Piotrek » 09-12-2013, 16:03

xsnailx napisał(a):I do tego mam czelnosc uwazac iz Veloart jest lepszy niz Wertykal w kwestii fittingu. Na obsługe jako klienta kupującego czesci 3t tez w Wertykalu nie powiem złego słowa. Co nie zmienia faktu z poprzedniego zdania poprostu Wertykal moim zdaniem jest w kwesti fittingu za Veloartem.
Nie musisz mieć czelności, to Twoje prawo tak uważać. :-)
Jakby tak brzmiał Twój pierwszy post, to w zyciu bym się nie odezwał.

xsnailx napisał(a):A na moje techniczne posty mozecie liczyc choc kontrowersje beda gwarantowane ;) - bo szykuje cos pod nazwa hed vs zipp ;P
Z chęcią poczytam, choć mam nadzieję na jak najwięcej informacji ogólnych (np. o kształtach, technologiach, aero, etc.) bo myślę o kółkach, ale raczej nie z żadnej z powyższych firm. I czemu kontrowersyjne? :-) Któraś z firm nie wyrasta ponad poziom "chińczyków"? :-)
Miłego pisania.
Piotrek

Postprzez prymski » 10-12-2013, 10:02

xsnailx a tak z ciekawasci zrobiles fitting w obu firmach ? Bo tak wynika z towjego postu, (inni wczesniej opisuje swoje doswiadczenia a nie porownuja wertykal vs veloart bo przewaznie byli tylko w jednej z nich).
Antwerp Ironman 70.3 - 5:33:43
Luxembourg Ironman 70.3 - 5:33:38
prymski

Postprzez xsnailx » 10-12-2013, 12:51

prymski, nie - robiłem w Veloartcie. ale w Wertyalu robił moj serdeczny znajomy i wiem praktycznie z autopsji jak to wygląda.
dlatego uwazam iz mam jakies porownanie. do tego dochodza roznice w wyposazeniu (maty, velotron itp)
xsnailx

Postprzez prymski » 10-12-2013, 15:48

xsnailx bardzo lubie czytac twoje posty i bardzo duzo sie z nich dowiedzialem ale moim zdanie, teraz troche przesadziles zrobiles fitting z Veloart a wertykalu nie i nagle stwierdzasz ze to zupelnie inna liga bo twoj serdeczny kolega Ci powiedzial jak jest w wertykalu, cytat: "Ponieważ Veloart robi fitting od strony rozwiązywania problemów zawodnika jest to dla mnie naturalne że to zupełnie inna liga". Po drugie na blogu masz rzucony Veloart jak partnera wspierajacygo, co moze sugerowac lekki brak obiektywizmu (ale nie musi). Ogolnie uawazam twoj post za badzo pomocny bo sam plnuje fitting w 2014 i zastanawiam sie nad firma i czesc gdzie opisywales Veloart bardzo przdatna.
Antwerp Ironman 70.3 - 5:33:43
Luxembourg Ironman 70.3 - 5:33:38
prymski

Postprzez xsnailx » 10-12-2013, 19:52

Prymski, ok moze i post byl ostry :) ale mial byc taki w zalozeniu by obudzic dyskusje.

Patrzac na to np. od strony wyposazenia obu pracowni i to juz uwazam za wystarczajacy powod by powiedziec inna liga. Zreszta co by tu nie pisac jakims cudem polski pro tour ustawia sie w Weloarcie. Czemu tak jest - nie wiem, ale to dla mnie kolejny powod by ustawiac sie wlasnie tam.
xsnailx

Postprzez krzys1 » 10-12-2013, 21:07

Moim zdaniem powinniśmy się cieszyć, że są takie dylematy, która firma jest lepsza, bo obydwie są dobre. Ja korzystałem z usług Krystyna z Wertykala i jestem bardzo zadowolony, a mam za sobą operacje dwóch kolan i ustawienie mnie nie było proste. Oby więcej takich problemów i dylematów w naszej Polsce.
krzys1

