kalendarz triathlon

buty na długie dystanse

Wszyscy jesteśmy "sprzęciarzami". Pochwal się swoim ekwipunkiem lub podyskutuj na temat rynkowych nowości.

Re: buty na długie dystanse

Postprzez hadwao » 21-02-2017, 09:56

Co do mojego minimalizmu, to wygląda to tak, że póki będę biegał na krótkich dystansach planuję biegać praktycznie tylko w butach bez amortyzacji albo "przejściówkach". W moim przypadku kupiłem na początek buty Do Win - nie są to typowe "zerówki", ale mają bardzo mało amortyzacji i minimalny drop. Ogólnie polecał je jeden chłopak "minimalista", bo tanie i dobre.

W przyszłości chcę kupić coś jeszcze bardziej minimalistycznego - myślę o Merel Vapor Glove lub Magic Shoes - przy tego typu butach trampki to szczyt amortyzacji ;-)

Myślałem też o trampkach, ale podobno przy dłuższym bieganiu i tak się ciągle rozpadają - z drugiej strony możne kupić po 20zł ;-)

Ale co ważne, dyskusje o butach to jest taki przykład dyskusji o marginalnym znaczeniu. Tu nie chodzi o buty, tylko o holistyczne podejście do tematu, tj. wzmocnienie nogi, ogarnięcie techniki itd. Nawet w amortyzowanych butach da się biegać poprawnie, a w minimalistycznych źle. W naszym wieku mamy już trwałą dysfunkcję układu ruchowego i zupełnie zaburzony wzorzec ruchu. Masz dzieciaki - nagraj jak one biegają, a potem nagraj siebie - od razu zobaczysz o co chodzi.
Na ostatnich zajęciach z panią od gimnastyki pół-żartem, pół-serio doszedłem do wniosku, że muszę się uczyć chodzić na nowo. U mnie np. w lewej nodze muszę pracować nad przywróceniem funkcji dużego palucha, żeby w ogóle zacząć poprawnie chodzić - nie mówiąc już o bieganiu. Jak masz w stopie coś takiego jak ja (a pewnie każdy coś ma) to w każdych butach będziesz źle biegał. Niestety nie ma tutaj drogi na skróty ;-(
hadwao

Postprzez Matall » 21-02-2017, 10:45

No właśnie kiedyś obserwowałem moje dzieciaki biegające na boso i podziwiałem technikę ;) Ja mam wrażenie, że biegam zbyt wolno jak na siebie, żeby tę technikę szlifować - tak właśnie zrozumiałem dlaczego ludzie robią rytmy/przebieżki. Przy powolnym bieganiu nie jestem w stanie wyprowadzić ruchu z kolana, podciągnąć pięty etc.

Spróbuję w zwykłych halówkach pocisnąć, jakieś tam w szafie jeszcze mam. Trampy kupisz za 20 zł, pytanie ile wytrzymają. Te Merele Vapor jak dobrze kojarzę, za około 250 zł można kupić - i to samo pytanie. Pewne jest to, że są na pewno wygodne na dłuższe podróże, bo podobno można je spokojnie w rulonik zwinąć ;))
Puchar XTri 2017
Tabele Pucharu XTri 2017

1/8 IM - 1:24:17 (Lidzbark 2017)
10 km - 43:56 (Szabda 2017)
Matall

Postprzez pi0trek » 21-02-2017, 16:19

Ktoś tu chyba przerabiał Chi-Running... ;-)
1/2IM 05:14:37 [Poznań '17]
1/4IM 02:32:15 [Mietków '17]
pi0trek

Postprzez hadwao » 21-02-2017, 16:41

Czytałem w wielu źródłach i w zasadzie wszędzie są te same rzeczy podkreślane. Te wszystkie szkoły Chi Running, POSE itd. różnią się detalami + dają sporo marketingu. Między nami to Chi Running nie mogę oglądać, bo o ile sporo mają racji, to te mistyczne klimaty mnie strasznie śmieszą i nie mogę się skupić ;-)
Tu jest moim zdaniem fajnie temat samej techniki wyłożony: https://www.youtube.com/watch?v=YUIkFrJ3JLU
hadwao

