kalendarz triathlon

jaki trenazer?

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Re: jaki trenazer?

Postprzez hadwao » 29-05-2015, 19:41

W Deca czesto maja fajne promocje na Elite - mam i polecam. Na pewno o 2 klasy lepsze od btwina-z tacx nie mialem do czynienia wiec nie wiem jak tu wypada.
hadwao

Postprzez bikeservice » 30-05-2015, 09:36

Tylko jedno ale co do Elite z Deca- często sa to modele produkowane tylko dla ww sieci handlowej i poza nazwa z odpowiednikami z dystrybucji typowo sklepowej nie maja nic wspólnego.
bikeservice

Postprzez hadwao » 30-05-2015, 16:38

To prawda ze sa to modele produkowane do Deca Zazwyczaj w porownaniu z odpowiednikiem sklepowym maja mniej poziomow oporow-ale to przeciez nie stanowi dopoki generuja odpowiedni opor. Co do jakosci jezdze takim od roku i nic mi wiecej nie potrzeba. Sprawdza sie swietnie, opor bardzo plynnie dziala, rolka jest mega cicha - spokojnie daje sie ogladac serial bez podglasniania itp. Takze nie wiem co daja Elity sklepowe, ale raczej tego nie potrzebuje jesli mam doplacic 40% ☺ W Deca wsiadlem na btwina i wypadl blado. Tak jak pisalem ze zwyklym Elite i Tacx nie porownywalem, ale z tego Elite jestem bardzo zadowolony i oceniam jego jakosc wysoko.
hadwao

Postprzez FilipO » 21-08-2015, 12:59

Hej.

Zastanawiam się nad kupnem trenażera. Możliwe, że to już zauważyliście po innym wątku ;) (viewtopic.php?f=3&t=7472&view=unread#unread). Pytanie, czy coś się zmieniło na trenażerowym rynku ;)?
Sam nie wiem czy warto inwestować w trenażer. Z tych wersji "low-cost", w oparciu o Wasze opinie i ten wątek wybierałbym pomiędzy:
http://www.decathlon.pl/trenaer-super-c ... 13999.html
a
http://www.decathlon.pl/trenaer-inride- ... 15759.html

Myślałem długo nad smart trainerem, ale sądzę że to zbyt duży wydatek. Szkoda mi kasy i szkoda żeby taki sprzęcior marnował się u mnie.
A może warto szukać czegoś używanego?

Mam jeszcze pytanko. Jak to jest z tym ANT+? Po co to to i dlaczego i do czego mam to niby podłączyć, chcąc na przykład korzystać z tego oprogramowania Zwift?

Będę wdzięczny za Wasze rady!
Rekordy życiowe:
5km - 18:32 (2013)
10km - 38:14 (2013)
Test Coopera - 3km 250m (2013)
FilipO

Postprzez adamos79 » 21-08-2015, 13:40

Ant+ wpinasz do usb kompa (zwift), standardowo jest antena do przesyłania danych między garminem i kompem. Dzisiaj zainstalowałem Zwift'a i założyłem opaskę pulsu (też ant+, ant+ to taki protokół przesyłania danych) i załapało, na razie też zastanawiam się nad wyborem trenażera, ale smarta chyba wybiorę...
adamos79

Postprzez hadwao » 21-08-2015, 13:48

Hej jeśli chodzi o dwa trenażery, które podlinkowałeś to zdecydowanie bierz tego Elita - mam zeszłoroczny model z tej samej promocji i jestem mega zadowolony. Testowałem B'Twina w Decathlonie i różnica jest ogromna. Elite jest trwały, cichy i ogólnie super. ALE taki minus, że jest to trenażer w wersji dla Decathlonu, czyli jak zamierzasz z niego korzystać w programach typu Zwift, Cycleops itp. to nic z tego ;-( Nie jest on wspierany i nic z tym nie zrobisz. Nie wgłębiałem się dokładnie, ale chyba tylko mógłbyś z tych apek korzystać jeśli będziesz miał osobno pomiar mocy w rowerze.

Co do Twojego pytania o ant+ i te aplikacje, to trochę temat analizowałem na kilku stronach. I tak aby korzystać z tych aplikacji musisz mieć jedną z poniższych konfiguracji:
- trenażer elektroniczny
- trenażer tradycyjny + pomiar mocy w rowerze na ant+ lub usb
- trenażer tradycyjny wspierany przez daną stronę + pomiar prękości ant+/usb

W skrócie działa to tak, że podłączasz odbiornik ant+ do komputera/tabletu/telefonu i on odbiera sygnał z twojego urządzenia. Np. jak masz pomiar mocy to wysyłane są dane z pomiaru mocy i tak analizowany jest Twój trening/wykonanie zadań czy wirutalne ściganie. Jak masz np. wspierany trenażer + prękościmierz ant+ to aplikacja na podstawie charakterystyki danego trenażera oblicza generowaną moc na podstawie aktualnej prędkości - ale żeby to zadziałało musisz mieć trenażer, który został dodany do aplikacji, bo każdy trenażer ma inny rozkład mocy. I tu dochodzisz do problemu, że tych Decathlonowych nikt nie wspiera :-(

Także ogólnie jak myślisz o virtualnych treningach to albo trenażer elektroniczny, albo pomiar mocy a w ostateczności jeden ze wspieranych trenażerów tradycyjnych (ale tu wynik będzie przekłamany, bo opór trenażera zależy od wielu rzeczy - np. docisk śruby, ciśnienie w oponach itp.).

Ja ostatecznie odpuściłem sobie te apki i po prostu ustalę sobie progi wg testów polowych na trenażerze i będę dalej jeździł na filmikach od Sufferfest. Wiem, że Ty chciałeś wirtualne wyścigi, więc Ciebie to nie zadowoli.
hadwao

Postprzez FilipO » 21-08-2015, 13:57

Hadwao, dzięki za wytłumaczenie ant+! Właśnie tej wiedzy mi brakowało i teraz jest to już wszystko jasne.
To prawda, na apkach zależy mi najbardziej, bo będę się czuł jakbym grał w gierkę, a nie po prostu trenował :D . Widzę jednak, że czeka mnie w tym wypadku koszt trenażera+licznika+ant+, więc może wyjść że bardziej opłaci się ten trenażer elektroniczny.
Rekordy życiowe:
FilipO

Postprzez hadwao » 21-08-2015, 14:10

Z tego co pamietam masz zegarek Garmina - dokupujesz do niego czujnik GSC-10 za 150zł i już - ten czujnik jednocześnie nadaje kadencję/prędkość do zegarka i do każdego innego odbiornika ant+. Do tego jeden z tańszych wspieranych trenażerów (tu musisz popatrzeć na konkretne strony) i myślę, że za 1000zł masz zestaw. Zamiast trenażera wirtualnego wolałbym chyba pomiar mocy - bardziej się przyda a daje podobne możliwości w tego typu apkach poza sterowaniem oporem oczywiście. BTW jeździłeś w ogóle kiedyś na trenażerze? Bo jak nie to zanim zainwestujesz to spróbuj jakiś tańszy przez kilka miesięcy - nie każdemu trenażer podpasuje. Ja ogólnie nie reaguje źle, ale jak mam wybór to ostatnio jednak wybieram jazdę na zewnątrz.

//btw nie wiem czy dobrze myślę, ale jak masz ant stick od zegarka to on chyba też może działać jako odbiornik w komputerze - ale to byś musiał sprawdzić.
hadwao

Postprzez krzys1 » 21-08-2015, 15:32

hadwao napisał(a):
//btw nie wiem czy dobrze myślę, ale jak masz ant stick od zegarka to on chyba też może działać jako odbiornik w komputerze - ale to byś musiał sprawdzić.

Dobrze myślisz. U mnie tak to działa.
Jeśli chodzi o wirtualne ściganie, to też nie każdemu pasuje. Jak masz fajną grupę o podobnych możliwościach, to może to być dobry motywator, ale zawsze trudno się zgrać, żeby jeździć w tym samym czasie. Mi osobiście brakuje czasu na to. Natomiast trenażer sprzęgnięty z Trainerroad i treningi z tej strony, to dla mnie podstawa zimowego treningu. Jeśli chodzi o wirtualne ściganie, to była kiedyś liga w Polsce, ale nie wiem czy to jeszcze żyje.
krzys1

Postprzez adamos79 » 21-08-2015, 15:35

Krzyś, Trainerroad tylko płatną wersję oferuję ?
adamos79

Postprzez FilipO » 21-08-2015, 16:56

Tak, mam Garmina 310XT. W takim razie pozostaje kupić ten sensor i... trenażer. Skoro z kompem i apką łączyć się będę przez Garmina, to jakie znaczenie ma kupno trenażera, który działa ze Zwiftem (czy innymi apkami)?
Rekordy życiowe:
FilipO

Postprzez krzys1 » 21-08-2015, 17:13

adamos79 napisał(a):Krzyś, Trainerroad tylko płatną wersję oferuję ?