Postprzez klipiarski » 10-12-2013, 23:58

Uff, opadły emocje, więc czas na klika słów dotyczących ustawiania pozycji na rowerze. Myślę tutaj o osobach, które planują bike fitting i mogą być nieco "zagubione" toczącą się na Forum dyskusją.
Założeniem bike fittingu jest dostosowanie posiadanego roweru lub pomoc w doborze planowanego roweru oraz jego przystosowanie do potrzeb i możliwości KONKRETNEGO kolarza/Triathlonisty. To bardzo prosta definicja, ale oddaje istotę zagadnienia. Ponieważ pomagamy w przystosowaniu sprzętu konkretnemu zawodnikowi, odnosimy się do jego obecnych możliwości: poziomu ogólnej sprawności, wieku, umiejętności kolarskich, celów sportowych (czas przewidziany na trening, jego charakter, planowane starty), kontuzji (lub ich braku). Jest to bardzo skomplikowana materia, która musi być wzięta pod uwagę przy ustawianiu roweru. Nie jest to również, ze względu na wymienione powyżej elementy, wydarzenie, lecz proces.
Tak więc bike fitting nie sprowadza się do "mierzenia kątów", choć ich pomiar bardzo pomaga we właściwej ocenie pozycji na rowerze. Szczególnie przydatny jest pomiar dokonywany z dwóch stron kolarza, bez przerywania pedałowania. Taki pomiar, po wcześniejszym badaniu ogólnym , daje pierwszy sygnał, z kim mamy "do czynienia". Tak więc w czasie fittingu należy zwrócić uwagę na to, że MUSIMY być "obserwowani" z dwóch stron.
Osoby, które odwiedzają studio bike fittingu powinny bardzo aktywnie uczestniczyć w ustawianiu. Oczywiście pomijam to, że muszą pedałować na rowerze, ale każda ich uwaga jest wskazówką dla fittera. Tu nawiążę do tego, że ustawianie pozycji to proces ciągły. Dzięki wymienianiu uwag pomiędzy kolarzem , a fitterem ten pierwszy gromadzi doświadczenia, które pomogą mu zidentyfikować problemy, które pojawiają się w czasie jazdy na rowerze ( i je samodzielnie rozwiązywać), a "ustawiaczowi" dają szansę na właściwe diagnozy. Ta interakcja jest istotna, gdyż fitting nie jest tani, a dojazd czasochłonny. Starajmy się więc , jak najwięcej skorzystać z rozmowy z fitterem. Nie muszę równie z dodawać, że jeżeli odczuwamy brak komfortu lub bolesność w czasie kilku minut ustawiania, to na pewno będziemy cierpieć w czasie dłuższych treningów i zawodów. Wniosek: mówmy "o sobie" i "co czujemy" jak najwięcej.
Ponieważ jeden z Forumowiczów bardzo podkreślał rolę sprzętu, chciałbym się podzielić swoimi uwagami.
Dzięki ogromnej popularności Triathlonu i kolarstwa, bike fitting stał się dochodowym biznesem. W związku z tym coraz więcej firm wprowadza na rynek urządzenia lub nawet całe systemy do ustawiania pozycji na rowerze. Jedne z nich lepsze, inne gorsze. Jednak szeroka ofert daje możliwości wybierania z oferty najbardziej przydatnych produktów. Ponieważ fitting jest moja pasją, mnóstwo czasu przeznaczam na naukę (szkolenia, sympozja, spotkania). Dzi ęki temu spotykam ludzi pracujących w różnych systemach (Serotta, BG Fit, Gebiomized, Retul), mam przegląd najnowszego sprzętu różnych firm. Dlaczego o tym piszę? Nie dajmy się "sprzętowo" zwariować! Część urządzeń bardzo pomaga w pracy, część jednak, mimo, że są znakomite, niewiele wnosi do procesu ustawiania pozycji. Do czego ma służyć pokazywany na zdjęciu Velotron? To bardzo precyzyjne urządzenie służy do rehabilitacji, pracy z zawodnikami, do testów wydolnościowych, ale na pewno nie do ustawiania pozycji początkującemu Triathloniście. Wersja pokazana na zdjęciu to Pro. Miałem do czynienia z wersją Basic, gdzie można wykorzystać własną ramę, a więc b ezdiemy jerździli na własnym rowerze ( idealne odwzorowanie "naszej " ramy w przypadku pokazanego na zdjęciu Velotronu Pro nie jest takie łatwe).
