kalendarz triathlon

Aero Disc Cover - tania alternatywa pełnego koła.

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Postprzez emilpe » 21-01-2011, 14:12

Skoro mają jakieś wyniki, no to na padstawie czegoś to zrobili... Ale każdy liczący się klub kolarski czy już nie mówię o konstrukcji samochodów czy szybszych maszyn stosuje tunele aero. Dlaczego? Bo tutaj teoria swoje, a praktyka swoje i wyniki są bardzoi rozbieżne i niemożliwe do przewidzenia.
Dlatego wyniki z tej strony można przyjąć z przymróżeniem oka. Strona ma kilkanaście lat i na pewno nie uwzględniono tam masy, która wraz ze wzrostem prędkości ma coraz mniejszy wpływ na wynik. Więc teoretycznie amator przy 31,6kmh (jak na podanej stronie) zyska najwięcej, ale bardzo duży procent jesgo mocy idzie nie na opód aero tylko tarcie opon i przy górkach już szczególnie dużo na wciągnięcie swojej masy.
REASUMUJĄC pełne koło może amatorowi dać więcej strat niż pożytku, bo przy małej mocy bardzo dużo straci przez dodatkową masę koła.

Ale np. nad kaskiem jak ma się za dużo kasy to bym już się zastanawiał, bo stracić nie można nic, ale pytanie, czy jeśli przeznaczylibyśmy te 400-600zł np na odżywki, to czy nie odnieślibyśmy większych korzyści we wszystkich 3 dyscyplinach ;-)
emilpe

Postprzez speedbully » 21-01-2011, 15:26

Wyniki testow kol pokazuja zawsze te same liczby. Jazda na normalnych kolach na torze 40km/h (w karzdym tescie ta sama predkosc) miezac systemem SRM to okolo 290 Watt(jak dobrze pamietam). Wyniki z kolami aero (HED, XENTIS.......) -35Watt przy 40 km/h
No i z tarcza tez nie jest lepiej. Conajmniej zaden disc jeszcze takiego testu nie wygral.
Pare lat temu wydalem kupe pieniedzy na moj Disc, kturego prawie nie uzywam.
Da dlugim dystansie w zawodach, ktorych trasa kolarstwa ma durzo zakretow......to masakra. A jak ci wiatr z boku powieje, to trudno trymac linie ( tez jut lezalem w rowie)
Fajnie jest, jak jestes w stanie trzymac predkosc w okolicy 36-40km/h albo szybciej.
Ten Disc Cover jest dosyc ciezki i sposob montowania tez mi sie nie podoba. Ja jezdze chetniej na kolach aero 85mm.
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez emilpe » 21-01-2011, 15:37

Dzięki za empiryczne i subiektywne dane!
I potwierdziło się, że pełne koło nie jest wcale takim bezapelacyjnie wspaniałym rozwiązaniem... A tamta strona jest nieco rozdmuchana :-P
emilpe

Postprzez speedbully » 21-01-2011, 16:09

No wlasnie tak. Lepiej zaoszczedzic trostke pieniedzy na naprawde dobre, lekke i sztywne kola.
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez Pyra » 21-01-2011, 17:53

emilpe napisał(a):
jeglin napisał(a):Nie trzeba jeździć 36km/h, wystarczy, że będzie wiało 16km/h a my będziemy jechać 20km/h :D

Praktycznie niestety to nie działa... łatwo można to zauważyć, że znacznie trudniej jechać 40kmh bez wiatru, niż 20kmh przy wietrze 20kmh. Taki wiatr jest u nas średnią, a powyżej 30 często się zdarza, a jednaj jadąc tam i spowrotem, prędkość nie różni się o 20kmh tylko max 5kmh. Tak z doświadczenia... A i tętno trzymam w miarę stałe więc wydatkowana moc nie powinna różnić się diametralnie.
Z tego co mi się wydaje, to byłoby tak jak piszesz, gdybyśmy byli kulami a powietrze byłoby nielepkie. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić

Wg mnie i jeglin i emilpe ma rację.:
Jazda z prędkością 20km/h pod wiatr wiejący ze stałą prędkością 16km/h dokładnie w twarz [wmordewind jak to nazywaja żeglarze] czyli wektor predkosci rowerzysty i wektor prędkosci wiatru tworzą kat 180° jest aerodynamicznie identyczna z jazdą w warunkach bezwietrznych z prędkościa 36km/h.
To, że odczucia są inne, wynika z tego, że NIGDY nie jedziemy ciągle dokładnie pod wiatr [i wiatr zmienia kierunek i trasa]. Siła oporu aero maleje proprcjonalnie do cosinusa kąta pomiędzy torem jazdy a kierunkiem wiatru - i ten cosinus własnie decyduje o tym, że WYDAJE SIE, że pod wiatr 16km/h z predkoscia 20km/h jedzie się łatwiej, niz w warunkach bezwietrznych 36km/h.
Paweł Ziemkowski; 3k-11:24(2011); 5k-19:45(2010); 10k-39:51(2010); 15k-62:56(2011); 21,1k-1:28:54(2011); 42,2k-3:13:40(2010); HIM-6:25:16 (Susz 2011)
http://www.dietdoctor.com/lchf
Volenti non fit iniuria
Pyra
Moderator

Postprzez dubey » 23-01-2011, 21:29

Hej, w styczniowym podkaście Tri Talk usłyszałem: dobry kask aero da większy zysk czasowy, niż najlepsze/najdroższe koła aero. Przy ułamku ceny. Koleżka od podkastu, trener zresztą, testował sprzęt aero w tunelu z niejakim Joe Frielem (u niego na blogu też można zapowiedz przeczytać). Czuję, że na wyniki czeka wielu triathlonistów (i producentów, bo 4 kaski aero były gorsze od jakiegoś kasku szosowego:))).
A jeśli ktoś ma kasę, to jest tunel w Warszawie, pewnie można wynająć na godzinkę;)
pozdrawiam
d
dubey

Postprzez elim » 24-01-2011, 02:20

W 2010 w Konie Craig Alexander jako jeden z nielicznych profesjonalistow jechal w kasku szosowym.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez dubey » 24-01-2011, 09:27

On i Chrissie Wellington swoje tytuły mistrzowskie zdobywali w takich kaskach. Ale był to raczej wybór spowodowany temperaturą: na Hawajach jest cholernie gorąco i przedkładali wentylację nad aerodynamikę...
d
dubey

Postprzez speedbully » 24-01-2011, 09:47

Chrissie Wellington startoje tez w Roth z normalnym kaskiem szosowym
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez dubey » 24-01-2011, 10:13

Racja, widziałem jej zdjęcia z kaskiem aero, ale tylko z testów w tunelu... Wygooglowałem wywiad z bicycling.com:

You still don’t wear an aero helmet?
No, and I don’t think I ever will. I realized very quickly in the races I’ve done, but especially Hawaii, that I need the regular helmet to stay cool. My head just gets very hot. So I’m always pouring water over my head and on the back of my neck to stay cool. You can’t do that with an aero helmet. I think they’re great for 40-kilometer time-trialists, who are in the time-trial position, head tucked in. Not for 112 miles. I’m always looking around. I would be jabbing the cameraman and actually being less aerodynamic with this giant point sticking out and up.

Alexander często jeździ w aero Giro, ale mam wrażenie, że jeszcze do ostatnich mistrzostw upatrywał swojej siły głównie w świetnym maratonie;)
dub
dubey

Postprzez speedbully » 24-01-2011, 10:41

Alexander często jeździ w aero Giro, ale mam wrażenie, że jeszcze do ostatnich mistrzostw upatrywał swojej siły głównie w świetnym maratonie;)

I to byl jego blad. Macca, Realert, Al Sultan i inni wlasnie tego oczekiwali. On w koncu biegal swietny marathon, ale Macca i realert tez.
GO HARD OR GO HOME!!!
speedbully

Postprzez foka » 24-01-2011, 11:33

dodatkowo zwracam uwagę na marketing. chrissie jest tak mocna ze mozna ja wsadzic na nie najwyzszy rower i w nie najlepszy kask zeby dobrze sprzedac te produkty.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Postprzez traveler » 24-01-2011, 22:08

Chrissie aerodynamiczne gadzety nadrabia sowja waga ;) , w Suszu lubi powiac z boku takze tarcze sie przydadza ;P
traveler

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Sprzęt