kalendarz triathlon

Ile daje rower TT vs szosa (czas).

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Ile daje rower TT vs szosa (czas).

Postprzez tomimi » 26-08-2013, 22:28

Witam;
Mam pytanie, które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Temat w wielu wątkach był mniej lub bardziej dotykany ale odpowiedzi wprost nie znalazłem.
Mam nurtujące pytanie odnośnie roweru, a mianowicie Co lepsze ulepszanie szosy, czy zakup tt? ,
Co mam na myśli... Chciałbym się dowiedzieć ile czasu powiedzmy na 1/4 IM da mi wymiana szosy na TT ?
Jeśli benefitem zakupu TT ma być powiedzmy 2 minuty lepszy czas na 45km to nie warto, jeśli jednak TT w takim budzecie da mi 10min to może i warto sięgnąć do kieszeni.

Z drugiej strony jednak, na którymś z wątków przeczytałem opinie, że wymiana kół i korby wraz z suportem w szosie poprawiła wyniki o około 2-3 km/h dla każdej zmiany co daje jakies 4-5 minut na 45km minimum.... :shock:

Tak wiec dylemat który mam to na jaki benefit czasowy mogę liczyc wymieniac komponenty w szosie vs inwestycja w nowy rower, oprócz oczywiście zazdrosnych spojrzeń przy wstawianiu roweru do strefy... :mrgreen:

Reasumujac zatem czy upgadujac szose wycisnę 2-3 km/h a kupując TT 5-6km/h czy wartości te będą raczej symboliczne rzędu 1-2 km/h.

PS. Rower to najsłabsza moja cześć TRI (średnio 1:25h- 1/4IM) tak więc szukam porady...siedząc na trenażerze mocno pedałując.
tomimi

Re: Ile daje rower TT vs szosa (czas).

Postprzez drummer » 26-08-2013, 22:49

Na tym poziomie zdecydowanie nie warto. Kup lemondke jeśli nie masz, zrób fitting i jak kasy zostanie to kask czasowy i styknie. Nad pomiarem mocy mozna sie jeszcze zastanowic, jeśli masz fundusze, bo wtedy trening jest dużo bardziej efektywny.
Co do zysku to przesiadka na tt bez kół aero na 1/4 może nawet 2min nie dać. Nic za darmo...
IM Progress:
9:22:21 IM Copenhagen 2014
9:04:34 IM Austria 2015

Read about my madness - https://www.facebook.com/tripodsiadlowski
drummer

Postprzez bartolini » 27-08-2013, 00:22

Może pomocne będą dane z testu aerodynamicznego omawianego kiedyś na tym na tym forum. Zysk, jaki dają poszczególne elementy, wyszedł mniej więcej taki:

lemondka - 29 W
kask aero - 9 W
rama TT - 19 W

Niestety (a może stety) dane w watach a nie kilometrach. W teście reszta elementów roweru i kolarz były te same.

Dołożenie lemondki do szosy daje półtora raza większy zysk, niż wymiana ramy szosowej na czasową, a lemondka + kask aero to nawet 2 razy większy zysk niż rama czasowa. Przy nieograniczonym budżecie oczywiście rower TT będzie najlepszy. A przy ograniczonym w pierwszej kolejności najbardziej opłacalna jest inwestycja w lemondkę, w drugiej kask czasowy (co prawda daje mniej niż rama TT, ale jest dużo tańszy, więc w przeliczeniu na 1 W bardziej się opłaca), a rower czasowy dopiero po lemondce i kasku, jeśli ciągle fundusze pozwalają.
bartolini

Postprzez nat » 27-08-2013, 06:34

tu jest chyba jakiś błąd porównania - bo trzeba porównać do tych samych danych startowych- czyli gość bez pozycji aero, bez kasku i bez ramy, czyli na zwykłym szosowym w zwykłym kasku(?), jak rozumiem.
I teraz opcja A dokładamy do gościa pozycję aero (lemondka)+ kask:
29W + 9W = 38 W
I opcja B dokładamy do gościa pozycję aero (waty podobne jak przy dołożeniu lemondki bo innych danych nie ma) + do tego zysk z samej ramy i kasku:
29W + 9W + 19W = 57

chociaż zysk z ramy 19W to wydaję się przy dużo? Nie powinno być z 5-10W? ktoś się orientuje? Chyba że to była jakaś topowa rama...