Kolejną podnoszoną kwestią są maty. To bardzo dobra rzecz, ale cały czas się waham, czy korzystać z nich w czasie fittingu. Producent oferuje trzy wersje mat: do mierzenia nacisku na siodło, na kierownicę (podłokietniki w przypadku rowerów Tri/TT) oraz nacisku stopy.
W zeszłym roku rozmawiałem z producentem tych urządzeń, a w tym roku zostałem przez niego zaproszony na międzynarodowe Sympozjum dotyczące optymalizacji pozycji na rowerze (obecni byli "wielcy" w tej dziedzinie oraz pokazywano nowy system do bike fittingu , obejmujący również wspomniane maty). Po raz kolejny, w czasie warsztatów , miałem możliwość wypróbowania mat i moje wątpliwości pozostały. Informacje, które otrzymywałem w czasie pomiarów pokrywały się z przekazywanymi przez fitowaną osobę. A więc stosowana przez nas możliwość prostego sprawdzania siodeł - "do skutku"- daje podobne rezultaty. Istotny jest również jeszcze jeden Aelement. W przypadku kolarzy amatorów, co wykazały badania, wygoda na siodle znikała w czasie długotrwałych treningów. Okazało się, że słaba stabilność miednicy (słabe mięśnie grzbietu, brzucha i pośladkowe) sprawiła, że badani zaczynali przemieszczać się na siodle i tracili wygodę. Warto dodać, że profesjonalni zawodnicy utrzymywali stabilną pozycję( i wygodę) przez cały czas trwania wysiłku. Jeżeli maty badające nacisk na siodło były przez wielu uczestników Sympozjum wykorzystywane, to maty do badania nacisku stopy nie. Choć informacje z badań były interesujące, to możliwość ich praktycznego wykorzystywania niewielka. Ich montowanie , zbieranie danych oraz analiza zabierały jednak cenny czas. Producent wykorzystuje dane do wykonywania wkładek do butów, ale rozmawiałem z fizjoterapeutami, dla których zrobiono wkładki według pomiarów i nie byli zadowoleni.
Piszę o tym dlatego, że uważam, że wykorzystywany sprzęt nie powinien rozpraszać kolarza, a testy nie powinny zastąpić rozmowy. Każdy, nawet początkujący, potrafi ocenić, czy jest mu wygodnie na siodle lub czy czuje np. zbyt duży nacisk na barki w pozycji Tri. Uważam , że pierwszy fitting powinien służyć ustawieniu wygodnej , stabilnej, bezpiecznej pozycji ale również pewnego rodzaju edukacji. Płacący za fitting powinien otrzymać możliwie dużo wskazówek na temat swojej ogólnej sprawności (ewentualnie sugestie dotyczące ćwiczeń lub wizyty np. u fizjoterapeuty), ustawień roweru, zmian , które może samodzielnie wykonywać, a nawet pielęgnacji roweru (to też element bezpieczeństwa). Tego nie zrobi za nas sprzęt.
Teraz jedynie dwie linijki „prywaty”
- przewaga sprzętowa (mamy dwa kompletne Retule, a więc zakup mat, czy tez Velotronu to „małe piwo”
- dlaczego polscy pros fitują się w … , a nie w..? A Ja również wybrałbym kolegę, a nie „obcego”
CAMPAGNOLO SERVICE CENTER
RETUL FIITTING
WERTYKAL.COM
klipiarski

Postprzez Dark44 » 11-12-2013, 08:54

Krystyn, dzięki za...właściwie spory i profesjonalnie napisany artykuł o fitting-u. Sporo rzeczy wyjaśnia.
Dark44

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt