kalendarz triathlon

ostre koło czy single speed czy torpedo

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

ostre koło czy single speed czy torpedo

Postprzez Makhi » 13-04-2011, 20:02

Ostatnio cholernie zmokłem na szosie co przypomniało mi że mam przecież fajnego treka z błotnikami, którego mógłbym używać podczas niesprzyjających warunków i innych sytuacjach.
Odkręciłem zbędny balst. Teraz zastanawiam się czy założyć koło z torpedo czy zrobić ostre koło. Jeśli chodzi o ostre koło, to obawiam się zjazdów, mam troche górek w okolicy.
Mieszkam jakieś 12-15km od centrum, po miescie raczej nie będę jeździł. Używał bym go w deszczowe dni, żeby dojechać do pracy oraz na rodzinnych przejażdżkach żeby szosy nie targać po lesie i kiepskiej nawierzchni.
Czy ostre koła może być pomocne w treningu kolarskim, co mi doradzacie ?
IronMan Extremalna sobota 2010 13:41
panasonic evolta triathlon 2013 12:40
Makhi

Postprzez BIKER303 » 13-04-2011, 22:15

Na ostrym śmigam ponad 5 lat i jest naprawdę przydatne w treningu. Po pierwsze wyrabiasz sobie nawyk ciągłego pedałowania. Po drugie wzmacnia nogi. Po trzecie prawie bez awaryjne i tanie. Po trzecie ćwiczy charakter.
Na ostrym można spokojnie robić długie trasy ja mam na koncie 220km a kumpel ponad 500km/24h.
Jak chodzi o górki to na podjazdy trzeba dobrać sobie dogodne przełożenie a na zjazdach szybko kręcisz albo odpoczywasz - nogi do góry :-)

Torpedo na pewno jest łatwiejsze w zatrzymaniu ale za to jazda nie jest już tak przyjemna.
Pozdrawiam
------ __o
----_`\<,_
---(_)/ (_)
BIKER303

Postprzez Pigul » 14-04-2011, 06:43

dla laika
co to znaczy ostre koło a co znaczy torpedo?
Gdy już złapiesz bakcyla, pojawia się pragnienie, by postawić sobie naprawdę ambitny cel
Pigul

Postprzez elim » 14-04-2011, 07:14

Ostre kolo - nie ma wolnobiegu, tzn. Jak kreci sie korba to kreci sie kolo i analogicznie, jak kreci sie kolo, to kreci sie korba.

Torpedo - polaczenie ostrego kola i wolnobiegu. Mechanizm torpedo w piascie pozwala na przelaczanie pomiedzy opcja ostre kolo, a wolnobieg przy uzyciu srubokreta.
Triathlon Series Team
elim

Postprzez BIKER303 » 14-04-2011, 09:27

Na rowerach z ostrym kołem jeżdżą torowcy. Jeszcze dodam ze jak na ostrym chcesz zwolnić to stawiasz opór nogą która się podnosi na korbie, daje to bardzo płynną jazdę (oczywiście nie wyklucza to użycia hamulca).

A torpeda miałeś w Wigry 3 :-) Czyli jedno przełożenie z wolnobiegiem a hamowałeś przez cofnięcie pedałów.

A są jeszcze single speed czyli również jedno przełożenie ale jest wolnobieg bez możliwości hamowania nogami tylko zwykłymi tradycyjnymi hamulcami.
------ __o
----_`\<,_
---(_)/ (_)
BIKER303

Postprzez Pigul » 14-04-2011, 12:25

dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :)
Gdy już złapiesz bakcyla, pojawia się pragnienie, by postawić sobie naprawdę ambitny cel
Pigul

Postprzez foka » 14-04-2011, 14:10

Śmigałem ostrym do póki go nie zajechałem. Bardzo fajna jest to sprawa. Ogromny nacisk należy położyć tutaj na technikę pedałowania - chyba że chcesz sobie zrobić krzywdę. Lewis Eliott którego miałem okazję poznać w Usa, regularnie robił około 100 milowe treningi na "zostrzonej" czasówce.
Były admin i moderator tego forum (do 01.2016).
Paweł Bondaruk - Foka na mirofonie
Kalendarz triathlonowy 2018
Instagram,
foka
Admin

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Powrót do Sprzęt