Poza tym:
Nie jeżdżę na miernikach mocy, ale zarówno 30, jak i 50 to w wydaje się bardzo dużo waty jeżeli początkujący amator jedzie na 1/2 HIM powiedzmy z szacunkową mocą 250 W przez ok. 3h (a nie np. 1000 W - podaję tylko żeby zobrazować, jaka jest skala mocy na zawodach). 10% to jest przecież ok. 20 minut!

Natomiast, dane z tuneli to dane z tuneli gdzie wieje w jedną stronę... jeśli kupisz samą lemodkę, pożądny strój startowy, zrobisz fitting na nowym siodełku, kupisz ten kask, i wytrzymasz 2,5-3h w pozycji aero - gratuluję, możesz wygrać np. Sieraków czy Poznań, tak jak Tomasz G, który to zrobił wcale nie na rowerze TT :)
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez drummer » 27-08-2013, 07:06

250W :) 235avg i 245W NP ja miałem teraz w Chodzieży a pojechałem 2h28'
Ja po sezonie jazdy z miernikiem do tych oszczędności podchodzę z większym dystansem - chciałbym żeby 220W to było 40km/h ale ni jak nie chce być. 290-300W w zależności od drogi i warunków.
IM Progress:

drummer

Postprzez lysy » 27-08-2013, 07:09

Był już chyba na forum podawany link do tego artykułu, ale może ktoś przeoczył, a moim zdaniem jest ciekawy:
http://www.bikeradar.com/road/gear/arti ... ero-19273/
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez Kalak » 27-08-2013, 07:59

Trochę offtopic ale znalazłem ciekawy artykuł o tym że wybór pomiędzy szosą z lemondką w TT nie tylko amatorom spędza sen z powiek http://www.cyklomaniak.com.pl/2013/07/time-trialowe-wynalazki.html
10k: 35:36
15k: 58:27
21,097: 1:25:11
42,195: 3:09:43
1/4 IM: 2:29:44 (trasa kilka km dłuższa niż powinna)
1/2 IM: 5:14:33
IM: 12:29:36
Kalak

Postprzez hobbes » 27-08-2013, 08:36

Co prawda moje Watty są inne niż drummera co już omawialiśmy w innym wątku :-) (bo ja mam NP225W przy 2:28 na 90km) ale starałem się na ile obiektywnie się da (a jest to super trudne bez dostępu do tunelu aero) porównać:

1) Moją poprzednią szosę - Giant OCR2 z 2004 roku, kupiony za 2000PLN wraz z: lemondką Profile Design T2+, sztycą korygującą kąt rury podsiodłowej na 88st (Profile design Fast Forward) i kołami Mavic Cosmic Carbone 50mm. Do tego kask aero Giro Advantage. Waga roweru około 8kg.
2) Moją obecną czasówkę Canyon Speedmax CF wraz z: tą samą lemondką, tymi samymi kołami i tym samy kaskiem. Waga również ok. 8kg.

Najlepszym porównaniem wydaje się Sieraków 2012 vs Sieraków 2013. Trasa w 80% taka sama, bardzo podobne warunki, ten sam kierunek wiatru. W tym roku pojechałem 7 minut szybciej niż w zeszłym ale też wygenerowałem 6.6% większą moc - czyli o tyle w wyniku treningów wzrosła mi "para" w nogach. Z samego roweru wynika niewiele. Szczerze mówiąc takie też mam odczucie.

Po co wobec tego inwestować w TT? 2 powody:
1) TT pozwala osiągnąć pozycje która będzie dużo wygodniejsza na długich dystansach co przełoży się na większy procent czasu zawodów spędzony w pozycji aero a to bezpośrednio albo szybszy czas albo niższy wydatek energii (co nie jest bez znaczenia!)
2) TT oszczędza nogi. Nie da się osiągnąć na szosie z dokładkami pozycji która pozwala tak mocno pedałować "do tyłu" i oszczędzać łydki. W efekcie mój czas biegu w HiM w tym roku poprawiłem o 10minut mimo że prawie nie biegałem (bo 17km średnio na tydzień to tyle co nic) i zrobiłem przez ostatnie 10 miesięcy 2 zakładki - to był wynik kontuzji Achillesa.