Postprzez lorak » 23-02-2017, 22:40

hadwao mnie rozgryzł :( nie mam techniki.. po prostu biegam, od lat.. i nigdy nie zastanawiałem się nad tym jak to robię.. bardzo długo biegałem w najróżniejszych zwykłych trampkach, później bardzo długo biegałem w najtańszych ribokach czy najkach z outletu (na których było napisane running).. baa bardzo dużo biegałem po lesie w wojskowych glanach na różnych INO.. teraz, tak jak wspomniał hadwao, chcę iść nieco na skróty i wybieram buty z amortyzacją.. dlaczego to robię? po pierwsze w poszukiwaniu większego komfortu, po drugie z obawy przed kontuzją - gdzieś tam się łudzę, że większa amortyzacja zminimalizuje ewentualne ryzyko..

jakiś czas temu myślałem o poprawie techniki, ale chyba sobie wmówiłem, że w moim wieku już nic się nie da zmienić i szkoda na to zachodu..

qbs napisał(a):Nike Pegasus 33 mogę polecić, wygodne i dobrze amortyzowane (lepiej niż poprzednie wersje) ale jak nie spasowały Ci vomero to pewnie pegasusy też nie.
Bardzo dobrze mi pasowały brooks glycerin, chyba najwygodniejszy but jaki mierzyłem ale cena była z kosmosu >600zł., teraz widzę, że można je znaleźć w trochę lepszych cenach

Mam Pegasusy 31 i są super :) dlatego myślałem o Vomero.. niestety 9 i 10 nie siadły :( zostaje nadzieja w 11 i 12.
Przymierzałem Gliceryne 14 w dotsporcie, bardzo przyjemny but, siadł mi do nogi, amortyzacja wyczuwalna, ale but nie jest kapciowaty (jak np Nimbusy).. tylko ta cena :( za którą mogę mieć prawie trzy pary przecenionych Pegasusów :P
42,195km - 4:22:26
21,098km - 1:39:42
10km - 44:35
IM - 11:21:07
1/2 IM - 5:25:07
1/4 IM - 2:55:09
5i50 - 2:43:21
lorak

Postprzez Caporeira » 21-04-2018, 09:20

Witam,

co myślicie o takich pozycjach jak:

Nike Zoom winflo 4
Adidas Supernova

Czy nadają się do biegania po asfalcie (na razie nie robię długich dystansów a mogą waga to 78 kg) ?

TAPATALK
Caporeira

Postprzez lehoo » 21-04-2018, 12:26

Caporeira napisał(a):Witam,

co myślicie o takich pozycjach jak:

Nike Zoom winflo 4
Adidas Supernova

Czy nadają się do biegania po asfalcie (na razie nie robię długich dystansów a mogą waga to 78 kg) ?

TAPATALK

To są buty na asfalt.
lehoo

Postprzez arthuroo » 21-04-2018, 21:09

jezeli mowa o temacie wiodocym - buty na dlugi dystanse.
Jutro maraton w londynie, zobaczcie, no i pytanie dlaczego zawodnicy z Kenii biegaja w butach o wysokiej amortyzacji z offsetem do 10mm
Dlaczego? skoro ich BMI jest grubo ponizej 20.
Fajnie jest to opisane w projekcie nike, maraton ponizej 2 godzin
Biegli w Nike Zoom Vaporfly....
tajemnica jest w amortyzacji, z definicji sa to buty wolniejsze, ale kluczem do zwyciestwa jest jak najmniej stracic w drugiej polowce, kiedy pojawia sie zmeczenie, amortyzacja nieweluje skutki uboczne. Kpichog przy probie bicia rekordu, druga polowke przebiegl zaledwie 27sek wolniej! a jak jeszcze potrafisz biegac maraton w negative split, to hohoho :)
PSy: :)
PS0: wedlug mojej definicji - bieg dlugi jest powyzej 21km
PS1. biegam chi-running, jestem po przejsciach z kolanami. Raz jeden madry medyk powiedzial ze bede biegal malo, lub wcale...
PS2. barefoot jest fantastyczne, ale po prostu powyzej 10km nie dam wiecej. frajda niesamowita, np. po boisku na sztucznej nawierzchni, ale chociaz w skarpetach ochronnych, bo guma jest rakotworcza. Polecam!i
PS3. do 10km biegam asics ds-trainer, powyzej ascis kayano. potrzebuje minimalnej stabilizacji i z niskim wysklepieniem
arthuroo

Postprzez Caporeira » 22-04-2018, 20:53

Chciałbym w tym tygodniu kupić jakieś buty do biegania, zrobiłem małe rozeznanie. Ale chce poznać zdanie ludzi z dostarczeniem.