Z tego co wiem to tak. Zaletą jest to, że masz tam plany treningowe, wraz konkretnymi treningami, przeliczonymi wg twojego ftp.
FilipO napisał(a):Tak, mam Garmina 310XT. W takim razie pozostaje kupić ten sensor i... trenażer. Skoro z kompem i apką łączyć się będę przez Garmina, to jakie znaczenie ma kupno trenażera, który działa ze Zwiftem (czy innymi apkami)?

Ma to znaczenie, bo do konkretnych trenażerów masz krzywe oporu/mocy (czyli na trenażerze A przy obrotach X i położeniu manetki obrotu Y generujesz moc P). Choć, niestety i tak jest to bardzo duże przybliżenie. Jednak, jak będziesz robił test na tym samym trenażerze, to myślę że jakaś powtarzalność będzie. Niestety ideałem jest pomiar mocy, choćby najprostszy.
krzys1

Postprzez hadwao » 21-08-2015, 17:38

Krzys1 a w trainerroad da sie jakos cwiczyc z trenazerem spoza listy? Tzn zestaw garmin 310 + czujnik kadencji/predkosci ant+ + pasek hr ant+ + trenazer elite spoza listy wspieranych? Chetnie bym sprobowal zima, ale nie chce zmieniac trenazera.
hadwao

Postprzez hadwao » 21-08-2015, 21:41

Ok napisałem do TrainerRoad z zapytaniem i potwierdziło się to co miałem nadzieję usłyszeć, że mogę użyć innego podobnego trenażera Elite bo co prawda waty się nie będą zgadzać, ale już proporcje z grubsza będą ok.
No nic we wrześniu kupię pakiet i zobaczę co z tego wyjdzie.

Tutaj dokładna odpowiedź jaką otrzymałem.
Rob Bradford (Trainer Road)
Aug 21, 1:28 PM

Hey Marcin,

Glad to hear that you are interested in TR. :)

We don't have a power curve for that exact trainer, but in most cases users are able to find a curve that gives them comparable readings. In this case I'd recommend a Elite SuperCrono Mag Alloy trainer which also has 5 resistance levels. That way you'd be able to match the resistance and compare readings. If you try it out and find that your readings don't look right, we have plenty of other trainers to choose from. Just make sure that the trainer setting you have selected in the app matches the setting you have on your trainer.

That said, consistency is the most important variable when training indoors. Even if your VirtualPower readings are not 100% representative of your outdoor power, you can still reap the benefits of training with power as long as you use the same trainer and VirtualPower curve for each workout. Doing so means your results will be comparable, and you'll be able to track your progress.

Let me know what you think. :)

Rob Bradford
Customer Support
hadwao

Postprzez kajet » 21-08-2015, 22:54

hadwao napisał(a):Ok napisałem do TrainerRoad z zapytaniem i potwierdziło się to co miałem nadzieję usłyszeć, że mogę użyć innego podobnego trenażera Elite bo co prawda waty się nie będą zgadzać, ale już proporcje z grubsza będą ok.
No nic we wrześniu kupię pakiet i zobaczę co z tego wyjdzie.

Tutaj dokładna odpowiedź jaką otrzymałem.
Rob Bradford (Trainer Road)
Aug 21, 1:28 PM

Hey Marcin,

Glad to hear that you are interested in TR. :)

We don't have a power curve for that exact trainer, but in most cases users are able to find a curve that gives them comparable readings. In this case I'd recommend a Elite SuperCrono Mag Alloy trainer which also has 5 resistance levels. That way you'd be able to match the resistance and compare readings. If you try it out and find that your readings don't look right, we have plenty of other trainers to choose from. Just make sure that the trainer setting you have selected in the app matches the setting you have on your trainer.

That said, consistency is the most important variable when training indoors. Even if your VirtualPower readings are not 100% representative of your outdoor power, you can still reap the benefits of training with power as long as you use the same trainer and VirtualPower curve for each workout. Doing so means your results will be comparable, and you'll be able to track your progress.

Let me know what you think. :)

Rob Bradford
Customer Support

Jesteś mistrzem Marcin ;)
Chyba się skuszę na takie combo.
Wyszłem i poszłem na:
http://forum.triathlonlife.pl
kajet

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia stronaNastępna strona