Jest też oczywiście efekt psychologiczny - na rowerze TT czujesz się szybszy a jak czujesz się szybszy to też jesteś szybszy. Może się wydać śmieszne ale działa.
Triangle Sports Racing Team
SAY NO TO DRAFTING!
hobbes

Postprzez lysy » 27-08-2013, 08:40

hobbes napisał(a): na rowerze TT czujesz się szybszy a jak czujesz się szybszy to też jesteś szybszy

Dobre! Wykorzystam w dyskusji z żoną...
42195m 3:23:55 (2012); 21098m 1:26:42 (2019); 10km 38:15 (2015)
1/4IM 2:12:58 Ślesin 2019
1/2IM 4:35:40 Susz 2019
IM 10:13:31 Wolsztyn 2018
lysy

Postprzez tomimi » 27-08-2013, 09:31

Panowie;

Bardzo dziekuje za komentarze, mam nadzieje, że dyskusja jeszcze będzie trwała i wiele sie jeszcze dowiem.

Dodaje więc trochę szczegółów.
Jeżdze z lemondką, więc tu benefitu nie będzie.
Z tego widze, że pierwsze co trzeba zrobić to:
-kask czasowy
-bike fitting

Z racji że to mój dopiero drugi sezon TRI moce niewiele mi jeszcze mówią. Mógłby ktoś mi przetłumaczyć 19W na czas bądż procent czasu (wiem, że to trudne ale choćby orientacyjnie).

Budżet może i nie stanowi specjalnego ograniczenia ale z drugiej strony nie chce wydać 15k i dzięki temu urwać minute na ćwiartce, jeśli to benefit np 10 minut to może sie warto zastanowić...

Pytanie kolejne:
-Czy warto wymienić w ramach poprawy osiągów korbe bądź koła? Jaki przy wymianie tych elementów może być benefit czasowy? Może to jest mądrzejsze rozwiązanie.

Korbe mam kompletnie koszmarną i już lekko krzywą tarcze więc wymienić i tak musze: FSA TRUVATIVE TEMPO COMPACT 50/34
Koła: Shimano RS21

Chce zważyć benefit bo wydawanie kolejnych tysięcy które dadzą mi minute na ćwiartce bądż 3 na połówce lepiej przeznaczyć na spa dla żony a w efekcie więcej czasu na trening...:)

Z góry bardzo dziękuje
tomimi

Postprzez nat » 27-08-2013, 09:38

-nie no, dla ciebie TT to byłaby wyłącznie kwestia kosmetyki w takim razie (pod warunkiem że poprawisz mechanikę w szosowym bo nowy TT napewno miałby dobre częście mechaniczne).
-dorzuć jeszcze siodło anatomiczne dla lepszej pozycji aero
-koła czasowe to generalnie najdroższy spsoób poprawiania aero- ale skoro zaoszczędziłeś na nowym rowerze to bierz stożki 50, ewentualnie z tylu coś większego (100mm lub dysk).
Więcej aero nie da rady wepchnąć.
Ścigam się tylko ze sobą - i co roku wygrywam

IM - 9:47
1/2 IM - 4:31
21,1 km - 1:24
10 km - 39,10
nat

Postprzez drummer » 27-08-2013, 10:09

Korba nie da żadnego wymiernego zysku przy jeździe na tym poziomie - jeśli jest krzywa kup np FSA Gossamera albo coś innego stosunkowo taniego i nie zawracaj sobie głowy korbami po 1500zł. Sztywność sztywnością, ale bez przesady, triathlon to nie 300m sprinty do mety tylko jazda ze stałą mocą a zyski z aerodynamiczności korby pozostawię bez komentarza (chociaż dla szpanu i lansu kupiłem pełne zębatki "aero" do rotora zamiast ażurowych :mrgreen: ).
Jeśli krzywą masz tylko tarczę to kup tylko tarczę chyba, że ta korba ma nie wymienialne tarcze w co wątpię.