Co byście wybrali:
- Asics Gel ds trainer 23 ?
- Adidas Supernova ?
- coś innego (co?) ?

TAPATALK
Caporeira

Postprzez lorak » 26-04-2018, 13:01

Skoro ktoś już odgrzał mojego kotleta to zrobimy mały update:
-> w międzyczasie spróbowałem butów z delikatnym wsparciem: Asics Gt-2000 na treningi i Asics Noosa Tri, te pierwsze niby spoko do treningów ale rozpadły się zapiętki po ok 500km, po przepychankach z Asics reklamacja uznana, kasa zwrócona. Noosa Tri bardzo fajne do startów, bez problemów przebiegłem w nich np maraton na IM.
-> nauczyłem się biegać ze śródstopia i amortyzacja nie ma dla mnie już aż takiego znaczenia
-> moje Pegasusy 31 mają na liczniku ponad tysiaka, chodzę w nich na codzień, podeszwa mega wytarta i za nic w świecie nie chcą się rozpaść, kosmiczna wytrzymałość! kupiłem więc kolejne Pegasusy (teraz 32) i to pewnie przy tym modelu zostanę ;)

lorak napisał(a):hadwao mnie rozgryzł :( nie mam techniki.. po prostu biegam, od lat.. i nigdy nie zastanawiałem się nad tym jak to robię.. bardzo długo biegałem w najróżniejszych zwykłych trampkach, później bardzo długo biegałem w najtańszych ribokach czy najkach z outletu (na których było napisane running).. baa bardzo dużo biegałem po lesie w wojskowych glanach na różnych INO.. teraz, tak jak wspomniał hadwao, chcę iść nieco na skróty i wybieram buty z amortyzacją.. dlaczego to robię? po pierwsze w poszukiwaniu większego komfortu, po drugie z obawy przed kontuzją - gdzieś tam się łudzę, że większa amortyzacja zminimalizuje ewentualne ryzyko..

jakiś czas temu myślałem o poprawie techniki, ale chyba sobie wmówiłem, że w moim wieku już nic się nie da zmienić i szkoda na to zachodu..

qbs napisał(a):Nike Pegasus 33 mogę polecić, wygodne i dobrze amortyzowane (lepiej niż poprzednie wersje) ale jak nie spasowały Ci vomero to pewnie pegasusy też nie.
Bardzo dobrze mi pasowały brooks glycerin, chyba najwygodniejszy but jaki mierzyłem ale cena była z kosmosu >600zł., teraz widzę, że można je znaleźć w trochę lepszych cenach

Mam Pegasusy 31 i są super :) dlatego myślałem o Vomero.. niestety 9 i 10 nie siadły :( zostaje nadzieja w 11 i 12.
Przymierzałem Gliceryne 14 w dotsporcie, bardzo przyjemny but, siadł mi do nogi, amortyzacja wyczuwalna, ale but nie jest kapciowaty (jak np Nimbusy).. tylko ta cena :( za którą mogę mieć prawie trzy pary przecenionych Pegasusów :P
42,195km - 4:22:26
21,098km - 1:39:42
10km - 44:35
IM - 11:21:07
1/2 IM - 5:25:07
1/4 IM - 2:55:09
5i50 - 2:43:21
lorak

Postprzez arthuroo » 27-04-2018, 10:15

lorak napisał(a):Skoro ktoś już odgrzał mojego kotleta to zrobimy mały update:
-> w międzyczasie spróbowałem butów z delikatnym wsparciem: Asics Gt-2000 na treningi i Asics Noosa Tri, te pierwsze niby spoko do treningów ale rozpadły się zapiętki po ok 500km, po przepychankach z Asics reklamacja uznana, kasa zwrócona.

Gt-2000 6 zaczely pekac po 50km!!! Asics przyjal reklamacje bez problemow. Chwala im za to! w zamian dali Kayano, ale w ogole nie podobaja mi sie nowe designy....
idzie to w zlym kierunku - dawniej buty byly lepiej wzmacniane.
Załączniki
CropperCapture[53].jpg
arthuroo

Re: polecamy

Postprzez xTri pro

xTRI.pl Pro

Poprzednia strona

Powrót do Sprzęt