Ja polecam zamiast inwestować w sam rower, to:
- trener pływania
- trener układający plan
- obóz kondycyjny zimowy/wiosenny w cieplejszych miejscach
- buty tri na rower + wskakiwanie/zeskakiwanie w biegu na rower - zaoszczędzisz w T1 i T2

Co do zysków z większej mocy to takie coś znalazłem - http://www.timetriallingforum.co.uk/ind ... opic=81069

A na koniec powiem, że i tak nie ma nic fajniejszego jak kupić sobie jakiś mega drogi bajer na rower :)
IM Progress:

drummer

Postprzez bartolini » 27-08-2013, 10:55

nat napisał(a):tu jest chyba jakiś błąd porównania - bo trzeba porównać do tych samych danych startowych- czyli gość bez pozycji aero, bez kasku i bez ramy, czyli na zwykłym szosowym w zwykłym kasku(?), jak rozumiem.
I teraz opcja A dokładamy do gościa pozycję aero (lemondka)+ kask:
29W + 9W = 38 W
I opcja B dokładamy do gościa pozycję aero (waty podobne jak przy dołożeniu lemondki bo innych danych nie ma) + do tego zysk z samej ramy i kasku:
29W + 9W + 19W = 57

Dokładnie tak było robione w tym teście, z tym że były sprawdzane wszystkie kombinacje a ja wziąłem jako wynik uśrednione różnice.

chociaż zysk z ramy 19W to wydaję się przy dużo? Nie powinno być z 5-10W? ktoś się orientuje? Chyba że to była jakaś topowa rama...

Przypuszczam, że to dlatego, że tester był topowy, bo za każdym razem jechał 40 km/h, czyli więcej niż początkujący amator, w najgorszej konfiguracji (brak lemondki, zwykły kask, zwykła rama) musiał generować aż 306 W, żeby utrzymać tę prędkość. Więc to są zyski aerodynamiczne przy prędkości 40 km/h, przy niższej prędkości zysk w watach będzie dużo mniejszy. Jeśli moc potrzebna do pokonania oporu aerodynamicznego rośnie jak prędkość do sześcianu (za Krystynem), to przy prędkości 31,75 km/h zysk w watach będzie 2 razy mniejszy, więc miałbyś wtedy właśnie 9-10 W. Także zmiany wiatru przy jeździe w terenie mogą zmieniać tę wartość.

Poza tym:
Nie jeżdżę na miernikach mocy, ale zarówno 30, jak i 50 to w wydaje się bardzo dużo waty jeżeli początkujący amator jedzie na 1/2 HIM powiedzmy z szacunkową mocą 250 W przez ok. 3h (a nie np. 1000 W - podaję tylko żeby zobrazować, jaka jest skala mocy na zawodach). 10% to jest przecież ok. 20 minut!

10% watów to nie jest 10% czasu.
bartolini

Postprzez polik » 27-08-2013, 11:40

bardzo ciekawe informacje, dla amatora wręcz bezcenne.
Nie osiągam jakiś kosmicznych prędkości i jakoś tak nie chciałem inwestować w kask czasowy, wydawało mi się to za bardzo "szpanerskie" przy moich mizernych wynikach, tak jakby dobry kask był zarezerwowany dla elity. Tak samo z lemondką - tu jeszcze nakłada się zbyt małe objeżdżenie na rowerze i pewien strach przed wywrotką.
Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi już wiem co będę trenował, póki pogoda pozwoli - lemondka (pewnie na początek jakaś najprostsza wystarczy), a na wiosnę pora na kask czasowy i nie ma co się wstydzić :)
Nawet, jeśli nie zyskam dużo na czasie, ale zaoszczędzę energię na bieg, to widzę, że warto!
polik

Postprzez hadwao » 27-08-2013, 11:55

Wszystko zależy od czasów... Ja np. na pewno nie ubrałbym kasku czasowego na rower, gdybym jeździł ze średnimi <32km/h. Strasznie głupio bym się czuł, gdyby wyprzedził mnie koleś na krosie, a niestety na moim pierwszym starcie zanosi się na to, że to jednak ja będę wyprzedzany ;-)
Tak samo póki nie opanuję dobrze jazdy rowerem (czyli jakieś 2 sezony minimum) to nie będę inwestował w drogi rower, czy dodatki aero, które są koszmarnie drogie. Myślę, że takie inwestycje mają sens gdy już osiągasz maksimum swoich możliwości i już tylko sprzęt robi różnicę. Tak jak napisał Drummer takie kwoty można o wiele lepiej spożytkować, gdy jest się na początku przygody.

Oczywiście lemondka to podstawa - ona na pewno daje spory zysk i przy tym jest śmiesznie tania.
hadwao

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Następna strona

Powrót do Sprzęt